Fan hızlandıkça performans düşüyor

Bu konuyu okuyanlar

Proton

Doçent
Reaksiyon puanı
18
İyi günler dilerim;

Casper marka,2buçuk senedir kullandığım leptobumda enteresan bir sorunu sizlere sormak istiyorum:

GT840m orta-düşük segment diye tabir ettiğimiz sınıfta bir ekran kartına ; i5 4200m orta-düşük segment bir işlemciye, 8gb rame sahip leptobumun bir hayli enteresan huyları var..

Sorunun kaynağı sanmıyorum ki bu teknik özelliklerde gizli;
Kişisel olarak benim bir oyundan beklentim grafikler değil oyunun grafiklerinin akıcılığıdır, gelin görün ki normal şartlarda 120fps aldığım bir oyun gelin görün ki fan hızlandığı zaman kasma yapıyor,ne yapsam halledemedim,güç ayarlarını mı değiştirmedim,grafikleri mi düşürmedim,çözünürlükleri mi indirmedim, termal macunlar mı sürmedim...

Ama gelin gelelim benim fukara leptobumda bir gün de, fan hızlanacak ve oyunumda 2-3 saniyelik, oynayışı etkileyen ve insanın sinirden damarlarını çatlatacak bir sorun yaşanmasın..

Teknik bilgilerle destekleyecek olursam; İşlemci 75 dereceden sonra kendinden geçiyor,ekran kartı o güzelim fpslerini kaybediyor..Şimdi diyeceksiniz miladı dolmuş falan,yenisini almaya gücüm yok, olanla yetiniyoruz,sonuç olarak eskiden böyle bi sorun yoktu :)

Windows 10 olduğunu söylemeyi unutmayayım,
Ama sanırım sorunun çözümü ilerleyen güncellemelerde gelecek olan "GameMode" da saklı olmalı...

Proton

Doçent
Reaksiyon puanı
18
Aynı sorunu yaşayanlar için önerim; oyun gibi yüksek güç gerektiren birşeyi açtığınızda önce performans iyi fakat cihaz ısıntıktan sonra performansta düşme oluyor ise işlemciniz belli bi standartın üstünde ise işlem gücünü %60 70 lere çekmeniz..Şuan işlemcim 1.78Ghz de çalışmasına rağmen ısınmadığı için performanstan düşmüyor..
Tabi bu dediğim aşırı yük gerektirmeyen uygulama ve oyunlarda kullanılabilir...

Son mesajlar