Güvenlik Şirketleri Uyardı!

Bu konuyu okuyanlar

Alengirli

Müdavim
Reaksiyon puanı
23
Etkinlikte bugüne damga vuran olay güvenlik şirketlerinin açık kaynak kodlu mobile işletim sistemlerinin virüsler için büyük risk taşıyor açıklamasını yapması oldu!

Cep telefonlarında ilk virüsler 2004 yılında telefonu kilitleyen mesajlar ve istenmeyen aramalar şeklindeydi. Bu gün gelinen noktada ise sektörün iki devi F-Secure ve McAfee; açık kaynak kodlu işletim sistemlerinin ilerisi için büyük risk taşıdığını savunuyor. Bunların başında da yeni sürümümü dün tanıtmış olan Google'ın Android'i gösterildi. Android'in tamamen açık kaynak kodlu olmasının, saldırılara daha çok olanak tanıyacağını savunan iki şirket, bunun Symbian'a da sıçramasından korkuyorlar.

Öte yandan Apple, Microsoft ve RIM (Research In Motion) gibi sektörde pay sahibi diğer şirketlerin daha önceden olduğu gibi ilerde de virüslere karşı korunacağını savunuldu.

İki açık kaynak kodlu işletim sistemi virüsler için mi, yoksa adı geçen diğer üç şirket için mi risk taşıyor bilinmez. Anlaşılan mobil işletim sistemlerindeki rekabet, her geçen gün büyümesini sürdürecek.

Yazan: Mustafa Baltacı
Bilgi İçin: Mobile World Congress 2008
SDN - http://shiftdelete.net

aydogdu

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Bence kendileri bir pay alamacaklarını düşündüklerinden bu açıklamayı yapıyorlar,virüs bütün yazılılımlar için bir tehdit taşır.