FPS Drop (Darboğaz Olayı) Nedir, Nasıl Çözülür?

Bu konuyu okuyanlar

Mourn

Profesör
Reaksiyon puanı
67
Merhaba arkadaşlar bugün sizlere FPS Drop yani Saniyebaşına düşen kare miktarında düşüş neden olur nasıl çözülür onu anlatmaya çalışacağım. FPS miktarınız başta yüksek fakat oyunda iken bir süre sonra düşüyorsa bunun nedenleri şunlardır;
1- İşlemciniz eski nesil olup ekran kartına darboğaz olayı yaşatıyor olabilir.
2- İşlemciniz aşırı ısınıyor olabilir ve aşırı ısındıktan sonra kendini soğutmak için frekanslarını kısıtlayabilir.
3- AMD işlemcisi kullanıyorsanız soğutma sisteminiz yeterli olmayabilir. (Isınma konusu genellikle AMD işlemcilerde stok fan kullanımından oluyor.)
Nasıl çözebilirim bu sorunu diyorsanız;
1- Eğer işlemciniz ekran kartına göre yeterli değilse yeni bir işlemci almanız gerekebilir. (Örneğin Intel Pentium serisinden veya AMD FX-4300 altı bir işlemci ile GTX960ın kullanılması)
2- Eğer işlemciniz yeni model ise yukarıdaki açıklamama bakaraktan mesela FX-8350 ise ısınıyor demektir. Sağlam bir soğutucu almalısınız ki işlemci ısınmasın tam performans verebilirsin. Sıvı soğutma AMD işlemciler için biçilmiş kaftandır.

Bu dediklerimi uygularsanız sorununuz büyük ihtimal çözülecektir. Örneğin ben AMD Phenom II X4 965 işlemci ile R9 270X kullanıyordum. İşlemci aşırı ısınıyordu. FPS Droplar oluyordu. İşlemcimi değiştirdim. Intel Core i5 4460 aldım. Şu an hiçbir şekilde ısınma olmuyor. Stok fan ile kullanıyorum. Sessiz ve gayet iyi soğutuyor. Yeterli oluyor yani. AMDde stok fan yeterli olmuyordu ne yazık ki.

M.Şamil CAN

Dekan
Reaksiyon puanı
105
Bende de Phenom X4 işlemci var dediğin gibi stok fan yetersiz kalıyor ekstra fan ile sorunu çözdüm lakin kasada toz ve kir birikmesiyle tekrar sıcaklık değerleri yükseliyor. Yeni nesil amdler nasıl bilmem ama eski nesiller detaylı bakım istiyor.

macerce

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Amd stok fanlarının yeteri kadar soğutmadığını anlamış olacak ki bazı işlemciler için stok fanlarını güncelleme yoluna gitmiş. Eski stok fanlara nazaran 2 katı büyüklükte ve kullanılan bakır ve alüminyum oranını artırıp bakır ısı borularının sayısını 4'e yükselttiler. Fan ebatları ne kadar küçük ise o kadar çok hızlı dönmesi gerekecek bu yüzden ses de artacak. Ne kadar çok yaprak olursa ve büyük fan olursa o kadar az ve sessiz döner bu da gürültüyü azaltır.

SincapÇocuk

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Bende de Phenom X4 işlemci var dediğin gibi stok fan yetersiz kalıyor ekstra fan ile sorunu çözdüm lakin kasada toz ve kir birikmesiyle tekrar sıcaklık değerleri yükseliyor. Yeni nesil amdler nasıl bilmem ama eski nesiller detaylı bakım istiyor.
abi intel core 2 duo e8600 mı alayım yoksa intel core 2 quad q9550 mi ?

Reaksiyon puanı
16,118
onlar sevgi ve ilgi ister kedi gibi sevip bakımını yapıcan yoksa bu ısınır kedi ısırır,tırmalar...

Eren Arat

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Benim işlemcim Intel Core i7-2600 ve ekran kartım ASUS NVIDIA GeForce GTX 960 Game STRIX OC Edition ekran kartımı yeni aldım daha önce farklı bir ekran kartı kullanıyordum fakat bu ekran kartınfa FPS Düşüşleri yaşıyorum sıklıkla yardımcı olursanız sevinirim.

Eren Arat

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba arkadaşlar, benim bilgisayarımda 'ZOTAC Nvidia Geforce GTX 560Ti' ekran kartı takılıydı. Ben bu ekran kartını 'ASUS Nvidia Geforce GTX 960 STRIX OC' ekran kartı ile değiştirdim. Önceki ekran kartım PCI-Express 2.0 destekliyordu. Yeni aldığım ekran kartı ise PCI-Express 3.0 destekliyor. Anakartımda ise sadece iki adet PCI-Express 2.0 girişi bulunuyor. Fakat araştırmalarım sonucunda bunun bir sorun teşkil etmediğini öğrendim. Önceki ekran kartını söktüm ve yeni aldığım ekran kartını bu girişe taktım ve kullanmaya başladım.

Eski ekran kartım ile GTA V oynarken herhangi bir lag veya FPS düşüşü yaşamıyordum. Tüm driverları ve güncellemeleri kurulu olmasına rağmen yeni taktığım ekran kartı ile GTA V oynadığımda lag, takılma ve FPS düşüşleri yaşamaya başladım. Yaşadığım bu sorunu bir türlü çözemedim. Umarım yaşadığım bu sorun bir çözüme kavuşturursunuz. İyi bayramlar.

Bilgisayar Özellikleri:
İşletim Sistemi: Windows 10 Pro
İşlemci: Intel Core i7-2600
RAM: 6 GB
Anakart: GigaByte GA-H67MA-USB-B3

Mhmmde

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Asus strick rx 460 almayı düşünüyom bilgisayar kasasına Yani aldım 5 ay filan oldu işlemcim intrl core i3 2.30ghz 4çekirdek 4te sanal çekirdek var dar bogaz yaparmu

CanYL18

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bende Phenom İİ X4 965 İŞLEMCİ VAR GTX 750 KULANIYORUM DAR BOĞAZDAN ŞÜPELENİYORUM SİZCE LURMU

Mukeat

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Benimde ekran kartım R9 270x ,işlemcim de i5 6600k. Ekran kartından daha yeni bir işlemeci olmasına rağmen genede fps dropları yaşıyorum.Şu ana kadar sadece resident evil 7 de fps dropları yaşadım çözümünü bilen var mı?