Gelecek ve Yazılım

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)


Yasin DOĞAN

Üyecik
Katılım
8 Tem 2017
Mesajlar
2
Puanları
1
Konum
İstanbul
Merhabalar,

Lise öğrencisiyim seneye Üniversite sınavlarına gireceğim yazılım mühendisliği düşünüyorum.

Yazılım hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Nasıl bir sektör olarak ilerleyecek ? Gençlerin bu yöne doğru yönelmesini nasıl buluyorsunuz ?

Birde yazılım için sizce Macbook mu yoksa windows işletim sistemli bilgisayar kullanmak daha mantıklı olur ?

Saygılarımla.
 

mirinkirin

Doçent
Katılım
4 Tem 2016
Mesajlar
714
Puanları
63
Konum
Gitti
İyi çalışıp iyi bir üniversitede bilg.müh veya yazılım müh. bölümüne girin ikisi de aynı bir fark yok.
Genç olsun yaşlı olsun beyaz olsun siyah olsun herkesin bu yöne yönelmesini iyi buluyoruz, doğru yoldalar, gelecek yazılımda ve yazılım gelecekte olacak daima.
Boşuna macbooka para vermeyin, ortalama bir bilgisayar alın üstüne linux kurarsınız onu karıştırırsınız, windows kurarsınız onu karıştırırsınız. Çok güçlü bir şey almanıza da gerek yok. Benim elimde 600 dolarlık bilgisayar var her işimi hallediyorum. Biraz daha performanslı istiyorsanız 800 dolara kadar çıkabilirsiniz. Üniversiteyi boş geçirmezseniz ne ülkede ne dışarıda işsiz kalmazsınız. Staj konusunda dayınızın olması önemli yalnız. Amca da olur fark etmez.
 

Rotaile B.

Hercules Jr
Onursal Üye
Katılım
9 Ağu 2015
Mesajlar
2,437
Puanları
113
Yazılım hakkında baya araştırma yapmıştım ben de o bölümü istiyordum. iyi bir üniversiteye gitmeye bak kesinlikle aldığın eğitim, üniversitenin olanakları önemli. Ayrıca gerçekten başarılı bir kariyer düşünüyorsanız(ki inşallah öyle olursunuz) bilgisayar ve yazılım mühendisliği arkadaşın söylediğinin aksine çok fark ediyor. Önü çok açık bir sektör ama şimdilik özel sektörde önü açık. Şimdiki gençlerin merakı gerçekten de bu yöne doğru artıyor ki bu gerçekten de güzel birşey bence. Bilgisayar için de arkadaşın dediği gibi orta-üst düzey birşey sizi memnun eder Windows ve Mac pek farketmez çünkü siz algoritma ve programlama dillerine odaklanırsınız. İşletim sisteminden ziyade hangi programlama dillerine yöneleceğinizi araştırın. Ve mühendislikte en önemli olan faktörlerden birisi de yabancı dildir. Elinizden geldiğince ingilizcenizi iyi tutun, mümkünse başka diller de öğrenin. Ve eğer imkanınız varsa bu mesleği yurt dışında öğrenin. Eğer ciddi düşünürseniz Hindistan ve Japonya bu sektörde baya iyiymiş, çok değerli bir hocamın tavsiyesiydi. Söyleyeceklerim bu kadar :)
 
Üst
stat counter