Gaming Cafe Açmak Mantıklı Mı?

Bu konuyu okuyanlar

`RockStar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Selamın aleyküm arkadaşlar. Ben bi internet cafe açmayı planlıyorum. Oyuncu ekipmanları, oyuncu bilgisayarları olacak. Olduğum şehirde çalışabileceğini düşünüyorum. Sizden ricam ekipman olarak neler kullanmalıyım. Ve böyle bir internet kafe açmak ne kadar mantıklı.

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,141
En başında Logitech G103-105 ve 300s'ten uzak duracaksın. Kulaklık olarak Rampage markasının gayet iyi kulaklıkları var. Uygun fiyatlı ürünler tercih ederek mümkün olduğunca tasarruf yapman lazım.
Bilgisayar olarak Sade kasalı örn. Aerocool GT Black. İçine R5 1400, 1050ti, 16gb ram ile mütevazı bilgisayarlar kuracaksın. Her masaya birer PUBG hesabı alırsan kafeye akın ederler unutma. Açacağın dükkanın büyüklüğü de önemli. Krokisi vs. varsa ona göre masalar alınır. Ana makine ve bilgisayar çok önemli. Ağın dağıtılması hakkında çok bilgim yok. Bu konuda yardım alman lazım. Bir firma ile iş birliği yaparsan çok daha ucuza gelir unutma.
Yukarıda uzak durman gereken ürünlerin en büyük nedenleri ise O klavye tuşu bir süre sonra sertleşiyor ve basılmaz hale geliyor. Fareninde Sviçi çok uzun ömürlü değil.
Fare olarak Asus Cerberus farelerini, Klavye olarak Logitech G213 Prodigy'i, Kulaklık olarak en az 100Tl olması şartı ile Rampage kullanabilirsin.
Bu dediğim ekipmanlar gayet uzun ömürlü ve İnternet kafeler için gayet iyi olacaktır. Monitör 1080p olsun yeter. Bulunan ortamda fazlası ile ses olacağı için 7.1 kulaklığın anlamı yok. Fare sviçi uzun ömürlü olsun yeter. Kasa olarakta sade ve fiyatına göre iyi kasalar tercih etmelisin.
Bu iş baya masraflı iş. Bunun için en başta en kötüsünden 100.000 Tl bütçe lazım. Bunu ne kadar sürede Kapatabileceğini de hesaba katarak bir cafe açabilirsin :)

`RockStar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Hocam çok teşekkür ederim bilgilerin için. Bütçem 60 bin ₺. 15 ya da 20 PC ile başlamayı düşünüyorum. Son olarak kasalar Toplamamı olmalı yoksa dolu Kasamı tercih edilmeli?

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,141
Hocam çok teşekkür ederim bilgilerin için. Bütçem 60 bin ₺. 15 ya da 20 PC ile başlamayı düşünüyorum. Son olarak kasalar Toplamamı olmalı yoksa dolu Kasamı tercih edilmeli?
Toplama olmalı. Sadece içeridekiler için mi bu bütçe?

`RockStar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Peki açacağınız alan belli mi?
Açacağım mekan fazla büyük değil. İş merkezinde ve orda internet cafeler var. Ama hiçbirinde oyuncu ekipmanları yok, koltuklar rahatsız edici anlayacağın orda bile masalar dolu ?

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,141
Açacağım mekan fazla büyük değil. İş merkezinde ve orda internet cafeler var. Ama hiçbirinde oyuncu ekipmanları yok, koltuklar rahatsız edici anlayacağın orda bile masalar dolu ?
Koltuk olarak Türksit ürünleri var daha önce bir yerde görmüştüm. Oldukça uygun fiyatlılar. Kasa ise en düşük 3600Tl'den 15 masa için 54000Tl yapıyor. Toplu alımlarda indirim var mıdır bilmiyorum. Firma ile konuşmak gerekebilir. Size önerim bir toptancı bulmanız bu konuda. En az i3 8100 işlemci ve 1050ti ekran kartı olmalı sistemlerde ki insanlar rahatça oyununu oynasın. Dediğim ekipmanlarıda eklersek tam bütçeye oturup 60000Tl yapıyor. Dükkan içi, Masalar sandalyeler ana makine vb. için en az 15000Tl daha gider diye düşünüyorum.

`RockStar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Koltuk olarak Türksit ürünleri var daha önce bir yerde görmüştüm. Oldukça uygun fiyatlılar. Kasa ise en düşük 3600Tl'den 15 masa için 54000Tl yapıyor. Toplu alımlarda indirim var mıdır bilmiyorum. Firma ile konuşmak gerekebilir. Size önerim bir toptancı bulmanız bu konuda. En az i3 8100 işlemci ve 1050ti ekran kartı olmalı sistemlerde ki insanlar rahatça oyununu oynasın. Dediğim ekipmanlarıda eklersek tam bütçeye oturup 60000Tl yapıyor. Dükkan içi, Masalar sandalyeler ana makine vb. için en az 15000Tl daha gider diye düşünüyorum.
Hocam her iş risklidir biliyorum. Böyle bir mekan açmak iş yaparmı?

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,141
Hocam her iş risklidir biliyorum. Böyle bir mekan açmak iş yaparmı?
Yapar yapmasına da senin bütçe sıkıntılı biraz. Orada oynayanların biri su ister, kola, tost, köfte bile yapan mekanlar var. Bunların hepsi ayrı masraf. O parayı daha iyi değerlendirebileceğin bir şey bul bence. Bilgisayar çok para.

`RockStar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Yapar yapmasına da senin bütçe sıkıntılı biraz. Orada oynayanların biri su ister, kola, tost, köfte bile yapan mekanlar var. Bunların hepsi ayrı masraf. O parayı daha iyi değerlendirebileceğin bir şey bul bence. Bilgisayar çok para.
Bakalım hocam hayırlısı. Dönüşler için teşekkür ederim.

KNMX

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,747
Bence açabilirsin tutar.

dabann

Asistan
Reaksiyon puanı
21
Hocam aklıma bir şey geldi ilgilenir misin merak ediyorum 5 bilgisayarı baya sağlam yap ayrı bir oda gibi falan lolcüler için mesela ücreti daha fazla olsun onların 5 kişi takım gibi oyun oynama keyfi vs bence talip olabilir

`RockStar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Hocam öncelikle tavsiyen için teşekkür ederim. 5 bilgisayarı ayrı odaya mı bırakayım?

dabann

Asistan
Reaksiyon puanı
21
Hocam öncelikle tavsiyen için teşekkür ederim. 5 bilgisayarı ayrı odaya mı bırakayım?
Ayrı bir kısımda 5 adet bilgisayar oluyor o ortam hafif karanlık ledli falan olursa daha iyi olur 5 kişi gelir takımlı oynayacaz falan derler direk oraya yönlendirirsin adamlar sanki e sporcuymuş gibi havada hissedeler kendini hatta lol için örnek veriyim turnuvalarda oynadıkları rollere göre sırayla oturuyorlar mesela koltukların arkasına o rolleri yazabilirsin falan gelenler havaya girer daha fazla para istersin doğal olarak aynı pcleri koysan açar zaten lolü aynı şekilde dota ya da cs go oynamayada gelirler güzel olur

---- Mesajlar birleştirildi ----

Mesela örnek olarak türkiyede bir lol takımının internet cafesi koltuklarda dalan arması var 2-3 tane farklı armalı koltuk falan yapabilirsin i

Son düzenleme:

`RockStar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Ayrı bir kısımda 5 adet bilgisayar oluyor o ortam hafif karanlık ledli falan olursa daha iyi olur 5 kişi gelir takımlı oynayacaz falan derler direk oraya yönlendirirsin adamlar sanki e sporcuymuş gibi havada hissedeler kendini hatta lol için örnek veriyim turnuvalarda oynadıkları rollere göre sırayla oturuyorlar mesela koltukların arkasına o rolleri yazabilirsin falan gelenler havaya girer daha fazla para istersin doğal olarak aynı pcleri koysan açar zaten lolü aynı şekilde dota ya da cs go oynamayada gelirler güzel olur

---- Mesajlar birleştirildi ----

Mesela örnek olarak türkiyede bir lol takımının internet cafesi koltuklarda dalan arması var 2-3 tane farklı armalı koltuk falan yapabilirsin i
Hocam söylediklerin aklıma yattı ?. Çok sağol.

Emre Gökgedik

Asistan
Reaksiyon puanı
44

60.000 TL sıkıntı yaratabilir. Ben böyle bir videoyla karşılaşmıştım, maliyet olarak çok daha yüksek meblağlardan bahsediliyor. Bir göz atın derim.

Prestij0658

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Usta bende düşünüyorum ama Benimde bütçem kısıtlı kalıyor ortak düşünürsen 05076274509 ara Konuşalım ruhsat felan %50 %50 ile alınsın herşey kanunen olsun

DKN NZY

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,146
Eskisi kadar tutulmuyor