Gigabyte RX 580 Gaming 8GB Açılış Sorunu

Bu konuyu okuyanlar

JeansAdam

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Merhaba arkadaşlar ekran kartım Gigabyte RX 580 Gaming 8Gb modeli. Bilgisayarımın parçalarını alıp ilk kurulumu yaptıktan sonra açtığımda ekran kartının pci güç kablosunun takılı olduğu yerin yanındaki akıllı güç ledi yanıyor sönüyor sonra gigabyte ve fan stop yazıları yanıp sönüyor ve sistem geç açılıyordu ben bu sorunu yanlış hatırlamıyorsam ekran kartı sürücüsünü DDU ile kaldırıp 17.9.1 sürücüyü yükleyerek çözmüştüm. Daha sonra anakartım bir sorun yüzünden arızalanmıştı ve yenisini aldım kurulumu vatan bilgisayara yaptırdım ve sistemi açtığımızda bilgisayar yine dediğim şekilde garip açılıyordu. Gigabyte'ın sitesinde bu durum şöyle açıklanıyor.
SMART POWER LED GÖSTERGELERİ
Akıllı güç LED göstergesi ile PCI-E gerilimi kararsız olduğunda dikkatli olun.
- LED AÇIK: güç kablosu bağlantısı kesildi
- LED KAPALI: sabit güç kaynağı
- Yanıp Sönen LED: anormal elektrik gücü
Bende önceden yaptığım gibi windowsun otomatik kurduğu eski 17.7 sürücüsünü ddu ile kaldırıp en son sürüm olan 18.2.1 adrenalin olanı kurdum ve sorun çözülmedi. İşin garip kısmı oyun oynarken hiçbir sorun olmuyor. Sistemi yeniden başlatınca hiçbir sorun olmuyor ve sistem açıldıktan sonra aktifken herhangi ledin yanma durumu olmuyor bu sadece sistem ilk açılışında oluyor. Ben ayrıyeten bir çözüm olarak ekran kartını çıkarıp düzgün taktım pci güç kablosunu çıkarıp düzgün taktım kablo bozuktur diyerek güç kaynağının boştaki 6+2 pin kablosunu taktım ama nafile. Bu sorunun parçaların ömrünü kısaltacağından korkuyorum. Bu sorunu yaşayanlar veya çözüm önerisi olanların cevaplarını bekliyorum teşekkürler.
Video link
Kaynak: https://youtu.be/1SEF3O0fGfA

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,992
Merhabalar;

Güç kaynağınız kaç w acaba?Birde Gigabyte ile konuştunuz mu bu sorun için?

JeansAdam

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Merhabalar;

Güç kaynağınız kaç w acaba?Birde Gigabyte ile konuştunuz mu bu sorun için?
High Power 600 Watt 85 Bronze PSU var. Gigabyte'a mesaj attım BIOS güncelle ve default optimized yap diyor biostan. Güç kaynağının dengesiz akım vermesinde olabilir diyor ama tekrar başlatınca neden olmuyor bilmiyorum.

---- Mesajlar birleştirildi ----

Merhaba;

Bunun için bir şey yaptınız mı?
Dediğim gibi kabloları tekrar taktım boştakini taktım ekran kartını çıkartıp taktım sürücü güncelledim ama olmadı.

Son düzenleme:

Ömer Canbaz

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629

JeansAdam

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Gigabytes'in sitesinden alıntı yapıp attığınız mesajda yazıyor. Bunun için bir şey yaptınız mı?
Dediğinizi anlamıyorum anormal elektrik gücü için ne yaptığımı denediğim şeyleri yazdım biraz daha açık konuşurmusunuz.

Ömer Canbaz

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629
Dediğinizi anlamıyorum anormal elektrik gücü için ne yaptığımı denediğim şeyleri yazdım biraz daha açık konuşurmusunuz.
Bazı durumlarda çok fazla elektrik akımı geliyor. Sorununuz bundan kaynaklanıyor olabilir. Veya PSU'da sorun olabilir.

JeansAdam

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Bazı durumlarda çok fazla elektrik akımı geliyor. Sorununuz bundan kaynaklanıyor olabilir. Veya PSU'da sorun olabilir.
Psu da olsa neden tekrar başlatınca olmuyor veya neden önceki anakartımda bu sorunu çözebilmiştim bence yazılımsal bir sorun var.