Geçen ay rahat oynadığım oyunlarda takılma yaşamaya başladım

Bu konuyu okuyanlar

muratjann

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
iyi günler, benim monster marka clevo d900f kasalı bir laptopum var. Özellikleri;
Intel Core I7 960X 3.2 GHz işlemci,
Nvidia Geforce 280m 1gb GDDR3 ekran kartı,
4 gb tek slot DDR3 1333mhz ram,
500gb seagate momentus xt hdd,
320gb toshiba 5200rpm hdd,
1920 x 1200 wuxga+ ekran
İşletim sistemim Windows 7 Ultimate 64 bit

Sorunuma gelirsek, iki ay öncesine kadar neredeyse bütün oyunları 1920 x 1200 çözünürlükte ya ultra ya da ultraya yakın ayarlarda hiçbir şekilde donma ya da kasma yaşamadan 30fps ve üstü değerlerde oynuyordum. Fakat neden beri, bazı oyunlarda saçma donmalar ve takılmalar olmaya başladı. Mesela Dirt 2 oynayamıyorum artık, önceden takır takır çalışan oyun, şimdi grafikleri aşağı çektiğimde bile saçma bir şekilde takılıyor. Mesela 3 saniye rahat, sonra 1 saniye donuyor, sonra devam. Counter strike: source bile kasıyor yer yer. Latency 18, ama öyle bir kasıyor ki sanki 250 pingim. Sorun yani son zamanlarda ortaya çıktı. Oyunlarımı da yüzde 95 Steam'den orjinal alıyorum. Ayrıca daha dün format attım bilgisayara. Tertemiz kurdum herşeyi, belki sorunum çözülür diye fakat işe yaramadığını az önce Dirt 2 yi tekrar kurduğumda gördüm.
Fanları da temizledim, herhangi bir ısınmadan kaynaklanan bir yavaşlama olmadığından eminim.
Yardımlarınızı ve yol göstermenizi bekliyorum.
Saygılar

lazerboy

Müdavim
Reaksiyon puanı
7
Belki yedeklediğin dosyaların içinde virüs olabilir.Arkada çalışan programlara bakmanı öneririm.

HakanArt

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Büyük ihtimal bilgisayarına virüs girmiş, bence yedekleme yapmadan format at.
Arkadaşın dediği gibi yedeklerde büyük ihtimal virüs var.

Majeste

Müdavim
Reaksiyon puanı
21
Ne kadar bağlantısı olur bilmiyorum ama ilk aklıma gelen şu oldu. Hani, sanal disk oluşturuyoruz ya? Çalışan uygulamalarda yardımcı oluyor. Eğer sanal disk gösterilen disk bu ay içinde dolmuşsa, bu yüzden takılmalar olabilir.

Aynı şekilde CCleaner'ın sildiği dosyaların da bilgisayarı bazı yüklerden (bu yükler gittikçe artıyor) kurtardığını ve bunu kullanırsan eskiye dönebileceğini düşünüyorum.

muratjann

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
öncelikle cevaplarınız için teşekkür ederim. Arkada çalışan programlara baktığımda sıradışı birşey göremiyorum. Kaspersky Internet security 2011 kullanıyordum önceden, bu temiz yüklemeden sonra 2012 ye geçtim hemen. Yedeklerim temiz çıkıyor. Ancak zaten temiz kurulumun ardından tek yaptığım şey, driverları ve antivirüs programını yüklemek oldu. onun ardından da steam platformunu yükleyip dirt 2 yi indirdim. yani yedeklerime hiç dokunmadım bile. Aynı zamanda tune up utilities de yüklü. Registry de ve bilgisayarda gereksiz pek birşey bırakmıyor. Kesinlikle virüs değildir demiyorum, herşey olabilir tabi ki, ancak o ihtimal üzerinde pek durmuyorum. Başka neden olabilir, bir fikriniz var mı acaba?
Saygılar

muratjann

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhabalar, belki önceki formatta birşeyleri yanlş yapmışımdır diye bir kere daha format attım. Ne yazık ki gelişme yok, sorunum devam ediyor :/

Mert Ahmet

Müdavim
Reaksiyon puanı
41
donanimsal bir problem olabilir malum yaz havalar sicak kasayi en son ne zaman temizlediniz bi baksaniz tozlu mu diyeedit: bn onceki mesajlarinizi gormedim laptop oldugunu sonradan farkettim son mesakiniza bakarak bunlar soyledim belki bi laptop sogutucu isinize yarar sicak havalar aklima suan icin baska birsey gelmiyor ayrica cozum yolunuzu belirtirseniz cozunce sorun yasatan arkadaslara da yardimci olmus olursunuz: )

muratjann

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ben de donanımsal bir problem olabileceğinden endişeleniyorum ancak kasayı 2 haftada bir temizliyorum. Ayrıca problemlerim başladığında hava sıcak bile değildi. Hatta almanyadaydım son 2 aydır. Oldukça soğuk olduğunu bile söyleyebilirim. Oyun esnasında gpu ısısı 61 derece civarında seyrediyor.

Mert Ahmet

Müdavim
Reaksiyon puanı
41
bnde de vardi boyle bi sorun auclt.exe gibi bi islem vardi cok kastiriyordu pcyi sonlandirinca da yeniden basliyordu sonra yabanci bi forumda windows update islemi oldugunu ogrendim cozum yolu oto guncellemeyi kapamak: )

muratjann

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Fakat bende oto güncelleştirmeler zaten kapalı :/ Bilgisayar normalde çalışırken hiçbir problem yok. Bazı oyunları açtığımda normal oynuyor, sonra bi takılıyor. takılana kadar gayet rahat. grafikler falan güzel, oyun akıcı. bi anda bi tekliyor. sonra devam ediyor rahat oynatmaya, sonra yine tekliyor.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Arkadaslar bende de aynı problem oldu. Assassins Creed Call Of Duty gibi üstün grafikli oyunları çok rahat calıstırıyordum. Ama 1-2 ay sonra bu oyunları kasmaya başladı. Sonra Wolfteam gibi çok düşük grafikli oyunları bile kasmaya başladı. Acaba sorun ne olabilir ? Bilgisayara format da attım. Özl: 1gb ekran kartı 4gb ram i5 işlemci. Laptop Samsung. Lütfen bir çözüm bulun arkadaslar !

barisid

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
o zaman tam sistem bilgisini yolla bana Cmd'yi aç sonra SYSTEMINFO yaz orada yazanları yorum olarak at

Ve yine CMD'de MODE yaz ve tüm COM'ların Timeout'ların kaplı olduğundan emin ol

yusufYAZICI155

Asistan
Reaksiyon puanı
90
ağalar bendede buna benzer bişe oldu. geçen sene çakma oyun indirmiştim 2gb ram ve 2ghz ve bilgisayara sadece ets 2 yüklü açtım sanki 60 fps alıyodum bide video çekmeye çalıştım hiç bir kasma yoktu okadarrr akıcıydıki sanki 4gb ramde oynuyordum. ama bir kaç ay sonra kasmya başladı anladığım kadarıyla harita tam olarak yüklenmeyince kasma ve donma yapıyodu. haritanın % 50 sini gezince kasma azalıyor gibiydi çok saçma geldi anca en düşük sistemde onuyabiliyordum. sonra ets 2 mp oynamak istedim o yüzdende oyunu satın aldım. oyunu açayım dedim laptop fps gg oldu fps 5 falan indi. yani hiç girmesem daha iyi. oyunları artık internet kafede onuyabiliyorumda. bazı arkdaşlarım oraya geliyo bazen oynadığım oyunlara gülüyorlar. şuan disk D Çok fazla yedek var ve oyun kurulum paketleri bulunmakta sebebi ise internet paket tasarrufu için. genelde hiç bir antivirüsüm bulunmamakta ve güncellemeler tamamen kapalıdır. bilgisiyarımda herhangi bir virüs bulunmamakta. ama çok fazla uygulama var diyebilirim.

Peki bişe soracağım Disk d de kurulu olan oyunlar açmasak bile bilgisayar performansını etkilermi?