Google Glass Adap Kuralları Rehberi

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

AliA

Guru
Onursal Üye
Katılım
29 Haz 2007
Mesajlar
64,962
Beğeniler
339
Puanları
0
#1


İnternet ve teknoloji bağımlısı 'geek'ler başta olmak üzere herkes bu yüksek teknoloji eseri gözlükleri merakla bekliyor. Gözlüğün ilk kullanıcısı olacaklara açık mektup:

SEVGİLİ GOOGLE GLASS KULLANICISI

Tebrikler! Google'ın yüzünüze küçük, sesle çalışan, kablosuz bağlantı özelliğine sahip bir bilgisayar koyan çağ ötesi gözlüklerinden birine sahip olma ayrıcalığına sahip az sayıda insandan birisiniz. Google Glass, iPad, iPhone ya da iHerhangi bir şeyden bu yana en büyük ilgiyle beklenen cihaz. Peki en iyi yanı ne? Siz, Google "Kaşif Programı"nın genel itibariyle uygulama geliştirici ve süper nerd'lerden oluşan üyeleri Google Glass'i diğer insanlardan aylar önce test etmeye başlamış olacaksınız. Diğerleri ise yıl sonuna kadar beklemek zorunda.

Yakında emaillerinizi, sms'lerinizi ya da haritaları yarısaydam bir ekranda, görüş açınızın sağ üst köşesinde görebileceksiniz. Son dakika haberleri gözlerinizin önünde olacak. Yakalamak istediğiniz bir kare için "Tamam Glass fotoğraf çek" demeniz yeterli olacak. Diğer bir deyişle herkesin iğrenç akıllı telefonlarda, elleriyle yapmaya çalıştıklarını yapabileceksiniz.

Google önümüzdeki birkaç ayda sizin gibi binlerce Kaşif'in denemek üzere Glass'ı takmış olacağını söylüyor. Şapşalca görünse de kıskandığımı itiraf etmeliyim. Kaşif arkadaşlardan denemek için izin isteyerek Glass'ı orada burada birkaç kez takmışlığım var. Her geri verişimde ise neredeyse sağladım.

Glass'ın yaygınlaştığı ve takmanın cyborg gibi görünmenize neden olmadığı günleri dört gözle bekliyorum. Fakat şu an biraz endişeliyim.

Yeni yayılan teknolojilerin kaba ve rahatsız edici bir tarafımızı ortaya çıkarmak gibi bir özelliği var. Mesaj yazarken size çarpan adamı ya da sırada beklerken cep telefonundan bağıran kadını düşünün.

Glass giyilebilen ve ilgiyi direkt olarak üzerine çeken bir cihaz olduğu için siz ilk kullanıcıların daha da dikkatli olması gerekiyor.

Biz kalanlar kullanmaya başlamadan önce Glass'a karşı iyi niyetin tükenmesine yol açarsanız sizden nefret ederim. Burada siz ve gelecekteki Glass kullanıcılarının akılda bulundurması gereken temel bazı adap kuralları bulunuyor.

Her zaman hatırlayın: Kafanızda bir kamerayla dolaşıyorsunuz.Diğerleri için ise bu kameranın açık mı yoksa kapalı mı olduğunu anlamanın bir yolu yok. Tabii yakından bakanlar gözünüzün yanında parlayan küçük ekranı görebilir. Fakat bu bir kısa mesaj ya da izlediğiniz bir dizi de olabilir. İnsanlar onları videoya kaydedip kaydetmediğinizi düşünüp muhtemelen rahatsız olacak.

Korkularını nasıl bastıracaksınız? "Farkında olmadığınız başka kameralar da şu an muhtemel sizi kaydediyor" ya da "Telefonumla da gizlice fotoğrafınızı çekebilirdim" demeyin. Bunlar doğru olabilir ama yine de kafanızın üzerinde bir kamera var. Bu neredeyse bir üçüncü göz. İnsanlar rahatsız hissetmekte gayet haklı. Bunu kabul edin.

Onlara bunun, fotoğraf ya da video çekildiğini gösterecek bir kırmızı ışık koymayan Google'ın hatası olduğunu ve gelecek versiyonlarda olmasını umduğunuzu söyleyin. (Tabii zeki bir arkadaş çıkıp bu ışığı engellemenin yolunu bulacaktır).
Biraz ince olun ve soyunma odası, ortak kullanılan tuvaletler, iş toplantıları, sinema ve benzeri kameranın uygun olmadığı yerlerde gözlükleri çıkarın.

Tabii Glass günün birinde kontak lenslerin yerine geçtiğinde bu zor olmayacak mı diye sorabilirsiniz. Güzel soru. O zaman Google ya da üçüncü bir şirketin kamera için akıllıca bir mercek kapağı icat etmesini ve kamera işini çözmesini umalım.

Sesli komutları ihtiyacınız olduğunda kullanın.

Glass günün birinde cep telefonları kadar yaygınlaşabilir ve hava durumu bilgisi yada "İki bira istiyorum lütfen" cümlesinin Çince çevirisini istemeniz için, gözlüğün emirleri dinlemeye açık hale gelmesini sağlayan "Tamam Glass" ifadesini duymak tuhaf olmaktan çıkabilir. Ama kendinize sorun: Glass ile yapmak üzere olduğum şey her neyse, akıllı telefonumla daha kibar bir şekilde yapabilir miyim?

Glass'a yön sormak ya da yolda yürürken gelen bir mesaja hızlıca cevap vermek için kullanmak oldukça normal. Ama kendinizi uzun emailler dikte ederken ya da ya da aklınıza her geleni tweet'lemek için kullanmanız mantık dışı.

Google Glass'ı halka açık yerlerde telefon görüşmesi yapmak için kullanmayın.

Evet, Bluetooth kulaklıktan farksız olduğu doğru. Evet, herkes Bluetooth kulaklıklarla her yerde görüşme yapıyor. Ama yine de rahatsızlık verici.

Bazen ara verin.

Biliyorum gözünüzde her zaman hazır bir ekran ve kamera olması amacına biraz ters ama arada bir normal insan görünümüne dönün.

Ayrıca her 10 saniyede bir yukarı sağa bakan biriyle konuşmak sinir bozucu. Önünüzde sizinle konuşan biri olduğunda gözlükleri çıkarın.

Ürkünç olmayın.

Glass'ın herkesin gözünden düşmesi için fotoğrafı ya da videosu çekilmemesi gereken biri ya da bir şeyin çekilmesi yeterli olacaktır.

Hukukçuları ya da halkı ayaklandırmaya gerek yok. Siz en iyisi kedi yavruları ve arkadaşlarınızı ve tabii en sevdiğiniz kahvaltıcıdaki kreplerin fotoğrafını çekmekten şaşmayın, tamam?

İnsanların demek için takmasına izin verin.

Muhtemelen denemek isteyen insanlardan bıkacaksınız ama nazik olun.

Sonuçta ne kadar beğenilirse o kadar hızlı yaygınlaşacak ve kabul görecektir.

Mutlu göz-lükler. Umarım modern toplumdaki itibarını zedelemez adap kuralları dahilinde kalırsınız.

Dostunuz Kevin

—Kevin Sintumuang GQ,com'un editörüdür.

The Wall Street Journal Türkiye
 
stat counter