Grafik Tasarım Yeni Başlayanlara Öneriler ? Program Bilgileri ?

Bu Programları Kendi Başıma Öğrenebilir Miyim ? Eğitim Almalı Mıyım ?

• Kesinlikle Eğitim Almadan Yapamazsın !

Kullanılan: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    6

Bu konuyu okuyanlar

fatihh.ckr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
Merhaba arkadaşlar ;
Bilgisayar başında çok fazla boş vakit geçirmeye başladım. Bende bu nedenle merakım olan bir konuda kendimi geliştirmeye ve hatta başarılı olursam işimi değiştirmeye karar verdim. Grafik tasarım ve photoshop programlarını öğrenmek ve bu programlarda kendimi geliştirmek istiyorum. Bu iki program arasında bir bağlantı var mıdır? Var ise önce hangisini öğrenmem daha faydalı olur. Hangi programları kullanmamı önerirsiniz ? Bana bu konularda yardımcı olabilirseniz sevinirim :) Teşekkür ederim
graphic-design.png

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Vektörel mi yoksa fotoğraflar üzerinde mi çalışmalar yapacaksınız?

fatihh.ckr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
Vektörel mi yoksa fotoğraflar üzerinde mi çalışmalar yapacaksınız?
Vektörel çalışmaların zorluk derecesini bilmediğim için aslında karar veremedim. yeni başlayan birisi için en uygunu hangisidir ? Kendimi geliştirmeye devam etmek istediğim için geleceğe yönelik olan çalışma yöntemini tercih etmek istiyorum.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Vektörel çalışmaların zorluk derecesini bilmediğim için aslında karar veremedim. yeni başlayan birisi için en uygunu hangisidir ? Kendimi geliştirmeye devam etmek istediğim için geleceğe yönelik olan çalışma yöntemini tercih etmek istiyorum.
Ben başlangıç olarak fotoğraflar üzerinde düzenlemeler yapmaya başladım. Henüz vektörel çalışmalar hakkında çok bilgi edinmiş değilim.
Ama bildiğim kadarıyla vektörel çalışmalar baskı almak için kullanılıyormuş. Vektörel çalışmalar hakkında şu videoya bakabilirsiniz.

Eğerki vektörel çalışmalar yapacağım diyorsanız Adobe Illustrator'ü öneririm.
Adobe Illustrator alternatiflerine şuradan bakabilirsiniz:
Adobe Illustrator CC Alternatives and Similar Software - AlternativeTo.net

Fotoğraflar üzerinde çalışmalar yapacaksanız da Adobe Photoshop'u öneririm.
Alternatif olarak GIMP isimli ücretsiz bir program da mevcuttur.

fatihh.ckr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
Ben başlangıç olarak fotoğraflar üzerinde düzenlemeler yapmaya başladım. Henüz vektörel çalışmalar hakkında çok bilgi edinmiş değilim.
Ama bildiğim kadarıyla vektörel çalışmalar baskı almak için kullanılıyormuş.

Video yardımcı oldu teşekkür ederim. Sanırım başlangıç olarak vektörel çalışmak beni zorlayacaktır. Sizin gibi bende fotoğraf üzerinden başlamayı tercih ediyorum. Peki sizce bu iş için yani sonuçta ben bunu bir iş olarak devam ettirmek istiyorum. Kurs eğitimi almam şart mı ? Yoksa benim zaten merakım var bu tür programlara ve hayal gücümde geniştir hani kendi başıma üstesinden gelebilir miyim ? Tavsiyeniz ne olur bu konuda :)

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Video yardımcı oldu teşekkür ederim. Sanırım başlangıç olarak vektörel çalışmak beni zorlayacaktır. Sizin gibi bende fotoğraf üzerinden başlamayı tercih ediyorum. Peki sizce bu iş için yani sonuçta ben bunu bir iş olarak devam ettirmek istiyorum. Kurs eğitimi almam şart mı ? Yoksa benim zaten merakım var bu tür programlara ve hayal gücümde geniştir hani kendi başıma üstesinden gelebilir miyim ? Tavsiyeniz ne olur bu konuda :)
Bence bu işin dersini almanız iyi olacaktır.

Photoshop ile uğraşmak isterseniz bu konuda benden daha iyi olan @KungFuKennyTR ve @Cyb3r_K1ng 'e danışmak daha iyi olacaktır.

by efsane

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135
Kurs eğitimi almam şart mı?

Değil. Çünkü tamamen el becerisi ve hayal gücü ile ilgili. Renklerle iletişiminiz iyiyse, uyumlu ve uyumsuzu ayırabiliyorsanız özellikle bir kursa gitmenize gerek yok.

Grafik tasarım denince, olmazsa olmaz program Photoshop. İnternete girmek istiyorum diyip tarayıcı yüklemek gibi yani. Photoshop'u yükledikten sonra ilk olarak kısayolları ve araçları öğrenerek işe başlayabilirsiniz. Gerçekten merak ederek uğraşırsanız 3 aya uzmanlaşırsınız.

fatihh.ckr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
Değil. Çünkü tamamen el becerisi ve hayal gücü ile ilgili. Renklerle iletişiminiz iyiyse, uyumlu ve uyumsuzu ayırabiliyorsanız özellikle bir kursa gitmenize gerek yok.

Grafik tasarım denince, olmazsa olmaz program Photoshop. İnternete girmek istiyorum diyip tarayıcı yüklemek gibi yani. Photoshop'u yükledikten sonra ilk olarak kısayolları ve araçları öğrenerek işe başlayabilirsiniz. Gerçekten merak ederek uğraşırsanız 3 aya uzmanlaşırsınız.

Yani anladığım kadarıyla işe photosop' la başlamam gerekiyor. Açık konuşmak gerekirse hayal gücüm gerçekten iyidir el becerime de güveniyorum ama renk uyumlarında genel olarak ana renkler daha keskin ve koyu renklerde iyiyim. Renklerin tonlarına doğru ilerledikçe işin boyutu benim için zorlaşıyor sanırım bunun da zamanla üstesinden gelebilirim. Photoshopla başlamak istediğim taktirde sizin önerdiğiniz program ne olur ? Hani kalıcı uzun vadede kullanacağım kolay adapte olabileceğim bir program öneriniz varmı ?

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Hani kalıcı uzun vadede kullanacağım kolay adapte olabileceğim bir program öneriniz varmı ?
Ben Adobe Photoshop'u öneririm.
Bilgisayarınızın özellikleri iyiyse Adobe Photoshop CC 2018'i, eğerki bilgisayarınız çok güçlü değilse Adobe Photoshop CS 6'yı öneririm.

fatihh.ckr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
Hocam Photoshop zaten programın adı, program Adobe'nin. Özellikle bir seri yok aklımda ama CC 2017 olabilir.

Çok teşekkür ederim çok sağolun bir okurunuzla bu şekilde ilgilenmeniz gerçekten şaşırttı beni. Helal Olsun başarılarınızın devamını diliyorum :)

---- Mesajlar birleştirildi ----

Ben Adobe Photoshop'u öneririm.
Bilgisayarınızın özellikleri iyiyse Adobe Photoshop CC 2018'i, eğerki bilgisayarınız çok güçlü değilse Adobe Photoshop CS 6'yı öneririm.

Aslında kullanmış olduğum bilgisayarın özellikleri fena değil ancak yeni bir bilgisayar almaya karar verdim bunun içinde bilgisayar kategorisinde yeni bir konu açtım :) Yardımlarınız için teşekkür ediyorum :) Sağolun

Son düzenleme:

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Hocam Photoshop zaten programın adı, program Adobe'nin. Özellikle bir seri yok aklımda ama CC 2017 olabilir.

Photoshop CC 2018'i kullanıyorum. Araçların ne işe yaradığı ile ilgili kısa ön izlemeler mevcut.
Yeni başlayanlar için uygun olduğunu düşünüyorum.

Ömer Canbaz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629
Merhaba arkadaşlar ;
Bilgisayar başında çok fazla boş vakit geçirmeye başladım. Bende bu nedenle merakım olan bir konuda kendimi geliştirmeye ve hatta başarılı olursam işimi değiştirmeye karar verdim. Grafik tasarım ve photoshop programlarını öğrenmek ve bu programlarda kendimi geliştirmek istiyorum. Bu iki program arasında bir bağlantı var mıdır? Var ise önce hangisini öğrenmem daha faydalı olur. Hangi programları kullanmamı önerirsiniz ? Bana bu konularda yardımcı olabilirseniz sevinirim :) Teşekkür ederimEkli dosyayı görüntüle 45941
Merhaba,
Ben Photoshop ile başla derim. Çünkü her şeyin temelinde Ps var. Mesela bir video çektin buna thumbnail ekleyeceksin. Bu thumbnaili Ps ile yapıyorsun.

Ben photoshopa başladığımda bilgim sıfırdı kendi kendime öğrendim ve şuan iyi bir seviye Ps bilgim var. Bunu youtubeden video izleyerek öğrendim. Burak Bayram'ın youtube kanalını belki belirsin. O kanalda en temel eğitimden başlıyor, belirli bir düzeye kadar anlatıyor. 1 den başla izlemeye. Videoda yaptığı çalışmaları sende onunla beraber yap. Emin ol çok faydası oluyor. Bir de Afgan Rasulov diye youtube kanalı var. Bu kanalda da değişik çalışmaların nasıl yapıldığını öğrenebilirsin. Yaparken de birçok Ps özelliği öğrenebilirsin. Ben bu şekilde kendimi geliştirdim. Söylemek istediğim bu şekilde tek başına kolayca öğrenebilirsin. Ama tabi ki öğrendiklerini unutmaman için arada çalışmaları kendin tekrarlayabilirsin.

Bir de birşeye ihtiyacın olursa bana özel mesaj yoluyla ulaş sana yardımcı olurum.

Mortus

Asistan
Reaksiyon puanı
95
Merhaba,

Grafik Tasarım çok geniş kapsamlı bir iştir. Çeşitleri çok fazladır. İçerisinde en önemli üç temel kategori barındırıyor;
  • Dijital Tasarım
  • Baskı Tasarım
  • 3D Modelleme
-Dijital tasarımlarda Adobe Photoshop ve Adobe Illustrator bu konuda en temel programlardır.
-Baskı tasarımlarında Adobe Illustrator, Adobe InDesign (Kitap, dergi, katalog vb için) ve Corel Draw en iyi imkanları sunar.
-3D modelleme başlangıç için biraz expert (uzman) seviyedir. Blender, Maya, 3ds Max, Cinema 4D ve Zbrush (organik modelleme) programları sektörün öncüleridir.

Sana tavsiyem Adobe Photoshop ve Adobe Illustrator'ı bir arada öğrenmen senin için geleceği güzel bir kapı açacaktır. Grafik Tasarım hayal gücü yüksek insanlar içindir. Programlarda istediğin kadar uzmanlaş, kreatif ve interaktif düşünemiyorsan, tasarımcı değilsindir. Program sadece hayalini yansıtmanı sağlayan bir aracıdır. Tıpkı bir ressamın paleti, şövalesi ve fırçası gibi sadece dijitalleşmiş hali. Sana tavsiyem programları biraz öğrendikten sonra Behance, Artstation ve DeviantArt gibi sitelerde bolca vakit geçirmen ve insanların neler yaptığını incelemen.

Unutma, seni asıl geliştirecek şey kreatif düşüncedir, programlar değil. Aklına takılan sorular olursa çekinmeden sorabilirsin.

fatihh.ckr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
Merhaba,
Ben Photoshop ile başla derim. Çünkü her şeyin temelinde Ps var. Mesela bir video çektin buna thumbnail ekleyeceksin. Bu thumbnaili Ps ile yapıyorsun.

Ben photoshopa başladığımda bilgim sıfırdı kendi kendime öğrendim ve şuan iyi bir seviye Ps bilgim var. Bunu youtubeden video izleyerek öğrendim. Burak Bayram'ın youtube kanalını belki belirsin. O kanalda en temel eğitimden başlıyor, belirli bir düzeye kadar anlatıyor. 1 den başla izlemeye. Videoda yaptığı çalışmaları sende onunla beraber yap. Emin ol çok faydası oluyor. Bir de Afgan Rasulov diye youtube kanalı var. Bu kanalda da değişik çalışmaların nasıl yapıldığını öğrenebilirsin. Yaparken de birçok Ps özelliği öğrenebilirsin. Ben bu şekilde kendimi geliştirdim. Söylemek istediğim bu şekilde tek başına kolayca öğrenebilirsin. Ama tabi ki öğrendiklerini unutmaman için arada çalışmaları kendin tekrarlayabilirsin.

Bir de birşeye ihtiyacın olursa bana özel mesaj yoluyla ulaş sana yardımcı olurum.

Çok teşekkür ederim bu güzel ve yardımcı olan açıklamanız için minnettarım :) Video destekli çalışmalara başlarım takıldığım yerlerde sizi rahatsız edebilirim :)

Merhaba,

Grafik Tasarım çok geniş kapsamlı bir iştir. Çeşitleri çok fazladır. İçerisinde en önemli üç temel kategori barındırıyor;
  • Dijital Tasarım
  • Baskı Tasarım
  • 3D Modelleme
-Dijital tasarımlarda Adobe Photoshop ve Adobe Illustrator bu konuda en temel programlardır.
-Baskı tasarımlarında Adobe Illustrator, Adobe InDesign (Kitap, dergi, katalog vb için) ve Corel Draw en iyi imkanları sunar.
-3D modelleme başlangıç için biraz expert (uzman) seviyedir. Blender, Maya, 3ds Max, Cinema 4D ve Zbrush (organik modelleme) programları sektörün öncüleridir.

Sana tavsiyem Adobe Photoshop ve Adobe Illustrator'ı bir arada öğrenmen senin için geleceği güzel bir kapı açacaktır. Grafik Tasarım hayal gücü yüksek insanlar içindir. Programlarda istediğin kadar uzmanlaş, kreatif ve interaktif düşünemiyorsan, tasarımcı değilsindir. Program sadece hayalini yansıtmanı sağlayan bir aracıdır. Tıpkı bir ressamın paleti, şövalesi ve fırçası gibi sadece dijitalleşmiş hali. Sana tavsiyem programları biraz öğrendikten sonra Behance, Artstation ve DeviantArt gibi sitelerde bolca vakit geçirmen ve insanların neler yaptığını incelemen.

Unutma, seni asıl geliştirecek şey kreatif düşüncedir, programlar değil. Aklına takılan sorular olursa çekinmeden sorabilirsin.

Bu öğretici bilgiler için size çok teşekkür ederim :) Daha önce autocad programında çalışmalar yapmıştım 3D olarak kendimi geliştirmiştim tabi bunun grafik tasarıma ne faydası olur bilmiyorum sadece Corel Draw yazdığınız için aklıma geldi yanlış bilmiyorsam eğer birbirine yakın programlar diye hatırlıyorum. Sizinde dediğiniz gibi geleceğe yönelik hayal gücümün desteğiyle bu işe başlamak istiyorum. Bilgisayar programlarıyla yeni birşeyler öğrenmeyi vakit geçirmeyi ve birşeyleri yapabilmeyi çok seviyorum. Kendime güveniyorum kısa zamanda bu işin üstesinden gelebilirim. Aklıma takılan durumlarda sizi rahatsız edebilirim :)

Son düzenleme:

Mortus

Asistan
Reaksiyon puanı
95
Çok teşekkür ederim bu güzel ve yardımcı olan açıklamanız için minnettarım :) Video destekli çalışmalara başlarım takıldığım yerlerde sizi rahatsız edebilirim :)

Bu öğretici bilgiler için size çok teşekkür ederim :) Daha önce autocad programında çalışmalar yapmıştım 3D olarak kendimi geliştirmiştim tabi bunun grafik tasarıma ne faydası olur bilmiyorum sadece Corel Draw yazdığınız için aklıma geldi yanlış bilmiyorsam eğer birbirine yakın programlar diye hatırlıyorum. Sizinde dediğiniz gibi geleceğe yönelik hayal gücümün desteğiyle bu işe başlamak istiyorum. Bilgisayar programlarıyla yeni birşeyler öğrenmeyi vakit geçirmeyi ve birşeyleri yapabilmeyi çok seviyorum. Kendime güveniyorum kısa zamanda bu işin üstesinden gelebilirim. Aklıma takılan durumlarda sizi rahatsız edebilirim :)

Rica ederim, ne demek. Her zaman cevaplamaya hazırım. Autocad biraz daha mimari plan, proje tasarımları için kullanılıyor. Farklı bir sektör. Corel Draw'ı pek tavsiye etmiyorum, artık çok kullanıcısı olmuyor ve Adobe'dan uzaklaştırıyor insanı. O yüzde Illustrator daha iyi diyebilirim.

Bu sektörde CV'nin, sertifikanın ve okulun hiç bir önemi yoktur. Tamamen "Portfolyo" üzerinedir. Tavsiyem, yapabildiğiniz kadar çalışma yapın ve onları saklayın. Ücretsiz çalışmalar yapın ufak firmalara. Portfolyonuz sizin gelecekte ki kimliğiniz olacaktır. Böylelikle freelance çalışmanında kapılarını açmış olursunuz. Kurumsal tasarımların mantığına yoğunlaşın çünkü ülkemizde Grafik Tasarım'ın en başında kurumsal tasarımlar gelir. En çok ekmek yiyeceğiniz alandır. Çok talep vardır. Yeni açılan her şirket kurumsal kimliğe ihtiyaç duyar, bu durumda siz devreye girersiniz ve portfolyonuza güzel bir proje eklemiş olursunuz.

ulusoyaslimas

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba Arkadaşlar Ankara'da Grafik Tasarım Sizce Hangi kursu Tavsiye edersiniz?Lütfen eğitimini tamamlamış olanlar yorum yapsın.