Görseldeki durum nasıl olmuştur? Nasıl çözerim?

Bu konuyu okuyanlar

ilkerozmen

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Merhaba,

UBS belleğimizde görseldeki durum oluştu ve iki klasörün yedeği yok.
Çözebilir miyiz? Nasıl çözebiliriz? Ne önerirsiniz?
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

usb_bellek.JPG

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,258
XP görmek ne kadar da güzel.. :)

ilkerozmen

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Büyük ihtimalle USB bellekte veya bilgisayarda zararlı var.
Bir zararlı olduğu ortada.. Ne yapmalıyız?
- USB'yi seçerek AVG ile taradığımızda virüs bulunmuyor.
- USB'ye sonradan koyduğumuz bir JPEG bozulmadı ve açılıyor.
- USB'deki tüm dosyalar özelliklerden bakıldığında sıfır byte görünüyor fakat bilgisayarım kısmında 3 GB civarı doluluk görünüyor.

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Bir zararlı olduğu ortada.. Ne yapmalıyız?
- USB'yi seçerek AVG ile taradığımızda virüs bulunmuyor.
- USB'ye sonradan koyduğumuz bir JPEG bozulmadı ve açılıyor.
- USB'deki tüm dosyalar özelliklerden bakıldığında sıfır byte görünüyor fakat bilgisayarım kısmında 3 GB civarı doluluk görünüyor.
Güncel bir antivirüs ile bilgisayarı da taramanız iyi olabilir. Çünkü zararlı, bilgisayarda ise USB belleğe tekrar bulaşma ihtimali var. Gizli dosya ve klasörleri görünür yapmanızı öneririm.

Samet UCA

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,912
Merhaba.
Büyük ihtimalle dosya sistemi bozulmuş. İşletim sisteminin her alanında bu bozulma nedeniyle çeşitli hata yada uyarı alabilirsiniz.
Bu hata, Windows XP haricinde ki tüm Windows işletim sistemlerinde basit kodlarla halledilebiliyor. Ancak Windows XP eski olduğundan Windows kurulumu için gerekli CD/DVD yada USB aygıtına ihtiyacınız var.
Kurulumu başlatıp işletim sistemini onarmanız gerekli.
Windows XP Repair şeklinde araştırma yaparsanız resimli anlatımları mevcut. Sorununuzun bu şekilde çözülebileceğini düşünüyorum.
Kolay gelsin.

ilkerozmen

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Merhaba.
Büyük ihtimalle dosya sistemi bozulmuş. İşletim sisteminin her alanında bu bozulma nedeniyle çeşitli hata yada uyarı alabilirsiniz.
Bu hata, Windows XP haricinde ki tüm Windows işletim sistemlerinde basit kodlarla halledilebiliyor. Ancak Windows XP eski olduğundan Windows kurulumu için gerekli CD/DVD yada USB aygıtına ihtiyacınız var.
Kurulumu başlatıp işletim sistemini onarmanız gerekli.
Windows XP Repair şeklinde araştırma yaparsanız resimli anlatımları mevcut. Sorununuzun bu şekilde çözülebileceğini düşünüyorum.
Kolay gelsin.
Çok teşekkürler, bunu hemen deneyeceğiz.

Samet UCA

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,912

ilkerozmen

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Samet Bey, öncelikle ilginize teşekkür ederim.
Doğru destek süreci için durumu daha net yazayım.
1- XP kurulu PC'deki bir kaç dosyayı USB'ye ve KES/YAPIŞTIR ile aktardık.
2- En üstteki ekran görüntüsü, USB'deki görüntü, herhangi bir bilgisayarda aynı görüntü ile karşılaşıyoruz.
3- PC'de repair yaptığımızda USB'deki veriye ulaşabilir miyiz bilemiyorum, çünkü diğer PC'lerde de USB verisine ulaşamıyoruz, yine de repair i deneyeceğiz.
4- Yeni mi oluştu bilemiyoruz ama kernel32.dll bulunamadı uyarısı alıyoruz.
5- PC'de kesilerek giden dosyayı başka yöntemlerle (recovery vb.) geri getirmeyi de deneyeceğiz.

Samet UCA

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,912
Samet Bey, öncelikle ilginize teşekkür ederim.
Doğru destek süreci için durumu daha net yazayım.
1- XP kurulu PC'deki bir kaç dosyayı USB'ye ve KES/YAPIŞTIR ile aktardık.
2- En üstteki ekran görüntüsü, USB'deki görüntü, herhangi bir bilgisayarda aynı görüntü ile karşılaşıyoruz.
3- PC'de repair yaptığımızda USB'deki veriye ulaşabilir miyiz bilemiyorum, çünkü diğer PC'lerde de USB verisine ulaşamıyoruz, yine de repair i deneyeceğiz.
4- Yeni mi oluştu bilemiyoruz ama kernel32.dll bulunamadı uyarısı alıyoruz.
5- PC'de kesilerek giden dosyayı başka yöntemlerle (recovery vb.) geri getirmeyi de deneyeceğiz.
Farklı sistemlerde aynı hatayı alıyorsanız usb içerisinde bir problem vardır. Bu durumda kuracağınız malware-anti virüs uygulamalarının usb içerisindeki dosyaları silebilme riski var.

Şöyle bir yol izleyebiliriz. Windows XP üzerinden komut istemini açınız ve şu kodu yazın.
chkdsk e: /r
Bu kod ilgili sürücüde ki hataları onarmak, bozuk bölümleri bulmak ve okunabilen bilgileri kurtarmak için kullanılır.

yukarıdaki kodda e: harfi USB aygıtınızın yolu anlamına gelir. Bu yol sizde d: * f: * c: * e: harflerinden biri olabilir. Bu harfi Bilgisayarım altından öğrenebilirsiniz.

Bu işlemi tamamladıktan sonra eğer hata devam ediyor ise usb içerisinde ki dosyaları kurtarmak için,
Fix/Repair Corrupted USB Flash Drive/Pen Drive without Formatting - EaseUS
adresinden ilgili uygulamayı indirebilirsiniz.

1.png

Son düzenleme:

ilkerozmen

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Farklı sistemlerde aynı hatayı alıyorsanız usb içerisinde bir problem vardır. Bu durumda kuracağınız malware-anti virüs uygulamalarının usb içerisindeki dosyaları silebilme riski var.

Şöyle bir yol izleyebiliriz. Windows XP üzerinden komut istemini açınız ve şu kodu yazın.
chkdsk e: /r
Bu kod ilgili sürücüde ki hataları onarmak, bozuk bölümleri bulmak ve okunabilen bilgileri kurtarmak için kullanılır.

yukarıdaki kodda e: harfi USB aygıtınızın yolu anlamına gelir. Bu yol sizde d: * f: * c: * e: harflerinden biri olabilir. Bu harfi Bilgisayarım altından öğrenebilirsiniz.

Bu işlemi tamamladıktan sonra eğer hata devam ediyor ise usb içerisinde ki dosyaları kurtarmak için,
Fix/Repair Corrupted USB Flash Drive/Pen Drive without Formatting - EaseUS
adresinden ilgili uygulamayı indirebilirsiniz.

Samet Bey merhabalar,
chkdsk işlemini USB belleğe uyguladık.
Komut sayfası sonucu görselde,
USB'deki durum:
Özelliklerden baktığımızda 3 GB civarı doluluk devam ediyor ancak daha önce bozuk isimli olarak görülen klasör/dosyalar görünmüyor.

Ekli dosyalar

• usb_durum_1.jpg
    usb_durum_1.jpg
    239.4 KB · Görüntüleme: 416