Formattan sonra bile düzelmeyen mavi ekran sorunu !

Bu konuyu okuyanlar

markowicz.alpeq

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Arkadaşlar öncelikle herkese merhaba,
Benim aslında mavi ekranında ötesinde birden çok sorunum var. Yıllardır bilgisayara format atarım ama son zamanlarda birşeyler yolunda değil gibi. Öncelikle sistemim yüklü iken bir kurtarma ekranı geldi. Ben temiz yükleme yapmayı tercih ederk Boot USB'mi taktım yükleme yapıldı bilgisayar yeniden başladı Boot sırasını değiştirip harddiski başa aldım ve birde ne göreyim "a disk read error occurred" hatası geldi. Bu hatayı daha önce hiç almamıştım. Neyse bir şekilde USB sürücüyü felan çıkararak geçtim hatayı fakat bu seferde yine mavi ekran çıktı. -Diskleri biçimlendirip Windows 10'u sıfırdan kurmama rağmen- mavi ekran hatasını bir türlü düzeltemedim şimdi ise karşılaştığım hataları sırasıyla yazıyorum.
-
1- Mavi ekrandaki hatalar sırasıyla olmasada enter tuşuna bastıkça değişiyordu ve 3 adet hata kodu dışına çıkmıyordu;
\Windows\System32\config\system
\Windows\System32\ntoskrnl.exe
\Windows\System32\winload.exe
-
2- Boot USB'den başlatıp Başlangıç onarma seçeneğini denedim ilk seferde bitti USB sürücüyü çıkarıp yeniden başlattım bu seferde ilk hata ekranı \Windows\System32\ntoskrnl.exe olarak geliyordu - eskiden ilk olarak \config\system idi -
-
3- İlk onarımdan sonra tekrar onarım yaptım bu sefer tüm onarımlarda şu hata ile karşılaştım: Başlangıç onarma bilgisayarınızı onaramadı.
-
4- Bunların üstüne 2-3 kez daha temiz kurulum yaptım - diski sağlıklı bir biçimde biçimlendirerek - fakat nafile ya sürekli mavi ekran geliyor kurulum bitip harddisk başa alınıp başladığında ya da mavi ekrana bile gelmeden "a disk read error occurred" hatası.
-
5- Bilgisayarda ise tam tamına 7 adet Windows 10 gözüküyor ve 2 biriminde yazıyor. Diskleri sağlıklı biçimlendirdim fakat bunların sadece önyükleme görüntüsü olduğunu düşünüyorum. Başlangıç onarma işlemini ise temiz yükleme sonrasında en sonuncu Windows 10'a uyguladım.
-
İnternette araştırmadığım yer kalmadı komut istemcisine girip yazılanları falan yaptım - sfc /scannow, chkdsk - işlemleri fakat nafile bir türlü "Kurtarma" ekranından kurtulamadım sonra başlangıç onarma başarısız olduğunda bir yöntem denedim orda ise komut istemcisin C: sürücüsünden \Windows\System32\config\system yazıp md backup işlemleri yapılıyordu fakat bu seferde şöyle bir problem oldu; komut istemcisinde C: dizinine iniliyor fakat \Windows\System32\config\system dizini girilince "Sistem belirtilen yolu bulamıyor." uyarısını alıyordum. Bunu garanti olsun diye D ve belki bir umut E dizini gibi denedim ama yinede sorun çözülmüyordu.
-
Dipnot: Bilgisayarımı 5 sene önce toplamıştım fakat harddisk hariç parçalar 5 yıllık. Harddiski en eski bilgisayardan almıştım yani harddiskim neredeyse 9. yılı devirmek üzere ayrıca eskiden hiç hata almazken formatlarda şimdi formatı attıktan sonra dahi sistemi açamadım.
Bana sanki artık harddisk ömrü dolmuşta sistem dosyalarını bile unutmaya başlamış gibi geldi bana ne gibi bir çözüm önerirsiniz?
Şimdiden teşekkürler.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Dipnot: Bilgisayarımı 5 sene önce toplamıştım fakat harddisk hariç parçalar 5 yıllık. Harddiski en eski bilgisayardan almıştım yani harddiskim neredeyse 9. yılı devirmek üzere ayrıca eskiden hiç hata almazken formatlarda şimdi formatı attıktan sonra dahi sistemi açamadım.
Bana sanki artık harddisk ömrü dolmuşta sistem dosyalarını bile unutmaya başlamış gibi geldi bana ne gibi bir çözüm önerirsiniz?
Şimdiden teşekkürler.
Merhaba,
mesajın sonundaki ekleme, aslında her şeyi açıklıyor gibi. :)
Şunu önerebilirim;
Hiren's BootCD PE gibi önyüklenebilir bir medya ile harddiskte Bad sector var mı kontrolünü yapmayı deneyebilirsiniz.
Diskte bir problem varsa da HDD LLF Low Level Format Tool ile düzeltmeyi (fix) deneyebilirsiniz.
Yalnız, bir şekilde sorunu halletsen de ileride yine sorun çıkartacaktır.

markowicz.alpeq

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Önerileriniz için çok teşekkur ederim dediklerinizi deneyeceğim yada yeni bir harddisk alacağım.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Önerileriniz için çok teşekkur ederim dediklerinizi deneyeceğim yada yeni bir harddisk alacağım.
İmkanınız, maddi durumunuz yeterli ise, yeni bir SDD alırsınız, sizi bir 10 yıl olmasa da en azından 5 yıl daha rahatlıkla götürür. İyi forumlar. :)

markowicz.alpeq

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
İmkanınız, maddi durumunuz yeterli ise, yeni bir SDD alırsınız, sizi bir 10 yıl olmasa da en azından 5 yıl daha rahatlıkla götürür. İyi forumlar. :)

Aslinda su an yurtdisindayim ve ulkeme 3 ay sonra gidicem hazir burda ucuzken alayim haklisiniz, evde kardesim kullaniyor masaustunu ona bilgisayarciya goturmesini soylemistim son care ?

PropHeTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,398
Hdd kaynaklı ama şu sebepten de olabilir ,Hdd ye giren kablolarıda değiştirin özellikle kırmızı renkli data kablosunu genelde bombeleşme nedeni(soket kısmı) ile bir gelip gidiyor temas yüzeyi .