Hacı adaylarına yaş sınırlaması geliyor

Bu konuyu okuyanlar

ATmaCA53

Müdavim
Reaksiyon puanı
35
Diyanet İşleri Başkanlığı, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ile Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı’nın aldığı kararla Hacı adaylarına yaş sınırlaması getiriliyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ile Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı’nın, “Domuz gribi salgını nedeniyle, yaşlı ve kronik hastalığı olanların hacca katılmaması” kararı nedeniyle, “Hacı adaylarına yaş sınırı” getirmek için düğmeye bastı.

Sağlık Bakanlığı ile ortak hareket eden Diyanet, Ramazan ayının hemen ardından öncelikli olarak 65 yaş üstü olmak üzere tüm hacı adaylarını sağlık taramasından geçirilmesini gündemine aldı.

İHA

. Hacı adaylarına yaş sınırlaması geliyor SAĞLIK haberler haberleri haberi haber- Haber7 haber7.com - Güncel Haberler, Son dakika haberleri - Bu noktada haber var

sakallıoğlu

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
Global tehlike sebebiyle böyle bir GEÇİCİ önlemi yerinde buluyor.KALICI olmamasını temenni ediyorum.

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Bizim gibi hacca gitmek için 65 yaşını bekleyen ülkeler için "kötü" bir karar. :) Allah izin verirse emekli olunca hacca gidemeyeceğiz artık. :d

ATmaCA53

Müdavim
Reaksiyon puanı
35
Bizim gibi hacca gitmek için 65 yaşını bekleyen ülkeler için "kötü" bir karar. :) Allah izin verirse emekli olunca hacca gidemeyeceğiz artık. :d
65 üst ben sakıncalı görüyorum o kutsal topraklarda genelde yaşlılarımız çok eziliyor daha çok gençler, normal yaşt üstü vatandaşlarımızın gitmesi lazım

twilight_flame

Doçent
Reaksiyon puanı
20

Kisacasi niyetleneceksin ama gidemeyeceksin :)

Emeklilik yasinin cok yüksek olmasi nedeniyle o zamana kadar zaten calisacaksin emekli ikramiyesi ile gitmeyi planlayacaksin yas engeline takilacaksin ne yazik ki :(

Neyseki niyette onemlidir. En azindan gitmek icin niyetleniyorsun ama kurallardan dolayi gidemiyorsun.

Kuralin dogrulugu tartisilir ancak soylede bir gercek var belirli bir yastan sonra bazi insanlar icin tehlikeli olabilir o acidan dogru bir karar ancak ülkemizde insanlarin eline ancak emeklilik ikramiyesinde toplu para gectigi icin ülkede bircok kisiye sıkıntı olacaktir.

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Twilight kardeşim, orada biraz kinaye yapmak istedim. Türkiye'de vatandaşımızın böyle bir kanısı var genelde; "Namaza emeklilikten sonra başlanır, hacca yaşlanınca gidilir" gibi..

Yani parası olan da gitmiyor hacca, genellikle anlayış "yaşlanıncaya kadar günümü gün edeyim, yaşlanınca da Allah için bir şeyler yaparız artık" şeklinde..

Hac ameli, önündeki bir yılı kendisi ve bakmakla yükümlü olduğu kimseleri, başkasına muhtaç olmadan geçindirebilecek kadar rızkı elinde olanlara farz olur. (Yani 1 yıl sana ve bakmakla yükümlü olduğun kişilere yetecek miktarda mal veya paran olursa, 15 yaşında bile olsan, hac sana farz olmuştur.)

twilight_flame

Doçent
Reaksiyon puanı
20
Twilight kardeşim, orada biraz kinaye yapmak istedim. Türkiye'de vatandaşımızın böyle bir kanısı var genelde; "Namaza emeklilikten sonra başlanır, hacca yaşlanınca gidilir" gibi..

Yani parası olan da gitmiyor hacca, genellikle anlayış "yaşlanıncaya kadar günümü gün edeyim, yaşlanınca da Allah için bir şeyler yaparız artık" şeklinde..

Hac ameli, önündeki bir yılı kendisi ve bakmakla yükümlü olduğu kimseleri, başkasına muhtaç olmadan geçindirebilecek kadar rızkı elinde olanlara farz olur. (Yani 1 yıl sana ve bakmakla yükümlü olduğun kişilere yetecek miktarda mal veya paran olursa, 15 yaşında bile olsan, hac sana farz olmuştur.)

Dostum biz para konusunda düsük bütceli oldugumuz icin ben sadece o acidan baktim yani oyle zengin olupta gitmemek ayri tabiki.

Ama suan ülkenin %75 civari maddi durumu düsük insanlardan olustugu icin ben o acidan soyledim. Adamlar para bulamiyor parayi bulduklarinda da emeklilik ikramiyesi nedeniyle buluyorlar :) Ben olaya o acidan baktim yani

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Hadi hac için para bulunmuyor, ya namaz? :) Böyle bir gelenek oluşmuş Türkiye'de. Camilere hep yaşlılar gider; çünkü "emekli olduktan sonra" başlanır namaza genelde. Hatta şu söz neredeyse dilimizde bir deyim olmuştur; emekliliğe kadar gününü gün eder, her türlü şeyi yapar ve yaş 50-60'ı bulunca şöyle der: "Bugüne kadar hep dünya için çalıştık, biraz da ahiret için çalışalım". Ya da şöyle: "Bugüne kadar hep yerin üstü için çalıştık, biraz da yerin altı için çalışalım". :)

twilight_flame

Doçent
Reaksiyon puanı
20
Hadi hac için para bulunmuyor, ya namaz? :) Böyle bir gelenek oluşmuş Türkiye'de. Camilere hep yaşlılar gider; çünkü "emekli olduktan sonra" başlanır namaza genelde. Hatta şu söz neredeyse dilimizde bir deyim olmuştur; emekliliğe kadar gününü gün eder, her türlü şeyi yapar ve yaş 50-60'ı bulunca şöyle der: "Bugüne kadar hep dünya için çalıştık, biraz da ahiret için çalışalım". Ya da şöyle: "Bugüne kadar hep yerin üstü için çalıştık, biraz da yerin altı için çalışalım". :)

Arkadasim bir kisi namaz kilmak zorunda degilki. Daha dogrusu dinini nasil yasayacagi bizi ilgilendirmez ki. Adam namaz kilmiyor diye hacca da mi gitmeyecek yani yasak mi bu?

Konu hac diye ben kendi fikrimi soyledim ama simdi namazi aciklamaya kalksam bu sefer karsima baska birsey cikacak :)

Namaz kilip kilmamasi beni ilgilendirmeyecegi icin milletin (ki bende 5 vakit kilamiyorum) birsey diyemeyecegim. Ancak tekrar dedigim gibi insanin dinini nasil yasayayacagi seni veya beni ilgilendirmez.

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
@Twilight, çok yanlış bir boyuta getirmişsin benim söylediğimi. Ülkemizdeki genel kanıdan bahsettim. Yani ülkemizde böyle bir gelenek yerleşmiş ve bu gelenek İslam'a göre yanlıştır; yoksa ben mesajımda hiç kimseyi kınamış değilim; onların neyi nasıl yapacaklarına da karışmış değilim.

Benim söylediğim şudur: İstersen hacca da gitmek zorunda değilsin, namaz kılmak, oruç tutmak zorunda da değilsin. Eğer müslümansan ve bunları yapmıyorsan; günah işliyorsundur, ama bu seni müslümanlıktan çıkarmaz.

Ancak, eğer "bunları yapmak zorunda değilim" dersen, işte bu seni müslümanlıktan çıkarır. Çünkü müslüman için bunlar, farz amellerdir. Bir kişi bunların farziyetini kabul etmiyorsa, o kişi müslümanlığı kabul etmemiştir.

Dikkat edelim; bir kişi bunları yapmıyorsa demiyorum; zorunluluğunu kabul emtiyorsa diyorum. Bir müslüman, "bunları yapmak zorundayım evet, ama yapmak istemiyorum, yapmayacağım" derse, hala müslümandır ve kimse de ona karışamaz, zorla yaptıramaz. O günah işlemektedir ve bu da onun kendisiyle rabbi arasındadır. Yok eğer "bunları yapmak zorunda değilim, yapmayacağım da" diyorsa, artık müslüman değildir; yine de ona kimse karışamaz ve zorla yaptıramaz.

Şimdi yine yanlış boyutlara çekip "kimin müslüman olduğuna veya olmadığına sen mi karar veriyorsun" gibi bir söz söylemezsiniz umarım. Çünkü müslümanlığın ölçüsü ben değilim Allah'tır; bu şekilde olmasını da irade buyuran Allah ve resuludur; dolayısıyla ben kendi fikrimi değil, Allah'tan ve resulunden öğrendiğimi söylüyorum. Ki akıl da buna şahitlik ediyor.

Öfkeli

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bence de önceden gitmek en iyisi 65'ten sonra gidiyorlar babaannem gibi bir çok zorluklar karşılaşıyorlar. Bence doğru ama bu yeni mezarda emeklilik diye tabir edilen yasa kaldırılmazsa çok ama çok yalnış bir karar olur. Hayırlısı olsun :)

twilight_flame

Doçent
Reaksiyon puanı
20
"bunları yapmak zorundayım evet, ama yapmak istemiyorum, yapmayacağım"

anlatmak istedigim nokta zaten bu.

Ancak diger namaz kanisina gelince dedigim gibi kisi konu hac ile ilgili oldugu icin hacca gitmek isteyenler icin diyorum. Yani gitmek isteyipte gidemeyecek maddiyatta olanlar icin :)