Fedora 26 kararlı sürümü yayınlandı

Bu konuyu okuyanlar

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
f26gnome.png

Red Hat Linux camiasında saygın, marka olmuş bir isimdir ve GNU/Linux camiasına, kernele, yazılıma katkıları büyüktür. Bugün onların sponsorluğunu yaptıkları, Fedora Linux'un 26. sürümü yayınlandı. Peki yeni sürümde nasıl yenilikler var ?

Fedora 26 GNOME 3.24.2 versiyonu ile gelecek. KDE 5.10 masaüstünü kullanıyor. DNF 2.0 ve OpenSSL1.1.0 versiyonlarını içerecek.

Programcılar için GCC7, Python 3.6 ve Ruby 2.4 ile geliyor.
Donanım desteği açısından 4.11.8 kerneli ile geliyor ve Fedora sürekli kernel'i güncelliyor. Her zaman son kerneli kullanacaksınız. Donanım desteği gayet iyi.

Öncelikle artık LXQT masaüstü ortamı Fedora Linux'a geldi.
lxqt.png

Lxde ve KDE takımlarının birleşerek daha hafif bir masaüstü çıkarma çabalarının sonuçları meyvelerini veriyor. Eski donanımı hedef alan modern görünümlü bir masaüstü olma hedefindeler.

Ayrıca yeni i3 masaüstü ortamı da Fedora 26 ile geliyor.
i3.png

Bu yeni ortam son yıllarda çok popüler olmaya başladı. İ3 bir masaüstü ortamı değildir ! İ3 bir pencere yöneticisidir ve oldukça hızlıdır. Son kullanıcının tercih edeceği bir arayüz olmayıp, kullanmayı bilen kişilerin çok daha rahat çalışmasını ve ekranda hiçbir alanı ziyan etmeden multitasking yapabilmesini sağlayabilecek ve eski bilgisayarlarda bile 200MB ram bile yemeyen yapısıyla oldukça akıcı bir sistem sunabilecektir.

Son sözler: Fedora herkese uygun bir dağıtım değil. Daha çok iş için, belli bir amaç için tasarlanmış bir dağıtım. Günlük kullanımda kullanılabilir, genelde GNU/Linux'ta biraz tecrübeli kullanıcılara tavsiye edilebilecek bir dağıtım. Eğer Fedora yüklerseniz sistemde kodeklerin yüklü olmadığını, hatta VLC'yi bile yükleyemediğinizi göreceksiniz. Fedora Red Hat'e bağlı ve Red Hat ise Amerikan menşeili bir dağıtım. Amerikada yasalar yüzünden kurulum isosunun içinde kodekleri ön yüklü veremiyorlar. Ancak, bunu el altından RPM Fusion adlı kullanıcı depolarına destek vererek kullanıcıya sağlıyorlar.

Unutmadan !
Bir Fedora sürümü çıktığı gün onu kullanmak büyük ihtimalle kararsız bir sistemle sizi karşılaştıracaktır. Tecrübeli bir Fedora Linux kullanıcısı en azından 26 çıkalı 2-3 ay olana kadar 25'te kalmayı tercih edecektir. Bu şekilde siz geçmeden paketlerin test edilmesine ve kararsızlıkların giderilmesine zaman vermiş olursunuz.

Bir Fedora kurulumunda olmazsa olmaz şeyler;

1- Güncellemeleri yapın
Kod:
sudo dnf update
2- Kodekleri yükleyin.
Bunun için kolay yol olarak Fedy kullanmanızı öneririm. Sitesindeki komutu yapıştırırsanız terminale kurulumu kendi yapacaktır.
Fedy - Tweak your Fedora
Kod:
sudo sh -c 'curl https://www.folkswithhats.org/installer | bash'
3- Yum Extender'ı yükleyin
Ubuntu/Debian tarafında Synaptic ne ise, Arch/Manjaro tarafında Pamac/Octopi ne ise Fedora için Yum Extender o dur. Paket yüklemenizi ve kaldırmanızı bir kaç tıklamaya döken bir grafik arayüz. Kesinlikle tavsiye ederim.
Kod:
sudo dnf install yumex-dnf
4- Çalışmaya başlayın :)
Linux kurulumunda yapmanız gereken çok şey yoktur aslında. Sadece favori paketlerinizi yüklersiniz, kodekler yüklü değilse onları yüklersiniz ve kullanmaya başlarsınız. İşletim sistemine format atarken bile bir nebzeye kadar iş halledebilirsiniz. Eğer yeni bir kullanıcı iseniz Fedora Linux size uygun olmayabilir öğrenmek gözünüzü korkutuyorsa.

Fedora Linux'u denediniz mi ?

MrtAltg

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
12,066
Çok uzun zaman oldu Fedora yüklemeyeli işin doğrusu zamanında redhat ı daha çok kullanmıştım

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Fedora herkese uygun bir dağıtım değil ama ne istediğini bilen, Fedora'nın işleri için en iyisi olduğunu söyleyen ve ilginçtir ki hep başarılı insanlardan oluşan bir kullanıcı kitleleri var :D Red Hat uzun zamandan bir bir şey yapıyor ama onu iyi yapıyor. Onun için bu kadar gelişti. Kullanıcılara istediklerini veriyorlar. Her ne kadar ki Red Hat, Fedora'nın sponsorlarından birisiyse de toplulukta sizin benim gibi sıradan bir kullanıcıdan daha fazla söz sahibi değiller :) Fedora topluluk tarafından idare edilen bir dağıtım.

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Hocam Fedora 26 deneyenlere bakıyorum, genel olarak bir şikayetleri olmadığını farkettim. Genelde toplulukta 2-3 ay bekleyin diyorlar diye burada söyledim onu ama şu an kullanan var. Ben de denemeyi düşünüyorum. Özellikle Fedora SOAS'a bir bakmak istiyorum çocuklar için :)

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Hocam Fedora 26 deneyenlere bakıyorum, genel olarak bir şikayetleri olmadığını farkettim. Genelde toplulukta 2-3 ay bekleyin diyorlar diye burada söyledim onu ama şu an kullanan var. Ben de denemeyi düşünüyorum. Özellikle Fedora SOAS'a bir bakmak istiyorum çocuklar için :)
Valla adam kesmiyoruz burada, denemeye değer. Hani Fedora'dır sağı solu belli değildir ama beklediğimden de iyi olduğunu fark ettim. 6 saat şarj gidiyor Gnome ile. Daha ne olsun?

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
SOAS özellikle akademik hayatta işe yarayabilecek bilgiler içeren bir sürüm. Onu özellikle istiyorum çünkü içinde matematik, fizik gibi konu anlatımları da var. Öğrenci sistemi tam.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
SOAS özellikle akademik hayatta işe yarayabilecek bilgiler içeren bir sürüm. Onu özellikle istiyorum çünkü içinde matematik, fizik gibi konu anlatımları da var. Öğrenci sistemi tam.
Acep psikoloji ile ilgili bir şeyler bulunur mu?

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Acep psikoloji ile ilgili bir şeyler bulunur mu?
Sugar Labs
Anladığım kadarıyla genel kitleleri lise altı. Klavye kullanımı egzersizleri, ölçü birimleri, para birimleri, uzunluk/ağırlık birimleri gibi kavramları çocuklara öğretiyor. SOAS Lab'da Harita ve Coğrafya, Matematik ve Bilim, Medya yaratımı, Programlama gibi eğitim içerikleri var. Her yaştan kitlenin kendini geliştirebileceği bir arşiv var yani. Psikoloji bilmiyorum, deneyince bulursam söylerim.

Son mesajlar