Günümüzün eksikleri

Bu konuyu okuyanlar

justreo

Asistan
Reaksiyon puanı
47
Herkese iyi günler. Arkadaşlarımla basit/ufak da olsa bir proje oluşturmak istiyoruz. Tabii ki bunun için ilk önce ihtiyaçları analiz etmeliyiz. Sizin günlük hayatınızda yaşadığınız sorunlar/eksiklikler nelerdir?

Zeyobay

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
günümüzde ihtiyaç olabilecek şeyler üründür teknoloji giyim aksesuar vs bunun yanında yiyecek falanda olabilir ama projeyi nasıl yapacaksını araştırma baz lı mı olacak yoksa anket tarzı mı

justreo

Asistan
Reaksiyon puanı
47
günümüzde ihtiyaç olabilecek şeyler üründür teknoloji giyim aksesuar vs bunun yanında yiyecek falanda olabilir ama projeyi nasıl yapacaksını araştırma baz lı mı olacak yoksa anket tarzı mı
Hiçbir şey belirlemedik, fikirleri ve proje adımlarını konuya sahip ve hakim olduktan sonra değerlendireceğiz. Bize sıkıntı,sorun lazım.

Zeyobay

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
klasik olarak toprak ve havca kirliliği olabilir ama bunun içinde birçok araştırma yapılmıştır tezler vs vs vs

KNMX

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,747
Söyleyeyim. gece tuvalete gidince, sifon çekmek zorunda oluyoruz. sifon çekince de aşırı ses çıkıyor. bunun düzeltilmesi lazım.

justreo

Asistan
Reaksiyon puanı
47
Söyleyeyim. gece tuvalete gidince, sifon çekmek zorunda oluyoruz. sifon çekince de aşırı ses çıkıyor. bunun düzeltilmesi lazım.
Dalga mı geçtiniz anlayamadım :) Bu tabiiki bir sorun ama, öyle hissettim :)

---- Mesajlar birleştirildi ----

klasik olarak toprak ve havca kirliliği olabilir ama bunun içinde birçok araştırma yapılmıştır tezler vs vs vs
Bu başlangıç olarak ağır olur.

Son düzenleme:

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
Bizimki gayet sessiz. Bazıları vardır sifonu çekince tsss diye dolar. Bazısı vardır 7.1 surround ses kalitesinde 9999 desibelde fououosssssss diye dolar.
Sizin çözümünüz yeni bir klozet almak.

Herkese iyi günler. Arkadaşlarımla basit/ufak da olsa bir proje oluşturmak istiyoruz. Tabii ki bunun için ilk önce ihtiyaçları analiz etmeliyiz. Sizin günlük hayatınızda yaşadığınız sorunlar/eksiklikler nelerdir?
Uçaklar yürüseydi çok iyi olurdu. Benim eksiğim yürüyen uçak. :D

Son düzenleme:

justreo

Asistan
Reaksiyon puanı
47
Bizimki gayet sessiz. Bazıları vardır sifonu çekince tsss diye dolar. Bazısı vardır 7.1 surround ses kalitesinde 9999 desibelde fououosssssss diye dolar.

Sizin çözümünüz yeni bir klozet almak.

Uçaklar yürüseydi çok iyi olurdu. Benim eksiğim yürüyen uçak. :D
Arkadaş ilk proje falan dediğinde paso 1 hafta bu espriyi yaptım. Komik değilse bile yaptım. Sonra baktım hevesi kaçacak, bıraktım :)

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
Klozeti ve sifonu değiştirin. :p

rtakak

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,459
Benim önerim var ama yapabilir misin?
Ben yapacaktım ama bilgisayarım bozuk 1 aydır.
Tamir ettiremeyeceğim.
Eğer projeyi tam anlamıyla yaparsan bunu şirketlere satabilirsin.

Proje kurumsal şirketlerdeki kapılar, izin gerekli odalar ver giriş çıkış logları tutan bir sistem.
Bu konuda bir kaç ücretli yazılım var.
Hepsinin eksiği var.

Şimdi bir daire düşün.
Daireye giriş kapısında bir sensör var.
Bu daireye gelen çalışanlar kapıyı kartıyla açacak. Bu kapıyı her yetkili kişi açabilir ve logları tutulur. Yalnız local olarak değil.
İçerde server odası var diyelim. Sadece teknisyen ve boss girebilir.
O kapıdaki sensör teknisyenin RFID kartını okudu. Kodu 08383 olsun. Table sheet de buluyor 08383 kodunu. Adı ... yetkisi teknisyen. Teknisyen olduğundan kapı açılır ve log tutulur.

Böyle bir sistem yapabilirsin :)

justreo

Asistan
Reaksiyon puanı
47
Benim önerim var ama yapabilir misin?
Ben yapacaktım ama bilgisayarım bozuk 1 aydır.
Tamir ettiremeyeceğim.
Eğer projeyi tam anlamıyla yaparsan bunu şirketlere satabilirsin.

Proje kurumsal şirketlerdeki kapılar, izin gerekli odalar ver giriş çıkış logları tutan bir sistem.
Bu konuda bir kaç ücretli yazılım var.
Hepsinin eksiği var.

Şimdi bir daire düşün.
Daireye giriş kapısında bir sensör var.
Bu daireye gelen çalışanlar kapıyı kartıyla açacak. Bu kapıyı her yetkili kişi açabilir ve logları tutulur. Yalnız local olarak değil.
İçerde server odası var diyelim. Sadece teknisyen ve boss girebilir.
O kapıdaki sensör teknisyenin RFID kartını okudu. Kodu 08383 olsun. Table sheet de buluyor 08383 kodunu. Adı ... yetkisi teknisyen. Teknisyen olduğundan kapı açılır ve log tutulur.

Böyle bir sistem yapabilirsin :)
Gerçekten güzel duruyor fakat basit bir şeyler yapmak isteyen biri için biraz ağır kalabilir :)
Peki şöyle olsa, server bu kartlara her seferinde farklı kodlar tanımlasa ve bunları kaydetse(başka biriyle karışmaması için). Böylece aradaki bağlantıda sızmak isteyen kişilerin tek bir koda/ip'ye bağlı kalmaması sağlanabilir.

rtakak

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,459
RFID kartlar yakından yeniden yazılabilir.
Kripto kod kullanabilirsin kartlar için.
Sonra kapıdaki cihazlar dekripto ederler.

Yahu şirketler bunları alıyor. Ben 3 tanesini gördüm, hepsinde diğerinde olmayan özellikler var. Dediğimi ben yapacaktım ama 2 seneden önce bilgisayara kavuşamayacağım :(

justreo

Asistan
Reaksiyon puanı
47
RFID kartlar yakından yeniden yazılabilir.
Kripto kod kullanabilirsin kartlar için.
Sonra kapıdaki cihazlar dekripto ederler.

Yahu şirketler bunları alıyor. Ben 3 tanesini gördüm, hepsinde diğerinde olmayan özellikler var. Dediğimi ben yapacaktım ama 2 seneden önce bilgisayara kavuşamayacağım :(
Aslında ikinci el bir bilgisayarla işe koyulabilirsiniz. Fikirleriniz ve hevesiniz var, 2 yılın size engel olmama ihtimali var mıdır?

rtakak

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,459
Ahah benim param da var ama ebeveyn korumacılığı diyeyim.
Varlık içinde yokluk diyeyim ben sana ;)

justreo

Asistan
Reaksiyon puanı
47
Ahah benim param da var ama ebeveyn korumacılığı diyeyim.
Varlık içinde yokluk diyeyim ben sana ;)
Şaşırdığımı söylemeliyim :) Özel hayat tabii, çok şey etmemek lazım. İnşallah güzel şeyler olur ileriki zamanlarda.

rtakak

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,459
Teşekkür ederim :)
İyi dileklerim sizinle :)