Bu konuyu okuyanlar

Emin KILINÇ

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Başlıktan da anlayacağınız üzere arkadaşlar telefonunuza root atmayınız :p
(eğer netten üstün körü elde edilen bilgilerle bu işe hiç bulaşmayın) gelelim konu içeriğine.

(burada bu konuyu açmamın sebebi kendi telefonuma cwm atarken brick olması ve teknik servisin telefonun şarj soketi ile yazılım için 50tl para istemesi ve bunu bana anlatırken sanki atomu parçalarmış edasında bi hava atarak anlatması üzerine biraz araştırma ile bu işlemin kendimin de yapabileceğimi düşünmem ve bunu başkaları faydalansın diye paylaşmam olduğudur )

- GT-S5570I root nasıl atılır
- root atılırken brick olan telefon nasıl kurtarılır (stock rom nasıl atılır)
- ODİN kullanımı, ve ODİN programının telefonu tanımaması ve çözümü
- Yeni yazılım yüklenen telefon da ilk kullanıcı deneyimleri
- Planlı eskime teorisinin kanıtı :D (kendimce kanıtını anlatacağım)

Merhaba arkadaşlar sizlere 1 hafta içinde root,cwm,odin hakkında edindiğim bilgileri ve tecrübelerimi aktaracağım inşallah faydalı olur gelelim konumuza galaxy mini gibi eski telefon kullananların hayalidir bi nebze bir üst sürümü yüklemek yada youtubeden görülen jelly bean gibi yazılımı yüklemek. geçenlerde bir youtube kanalında denk geldiğim jelly bean yazılımı bende atmak istedim kendini şanslı hisseden arkadaşlar varsa Galaxy Mini Android 4.2.1 CM10.1 - Android Makaleniz | Apk İndir bu linkte gerekli kaynaklar mevcut arkadaşlar ben şahsen 3 defa denememe rağmen başarılı olamadım verilen linkte ki kaynakta root atımında sorun yok fakat cwm (touch) tarzı olan cwm dosyaları genelde başarılı olmuyor arkadaşlar ve unutmadan kaynakta verilen işlem basamaklarını sırası ile yapınız aksi halde telefon brick olabilir batarya yada usb kablosunu çıkarmayın!! dememe gerek yoktur inşallah.(tahminlerime göre odin ile atılan cwm dosyası işe yarayabilir ama denemeden bir şey söyleyemem)

Gelelim brick olan telefona (stock rom nasıl atılır detaylı anlatım)

Arkadaşlar 3 çeşit brick çeşiti vardır 1. full brick 2. yarı brick 3.UnBricked benim bahsedeceğim yarı brick. arkadaşlar full brick olan telefonu %90 kendinizin yapma şansınız yoktur cihazın hafızası tamamen silinir ve cihaz hafızası - ye düşer bunu ancak aşşağıda ki resimde ki gibi bir yükleme kartı ile düzelte bilirsiniz.(telefonunuzu servisine götürmeniz tavsiye edilir{bazı fırsattan istifade eden servislerin dolandırıcılığına uğramamanız için telefonunuzun müşteri hizmetleri ile konuşmanızı tavsiye ederim})
1.jpg

gelelim yarı brick olan telefona genelde telefonu açarsınız ve logosunda takılı kalır yada hiç açılmaz eğer hiç açılmıyorsa full brick olma şansıda bu durumda download modounda açmayı deneyiniz eğer download modunda açılıyorsa full brick değildir.

Download modu nasıl açılır:
Telefonunuz GT-S5570 ise
galaxy-mini.png

Eğer telefonunuz GT-S5570I ise
galaxy-mini1.png

Resimde gösterilen şekilde açılıyor arkadaşlar

Odin modu nasıl açılır: Bu sefer telefon modeli fark etmiyor arkadaşlar resimde gösterildiği şekildedir.
galaxy-mini odin mode.png

Gerekli temel bilgileri verdikten sonra telefonumuzu brickten kurtarma işlemine geçebiliriz öncelikle bilgisayarımıza telefonumuzun modeline uyumlu olan ODİN yazılımını yüklememiz gerekiyor GT-S5570I için belirlenen Odin yazılımı ODİN v4.38 sürümüdür bu sürüm her telefona göre uyumlu olmaya bilir telefonunuz modelini yazarak bulabilirsiniz arkadaşlar şimdi gelelim Odin yazılımına v4.38 sürümün kullanarak ben telefonumu bilgisayarda tanıtamadım bu kısımda farklı bir şeyler denemek istedim ve kendi telefonumda işe yaradı kırmızı ile yazılı olan yerleri lütfen dikkatli bir şekilde okuyunuz.

(
GT-S5570I STOCK ROM DOSYALARI(rar şifresi=12345).rar)

Bu süreçte linkte verdiğim .rar dosyasını indirerek başlayalım (rar şifresi rar dosyasının adında parantez içinde yazılı :D ) rar dosyasının içerisinde ODİN3 v1.84 programı ve gerekli stock rom dosyaları samsung driver birde işlem basamaklarını anlatan bir resim bulunmakta.
Öncelikle ;
telefonumuzun driverlerini kurarak işlemimize başlayalım
sonra ODİN3 v1.84 programını açalım resimde ki şekilde dosyaları yerleştirelim doğru yerleştirdiğimizden emin olalım.
Dosya sıralaması ve işlem basamakları.png

Şimdi ise telefonumuzu nasıl bilgisayarımıza bağlayacağımıza geldi
Telefonumuzu yukarıda ODİN MODU NASIL AÇIL adlı işlemi uygulayalım karşımıza resimde ki gibi bir ekran gelmesi gerekiyor bu ekran açıldıktan sonra !! lütfen telefonunuzu sabit bir yere koyup usb kablosunu bilgisayara bağlayınız!!
20161210_005339.jpg
daha sonra Volume Up (ses açma)

tuşuna basıyoruz ve bilgisayarımızdan usb aygıt algılandı mesajı gelmesi gerekiyor işte işin en can alıcı noktası burası arkadaşlar şanslı iseniz Odin programında hemen portunuz seçilir ve starta basıp işlemi tamamlarsınız.

Şimdi gelelim ODİN programının telefonu tanımaması ve çözümü adlı başlığa

Bu sürecide çok dikkatli okuyunuz lütfen
(bu işlemler tamamen tecrübeye dayalıdır her bilgisayarda işe yaracağı garanti edilemez eğer bir sorun ile karşılaşırsanız en altta bulunan mail adresinden bana ulaşabilirsiniz)

Şimdi ise bilgisayarımıza telefonumuz için olan driverları kurmamıza rağmen odin proğramının telefonu görmemesine bu işleme engel olan sorunları öncelikle bir belirtmek istiyorum
1. Usb kablonuz sağlam olmaya bilir farklı farklı kablolar ile deneyiniz.
2. Telefonunuzun usb portu bozuk olabilir (eğer ki daha önceden şarj soketini tamir ettirmiş tamir işlemini yapan eleman tam yapmamış olabilir) şahsen benim telefonumda bu sorun vardı ama şarj soketini tamir eden şahıs bendim :D ve tekrar tamir etmem gerekti tam olmamıştı belli ki.
3. Bilgisayarınıza bağladığınız usb soketinin bozuk olma ihtimali yada gerekli desteği sağlamaması bunun için farklı bilgisayarlarda deneye bilirsiniz (bilgisayarınız usb portu bozuk olma ihtimali çok düşüktür ama nitekim o da bir ihtimaldir).
4. bilgisayarımızın güvenlik duvarını ve virüs programlarını geçici olarak devre dışı yapalım bunun sebebi internetten yüklediğiniz rarı virüs olarak algılarsa içinde ki her hangi bir dosyayı silebilir veya karantinaya alabilir siz yinede tetikte olun.
5. Bilgisayarımıza kurduğumuz driverların sağlam olmaması, tekrar tekrar silip yüklemenize rağmen işe yaramaya bilir (benim bilgisayarımda başıma gelen olay buydu eğer sizde geri kalan ihtimalleri elediğinizi düşünüyorsanız buradan başlayabiliriz demektir).

(BU KISIMDA BELİRTMEK İSTERİM Kİ RESİMLERDE Kİ BAZI SAYFALAR,AYGIT ADLARI VS AYNI OLMAYA BİLİR SİZ SADECE KIRMIZI İLE BELİRTTİĞİM ALANLARI DİKKATE ALINIZ ZATEN RESİMLERDE Kİ AMAÇ OLAYI KAFANIZDA CANLANDIRMAK)

İlk yapmamız gereken bilgisayarımızdan Denetim Masası/Donanım ve Ses/Aygıt yöneticisi'ne girmek olmalı buradan telefonumuzun driverları yüklü olup olmadığına bakacağız ve eğer sorun bu ise halledeceğiz.
Aygıt yöneticisine gelip karşımıza gelen ekranda Diğer aygıtlara tıklıyoruz ve Mobile USB Modem 1.0 yazısını görüyor isek bu demektir ki driverlar kurulu değildir bunu halletmemiz için
04.png

Usb kablosunu bilgisayara taktığımızda karşımıza gelen yada sağ altta bulunan Aygıt Sürücüsü Yükleniyor yazılı açılan pencereye tıklıyoruz.
06.png

Daha sonra karşımıza çıkan ekranda Mobile USB Modem 1.0 ı göreceksiniz bunu Windows update ile güncelleyiniz biraz uzun sürebilir çok abartılı olursa işlemi tekrar başlatınız bir önceki adımdan
05.png
Ek olarak arkadaşlar burada kırmızı şeklinde çarpı işareti görürseniz karşısına denk gelen aygıt adını google aratıp driverini indiriniz daha sonra ise
10.png
Tekrar Denetim Masası/Donanım ve Ses/Aygıt yöneticisi'ne tıklayınız karşınıza gelen Diğer Aygıtlar bölümünde sarı kutucuk içerisinde ünlem olan Aygıtı mızı sağ tık yapıp Özellikler diyoruz ve Sürücü yazan pencereyi açıyoruz buradan Sürücü Güncelleştir yazan kısıma tıklıyoruz açılan pencerede "Sürücü Yazılımı İçin Bilgisayarımı Tara" adlı kısıma tıklıyoruz daha sonra "Gözat..." yazılı kısıma tıklıyoruz ve indirdiğimiz driveri seçip yüklüyoruz eğer bu işlem başarısız olursa Windows update ile yapmanız gerekli

BİLGİLENDİRME NOTU
Buraya kadar olan ki işlemlerde bilgisayarda aşırı kasma donmalar takılmalar yaşıyor iseniz CTRL+ALT+DEL yapınız karşınıza gelen ekranda görev yöneticisini başlat'a tıklıyoruz ve açılan pencerede yukarıda bulunan İŞLEMLER e tıklıyoruz ve bi alt satırında bulunan "Bellek(Özel çalışma kümesi) " tıklıyoruz bu sayede bellek yani ram ı en çok kullanan işlemi en yukarıda göreceğiz ilk satırda (svchost.exe) adlı bir işlem görürseniz ve yanında bulunan bellek kullanım oranına baktığımızda 150.000K nın üzerinde ise işleme sağ tık yapıp işlemi sonlandır diyoruz. Bu yaptığımız işlem driver yüklerken windows update kullanmamızdan oluşan güncelleme işlemidir bilgisayarda geriye kalanlarıda güncellemeye çalışacağı için bilgisayarınız kasma, takılma, donma olayları olacaktır siz ne olur ne olmaz bilgisayar kastığında bu işleme bir bakın bunun çözümünü yotubeden "Windows update güncelleme sorunu" adında aratarak bulabilirsiniz

-Yeni yazılım yüklenen telefon da ilk kullanıcı deneyimleri
- Planlı eskime teorisinin kanıtı :D (kendimce kanıtını anlatacağım) adlı iki başlığı bir arada anlatacağım

Telefona yazılımı attıktan sonra adam akıllı ilk deneyimimi hafta içi okulda yaşadım, öncelikle arkadaşlar benim telefonumun orjinal bataryası 2 saat müzik dinlemede (ekran kapalı, wifi kapalı) şarjı %50 civarına gelirdi bir günü kesinlikle idare edemezdi bu telefonu 5 yıldır kullanıyorum ve nereden baksan 3 yıldır prize bağımlı yaşamak zorunda kaldım bunun üzerine batarya öldü diyerek yeni bir batarya daha aldım ve bu batarya eskisine nazaran 4-5 saati idare etmeye başladı lakin iki bataryada da şarjı %100 olsun 10 dk sosyal medyada takıl şarjı hemen %50 göstermeye başlardı ve %20-30 lara geldiğinde telefon kendiliğinden şarjı bitmiş gibi kapanırdı bende geri şarja taktığımda 3-5 dk batarya full gösterirdi çıkartırdım şarjdan 1-2 saat daha giderdi şarjı (eski ve yeni bataryada da aynısı oluyordu) bu arada 3 yıl boyunca kendime işkence edermişcesine bu telefonu neden hala kullandığımı soracak olursanız 5 yıl önce kendi paramı basarak aldığım ilk göz ağrı telefonum du hatırlayanlar varsa o yıllarda sadece ace, wonder, s2 gibi modeller vardı bu telefon baya lüks kaçıyordu bende ilk telefonumu değiştirmek istemedim hiç bir zaman. gelelim hafta içi kullanıcı deneyimime sabahtan okulda gittim ve 8 saat boyunca kulaklıkla müzik dinledim şarjını sürekli gözlemliyorum ve %1-2 şeklinde düşüyor eskiden olsa %15-20 şeklinde giderdi ve bu 8 saat boyunca şarjı bitmeyen batarya ölü diye kenara koyduğum eski batarya telefonun orjinal bataryası benim bir zamanlar ölü diye attığım batarya nasıl olur da tekrar yazılımdan sonra 8 saat idare eder bir telefonu işte burada arkadaşlar planlı eskime olayı giriyor ben bunu telefonu ilk aldığım 2 yıl boyunca hiç bir problemi yoktu ne olduysa 2. yılın sonunda oldu (dikkat edin 2 yıl garanti bitiş tarihi) daha sonralardan hafıza dolu, hafıza dolu , yeterli bellek alanı yok gibi uyarılar gelmeye başladı ve 250mb olan ram her gün doldu uyarısı veriyordu o gün telefonda ne yüklü ise bu günde aynısı yüklü ama ramda 80mb boş yer var ve yeni yazılımı attıktan sonra hiç ram kullanımı dolmadı ve bellek doldu uyarısı falan da vermemeye başladı bu benim teorime göre planlı eskime olayının ta kendisidir arkadaşlar.

telefonunuzda yüzdelik olarak şarj göstergesine bakmak için arama tuşlarına *#*#4636#*#* tuşlayınız ve karşınıza çıkan ekrandan "PİL BİLGİSİ"ne basınız :D

(Konu hakkında eksik gördüğünüz yada olması gerektiğini düşündüğünüz şeyleri lütfen belirtiniz, hatalarım varsa da belirtmenizi isterim)

iletişim için
[email protected]