"Ezanlar Türkçe okunsun"

Bu konuyu okuyanlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

BacKDooR

Asistan
Reaksiyon puanı
0
bulmeh dedi ki:
BacKDooR dedi ki:
Ne o bulmeh kızdın mı, salataya devam ediyorsun fikrin varsa bilgin varsa paylaş yoksa eğer, oku bir şeyler öğren. Dinsiz, zındık demekten başka bir şey bilmediğine iyice kanaat ettim islamı savunma bari bilmediğin bir şeyi savunamazsın ;)
onu sen zaten yapıyorsun. bir kaç ayet gösterip bişeyler bildiğini / kanıtladığını mı sandın? şunu unutma ki bazı ilimler sahibini zehirler.gerçi sen böyle sözlere bile takılmazsın.
sana son sözüm şudur bay ukala:
"yarım hoca imandan, yarım doktor candan edermiş"

hehe gene de teşekkür ederim, bu son sözü severim o yüzden içinden ders almaya çalışın çünkü baya ihtiyacınız olduğu görülüyor bilmeden eksik bilenleri kastettiği için üzerime alınamam gereken durum değil uygulamanızı ümit ediyorum. ;)
Saygılar.

mehmet

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
47
arkadaşlar anlaşılan herkim bazı arkadaşlara cevap verdikçe arkadaşın istediği ortama veya bazıların istediği oyuna geliyoruz
bu tartışmanın sonu olmaz
o yüzden bazı zamanlarda "söz gümüşse sukut altındır" atasözünü icra etsek iyi olur

bulmeh

Profesör
Reaksiyon puanı
14
BacKDooR dedi ki:
bulmeh dedi ki:
BacKDooR dedi ki:
Ne o bulmeh kızdın mı, salataya devam ediyorsun fikrin varsa bilgin varsa paylaş yoksa eğer, oku bir şeyler öğren. Dinsiz, zındık demekten başka bir şey bilmediğine iyice kanaat ettim islamı savunma bari bilmediğin bir şeyi savunamazsın ;)
onu sen zaten yapıyorsun. bir kaç ayet gösterip bişeyler bildiğini / kanıtladığını mı sandın? şunu unutma ki bazı ilimler sahibini zehirler.gerçi sen böyle sözlere bile takılmazsın.
sana son sözüm şudur bay ukala:
"yarım hoca imandan, yarım doktor candan edermiş"

hehe gene de teşekkür ederim, bu son sözü severim o yüzden içinden ders almaya çalışın çünkü baya ihtiyacınız olduğu görülüyor bilmeden eksik bilenleri kastettiği için üzerime alınamam gereken durum değil uygulamanızı ümit ediyorum. ;)
Saygılar.
tamam herkes bildiği gibi amel etsin ve uygulasın. zaten kimin haklı olduğu elbet bir gün ortaya çıkacak.
Tüm İslam aleminin kandili mübarek olsun diyorum. ^^
(bari tatlı bitireyim)

dragonfly

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Backdoor bir defa ben pkk yandaşı değilim Senin için öncelik milletinse benim ve AKP içinde senin gibi düşünenlerden yüce dinimizi korumaktır. Sırf bu lafları söyledim diye bir insanı pkk yandaşı yapmak ancak senin gibi dinle uzaktan yakından alakası olmadığı gibi mesaj yazmak için saatlerce bilgisayar başında ayet arayan ve ezanın arapça okunmasını isteyen bir insanı şeriatçı ve akpci olarak suçlayan bir insana yakışır.

Kuran'ın boşu boşuna arapça okunması benimde istemediğim bişey. Ama ezan olayı bambaşka. Biz müslüman olarak ezanı HZ Muhammed (s.a.v.) 'in rüyasında kulağına çalındığı gibi duymak isteriz.

Ha bu arada ben burada senin ile ilgili bir şey iddia etmiyorum açık açık söylüyorum. İstersen geri dön ve yazdığın mesajları tekrar oku.

BacKDooR

Asistan
Reaksiyon puanı
0
mehmet1101 dedi ki:
arkadaşlar anlaşılan herkim bazı arkadaşlara cevap verdikçe arkadaşın istediği ortama veya bazıların istediği oyuna geliyoruz
bu tartışmanın sonu olmaz
o yüzden bazı zamanlarda "söz gümüşse sukut altındır" atasözünü icra etsek iyi olur

Mehmet bey, bilginiz varsa karşıdakini darmadağan edebilirsiniz, bu tür sözler tartışacak bilgisi olmayan kişilerin tartışamayıp bundan kaçmaya çare aradığı sözlerdir. Tartışmalar bitecek olsa zaten dünya farklı bir halde olurdu ama tartışamalr bitmez diye de bazı şeylerin tartışılmasını engelleyip dini tekele sahip olduğuna iananların ekmeğine yağ sürmek doğru değil.

Bunlardan örnek vereyim.
Oyunlara gelmeyin.
Din üzerinde tartışılacak konu değildir imandan olursunuz.
Dini herkes bilmez tartışmayalım (sanki Allah uzaylılara yolladı onlar bilir)
Bunlar din düşmanı cevap vermeye deymez.

Bakın size en güzel örnek Hz Muhammed'e yapılan hakaret konusu var "hainler, şöyleler, böyleler" ya da denmiş ki biz onların dinine küfrettik mi bunu söyleyen kişi hristiyanlığın islam dinince kabul edlidğini, hak dini olduğunu bilmiyor, hristiyanların bizi reddettiğini bilmiyor bu kişi başka konuda bana din dersi vermeye kalkıyordu.

Kime ne faydası var, islama faydası ne? Akılcı iki fikir yazıp neler yapılabilir adamlar neden böyle düşünüyor diye tartışmak yerine aaa ne günah, cehennemde yanacaklar vs. vs.

Konuda kimse tartışmıyor "ya bu durum neden böyle oldu" diye, ben yazacaktım ama hem bu konu hem o konu 10 ar 10 ar saldıracakları için dedim iki yere yetişemem. ;D

Yarın adamlar yine karikatür yayınlayacak eee gene hakaret edeceksin (haa ben şu hkaret etmeyin onlar etmiş biz sakin olalım diyenlerden değilim hümanist vs değilimdir) hakaretini de edeceksin yeri gelince ama yanında neden olmuş diye tartış, ben çıksam şundan oldu desem bana biri çıkıp gene dinsiz diyecek.

Bunlar İslamı bir yere götürmez, islam şifreli değildir, kuranı kerim şifreli değildir hekese açıktır, alimler bile masalarda oturup tartışmışlar bizler de beyin jimnastiği için konuşmalıyız dinden çıkarmaz, belki bu güne kadar şu konuyu okuyana kadar ezan'ın kuranı kerimde yazdığı düşünülüyordu şekliyle vs. Belki arapça bir kutsaliyet içersindeydi, öğrendiler kötü mü oldu.

Şu unutulmamalıdır ki din insanlara gönderilir, her kim kendi dilinde ibadet ederek cennete gidemeyeceğini düşünüyorsa Allah'ın adaletine inanmıyor demektir, Allah kullarına karşı ibadet etme konusunda böylesine sert olamaz, Allah bu ibadeti yerine getirenlerin ibadetini yok saymaz, sanki dinden çıkarmış gibi laf etmemek lazım, arapçası her zaman el altında olmalı yorumlarken araştırırken ama ben Türkçe dua ediyorsam da zındık denemez, denmemeli.

Yani bugün kürtçe eğitimi Türk eğitim sistemine katmaya çalışanlara destek verenler benim kendi dilimde dua etmemi, kendi dilimde ezan dinlemek istememi dinsizlik olarak değerlendiriyorlar.

Bumeh teşekkür ederim, inşallah başka konularda daha düzeyli tartışmalarda buluşuruz.

Sayın yaylacı attığınız mesaj geçtiğimiz konuda var ben zamanında anlayacağımı anladım, istediğiniz ithamda da bulunmakta serbestsiniz, size serbest. Ve ben ayet aramam benim her şey aklımda yazılıdırararsam sadece tam olarak nasıl yazıldığına bakarım ki sonra biri çıkıp itiraz edip onunla uğraşmayayım diye. Kaldı ki bu konuları bilmeyenler böyle ayet bulamazlar çünkü bulmak için bilmek gerekir.

Şunu da söyleyeyim inanın ezan Türkçe olsun diye ısrar etmem, hatta arapçası kulağa daha güzel geliyor haa ama benim farkım şu ben Türkçe istenmesini dinsizlik, efendim rektörün kendini bilmezliği olarak nitelendirmiyorum, arapçayı kutsallaştırmıyorum kutsal olan arapça değil kuranı kerimdir o da arapça, Türkçe, ingilizce olabilir farketmez.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...