Format sonrası HDD'nin bir kısmının görünmemesi

Bu konuyu okuyanlar

aknrcbr

Asistan
Reaksiyon puanı
29
Formattan sonra harddisk'imin 269 gb gibi bir kısmını göremiyorum ve kullanamıyorum. WİN10 Usb'den format atmıştım. Uzun zamandır bu şekilde kullanıyorum fakat şuan aklıma takıldı böyle bi durum neden başıma gelir ve çözümü nedir?

DELL7577
1TB HARDDİSK

Mert Alper

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,311
Aşağıdaki adımları takip edelim;

• Masaüstündeki Bilgisayar/Bilgisayarım ikonuna ‘’sağ tık’’ yaptıktan sonra ‘’Yönet’’ seçeneğine tıklayalım.

yenidisk.jpg

• Bilgisayar yönetimi açılacak, aşağıda görüldüğü gibi Disk Yönetimine tıklayalım.
  • Ayrılmamış alan olarak görünen Disk alanına ‘’Sağ tık’’ yapıp, Yeni Basit Birim

yenidisk1.jpg

• İleri seçeneğine tıklayalım.

yenidisk2.jpg

• Bu disk harici bir disk ise, Basit birim boyutunu değiştirmeden İleri butonuna tıklayalım.

yenidisk3.jpg

• Diski bu bilgisayara bağladığınızda hangi harf ile görünmesini istediğimizi seçelim ve İleri butonuna tıklayalım.

yenidisk4.jpg

• Birim etiketi olarak diske isim verebilirsiniz, dosya sistemini de kullanım amacınıza göre değiştirebilirsiniz.
  • İleri’ye tıklayalım.

yenidisk5.jpg

• İşlem tamamlandı. Son’a tıklayalım.

yenidisk6.jpg

• Eğer Diskinizde herhangi bir arıza yok ise, Bilgisayarım bölümünde E harfi ile görünecekir.

aknrcbr

Asistan
Reaksiyon puanı
29
Aşağıdaki adımları takip edelim;

• Masaüstündeki Bilgisayar/Bilgisayarım ikonuna ‘’sağ tık’’ yaptıktan sonra ‘’Yönet’’ seçeneğine tıklayalım.

yenidisk.jpg

• Bilgisayar yönetimi açılacak, aşağıda görüldüğü gibi Disk Yönetimine tıklayalım.
  • Ayrılmamış alan olarak görünen Disk alanına ‘’Sağ tık’’ yapıp, Yeni Basit Birim

yenidisk1.jpg

• İleri seçeneğine tıklayalım.

yenidisk2.jpg

• Bu disk harici bir disk ise, Basit birim boyutunu değiştirmeden İleri butonuna tıklayalım.

yenidisk3.jpg

• Diski bu bilgisayara bağladığınızda hangi harf ile görünmesini istediğimizi seçelim ve İleri butonuna tıklayalım.

yenidisk4.jpg

• Birim etiketi olarak diske isim verebilirsiniz, dosya sistemini de kullanım amacınıza göre değiştirebilirsiniz.
  • İleri’ye tıklayalım.

yenidisk5.jpg

• İşlem tamamlandı. Son’a tıklayalım.

yenidisk6.jpg

• Eğer Diskinizde herhangi bir arıza yok ise, Bilgisayarım bölümünde E harfi ile görünecekir.
hocam herhangi bi dosya kaybı falan olmayacak değil mi?