GM discovery dahili hafiza sorunu

Bu konuyu okuyanlar

tsmgg

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba. General Mobile discovery 16gb telefonum var ancak dahili hafizasindan sadece 5gb kullanabiliyorum(ayarlarda sistem kapasitesi yaziyor) . Diğer 11gb hafızasını hiç kullanamiyorum(telefon kapasitesi yazıyor). Ayarlardan araştırdım ancak hafizayi yukseltemedim. Forumlarda sd kart ile yükseltme var ancak 16gb hafizayi kullanmak istiyorum. Yardimlarinizi bekliyorum..

kadirirdem

Dekan
Reaksiyon puanı
708
16 gb modellerde zaten ortalama 11 gb kullanmaya izin verir gerisini telefon kullanır büyük ihtimal o 5 gb kalan boş miktardır yani 6 gb yakın doldurmuşsun şarkı oyun filan sana boş 5 gb gözükür...

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Merhaba Bilmem Yanıtım Yardımcı Olurmu. Bende Discovery'nin 4GB Olanı var. Programları ve ya Yüklemek İstediğin Uygulamaları SD Karta Yüklemek İçin Genel Ayarlardan, Depolama'ya Gelip Üzerine Tıklıyorsun Tercih Edilen Yükleme Konumuna Tıklayıp Açılan Pencere'den Tercih Ettiğin Yükleme Konumunu Seçiyorsun...Benim Cihazda Böyle Çalışıyor. Umarım Yardımcı Olmuşumdur.. Kolay Gelsin, Sevgilerimle

tsmgg

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yok toplam 5gb kullanmama izin vermiş 11gb kullanabilsem bi problemim kalmaz. Zaten telefonun kullandığı 11gb hafızanin sadece 20 mb'i kullanılmış. Bütün hafıza bomboş duruyor ve kullanamıyorum.

tsmgg

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yok toplam 5gb kullanmama izin vermiş 11gb kullanabilsem bi problemim kalmaz. Zaten telefonun kullandığı 11gb hafızanin sadece 20 mb'i kullanılmış. Bütün hafıza bomboş duruyor ve kullanamıyorum.

Bi fikri olan yok mu vardır illaki bi yolu

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Ben de de aynı sorun var. 16 gb 'nin 5 gb'si sistem kapasitesi bu yüzden sadece 11 gb kalıyor. Bunun da 2 gb si dahili bellek sadece onu kullanabiliyorum.

neskalii

Profesör
Reaksiyon puanı
23
bende de 16 gb versiyonu var ben sorunsuz kullanıyorum kabloyla taktığım zaman telefon hafızası o bahsettiğiniz 11 gb boşa istediğimi atabiliyorum şaşırdım :eek:hmy:

S

SDN Okuru

SDN Okuru
arkadaşlar telefon 16 gb sa bi kısmını sistem bellegi olarak görüyor .mesela bendeki 4 gblık versiyonu .2 gb telefonun kendi belleği olarak ayırmışlar zaten 1 ,200 gb sini sistem kendi kullanıyor ancak 800 mb yukleyebiliyorsunuz .

S

SDN Okuru

SDN Okuru
ARkadaşlar bir Sistem ve Birde Dahili depolaması var. Dahili depolamaya oyun, resim, dosya yukleyemıyoruz. Sisteme gidiyor hepsi Sorun bu Anlayamadınız galiba ???

S

SDN Okuru

SDN Okuru
kablo ile pc ye bağladığınızda telefonu 2 kısım görüyor pc telefonda biri hafıza kartı diğeri söylediğiniz 11 gb boş kısım. karttaki resim müzik video dosyalarını oraya atarsanız hafıza kartınızı boşaltmış ve yeni uygulamalara yer açmış olursunuz fakat şoyle bir tehlikede var telefon kilitlenirse oradaki hiç bir şeyi kurtaramazsınız

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Aynı sorun bende de var. Sadece kendi taktığım SD karttaki hafızayı kullanabiliyorum. Ayarlardan depolama kısmını ''dahili cihaz depolaması'' olarak ayarladığım halde sorun çözülmedi.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Bizde dün Piranha Grande aldık ondada sistem 2gb ayrıllmış 13 gb boş ve erişilemiyor.

KangDae

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
sana en büyük çözüm git 32gb hafıza kartı al forumuda uğraştırma

S

SDN Okuru

SDN Okuru
arkadaşım haklı bendede 4gb var + 16 gb sd card destekli. sd card da ve dahili hafızada yer olmasına rağmen yüklü olan ağğır oyunlardan dolayı sistem kapasitesi dolu gözüküyo. o yüzden geri kalıp dahili hafıza ve sd card hafızasını kullanamıyosunuz. eeğer kullanmak istiyorsan telefonunda ki ağır uyglamaların bi kaçından vazgeçeceksin o zaman sıkıntı kalmaz aama bu şekilde yırtsan bi çözümü yok kardeşim bazı yardımcı programlar var anlayn biri reherliğinde bi takım çalışmalar yaapabilirsiin :yes:

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Bende de aynı sorun var 5 gb ı kullanabiliyorum 11 GB ı boş gösteriyor ama kullanmama izin vermiyor ve telefonuma sürekli düşük depolama kapasitesi diye uyarı geliyor ne yapmam lazım yardımcı olurmusunuz ?

S

SDN Okuru

SDN Okuru
hocam sen varya adamsın bende 4 gb lik gm dısc. var artık güncelleme yapamıyodum yer yok deyip durduğu için. sayende halletim sağolasın :biggrin:

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Hacılar hocalar bu5 GB lık kısım sistemin kendi hafızası yani PC deki c sürücüsü gibi buraya sadece uygulamalamalari apk si ve sistem dosyaları bulunuz apk dosya ve uzantıları diğer 11 GB alan ve SD kartta depolanır

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Bende discovery 2 mini var 8 gb fakat 3.60 kullanabiliyorum fakat 16 gb sd aldim programlar sayesinde butun uygulamalarimi sd karta tasidim sistem dosyalarinida tasiyabiliyorum fakat bi sorun olur diye biraktim bnm telefonumda 5 uygulama var 55 sarki 1 gb bile etmiyor ama gta sanandreas 2.44 gb yukleyemiyirum sorun veriyor

S

SDN Okuru

SDN Okuru
16 gb modelde 11 gb si müzik resim gibi dosyalar için ayrılmış. geri kalan 5 gb sistem için. 5 gb lik kısmında 2 gb si senin yükleyeceğin uygulamalar için kullanılıyor geri kalan 3 gb nerde belli değil. yani 5 gb den 2 gb kullanabiliyosun uygulama yüklemek için. benim yüklediğim uygulamalar 1 gb kadar var geri kalan 1 gb de ne yüklü anlamış değilim.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Bende aynı sıkıntı 16 GB olarak aldım ayarlardan uygulama kısmından hafisaya baktimda 1.7gb boş diyo sıkıntıya hafıza kartı aldım yine olmuyo bazı uygulamaları hafıza kartı almıyor ...

ayaz50

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bende yer olduğu halde telefon hafızasında,, google playden uygulama indiremiyorum indirme yerinide değiştiremedim

I

ibrahim3894

SDN Okuru
Bende de aynı sorun var. Anlamsız bir sorun. Çok canımı sıkıyor bu konu.

R

Ritüelite

SDN Okuru
Not: Bu yazıda çözüm anlatılmamaktadır.Sadece ufak önbilgilendirme tadında bir yorumdur

Hâlâ bu tarz sorunu olanlar için, öncelikle telefonun telefon hafızası dediğimiz o 16gb olan alan ikiye ayrilir ; sistem kapasitesi ve telefon hafıza kapasitesi olarak. Store dan indirdigimiz her türlü uygulama (bütün apk'lar) sistemde depolanır diğer telefon hafızası dedigimiz kişisel verilerimiz resim,video,müzik vs.. Telefona istediğiniz kadar hafıza kartı takın taktiğiniz hafıza kartı kişisel verilerinizin depolama alanı olacaktır. Gelgelelim depolama yeri seçimine, ayarlarda böyle bir ayar bulunur 'indirilenleri SD karta indir' bu evet indirdigimiz uygulama oyun vb apk'ların bir kısmını SD karta depolar(büyük sayılacak bir kısmını) lakin her daim uygulamalar sistem kapasitesinden yer işgal eder bunu da uygulama yöneticisinden uygulamanın üzerine tikladiktan sonra görebilirsiniz. Gelelim asıl konumuza bu hafıza arttırılır mı? Cevap: Evet, bi şekilde artırılıyor bu sistem kapasitesi.
Ama bu işlerden pek anlamıyorsaniz tavsiyem bulaşmayın bilen birisinden birebir yardim isteyin.
Lakin ben bu işlerden anlarım , merakım var , telefon patlasa bile çok önemli değil (mecazi anlamda patlama, sistem kapasitesi artırılırken böyle birşey olmaz:) diyebiliyorsanız bunu adim adim anlatan konular birçok forumda mevcut.
Yani root hakkında bir fikriniz yoksa veya telefonu rootsuz kullanıyorsanız bu işlem boyunuzu biraz aşabilir, telefonun brick olma ihtimali var ki bu durum endişe edilecek bi durum değil android yazılımsal olarak çökmeyen sistemler ama bu durumdan kurtulmak ayrı bi uğraş o yüzden bunlar aşina olmadığınız durumlarsa hiç bulaşmayın, hafıza sizin için içinden çıkılmaz bi hal aldıysa telefonu değiştirin gitsin :)

06bozkurtum

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
yahu adam dahili hafızası 16gb.diyor ve sistem ancak bunun 5gb.kullandırıyor diyor..diğer kısmı aynen bendede olduğu gibi diğer bölüm boş durduğu halse sizlerde kalkıp yok sd karta taşı yok hafızaya fazla doldurmuşsun diye sallıyorsunuz..kısaca adam ben telefonun dahili hafızanın tamamını kullanamıyorum demiş ve bunun çözümünü sormuş ama hep alakasız cevaplar verilmiş..

cografyahocam

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bende 3 yıldır kullandığım gm discovery telefonun sistem hafızası doluydu. youtube de anlatılmış. flash tool diye bir program var ebr dosyalarıyla falan indiriyorsunuz. adımları izleyin iş tamam. telefonumda 56 program yüklü daha bir 50 tane daha alacak yer var. boşuna hiç bir uygulamanızı kaldırmayın yada telefondan vazgeçmeyin. Not: telefonunuzun şarj girişi bozuksa yani usb bağlanmıyorsa yapamazsınız.