Siz hangi Fedora spin'ini / spin'lerini tercih ediyorsunuz?

• Fedora Xfce

Kullanılan: 0 0.0%
  • Fedora Cinnamon

• Fedora LXDE

• Fedora MATE-Compiz

• Fedora SoaS

• Diğer

• Kullanılan toplam oy
    8

Bu konuyu okuyanlar

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
1. Fedora:
fedora.png

Fedora, GNOME ile gelir. Hiçbir dağıtımı taban almamaktadır. ".rpm" paketlerini
kullanır, paket yönetimi DNF'dir.
İndirme Bağlantısı: Get Fedora
2. Fedora KDE Plasma:
screenshot-kde.jpg

Bu Fedora spin'i KDE Plasma ile gelir.
İndirme Bağlantısı: Download Fedora KDE Plasma Desktop
3. Fedora Xfce:
screenshot-xfce.jpg

Bu Fedora spin'i Xfce ile gelir.
İndirme Bağlantısı: Download Fedora Xfce Desktop
4. Fedora Cinnamon:
screenshot-cinnamon.jpg

Bu Fedora spin'i Cinnamon ile gelir.
İndirme Bağlantısı: Download Fedora Cinnamon Desktop
5. Fedora LXDE:
screenshot-lxde.jpg

Bu Fedora spin'i LXDE ile gelir.
İndirme Bağlantısı: Download Fedora LXDE Desktop
6. Fedora MATE-Compiz:
screenshot-matecompiz.jpg

Bu Fedora spin'i MATE-Compiz ile gelir.
İndirme Bağlantısı: Download Fedora MATE-Compiz Desktop
7. Fedora SoaS:
screenshot-soas.jpg

Bu Fedora spin'i hakkında fazla bir bilgim yok ancak büyük ihtimalle eğitim ve öğrenim ile ilgili.
İndirme Bağlantısı: Download Fedora SoaS Desktop
Siz hangi Fedora spin'ini / spin'lerini tercih ediyorsunuz?

Hopeツ︎

Go for the EYES BOO. Go for the EYES! ?
Reaksiyon puanı
2,271
Fedora'yı kullandığım vakitler tercihim default şekilde gelen GNOME olmuştu. Fedora'nın gerçekten Linux için yararlı bir distro olduğunu düşünüyorum... Aklımda kalanlardan birisi de masaüstünde simge düzenlemesi yapılamaması daha doğrusu default session'da buna izin verilmemesi. Tıpkı Elemantary OS'de olduğu gibi... Bu bir engel değil tabi, masaüstü konusu hem Fedora'da hem de Elementary OS'de yapılacak ayarlarla kolayca çözülüyor. Masaüstünü kullanıp kullanmama tercihi böylece kullanıcıya kalıyor sadece.

突厥汗國

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,236
Kesinlikle Eski Fedore ci Olarak Fedora KDE Plasma HattA Dün OpenSuse Kurmaya Karar verip Kendimi Manjorada almasam Bugun sanırım Fedore yıne Kullanıyor olcak ve Plasma Uzerınede ıslem yapardım..

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Spin konusunda bir açıklama getirmek gerekirse;

Spin dediğimiz mesele esasında bir dağıtımın, öntanımlı olarak içeriğinden farklı paketlerle gelecek şekilde ayarlanmasıdır. Yani burada gördüğünüz her masaüstü aynı dağıtımın farklı farklı paketlerle donatılmış halidir. Bu yüzden ne kullanıyorsunuz sorulduğu zaman Fedora Bol Acılı Turşulu Tavuk Döner demek yerine sadece Fedora deyip geçmeniz daha mantıklı olur. Ha tabii yine de tavuk döner yemeyi seviyorsanız bunu da söyleyebilirsiniz. Üstte geçen spinler de Fedora tarafından resmi olarak desteklenen spinlerdir.

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Fedora MATE-Compiz'i yüklemiştim, pek kararlı değildi. Caja, dnfdragora ve SELinux sıkıntı çıkarıyordu. Sonra Fedora'yı yüklediğimde dnfdragora dışında fazla bir sıkıntıyla karşılaşmamıştım. Paket yöneticisinin biraz sorunlu olması benim canımı sıkmıyor değil ama hiç yoktan iyidir.

Son düzenleme:

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
En son bir yıl kadar önce Fedora'yı kullanmıştım. Varsayılan masaüstü ortamı olan Gnome ile birlikte yüklemiştim.
Şimdi tekrar Fedora kurmayı düşünüyorum. Sanırım yükleyeceksem KDE spinini yüklerim.

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
En son bir yıl kadar önce Fedora'yı kullanmıştım. Varsayılan masaüstü ortamı olan Gnome ile birlikte yüklemiştim.
Şimdi tekrar Fedora kurmayı düşünüyorum. Sanırım yükleyeceksem KDE spinini yüklerim.
Bence Fedora'nın KDE Plasma spin'ini kurmak mantıklı değil ama yine de siz bilirsiniz.

突厥汗國

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,236
Fedora MATE-Compiz'i yüklemiştim, pek kararlı değildi. Caja, dnfdragora ve SELinux sıkıntı çıkarıyordu. Sonra Fedora'yı yüklediğimde dnfdragora dışında fazla bir sıkıntıyla karşılaşmamıştım. Paket yöneticisinin biraz sorunlu olması benim canımı sıkmıyor değil ama hiç yoktan iyidir.

Bu Yüzden Kurup Fallback Modu Sürekli Gecmesi Can sıkmasına Yol actı ve Bu Halen Devam ediyor..

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Neden? Bu arada dnfdragora ne kadar karmaşık şey ya? :D
O kadar Linux dağıtımı yapmışlar, doğru düzgün bir paket yöneticisi yapamamışlar.
Bu iş öncelikle KDE'yi baz alan bir dağıtımı kullanmaya başlamakla gelir. Bu tarz dağıtımlar KDE için özel temalar, yamalar ve programlar hazırlamakta ve sisteme adam akıllı çeki düzen vermektedir. Bunun dışında her masaüstünü sunan dağıtımlar fena değildir ancak KDE için özel geliştirilmiş dağıtımlardan daha çiğ olduğu ortadadır. Bu şu gün sorun yapmıyor, lakin korkunç bir açıkla karşılaştığımız zaman

KDE için biçilmiş kaftan olan dağıtımlar: OpenSuSE, Chakra, KaOS, Mageia, PCLinuxOS
Üzmeyecek dağıtımlar: Debian, Arch, Antergos ve Manjaro
Kullanan kafayı yemiştir: Fedora, Kubuntu, Slackware

OpenSuSE 15 uzun süre boyunca gördüğüm, denediğim ve kullandığım en iyi dağıtım diyebilirim. Bu konu hakkında cesurum çünkü Arch'ın da sorunlarıyla da Fedora'nın sorunlarıyla da epey uğraştım. OpenSuSE Leap gördüğüm kadarıyla en takır takır çalışan, üzmeyen ve kuranı memnun eden bir mizaçta. Gayet güzel yapılandırılmış ve donanımlarla sorun çıkarmayan bir halde. Bunun yanısıra Chakra, KDE temel alan bir dağıtım olarak hiç fena değil lakin az bilinirliğinin yanısıra Arch depolarından kopukluğu biraz zorluyor.

Bunun yanında Fedora da, Kubuntu da sorun çıkaran, hantal ve iyi yapılandırılmamış dağıtımlardı. Fedora Kubuntu'dan bir nebze daha iyidir, zira zamanla kendi hatalarını düzelten bir mizacı var. Ancak Kubuntu ezelden beri hep aynı sorunlarla devam ediyor. Bunun yerinde KDE Neon kullanmanız daha akıllıca olacaktır. Ve Slackware, 2018 yılında KDE 4 kullanıyor!
Fedora konusunda @Forumun Ağası Finix'e katılıyorum.

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
GN Değilde KD Ben Sorun yasadım sımdı Tekrar Indırıp Yazıcam Bakalım Nolcak Ümidim Yok ama Sans..
Bence biraz Fedora'da kararlılıkla ilgili sorunlar var. Kurduktan sonra güncellemeleri yüklemenizi öneririm. Belki güncellemelerle birlikte sorunlar çözülebilir.

突厥汗國

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,236
Bence biraz Fedora'da kararlılıkla ilgili sorunlar var. Kurduktan sonra güncellemeleri yüklemenizi öneririm. Belki güncellemelerle birlikte sorunlar çözülebilir.

İşin İlginc Tarafıda Wifi Tüm Linux Tabanlı Sistemler Tanımasına Ragmen Fedore Tanımadı Kurulumdan sonra sanırım Güncelleme Yapıp Gözlem alamadımdan Kaynaklı, Bu sefer Bakalım ne olacak..

Son mesajlar