F klavye

Bu konuyu okuyanlar

falcon291

Müdavim
Reaksiyon puanı
45
Ben de bir Q klavyeciyim.. Ama bildiğim kadarı ile Dünyanın, klavye ile en hızlı yazma rekorları hep F Klavye kullanan bizim elemanlardan çıkıyor. Çünkü F klavye bilimsel istatistikler, harflerin kullanım sıklığı gibi kriterler göz önüne alınarak tasarlanmış bir klavye türü.

Yanlışsam düzeltin.. Sallamış gibi olmayalım :)
Yanlış değilsin... :)

falcon291

Müdavim
Reaksiyon puanı
45
yahu yazmamak için kendimi tutmak istesem de işte bu satırlar beni mecbur bıraktı.
yahu arkadaşım, bugün bunu anlamıyorsun diye kötü mü oldu o şiir, o dil?
bugün elbette anlayamazsın sen onu...
harf inkilabı dediğim konu buydu işte.

yahu bu milletin dilini o hale getirdiler ki, bir ingiliz çocuğu 600 yıl evvel yazılmış bir ingilizce bir eseri rahat okur kavrarken, benim çocuğum 26 yıl evvel yazılan bir kitabı bile okuyup anlamaktan aciz hale geldi.

bi zamanlar ünlü bir tarihçinin yazdığı anekdotlardan şöyle bir not okumuştum, aklımda kaldığı kadarıyla...

"bir osmanlı köylüsü takriben 40 bin kelimeyle konuşurken, üst düzey elit bir okumuş zat ise asgari 180 bin kelime ile konuşuyor, yazıyordu" diyordu.

bugünü ne sen sor ne ben söyleyim arkadaşım. internet aleminde görüyorsun işte, topu topu taş çatlasa yarım yamalak yazılıp konuşulan, 300-500 kadar kuşa dönmüş fecaat bir dil.

neyse, kapatıyorum bu konuyu şahsım adına.

herkese saygı ve muhabbet.

Rakamları 10 ile çarpış olsan da...

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Araştırırsanız görürsünüz vakti zamanında adamın biri daktilo denen aleti icat eder, ancak bir sorun vardır, insanlar daktilo ile hızlı yazdıkları zaman (bilenler bilir) teller yukarıda sıkışır ve insanlar elleriyle telleri geri getirirler, icat eden şahsiyet soruna mekanik olarak bir çözüm bulamaz, çözümü insanların hızlı yazmasını engellemekte bulur ve harfleri karışık karışık dizer ama insanlar bir müddet sonra bu karışık harf düzenine de alışırlar işte o düzen şimdiki Q klavye düzenidir. Her şey gönlünüzce olsun. F Klavye bilimsel, dilimize en uygun klavyedir.

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Q mu daha iyi F mi?

sualinize şu haberle cevap vermiş olalım.

F klavyenin faydaları saymakla bitmiyor

7_d.jpg

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Genel Başkanı Erdem, F klavyenin faydalarının saymakla bitmeyeceğini, refleksleri geliştirerek ortopedik sorunları engellemesinin de bulunduğunu belirtti.

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Genel Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Ekrem Erdem, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2013'te yayımlanan genelgeyle kamu kurumlarında "F" klavye kullanılmasının zorunlu hale getirildiğini söyledi.

Mevcut klavyelerin 2017 sonu itibarıyla "F" olanıyla değiştirileceğini bildiren Erdem, "Tabletler dağıtılıyor, Türkiye'de 15 milyon öğrenci var. F klavye ciddi şekilde yaygınlaşacak. Q klavye milletimizin tercihi değil, bir dayatmanın sonucudur. Türkiye'ye ithal edilecek daktilolar F oluyordu. İş bilgisayara geçince bu delindi. Bugüne kadar bir düzenleme yapılamadığı için bu yanlış klavye, istesek de istemesek de yaygınlaştı" dedi.

F klavyenin birçok özelliği bulunduğuna dikkati çeken Erdem, "Gelecekte F klavyenin dünyada da karşılık bulacağına inanıyorum. Dergimizin 84. sayısında bir yabancının yayımlanan yazısı vardı. İlk defa F klavye alıyor ve Türkiye değerlendirmesi yapıyor. Yani 'Türkler muhteşem klavye ortaya koymuş, kimse Q klavyeye mahkum değil' diyor. Bunu İngilizce için de söylüyor" diye konuştu.

F klavye kullanımının, insan sağlığına daKaynaK olumlu katkıda bulunduğunu vurgulayan Erdem, şöyle devam etti:

"Göz sağlığı, ortopedi alanlarında insanlara katkı sağlıyor. Bilgisayara bakarak yazıyorsanız vücut serbest değildir ama 10 parmak yazdığınızda vücut nasıl rahat ediyorsa ona göre oturur. Bu da ortopedik rahatsızlıkları azaltır. Göz sağlığı açısından da ekrana bakma durumundan dolayı faydası var. 'Q klavyeyle de 10 parmak yazıyorum' diyenler olabilir, önemli olan bakmadan yazabilmek. Bunu sağlayan yalnız F klavyedir. F klavyenin kıymetini bilmek durumundayız. Kendi değerimizin kıymetini bilmiyoruz. Dışarıdan biri beğenirse üzerine düşüyoruz."

Erdem, "Q klavyenin en önemli özelliği zor yazılmasıdır, F klavyenin ise saymakla bitmez. Bunlar arasında göz sağlığını koruması, refleksleri geliştirerek ortopedik sorunların önüne geçmesi gösterilebilir. Bir başkası kusurunu pazarlayabiliyor, biz değerlerimizi bilmeliyiz. Kendimizi keşfetmemiz lazım. F klavye de bu keşiflerden biridir. Bu keşfe direnen var, bugün de var, yarın da olacak" değerlendirmesinde bulundu.

KaynaK

serhatdundar

Asistan
Reaksiyon puanı
99
F klavyenin mucidi İhsan Sıtkı Yener hayatını kaybetti.

İhsan Sıtkı Yener.jpg

Uluslararası Bilgi İşlem ve İletişim Federasyonu Türk Grubu Başkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklama;

"Yastayız ,İhsan Yener hocamız, kendisini F klavyeye adamış, binlerce öğrenci, yüzlerce öğretmen ve onlarca dünya şampiyonu yetiştirmiştir. 1955 yılında Türk dili ve alfabesine en uygun olan F klavyeyi icat ederek, klavyenin on parmakla, bakmadan bilimsel olarak kullanılması metodunu geliştirmiş ve Türkiye'ye armağan etmiştir. Hocamız, yazım teknolojileri alanında dünyadaki en büyük meslek kuruluşu olan ve Birleşmiş Milletler bünyesinde faaliyet gösteren INTERSTENO'ya 5 Mayıs 1957 tarihinde Türkiye'nin katılmasını sağlamış ve yıllarca bu kuruluşun Türkiye Temsilciliğini yürütmüştür. İhsan Yener, daha sonra bu kuruluşun Onursal Başkanlığına atanmıştır. 91 yıllık ömrünü F klavyeye ve on parmakla bakmadan bilimsel yazma metoduna adamış değerli İhsan Yener hocamızın vefatı, yetiştirdiği bizleri derinden sarsmış olup tüm camiamıza, kederli ailesine ve Türk Milletine başsağlığı dileriz. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun."

Kaynak Kaynak

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
F klavyenin mucidi İhsan Sıtkı Yener hayatını kaybetti.

Ekli dosyayı görüntüle 10308

Uluslararası Bilgi İşlem ve İletişim Federasyonu Türk Grubu Başkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklama;

"Yastayız ,İhsan Yener hocamız, kendisini F klavyeye adamış, binlerce öğrenci, yüzlerce öğretmen ve onlarca dünya şampiyonu yetiştirmiştir. 1955 yılında Türk dili ve alfabesine en uygun olan F klavyeyi icat ederek, klavyenin on parmakla, bakmadan bilimsel olarak kullanılması metodunu geliştirmiş ve Türkiye'ye armağan etmiştir. Hocamız, yazım teknolojileri alanında dünyadaki en büyük meslek kuruluşu olan ve Birleşmiş Milletler bünyesinde faaliyet gösteren INTERSTENO'ya 5 Mayıs 1957 tarihinde Türkiye'nin katılmasını sağlamış ve yıllarca bu kuruluşun Türkiye Temsilciliğini yürütmüştür. İhsan Yener, daha sonra bu kuruluşun Onursal Başkanlığına atanmıştır. 91 yıllık ömrünü F klavyeye ve on parmakla bakmadan bilimsel yazma metoduna adamış değerli İhsan Yener hocamızın vefatı, yetiştirdiği bizleri derinden sarsmış olup tüm camiamıza, kederli ailesine ve Türk Milletine başsağlığı dileriz. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun."

Kaynak Kaynak

İçim bir tuhaf oldu. Türk medyası gerçekten çok nankör, çok vefasız ve kıt anlayışlı bir yapıya sahip gerçekten. Bu ülkede hayatı boyunca söylediği sadece bir türküyle meşhur edilip sonra da sahip olduğu bir finosu bile haber yapılırken İhsan Yener gibi bu ülkenin kültürüne dünya çapında katkı sağlamış dev bir kültür adamının vefatından haberdar bile olmaması çok acı... Yazıklar olsun diyorum. Rabbim bu güzel insana rahmet eylesin, mekanı cennet olsun. Yazdığım bu yazıyı bile onun öğrettiği F klavye ile bakmadan ve on parmak yazıyorum. Ve benim gibi yüzbinlerce insan... İnsan böyle bir hocanın vefatını bir forum sitesinde öğreniyorsa o ülkede bir şeyler ters gidiyor demektir. Değerler alt-üst olmuş demektir. Lütfen abarttığımı falan zannetmeyin, bilakis çok az ve yetersiz yazdığımı bilmenizi isterim.

Eski hesap22

Müdavim
Reaksiyon puanı
801
Pc ile ilk tanışmamdan beri Q kullanıyorum şimdide f ile uğraştırmayın beni...

MainState

Asistan
Reaksiyon puanı
51
13 yaşımdan beri toplam 7 yıldır F Klavye kullanıyorum,çokta rahat.

Eski hesap22

Müdavim
Reaksiyon puanı
801
Değişiklik her zaman iyidir yeğenim. Hem çabuk alışırsın. Zamandan da tasarruf etmiş olursun bu arada :)
Değişiklik konusunda haklısınız, ama ben ömrümde f klavyeye el sürmedim full sıfırdan başlamam gerekir o zaman :)

Eski hesap22

Müdavim
Reaksiyon puanı
801
13 yaşımdan beri toplam 7 yıldır F Klavye kullanıyorum,çokta rahat.
İyi sen gene kullanmışsın o kadar :) ben ömür billah elimi sürmedim bir tek okulda bilişim dersleri için f klavye veriyorlardı ona da işaret parmaklarımla teker teker tuşları yarım saat arıya arıya basıyordum :D

MainState

Asistan
Reaksiyon puanı
51
İyi sen gene kullanmışsın o kadar :) ben ömür billah elimi sürmedim bir tek okulda bilişim dersleri için f klavye veriyorlardı ona da işaret parmaklarımla teker teker tuşları yarım saat arıya arıya basıyordum :D
Aslında ben bir tek F klavye kullanmadım Q klavyede kullandım zamanında o yüzden ikisinede alışkanım :)

Promethium

Doçent
Reaksiyon puanı
66
Değişiklik konusunda haklısınız, ama ben ömrümde f klavyeye el sürmedim full sıfırdan başlamam gerekir o zaman :)
Bende ilkokul dışında el sürmemiştim daha sonra klavyeme f klavye yapıştırması alarak yapıştırmıştım bir süre kullanıp q 'ya geçmiştim, bayadır q kullanıyorum ama hala f klavyede 10 parmak yazabiliyorum tabi q klavye kadar hızlı değilim ama çok zevkli oluyor ve yormuyor elini.

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Kamu kurumları 2017'den itibaren F klavyeye geçecek

f-klavye-yuzde-yuz-turkce-oluyor.jpg

İstanbul Ak Parti Milletvekili ve Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği (TDED) Genel Başkanı Ekrem Erdem, "F klavyenin üzerindeki yeni standartlar belirlendi. Türkiye'de 2017'den itibaren kamu kurumları artık F klavyeye geçecek" dedi.

İstanbul Ak Parti Milletvekili ve Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği (TDED) Genel Başkanı Ekrem Erdem, İstanbul Aydın Üniversitesi'nde düzenlenen Aydın Düşünce Platformu'nda Türkçe'nin kullanımına yönelik önemli açıklamalarda bulundu. Erdem, "F klavyenin üzerindeki yeni standartlar belirlendi. Türkiye'de 2017'den itibaren kamu kurumları artık F klavyeye geçecek" dedi.

'YABANCI KELİMELER TÜRKÇE'NİN İÇİNE GİRİYOR'

Türkçe'nin çok güçlü bir dil olduğunu güçlü olduğunu ve bu sayede bugüne kadar karşılaştığı bütün sorunların üstesinden geldiğini ifade eden Ekrem Erdem, " Türkçe, dünyanın en eski dillerinden bir tanesi. İlk günden beri büyümeye ve gelişmeye devam etmiş bir dil. Büyürken hem kendi öz kaynaklarından bir takım kelimeler üretmiş hem de dışarıdan kendi diline uygun şekilde yeni kelimeler almış. Örneğin 'scala' Türkçe'de' iskele' olmuş. 'Scala' İtalyanca bir kelimedir ama Türkçe'de 'iskele' olmuştur. Günümüzde ise bu artık böyle yapılmıyor. Yabancı kelimeler aynı şekilde Türkçe'nin içine giriyor. Dünyada en sıkıntılı dillerin başında İngilizce geliyor. İngilizce 'de yeni kelimeler üretilmekten çok bir takım kelimelerin baş harflerinin bir araya gelmesi ile yeni bir dil oluşuyor. Umuyorum, inanıyorum ki İngilizler de bundan rahatsızdır" şeklinde konuştu.

"Bugün Türk milleti Türkçe'yi doğru kullanmıyor" diyen Erdem, "Sosyal medyaya baktığımız zaman Türkçe dilden başka her şeye benziyor. Ne imla kurallarına dikkat ediliyor ne kelimeler usulüne uygun, düzgün bir şekilde yazılıyor. En büyük tehlikelerden bir tanesi de harflerin seslendirilmesi. Artık "f" ve "t" kalmadı. Bu harfler Türkçe yerine İngilizce seslendiriliyor. Siz isimlerinizin harflerini İngilizce seslendirin bakalım karşınıza ne çıkıyor? Buna benzer saymakla bitmeyecek sıkıntılar var. Ülkemiz zor bir süreçten geçiyor. Bu sıkıntıların nasıl üzerinden geliyor ve gelmeye devam ediyorsak Türkçe de inşallah bu sıkıntıların üzerinden gelecektir" ifadelerini kullandı.

'F KLAVYENİN ÜZERİNDEKİ YENİ STANDARTLAR BELİRLENDİ'

Başbakan Binali Yıldırım'ın Ulaştırma Bakanlığı döneminde Türkçe için önemli adımlar atıldığını hatırlatan Erdem, konuşmasına şöyle devam etti: "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başbakanlığı döneminde F klavye ile ilgili genelge yayınlamıştı. F klavyenin üzerindeki yeni standartlar belirlendi. Kelimelerin tamamı Türkçe olacak. Örneğin; klavye tuşları üzerinde önceden inceltme tuşları yoktu, onlar olacak. Euro, dolar simgesi vardı TL'nin yoktu onlar olacak. Hazırlıklar devam ediyor. Türkiye'de 2017'den itibaren kamu kurumları artık F klavyeye geçecek."

Erdem son olarak, "Burada herkese önemli görevler düşüyor. Medyaya da önemli görevler düşüyor. Kamuya da önemli görevler düşüyor. Hepimize çok önemli görevler düşüyor. Bu önemli görevleri ifa ettiğimiz zaman inanıyorum ki Türkçe karlı çıkacak. Türkçe kendini koruyan bir dil. Nasıldı? İşte siz duyduğunu gibi yazıyordunuz, yazılıyı da okuyordunuz. İşte bu şimdi kalktı. Biz buraya dikkat çekiyoruz" dedi.

'ÜNİVERSİTELER DEVLETİNİ BESLEMEK ZORUNDA'

İAÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Mustafa Aydın "Aydın Düşünce Platformu'nun son toplantısını yapıyoruz. Aydın Düşünce Platformu'nda her ay bir veya iki güncel konuyu masaya yatırıyoruz. siyaset bilimciler, alanında uzman arkadaşlarımız burada değerli kurucularla beraber konuyu masaya yatırıyorlar, değerlendiriyorlar. Bu değerlendirme sonucunda kısa ve özet halinde bir rapor ortaya çıkıyor. Bu raporları daha sonra konusuna göre devletin ilgili makamlarına gönderiyoruz. Üniversiteler bir bilgi birikimi ile bir beyin hazinesi. Dolayısıyla üniversiteler devletini beslemek zorundalar" diye konuştu. (İHA)

KaynaK

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Hedef 2017'ye erişen konulardan birisi daha :D 2013'de başlamış, maşallah diyelim :D

Q klavyenin mantığı şuydu, 1870'lerde Christopher Latham Sholes adlı bir gazeteci abimiz daktilo'da hızlı yazdığında bazı tuşların çakıştığını ve sıkıştığını gördü. Bunun üstüne hızını artırabilmek için (Sıkışmasını engellemek için) QWERTY klavye düzenini kurdu. Aslında QWERTY klavyesinin bir amacının da ingilizce kelimeleri hızlı yazmak olduğu söylenir. F klavye'nin amacının Türkçe'yi daha hızlı yazmayı mümkün kılmak olduğu söyleniyor.

Economists Stan Liebowitz and Stephen Margolis have noted that rigorous studies are inconclusive as to whether they actually offer any real benefits,[1] and some studies on keyboard layout have suggested that, for a skilled typist, layout is largely irrelevant – even randomized and alphabetical keyboards allow for similar typing speeds to QWERTY and Dvorak keyboards, and that switching costs always outweigh the benefits of further training on whichever keyboard you already use.

Ekonomist Stan Liebowitz ve Stephen Margolis titiz çalışmaların sonuç vermediğini ve klavye düzeni ile ilgili çalışmalara göre yetenekli bir klavye yazıcısı için klavye düzeninin büyük oranda etkisiz/alakasız olduğunu, tamamen tuşları rasgele yerleştirilmiş, karman çorman bir klavyede bile QWERTY yada Dvorak klavyelere yakın hızda yazılabileceğini ortaya koydu ve başka bir klayeye geçmek sadece bu zamana kadar kullandığınız klavyedeki çalışmalarınızı boşa atmak olduğunu söyledi.
Kaynak;
QWERTY - Wikipedia

Aedon

Müdavim
Reaksiyon puanı
330
Bitişik yazı kadar saçma. Yok yere devlet kurumlarındaki bekleme süremiz artıcak.

mirinkirin

Doçent
Reaksiyon puanı
358
F klavye her halükarda Q klavyeden daha iyidir Türkçe açısından. Stan Liebowitz ve Stephen Margolis nasıl bir yöntemle araştırmışlar ne yapmışlar bilmiyorum, İngilizce dili özelinde de araştırma yapmış olabilirler.
Ama kimse Türkçe dili için Q'nun F'ten daha iyi olduğunu iddia edemez. En basit bir örnek Türkçe'de a harfi çok kullanılan bir harftir, j ise a'ya nazaran çok daha az kullanılır. 10 parmak yazımında en rahat basılan tuşlardan birisi j, a harfine ise serçe parmakla basıyoruz basması daha zor. Kaldı ki ş,ö,ç,ü,ğ gibi harflere basmak daha da zor. Q'nun kendisi zaten daktilo tıkanmasın diye çok kullanılan harfleri birbirinden uzaklaştırmak mantığına dayalı, en çok kullanılanların ortada olması gerekirken saçma bir şekilde kenarlara dağılmış. Bu değiştirilebilirdi ancak insanlar alışkanlıklarından vazgeçmek istemediler, bu yüzden de Q kullanılıyor dünyada, sebep sadece alışkanlık en iyi olması değil. F klavyede ise en çok kullanılan harfleri güzelce ortalara dizmişler yazması rahat.

Kamu kurumlarında F kullanılması çok da mantıksız değil, çalışanların birçoğu zaten Q'yu bile doğru düzgün kullanamadığı için F'e geçişte çok bir hız farkı oluşacağını sanmıyorum. Zaten ben çok hızlıyım, bakmadan yazıyorum diyen biri için klavyede ne yazdığını önemi yok, tuşların üstü boş olsa gene yazar. Bakalım zamanı gerince uygulamanın sonuçlarını görebileceğiz.

BJKolik

Dekan
Reaksiyon puanı
6,757
Kamuda F kullanıyorum ve on parmak bakmadan yazabiliyorum. Türkçe' ye göre uyumlu bence ve çok güzel. Q klavye yi ise hiç yazamıyorum. Bence çok isabetli bir karar olmuş. F klavyenin kullanımı Q' ya göre daha kolay ve hızlıdır. Kullananlar bunu bilir.

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Kamuda F kullanıyorum ve on parmak bakmadan yazabiliyorum. Türkçe' ye göre uyumlu bence ve çok güzel. Q klavye yi ise hiç yazamıyorum. Bence çok isabetli bir karar olmuş. F klavyenin kullanımı Q' ya göre daha kolay ve hızlıdır. Kullananlar bunu bilir.

Bu güne kadar yapılan onlarca klavye dünya şampiyonalarında Türklerin (F klavye) kazanmış olması boşuna değil elbet.

Mesut_Erdi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Piyasadaki dizüstü(laptop) bilgisayarlar q klavye de olsa fe bilen birinin denetim masasından 1 dakika içerisinde bölge ve dili değiştirerek her yerde kullanabilirsiniz. Zaten 1 ay kadar kendinizi zorlayıp fe yazarsanız bir daha asla unutması mümkün değil. Fe yazarken kendinizi hür hissedeceksiniz. Aklınızda olan biten her şeyi rahatlıkla seri bir şekilde ekrana yazabilirsiniz. Bu kadar rahat Türkçe ye uyumlu bir klavye olamaz. Yazdıkça yazasınız gelecek. Bu arada ülkemizde bulunan İngilizce(Tarzanca) özentiliği yüzünden bu şekilde oluyor. Ayrıca eF klavye değildir. Her zaman Fe klaveyedir.
Fe kalacaktır.
Dilimizi alfabemizi lütfen düzgün kullanıp okuyalım. Aa,Be,Ce,De varken gereksiz yere e(F) lere e(S) lere gerek duymayın.
Türkçe gibisi yoktur.

Bu arada yazınız için teşekkürler.
Gayet güzel yazmışsınız.

TBM

Müdavim
Reaksiyon puanı
358
F kılavyenin adını Ef diye okumayınız Fe diye okuyunuz,böyle okuyanlara diyorum.