Firefox, Yerinizi Bilecek

Bu konuyu okuyanlar

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
Mozilla Vakfı, tarayıcı konusunda çığır açmaya devam ediyor. Yazılımın yeni sürümleri, kullanıcısına yardımcı olmak için iyice özelleşecek. İşte detaylar.

Bir Mozilla Vakfı ürünü olan Firefox, kurulduğu bilgisayarların fiziksel yerlerini belirleyerek, web sitelerinin daha etkin kullanımını sağlayacak. Örneğin, dizüstü bilgisayarınızda yüklü olan bir Firefox'u başka bir şehirde çalıştırdığınızda, restoran ve şehir bilgileri gibi zaman kazandıran bilgileri kolayca elde edebiliyorsunuz. Geode olarak adlandırılan çalışma, Firefox'un gelecek sürümlerinde, bu bilgilere ulaşılmasını sağlayan Geolocation API Specification'ı destekleyecek.

Firefox 3.1 ile Gelecek

geo.jpg

Firefox 3.1'in beta sürümlerinde bu özellik, kullanıcılar tarafından test edilebilecek. Burada, önemli bir konu olan gizlilik gündeme geliyor. Firefox, bu konuda; istenen bilgilerin, istenilen miktarlarda verilmesine olanak sağlayacaklarını belirterek kullanıcıları biraz rahatlatıyor.

Nasıl Yapılıyor?

Fiziksel yerin belirlenmesi konusunda Skyhooks adlı firmanın Loki teknolojisi kullanılıyor. Bu yolla elde edilen veriler, 10-20 metre sapmaya sahip doğruluk derecesiyle sunulacaklar.

Bu eklentiyi, şu nda kullandığınız son sürüm Firefox ile de deneyebilirsiniz. Eklentiyi indirmek için buraya tıklamanız yeterli. Kurulumdan sonra yeniden başlattığınız tarayıcınız, deneme amaçlı http://azarask.in/local/ adresine gitmenizi önerecek.

Tıkladığınızda, konumunuz hakkında hangi bilgiyi vermek istediğiniz size sayfanın üst tarafında uyarı olarak bildirilecek. Türkiye'deki IP altyapısı ve haritalandırılması, bu sistem ile entegre olmadığından dolayı hata ekranı ile karşılaşmanız olası.

:: Yerinizi, Firefox ile paylaşır mısınız? Bu başlık altında mesajlarınızı iletin.

Yazan: Hakkı Alkan
Bilgi için: Mozilla Labs
SDN - http://shiftdelete.net

annttiigs

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24
hahah :) benimkini bilemez. kullanmıyorum :D

alirizak

Asistan
Reaksiyon puanı
0
çekinecek bir şeyim yoksa paylaşabilirim. ki çekinecek bir şeyim yok.

mdkbet

Müdavim
Reaksiyon puanı
80
türkiye için gereksiz bir yazılıma benziyor.
ayrıca bulunduğum yeri paylaşmak pek güvenli gelmedi bana
mozillanın bu bilgiyi kötüye kullanacağından değilde kendimi reklam aracı olarak kullandırtmak istemiyorum :D bu yer belirleme olayının geleceği hiç parlak değil bence.

_megavisor_

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
3.1 beta çıktı hayırlısı ile full sürümü bekliyorum..:D

Son mesajlar