Facebook ve Telif Hakları Meselesi

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)


Stizz

Asistan
Katılım
19 Kas 2008
Mesajlar
387
Puanları
0
Gün boyu bir çok arkadaşımın Facebook durumlarında altta vereceğim yazı var idi. Bu konu hakkında bilgisi olan var mı? Söz konusu metinin gerçekten bir yararı var mı? Çünkü ben olmadığına inanıyorum. Yorumlarınızı bekliyorum.

Facebook'un yeni kullanım koşullarına cevaben, tarafıma ait her tür kişisel bilgi, görsel, karikatür, resim, fotoğraf ve videonun telif hakkının (Berner Konvansiyonu uyarınca) bana ait olduğunu beyan ederim. Bunların ticari kullanımı için daima benim onayım gerekli olacaktır!

Bu yazıyı kopyalayıp Facebook duvarınıza yapıştırabilirsiniz. Bu, haklarınızı telif hakkı kanunları uyarınca koruma altına

alacaktır. Mevcut tebliğ uyarınca bunların ifşası, kopyalanması, dağıtılması, yayımı ya da bu profil ve/veya içeriği temel alınarak aleyhime diğer herhangi bir faaliyette bulunulmasının kesinlikle yasak olduğunu Facebook'a bildiririm. Bahse konu yasaklar, Facebook'un yönlendirmesi ya da kontrolü altında çalışan personel, öğrenciler, temsilciler ve/veya diğer her tür çalışan için de geçerli olacaktır. İşbu profil içeriği özel ve gizli bilgi niteliğinde olup, gizliliğimin ihlali yasalar kapsamında cezai işlem gerektiren bir durumdur (UCC 1 1-308-308 1-10
3 ve Roma Yönetmeliği).

Facebook, sermayesi halka açık bir şirkettir. Tüm üyelerin buna benzer bir bildirimi profillerinde yayınlamaları önerilir. İsterseniz bu bildirimi kopyalayıp duvarınıza yapıştırabilirsiniz. Bu tür bir bildirimi en az bir kez yayınlamamanız halinde, fotoğraflarınız ve profil durum güncellemeleriniz de dahil olmak üzere profilinizde yer alan öğelerin kullanımına zımnen onay vermiş olursunuz...

------------------
In response to the new Facebook guidelines I hereby declare that my copyright is attached to all of my personal details, illustrations, comics, paintings, professional photos and videos, etc. (as a result of the Berner Convention). For commercial use of the above my written consent is needed at all times!

Anyone reading this can copy this text and paste it on their Facebook Wall. This will place
them under protection of copyright laws. By the present communiqué, I notify Facebook that it is strictly forbidden to disclose, copy, distribute, disseminate, or take any other action against me on the basis of this profile and/or its contents. The aforementioned prohibited actions also apply to employees, students, agents and/or any staff under Facebook's direction or control. The content of this profile is private and confidential information. The violation of my privacy is punished by law (UCC 1 1-308-308 1-103 and the Rome Statute).

Facebook is now an open capital entity. All members are recommended to publish a notice like this, or if you prefer, you may copy and paste this version. If you do not publish a statement at least once, you will be tacitly allowing the use of elements such as your photos as well as the information contained in your profile status updates...
 

conquistador

Asistan
Katılım
19 May 2012
Mesajlar
271
Puanları
16
Kesinlikle doğru olmadığına inanıyorum. Facebook üye sözleşmesi değiştiğinde bunu zaten bildiriyor. Sizde üye olarak veya üyeliğinizi kullanmaya devam ederek o sözleşmeyi kabul etmiş oluyorsunuz. Profilde böyle birşeyi yayınlamanın herhangi bir yasal geçerliliği olması mümkün gözükmüyor.
 

Stizz

Asistan
Katılım
19 Kas 2008
Mesajlar
387
Puanları
0
Herkes gayet güzel inanmış ama, listemde bir çok kişi paylaştı bunu :)
 

Rom.

Rektör
Onursal Üye
Katılım
11 Ara 2008
Mesajlar
15,460
Puanları
63
Konum
Ankara
Yok arkadaşım yine bi sazan avı başlamış anlaşılan, sen en başta kabul etmişssin zaten sözleşmeyi daha neyin kafasındasn ?
 

AliA

Guru
Onursal Üye
Katılım
29 Haz 2007
Mesajlar
64,943
Puanları
0
Facebook’un kullanıcıların bilgilerinin veya sitede yaptıkları paylaşımın sahipliği konusunda değişiklik yapacağına yönelik söylentiler var. Bu söylenti doğru değil. Facebook’u kullanan herkes yayımladıkları bilgiyi ve içeriği sahiplenir ve bu şartlarımızda beyan edilmiştir. Kullanıcılar, bilgilerinin ve içeriklerinin nasıl paylaşıldığını kontrol eder. Bu bizim politikamızdır ve her zaman böyle olmuştur.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25401312/
 

Kadima

Rektör
Katılım
17 Mar 2011
Mesajlar
11,983
Puanları
113
buna inanan çok insan var malesef :) insanlar keşke beyin denen organlarını kullanabilse
 

221BSHERLOCK

Dekan
Katılım
23 Kas 2010
Mesajlar
6,906
Puanları
38
Zavallılar, nasıl da inanıyorlar. İnsan biraz araştırır. Hayatı kopyala yapıştır olan insandan ne beklersin.
 

dazlak67

Üyecik
Katılım
28 Kas 2012
Mesajlar
10
Puanları
0
Buda şeye benzemiş.Bu mesajı 15 kişiye göndermezsen çok büyük bir kötülük ile karşılacaksın gibi olmuş:):)
 

Rom.

Rektör
Onursal Üye
Katılım
11 Ara 2008
Mesajlar
15,460
Puanları
63
Konum
Ankara
Ya arkadaş bilgisayar öğretmenliği okuyan arkadaşlarim var onlar bile paylaşmış, ne bilinçsiz insanlar var.
 
Üst
stat counter