Fusion Drive iptal edip kendi SSD'sini kullanma

Bu konuyu okuyanlar

cmudesign

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba,
Yeni iMac 27" 5K Retina cihaz aldım. İçerisinde 2 TB Fusion Drive yer alıyor. Bu Fusion Drive'da kullanılan PCI SSD'yi (APPLE SSD SM0128L) Fusion Drive özellikliğinden çıkartıp ayrı olarak kullanırsam sorun yaşarmıyım?

makar10

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Merhaba,
Yeni iMac 27" 5K Retina cihaz aldım. İçerisinde 2 TB Fusion Drive yer alıyor. Bu Fusion Drive'da kullanılan PCI SSD'yi (APPLE SSD SM0128L) Fusion Drive özellikliğinden çıkartıp ayrı olarak kullanırsam sorun yaşarmıyım?

Sanki o bellek tam ssd değil diye biliyorum karma olduğu için çıkaramazsın.

makar10

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Ufak bir araştırdım kardeşim ssd bulunduruyor içinde 1tb normal 32 gb ssd şeklinde. Eğer 2tb lik alınırsa içindeki ssd 128 gb lik oluyormuş.

Konuyu bende merak ettim ayrılabiliyormu ayrı ayrı kullanılabiliyormu acaba.??

tamir_muskat

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Ayrı olarak kullanabilirsin. Ancak bu işlem yaptığın zaman mevcut diskinde yüklü sistemi ve bu diskte mevcut dosyalarının silinmesi durumu var. Bu yüzden bunu denemeden önce sisteminin yedeğini almalısın. Aşağıdaki linkte bütün adımlar ayrıntılı olarak anlatılmış.
How to Use Terminal to Split a Mac's Fusion Drive

makar10

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Bende yeni imac aldım çalışma şeklini inceledim de sanki bu hibrit şeklinde daha yararlı çalışıyor. Kendi verdiği karar bilgisayarda daha hızlı işinizi görüyor ve daha performanslı. Önceliği mac os varsa windows daha sonra macte kurulu programlar kullanma sıklığına göre. Yeterli ise hepsi. Daha sonra uygulamalar ve arşivleriniz dosyalarınız şeklinde oluyor. Bir yada bir kaç dosyayı çok sık kullanmanız gerekiyorsa, kendi kendine o dosyayı ssd olan bölümde tutuyor işiniz bittiğinde onu hhd de çekip ssd de yer açıyor çalışma şekli çok iyi ve mantıklı duruyor. Müdahale etsek sanki daha iyi kullanamayız gibi :)