General Mobile Discovery Hafıza Sorunu

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 1)

Arkadaşlar merhaba. Bugün GMD'de ilginç bir sorun fark ettim. Arkadaşımda 16 GB'lık modeli var. Depolama da hafızayı 3'e bölmüş. 16 GB'ın yaklaşık 5 GB'ı sisteme ayrılmış onun da bir kısmı kullanılıyor. Diğer tarafta 11 GB'lik bir bölüm var. Onun da 10 GB'sini kullanıma sunmuş. En sonda da işte SD kartın olduğu kısım var. Sorun şu: 5 GB'lik kısım neredeyse doldu. 11 GB'ın geri kalanı nerde? Kullanamıyoruz. Bu sorun diğer GMD cihazlarda da var. Forumda arkadaşlar dile getirmiş ama henüz çözümüne rastlamadım. Acaba sorunu nasıl halledeceğimizi bilen var mı? Konu hakkında yardımcı olabilir misiniz? Durumu daha iyi izah etmek için resimler koydum.

Son düzenleyen moderatör:

FY2005

Profesör
Telefonun hafızası 16GB malum. Bunun 4,90GB lık bölümü sistem için ayrılmış. Yani android sistem dosyalarıyla, yüklediğiniz uygulamalar falan bu alana kuruluyor.

Diğer 11,10GB lık bölüm ise telefonun dahili hafızası olarak kullanılmak üzere ayrılmış Resimlerinizi, videolarınızı, müziklerinizi SD kart olmadan da saklayabilmeniz için.

11,10 + 4,90 = 16GB Yani ortada bir yanlışlık yok..

Bütün android telefonlarda sistem böyledir. Telefonun hafızası ikiye bölünür. Bir kısmı sistem için bir kısmı da dahili bellek için kullanılır. Buna ek olarak isterseniz SD kartta kullanabilirsiniz. Bu durumda aynen resimde ki gibi 3 ayrı hafızanız olmuş olur.

Eğer sistem hafızasında sıkıntı yaşarsanız uygulamalarınızı SD karta taşıyarak biraz yer açabilirsiniz. SD karta taşıdığınız uygulamaları SD kartı çıkarttığınızda kullanamayacağınızı unutmayın...

Evet öyle olması gerekirdi ama o 11 GB'lık bölüm yok. Mesela arkadaşta Xperia S var. Durum tıpkı dediğiniz gibi. Hafızanın bir kısmını sisteme ayırmış geri kalan normal duruyor. Ayarlardan uygulamalara girince zaten diyor dahili ve sistem diye. Işte o GMD de yok. Sadece sistem var. 11 GB'lik alan depolama da var ama gözükmüyor.

G0LGE

Asistan
Şimdi GMDye 11 GBlık bölüme tüm uygulamalar taşınabilir mi

Şöyle açıklım sana. Eğer hafıza kartını çıkarırsan ve uygulama yüklemeye başlarsan o 11 gb lık alanın yavaşça düştüğünü göreceksin.. Sistem için ayrılan 5 gb alanı kapsamaz.. Sen büyük ihtimal uygulamaları hafıza kartına kurduğun için 11 gb ın kullanılmadığını düşünüyorsun.. Orada sadece sanal bi ayırma yapmış.. Ama aslında 11 gb lık kişisel ayrılmış bir bölümdür ve onu da files sisteminde ayrı bir yerde göremezsin...

Deffall aksam abime aldim 16 gb versiyonunu. Yakin zaman da bakarim olaya belki arkadas dogru diyordur. Ben de baktim 11 gb idi. Ya sorun degil de soyle bir durum var benim anlamadigim : sen buyuk ihtimal uygulamalari hafiza kartina kurdugun icin demissin de sd karta program atilamiyorum direk diye biliyorum yaniliyorsam da duzelt. Samsung da yok cunku malum root felan lazim uzun hikaye.

Belki diyorum arkadas dogru diyordur. Cunku ben de telefon kurulumda baktigim da 5 gb da 4 gb sistemdi. Kalan alan da guncelleme icin.

Neyse denk gelince kurcalarim yazarim buraya. ;)

Samsung gibi değil. Bunda root yapmadan da uygulamaları hafıza kartına yükleyebilir sin. Ayarlarda nereye kurmak istediğini sen seçiyorsun.. dediğin gibi bir de sen git kurcala bizede söylersin :)

Şöyle açıklım sana. Eğer hafıza kartını çıkarırsan ve uygulama yüklemeye başlarsan o 11 gb lık alanın yavaşça düştüğünü göreceksin.. Sistem için ayrılan 5 gb alanı kapsamaz.. Sen büyük ihtimal uygulamaları hafıza kartına kurduğun için 11 gb ın kullanılmadığını düşünüyorsun.. Orada sadece sanal bi ayırma yapmış.. Ama aslında 11 gb lık kişisel ayrılmış bir bölümdür ve onu da files sisteminde ayrı bir yerde göremezsin...
Hayır hocam öyle değil işte. Arkadaş Real Racing 3'ü yükleyecekdi setup'ını indirdi mağazadan oyuna girdi download edemedi. Hafızanın yetersiz olduğunu söyledi. Ayarlardan uygulamalara girince oyunu sadece SD karta taşıma var.

Hayır hocam öyle değil işte. Arkadaş Real Racing 3'ü yükleyecekdi setup'ını indirdi mağazadan oyuna girdi download edemedi. Hafızanın yetersiz olduğunu söyledi. Ayarlardan uygulamalara girince oyunu sadece SD karta taşıma var.

Ayarlar sekmesine girdikten sonra bunu yaparsan direk olarak hafıza kartına yükler...

bndede sorun vardı sd kartsız kulllanıyorum illa gerekli deilse sende kullanmayabilirisz.(SD kart taktığın an uygulamaları karta kuruyor kartsız kur uygulamaları)

Hocam bize SD kart lazım değil :) Telefonun 16 GB'lik hafızasından kalan 11 GB lazım :) Konu biraz karışık tam anlatamıyorum kusura bakmayın ama durum bu ne yazıkki :/
Depolama kısmının bir ekran görüntüsünü ayrıca yüklemeye çalıştığında ki aldığın hatayı da ekran görüntüsü olarak paylaşabilir misin ?

Depolama kısmının bir ekran görüntüsünü ayrıca yüklemeye çalıştığında ki aldığın hatayı da ekran görüntüsü olarak paylaşabilir misin ?
Hata dediğin neredeki hata? Arkadaş Real Racing 3'ü yüklenecekti yeterli alan olmadığı için oyun download edilmedi.

ozaman sadece depolama kısmında ki yerin ekran görüntüsü nü koyabilir misin?

stat counter