Gigabyte, MSI ve ASUS Tecrubelerim

Bu konuyu okuyanlar

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,134
Herkese selam arkadaslar. Bu 3 dev markayi bilmeyen yok herhalde. Peki hangisini almaliyiz dersiniz? Burada sizlere bu uc markadan almis oldugum urunlerde yasadigim tecrubeleri anlatmaya calisacagim. Sizin icin yararli olur umarim.

Asus

P8-H61 M-LX Anakart

Anakarti 2012 yilinda topladigim sistemde kullanmistim. Uzun sure boyunca pisman etmedi beni. Stabil ve seri calisiyordu. Fiyartina gore de fena sayilmayacak bir anakartti. Ancak kolay yipranan PCB'si yuzunden 2015 yilinda emekli oldu kendisi. O zamana gore en buyuk artisi PCI-Ex 3.0 girisi bulunmasiydi. Kart beni pisman etmedi.

Z170-P Anakart

Skylake mimarisi ciktiginda bir sistem toplamaya karar verdim. 2016 yilinin Haziran ayina nasip oldu toparlamak. Bu anakarti tercih etmistim. Beni pisman ettigini cok rahatlikla soyleyebilirim. Yetersiz USB portu, karasiz calisan yapisi, kolay yipranan pinleri, eksik ve konumlandirmasi kotu olan Sata portlari, yetersiz ses yongasi ve daha sayamadigim kadar rezillikleriyle resmen bezdirmisti. Bu anakartin bana tek artisi BIOS'unun rakipsiz olmasiydi. Onun disinda resmen pes dedirtti bana. Servisi de iyi degildi.

Strix R9 390 DC3 Ekran Karti

Ekran karti ilk gordugumde asik etmisti. Ama aldiktan sonra maalesef oyle olmadi. Ilk 6 ay problemsiz calissa da sonradan cok sorun cikardi. En buyuk sorunu 400 Watt'a yakin guc cekmesiydi. PSU konusunda sorunum yoktu, 12 Volt kanalindan 540W verebiliyordu, ucu ucuna da yetiyordu; ama kartin bu guc tuketimini 8+6 pinden almasi biraz sorun yaratiyordu. 95 derece altinda calismiyordu. DC3 sogutmasi biraz yetersiz kaliyordu karta. Kesinlikle daha iyisi yapilabilirdi. En sonunda kart yandi. 1 yili bile doldurmadan cope atmak zorunda kaldim. Servis falan hikaye zaten. Pisman ettigini cok rahat soyleyebilirim.

VP247-T Monitor
MediaMarkt'tan almistim. Biraz aceleye gelmisti. Direkt olarak cok kotu diyebilirim. Isik sizmasi hat safhada. HDMI cikisi bile yok. Goruntu kalitesi 8 bit gibi. Kesinlikle tavsiye etmiyorum.

MSI

GTX 1060 GamingX 6GB

Oncelikle soyleyeyim urun super. Metal arka plakasindan tut aydinlatmasina, kaliteli TF6 sogutmasindan tut TorX fanlara... Tasarimi zaten oldukca iyi bence. 2017'de Strix kartin bozulmasi nedeniyle almistim. Kesinlikle pisman etmedi. Tek sorunu Coil Whine. Onu da cok kafaya takmiyorum. Servise bir kere verdim pisman ettiler. Birdaha da gondermedim. Onun disinda her acidan mukemmel bir urun diyebilirim. 2 senedir hic sorunsuz calismakta kart. Su an piyasada daha iyi alternatifleri bulundugu icin alinmasini tavsiye etmem. Ama zamaninda olsa kesinlikle tek gecerdim.

GTS 250 1GB

Kucuk oyunlari oynamak icin 2012'de almistim. 2017'de emekli oldu kendisi. Sogutmasi tek fanli ve yeterli duzeydeydi. Bana sorun cikartmadi.

B250 Enthusiast Gaming M3

Z170-P rezaletinden sonra SkyLake islemcim icin almistim. Kart en ust seviyede oldugu icin bilesenleri zaten cok cok kaliteliydi. Ses yongasi, Sogutmasi, sade goruntusu gibi bircok ozelligi ile begenimi kazandi. 2 Adet M2 portu mevcuttu. Kesinlikle cok memnun etti beni. Tek eksisi BIOS'u Asus'a gore daha basit. Onun disinda kullandigim 1.5 yil boyunca kesinlikle pisman etmedi. 1 ay once sattim kendisini yeni platforma gectigim icin.

X470 Gaming Pro Carbon

Karti 1 gun once satin aldigim icin cok yorum yapamayacagim. Kaliteli mosfetleri ve iyi duzeyde olan sogutmasi icin tercih ettim. RGB isiklandirmasi da isin cabasi :). Tavsiye ederim.

Gigabyte

B450 Aous Elite

Bu da Z170-P gibi bir faciaydi maalesef. BIOS'u cok kotuydu oncelikle. Sata portlarinin cogu deaktifti. BIOS'ta ayarini bulamadim. Ustteki X4 hizinda calisan M2 portu da deaktifti. X2 olani kullandim elimde oldugu sure zarfinda. Yazilimsal destegi de yetersizdi. Direkt elimden cikardim bu sebeplerden oturu. Her ne kadar kaliteli mosfetlere ve sogutmaya sahip olsa da kesinlikle ne tavsiye edecegim ne de kullanacagim bir marka olmaktan cikti Gigabyte.

Yazimin sonuna geldik. Degerli yorumlarinizi eksik etmezseniz sevinirim. Sizlere yararli olmasi dilegi ille :).

Son düzenleme:

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Anakartları bence,marka bazında pek ayırmayın. :)
B450 Aorus elite de ,Gigabyte markasını çok yerden yere vurmuşsunuz.

Her markanın her çipsette, çok başarılı olduğu veya başarısız olduğu modeller olabiliyor. O kadar çok örneği var ki. Buraya yazmaya kalksak hem reklam gibi olacak, hem de ,sayfalar dolusu olur.

Emeğinize sağlık.

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,134
Anakartları bence,marka bazında pek ayırmayın. :)
B450 Aorus elite de ,Gigabyte markasını çok yerden yere vurmuşsunuz.

Her markanın her çipsette, çok başarılı olduğu veya başarısız olduğu modeller olabiliyor. O kadar çok örneği var ki. Buraya yazmaya kalksak hem reklam gibi olacak, hem de ,sayfalar dolusu olur.

Emeğinize sağlık.
Ben tecrubelerimi yasnittim sadece. Gigabyte yerden yere vurma degil de, fazla umutlandim fazla pisman etti diyelim.
Tesekkur ederim. :)

Strosferus13

Asistan
Reaksiyon puanı
18
Hepsinin ayrı ayrı ürünlerini kullandım, kullanıyorum içlerinde kullanıcıyı düşünen, gelişen teknolojileri cömertçe müşterisine sunmak için çaba sarf eden, ürünlerini satıp arkasını dönmeyen markalar var
Bizler için en iyisi kaliteli bir üründen sonra satış sonrası destek, firmware güncellemeleri, yeni driverler vs

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,134
Hepsinin ayrı ayrı ürünlerini kullandım, kullanıyorum içlerinde kullanıcıyı düşünen, gelişen teknolojileri cömertçe müşterisine sunmak için çaba sarf eden, ürünlerini satıp arkasını dönmeyen markalar var
Bizler için en iyisi kaliteli bir üründen sonra satış sonrası destek, firmware güncellemeleri, yeni driverler vs
Satış sonrası desteği bilmem de, Güncelleme ve Yazılım konusunda bir numara Asus benim gözümde.

Strosferus13

Asistan
Reaksiyon puanı
18
Benim gigabyte markasından ağzım çok yandi bir anakart aldık o seneden sonra bios güncellemesi vermedi işlemci desteği alamadık
Ben Msi beğeniyorum Asus benim ilk anakartımdı sene 2006 pek bişey anlamadım :)

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,134
Benim gigabyte markasından ağzım çok yandi bir anakart aldık o seneden sonra bios güncellemesi vermedi işlemci desteği alamadık
Ben Msi beğeniyorum Asus benim ilk anakartımdı sene 2006 pek bişey anlamadım :)
MSI, fanboyu olduğum iyi bir markadır.
Ama Türkiye üzerindeki servisi yüzünden pek sıcak bakmıyorum önerilerde. Yine de rakipsiz ürünleri olduğu için önerebiliyorum.

normalfsdn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Ben her zaman Asus a temkinli yaklaşırım.

KimBuGamzeli

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,821
Bende yazayım. MSI dan bezdim ve çok çektim bir daha da para verip almam bu markayı çıkardım artık. R7 370 kartını kullandım kart 2 sene sonra birden arıza verdi görüntü de gidip gelmeler rengarenk ekranlar vs en sonunda da yanmıştı yazılımı da çok dandikti sistemi yavaşlatıyordu sürekli Gaming App zımbırtısı. 970 Gaming anakartı var şuan ondan da memnun değilim biosu dandik mouse imleci hep kasarak ilerliyor yağ gibi değil yani çok çektirdi bana desem yeridir şuan ise sanırım kontrol çipi yandı sistemi açıyorum görüntü alamıyorum. Kısacası MSI markası bitti benim için.

Gigabyte markası fena değil 970 DS3 anakartını kullandım ses çipi tırt 4-5 aylıkken yandı harici creative ses kartı alarak kullanmıştım. Biosu fena değil MSI da olduğu gibi mouse imleci kasarak değil gayet akıcı ilerliyordu kasması vs yoktu. Tek sorunu ses çipiydi bir de görüntü olarak biraz sönük kalıyordu mavi ve beyaz renkte pcb'si vardı. Markayı öneririm memnun kalmıştım.

Asus markasında sadece şuan bende olan GTX 275 ekran kartını kullandım çok fazla deneyimim yok aslında bu kart ile çünkü sistemim açılmıyor ama malzeme yapısı ağırlığı falan BABA bir ürün bence. Elinize alınca çok ağır olduğunu anlıyorsunuz yeni kartlar kağıt gibi hafifken bu kartı aldığım da elimde sanki ağır metal tutuyor gibi hissediyorum.

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,134
Bende yazayım. MSI dan bezdim ve çok çektim bir daha da para verip almam bu markayı çıkardım artık. R7 370 kartını kullandım kart 2 sene sonra birden arıza verdi görüntü de gidip gelmeler rengarenk ekranlar vs en sonunda da yanmıştı yazılımı da çok dandikti sistemi yavaşlatıyordu sürekli Gaming App zımbırtısı. 970 Gaming anakartı var şuan ondan da memnun değilim biosu dandik mouse imleci hep kasarak ilerliyor yağ gibi değil yani çok çektirdi bana desem yeridir şuan ise sanırım kontrol çipi yandı sistemi açıyorum görüntü alamıyorum. Kısacası MSI markası bitti benim için.

Gigabyte markası fena değil 970 DS3 anakartını kullandım ses çipi tırt 4-5 aylıkken yandı harici creative ses kartı alarak kullanmıştım. Biosu fena değil MSI da olduğu gibi mouse imleci kasarak değil gayet akıcı ilerliyordu kasması vs yoktu. Tek sorunu ses çipiydi bir de görüntü olarak biraz sönük kalıyordu mavi ve beyaz renkte pcb'si vardı. Markayı öneririm memnun kalmıştım.

Asus markasında sadece şuan bende olan GTX 275 ekran kartını kullandım çok fazla deneyimim yok aslında bu kart ile çünkü sistemim açılmıyor ama malzeme yapısı ağırlığı falan BABA bir ürün bence. Elinize alınca çok ağır olduğunu anlıyorsunuz yeni kartlar kağıt gibi hafifken bu kartı aldığım da elimde sanki ağır metal tutuyor gibi hissediyorum.
-R7 ve R9 serisi hem guc tuketimi hem de isinma bakimindan cok sorunluydu. Ayni sorunu ASUS'ta cektigimi yazmistim.
Kod:
Strix R9 390 DC3 Ekran Karti

Ekran karti ilk gordugumde asik etmisti. Ama aldiktan sonra maalesef oyle olmadi. Ilk 6 ay problemsiz calissa da sonradan cok sorun cikardi. En buyuk sorunu 400 Watt'a yakin guc cekmesiydi. PSU konusunda sorunum yoktu, 12 Volt kanalindan 540W verebiliyordu, ucu ucuna da yetiyordu; ama kartin bu guc tuketimini 8+6 pinden almasi biraz sorun yaratiyordu. 95 derece altinda calismiyordu. DC3 sogutmasi biraz yetersiz kaliyordu karta. Kesinlikle daha iyisi yapilabilirdi. En sonunda kart yandi. 1 yili bile doldurmadan cope atmak zorunda kaldim. Servis falan hikaye zaten. Pisman ettigini cok rahat soyleyebilirim.

Ayni sekilde. AMD 990 veya 970 fark etmez, FX serisi icin cikan anakartlarin genelinde yine isinma ve stabilite sorunlari vardi. BIOS icin bir sey diyemeyecegim. Diger parcalarla da alakali olabilir, anakartla da.