Facebook'tan hiç memnun değilim.

Bu konuyu okuyanlar

Fantoma

Müdavim
Reaksiyon puanı
27
Tekrar selamlar arkadaşlar. Bazı nedenlerden epeydir girip, bir şeyler yazamamıştım.
Konu başlığına gelince.Firefox 60.0.2 versiyonu kullanıyorum. Genelde tarayıcıda işim bitince Seçenekler adımından Geçmişi Temizle'yi kullanıyorum. FF bu son versiyonda bir de Data'yı temizle adımı eklemiş.
Facebook'a her girişimden sonra 2.7 MB data birikmiş oluyor.
Bir çok web sitesine girip, çıkıyorum. Neredeyse 5 KB bile data birikmiyor.
Ayrıca Facebook'u her açışımda Bildirimleri aç şeklinde seçenekli bir uyarı iletisi alıyorum.
Ben de Hayır deyip, geçiyorum.
Demem şu ki, bu Facebook'un kişilere kene gibi yapışması nedir?
Facebook ve ortakları You Tube, Google bizden bilgi toplamayı mı amaçlıyor?
2.7 MB birikmiş data ne içeriyor?
Herkese sevgilerimle.

Dora

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,728
Bu mümkün olabilen bir şey. Benzer durumlar zaten şuan gündemde. En güzeli hiç kullanmamak sosyal medyayı.

bilicimustafa12

Müdavim
Reaksiyon puanı
626
Facebook artık eskisi gibi tat da vermiyor ayrıca sadece 101 oynarken kullandığım bir sosyal medya hesabı benim için :)

Tuğ-han

Doçent
Reaksiyon puanı
482
Zaten bütün sosyal medya sitelerinin amacı budur (bizden veri toplamak) bunları yapay zekaları sayelerinde yapıyorlar yani bu sadece Facebook'a özgü bir şey değil sadece insanlar Facebook'tan uzaklaşıp İnstagram Twitter'a falan yöneldiği için Facebook bu konu da biraz daha ağırlıklı artık çünkü artık İnsanlar verilerini elleriyle Facebook'a girmeyi yavaş yavaş bırakmaya başladılar.

KNMX

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,747
Benim instagram dışında sosyal öedya hesabı yok, isntagram hesabımı kimseyle paylaşmıyorum, resmim yok adım yok, doğum tarihim yanlış... en iyisi öyle bence.

Samet UCA

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,912
Big data ve insanları özelliklerine göre kümeleştirme işlemi. Aşağı yukarı bir çok sitenin yaptığı bir şeydir. Bunu tutup sadece facebook üzerine atamayız.
Basit bir örnekle telefonunuza gelen kampanya mesajları yada mail adreslerinize gelen reklamlarlar sizce doğru adresi nereden buluyor?
Geleceğin pazarlama sistemi bunun üzerine kuruluyor. Milyarca data toplanıp kümeleniyor peki nasıl?
Örnek verelim. Atıyorum ben her ay 10 bin liralık elektronik alışverişi yapan biriyim. Adam benim tüm bilgilerimi alıyor ve bu başlık altında tutuyor.
Elektronik satışı yapmak isteyen birileri olursa benim gibi her ay 10 bin liralık alışveriş yapan insanların tutulduğu listeyi bu kişilerden satın alıyor ve benim gibilere ulaşabiliyor. Ev satarken ilan vermeden sattığınızı, araba satarken ilan vermediğinizi düşünün. Bir ürünü dakikalar içerisinde satabileceksiniz. İşte buzdağının görünen kısmı.
Son olarak facebook, instagram vs siteleri kullanmamanız bu veri kümesine girmenize engel olmayacaktır. Çünkü operatörlerinizden tutun internet sağlayıcınız hatta devletler bile bu işi yapmaktadır.

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
Benim instagram dışında sosyal öedya hesabı yok, isntagram hesabımı kimseyle paylaşmıyorum, resmim yok adım yok, doğum tarihim yanlış... en iyisi öyle bence.
En iyisi benim gibi hiçbir sosyal medyayı kullanmamak. Hiçbir şeyim yok. Kafam rahat. :cool: