General Mobile Discovery Hafıza Sorunu

Bu konuyu okuyanlar

realdgnc

Doçent
Reaksiyon puanı
7
Arkadaşlar merhaba. Bugün GMD'de ilginç bir sorun fark ettim. Arkadaşımda 16 GB'lık modeli var. Depolama da hafızayı 3'e bölmüş. 16 GB'ın yaklaşık 5 GB'ı sisteme ayrılmış onun da bir kısmı kullanılıyor. Diğer tarafta 11 GB'lik bir bölüm var. Onun da 10 GB'sini kullanıma sunmuş. En sonda da işte SD kartın olduğu kısım var. Sorun şu: 5 GB'lik kısım neredeyse doldu. 11 GB'ın geri kalanı nerde? Kullanamıyoruz. Bu sorun diğer GMD cihazlarda da var. Forumda arkadaşlar dile getirmiş ama henüz çözümüne rastlamadım. Acaba sorunu nasıl halledeceğimizi bilen var mı? Konu hakkında yardımcı olabilir misiniz? Durumu daha iyi izah etmek için resimler koydum.

8iz0.jpg

Son düzenleyen moderatör:

FY2005

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
Telefonun hafızası 16GB malum. Bunun 4,90GB lık bölümü sistem için ayrılmış. Yani android sistem dosyalarıyla, yüklediğiniz uygulamalar falan bu alana kuruluyor.

Diğer 11,10GB lık bölüm ise telefonun dahili hafızası olarak kullanılmak üzere ayrılmış Resimlerinizi, videolarınızı, müziklerinizi SD kart olmadan da saklayabilmeniz için.

11,10 + 4,90 = 16GB Yani ortada bir yanlışlık yok..

Bütün android telefonlarda sistem böyledir. Telefonun hafızası ikiye bölünür. Bir kısmı sistem için bir kısmı da dahili bellek için kullanılır. Buna ek olarak isterseniz SD kartta kullanabilirsiniz. Bu durumda aynen resimde ki gibi 3 ayrı hafızanız olmuş olur.

Eğer sistem hafızasında sıkıntı yaşarsanız uygulamalarınızı SD karta taşıyarak biraz yer açabilirsiniz. SD karta taşıdığınız uygulamaları SD kartı çıkarttığınızda kullanamayacağınızı unutmayın...

realdgnc

Doçent
Reaksiyon puanı
7
Evet öyle olması gerekirdi ama o 11 GB'lık bölüm yok. Mesela arkadaşta Xperia S var. Durum tıpkı dediğiniz gibi. Hafızanın bir kısmını sisteme ayırmış geri kalan normal duruyor. Ayarlardan uygulamalara girince zaten diyor dahili ve sistem diye. Işte o GMD de yok. Sadece sistem var. 11 GB'lik alan depolama da var ama gözükmüyor.

G0LGE

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Şimdi GMDye 11 GBlık bölüme tüm uygulamalar taşınabilir mi

realdgnc

Doçent
Reaksiyon puanı
7
Şimdi GMDye 11 GBlık bölüme tüm uygulamalar taşınabilir mi

11 GB boş alan var ama gözükmüyor. Uygulamalar yerine girdiğinde dahili ve sistem diye ayırması gerek. Sistem var ama dahili yok. Yani 11 GB lik kısım.

Deffall

Doçent
Reaksiyon puanı
42
Şöyle açıklım sana. Eğer hafıza kartını çıkarırsan ve uygulama yüklemeye başlarsan o 11 gb lık alanın yavaşça düştüğünü göreceksin.. Sistem için ayrılan 5 gb alanı kapsamaz.. Sen büyük ihtimal uygulamaları hafıza kartına kurduğun için 11 gb ın kullanılmadığını düşünüyorsun.. Orada sadece sanal bi ayırma yapmış.. Ama aslında 11 gb lık kişisel ayrılmış bir bölümdür ve onu da files sisteminde ayrı bir yerde göremezsin...

webelectronics

Asistan
Reaksiyon puanı
0
[MENTION=56142]Deffall[/MENTION] aksam abime aldim 16 gb versiyonunu. Yakin zaman da bakarim olaya belki arkadas dogru diyordur. Ben de baktim 11 gb idi. Ya sorun degil de soyle bir durum var benim anlamadigim : sen buyuk ihtimal uygulamalari hafiza kartina kurdugun icin demissin de sd karta program atilamiyorum direk diye biliyorum yaniliyorsam da duzelt. Samsung da yok cunku malum root felan lazim uzun hikaye.

Belki diyorum arkadas dogru diyordur. Cunku ben de telefon kurulumda baktigim da 5 gb da 4 gb sistemdi. Kalan alan da guncelleme icin.

Neyse denk gelince kurcalarim yazarim buraya. ;)

Deffall

Doçent
Reaksiyon puanı
42
Samsung gibi değil. Bunda root yapmadan da uygulamaları hafıza kartına yükleyebilir sin. Ayarlarda nereye kurmak istediğini sen seçiyorsun.. dediğin gibi bir de sen git kurcala bizede söylersin :)

kadirirdem

Müdavim
Reaksiyon puanı
708
root yapmadanda uygulamayı hafıza kartına atabilirsin sıkıntın olmaz..

realdgnc

Doçent
Reaksiyon puanı
7
Şöyle açıklım sana. Eğer hafıza kartını çıkarırsan ve uygulama yüklemeye başlarsan o 11 gb lık alanın yavaşça düştüğünü göreceksin.. Sistem için ayrılan 5 gb alanı kapsamaz.. Sen büyük ihtimal uygulamaları hafıza kartına kurduğun için 11 gb ın kullanılmadığını düşünüyorsun.. Orada sadece sanal bi ayırma yapmış.. Ama aslında 11 gb lık kişisel ayrılmış bir bölümdür ve onu da files sisteminde ayrı bir yerde göremezsin...
Hayır hocam öyle değil işte. Arkadaş Real Racing 3'ü yükleyecekdi setup'ını indirdi mağazadan oyuna girdi download edemedi. Hafızanın yetersiz olduğunu söyledi. Ayarlardan uygulamalara girince oyunu sadece SD karta taşıma var.

Deffall

Doçent
Reaksiyon puanı
42
Hayır hocam öyle değil işte. Arkadaş Real Racing 3'ü yükleyecekdi setup'ını indirdi mağazadan oyuna girdi download edemedi. Hafızanın yetersiz olduğunu söyledi. Ayarlardan uygulamalara girince oyunu sadece SD karta taşıma var.

e729JP.jpg

eQ1D5v.jpg

Ayarlar sekmesine girdikten sonra bunu yaparsan direk olarak hafıza kartına yükler...

webelectronics

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Valla benden sonra yazilanlari okudum da karisan kafam bir kat daha karisti :D

realdgnc

Doçent
Reaksiyon puanı
7
e729JP.jpg

eQ1D5v.jpg

Ayarlar sekmesine girdikten sonra bunu yaparsan direk olarak hafıza kartına yükler...
Hocam bize SD kart lazım değil :) Telefonun 16 GB'lik hafızasından kalan 11 GB lazım :) Konu biraz karışık tam anlatamıyorum kusura bakmayın ama durum bu ne yazıkki :/

legendeses

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bndede sorun vardı sd kartsız kulllanıyorum illa gerekli deilse sende kullanmayabilirisz.(SD kart taktığın an uygulamaları karta kuruyor kartsız kur uygulamaları)

Deffall

Doçent
Reaksiyon puanı
42
Hocam bize SD kart lazım değil :) Telefonun 16 GB'lik hafızasından kalan 11 GB lazım :) Konu biraz karışık tam anlatamıyorum kusura bakmayın ama durum bu ne yazıkki :/
Depolama kısmının bir ekran görüntüsünü ayrıca yüklemeye çalıştığında ki aldığın hatayı da ekran görüntüsü olarak paylaşabilir misin ?

realdgnc

Doçent
Reaksiyon puanı
7
Depolama kısmının bir ekran görüntüsünü ayrıca yüklemeye çalıştığında ki aldığın hatayı da ekran görüntüsü olarak paylaşabilir misin ?

Hata dediğin neredeki hata? Arkadaş Real Racing 3'ü yüklenecekti yeterli alan olmadığı için oyun download edilmedi.

Deffall

Doçent
Reaksiyon puanı
42
ozaman sadece depolama kısmında ki yerin ekran görüntüsü nü koyabilir misin?

Deffall

Doçent
Reaksiyon puanı
42
Konunun başında var depolama kısmının resmi

Hakkaten ya :) Dalmışım gitmişim..
İndirmeye çalıştığı oyun gördüğüm kadarı ile 12 mb lik birşey.. Onda herhangibir hata vermemesi gerekiyor.. Birde isterseniz hafıza kartını çıkarıp o şekilde deneyin..

realdgnc

Doçent
Reaksiyon puanı
7
Hakkaten ya :) Dalmışım gitmişim..
İndirmeye çalıştığı oyun gördüğüm kadarı ile 12 mb lik birşey.. Onda herhangibir hata vermemesi gerekiyor.. Birde isterseniz hafıza kartını çıkarıp o şekilde deneyin..

Real Racing 3'ün zaten mağazadan önce Setup u iniyor 12 MB lık ondan sonra oyuna girince download ediyo orda hata veriyo işte hafıza yetersiz olduğu için

Deffall

Doçent
Reaksiyon puanı
42
Evet baktıgımda 948 mb bır dosya ındırıyor.. Sız bırde hafıza kartını cıkarıp o sekılde deneyın ındırmeyı.. Bakalım gene aynı hatayı mı verecek ... Ama ondan oncde de o dosya yukleme yerını belırleyın ...

realdgnc

Doçent
Reaksiyon puanı
7
Evet baktıgımda 948 mb bır dosya ındırıyor.. Sız bırde hafıza kartını cıkarıp o sekılde deneyın ındırmeyı.. Bakalım gene aynı hatayı mı verecek ... Ama ondan oncde de o dosya yukleme yerını belırleyın ...

Uygun bir zamanda deneriz ama olacağını sanmıyorum. Dediğin gibi indirme yerini dahili alan yaptık. Bakalım. Sonuçları tekrar yazarım buraya.

aidata_06

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Real Racing 3'ün zaten mağazadan önce Setup u iniyor 12 MB lık ondan sonra oyuna girince download ediyo orda hata veriyo işte hafıza yetersiz olduğu için

aynı sorun bendede var hafıza kartını söküp yükleme yapınca açılıyo fakat hafıza kartı takılıyken bütün uygulamaları hafıza kartına yüklüo ayarlardan dahili depolamayı esçtim ancak olmuo.
Birde telefonun kendi hafızasında olan hiçbir dosyayı silemiyorum. Salt okunur gizli dosya izniniz yok felan dio çözümü bilen var mı?

S

SDN Okuru

SDN Okuru
tercih edilen yükleme konumu simgesini değiştirmeniz gerekiyor

kestal

Doçent
Reaksiyon puanı
35
Kardeş bende bundan muzdariptim ancak daha sonra farkettim ki yüklediğin uygulama mesela 1gb falan ise 40-50 mb civarı sistem kapasitesi olan yere geri kalan kısmı telefon kapasitesi olan yere yükleniyor.Sıkıntı yok yani :thumbup::thumbup: