Ey Allah’ım! Beni internetle aynı odaya kapattılar...

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

devletin dini olur , niye olmasın. fakat bu zamanda bu olay garipseniyor. HZ Peygamberimiz zamanında devletin dini İslam idi ve hiçkimseye zararı olmadığı gibi herkese çokça faydası da olmuştur. şartlamışız kendimizi "devletin dini olmaz " diye ! ayet mi bu sizin dediğiniz...?
80 Milyon insan? Kendi kafandaki bir şeye göre 80 milyon insanı yönetmek hangi kafanın ürünü? Laiklik ilkesinden haberin bile yok. Ne güzel, o da kalmadı bazı kişilerin sayesinde.

bakınız siyasi değil de dini cevap vereyim: İslam dini kişi kafasına göre uydurulmuş bir din değildir. Yüce ALLAH tarafından yani 80 milyonu değil gelmiş geçmiş tüm insanları nasıl yöneteceğini , yönetileceğini en iyi bilen tarafından gönderilmiştir. yani insan yapımı kurallar değil direkt ALLAH ın kanunları geçerlidir dinde ve şimdiye kadar kurulan gerek islam devletlerinde gerek Osmanlıda bu en güzel şekilde tecrübe ile sabittir.

bakınız siyasi değil de dini cevap vereyim: İslam dini kişi kafasına göre uydurulmuş bir din değildir. Yüce ALLAH tarafından yani 80 milyonu değil gelmiş geçmiş tüm insanları nasıl yöneteceğini , yönetileceğini en iyi bilen tarafından gönderilmiştir. yani insan yapımı kurallar değil direkt ALLAH ın kanunları geçerlidir dinde ve şimdiye kadar kurulan gerek islam devletlerinde gerek Osmanlıda bu en güzel şekilde tecrübe ile sabittir.
Bana Kuran' ın Allah tarafından gönderildiğini bile kanıtlayamadan, hop bi dur bakalım :D

Neymiş bu yahu ben en dindar halimde bile bu kadar subjektif değildim.

Fragger

Front-end Developer | [email protected]
Türkiye Cumhuriyeti'nin anayasası bu şekildedir. Bu anayasaya uymak istemezseniz, farklı ülkelerde yaşamakda tercihiniz olabilir.

Konu siyasi tartışmaya doğru ilerliyor, gereken uyarı yapıldı. Uyarılara uymayanlar cezalandırılacaktır.

size hiçbir şeyi kanıtlamak zorunda değilim :) bunu siz de biliyorsunuz, siz araştırıp öğreneceksiniz biz burda fikir paylaşımında bulunuyoruz sadece . ayrıca bakınız burası bunu tartışmak için uygun bir yer değil, yasaklanmak durumunda kalırız. onun için ben burada dediğimle kalayım bu bile fazlaca yeterli.

Peki arkadaşlar, din demeyelim ancak her devletin bir ideolojisi vardır ve bu ideolojilerin bir çoğu din temellidir. Ve insanlar din haricindeki hiç bir inanç, ölümden sonrasını anlatabilme kudretinde değildir.

Devletlerin dini olmaz, insanların dini olmaz, kurumların dini olmaz eyvallah ama insanlar din odaklı savaşırlar. Türkiye demokratik, laik sosyal bir hukuk devletidir ancak, her askeri vefat ettiğinde bunu şehit olarak nitelendirir.

Rockefeller, dünyanın en zengin insanıydı. Ancak parası onu ölümden kurtaramadı. Eğer hakkında söylenenler doğruysa, tüm hayatını kendisini kurtaracağına inandığı bir inanç uğruna gerçekleştirdi.

Peki arkadaşlar, din demeyelim ancak her devletin bir ideolojisi vardır ve bu ideolojilerin bir çoğu din temellidir. Ve insanlar din haricindeki hiç bir inanç, ölümden sonrasını anlatabilme kudretinde değildir.

Devletlerin dini olmaz, insanların dini olmaz, kurumların dini olmaz eyvallah ama insanlar din odaklı savaşırlar. Türkiye demokratik, laik sosyal bir hukuk devletidir ancak, her askeri vefat ettiğinde bunu şehit olarak nitelendirir.

Rockefeller, dünyanın en zengin insanıydı. Ancak parası onu ölümden kurtaramadı. Eğer hakkında söylenenler doğruysa, tüm hayatını kendisini kurtaracağına inandığı bir inanç uğruna gerçekleştirdi.
Din hariç, hiçbir şey ölüm sonrasını açıklayamaz. Doğru, lakin dinin dayanak noktası nedir? Henüz astronominin olmadığı zamanlarda insanlardan bazısı güneşe tapmış mıdır, tapmamış mıdır? Açıklayamadığımız her duruma bir kılıf uydurmak zorunda mıyız?

Türkiye' de Lise ve üniversite sınavlarında din soruları sorulurken, ki bu ders %80 İslam' dan oluşma, siyasi amaçlar için din kullanılırken, şehitlik kavramı olması çok normal. Mümkünse sadece savaş alanında kalıp bu düşünceden olmayan insanları rahatsız etmemelidir.
Benim düşüncem bu şekilde.

Son düzenleme:
Sevgili Tubi, sildiğim yerlerde teselsülen birçok mantık hatası olduğu için cevaplamam gerekmiyor. Soru olarak yanlış da olsa içinde mantık kurgusu olan tek cümle olduğu için anlatayım.

Her hususta olduğu gibi dinin dayanak noktası da insanın ihtiyacı olduğu içindir. Hayatın bir yol kılavuzu olduğu içindir. Buna anlayabileceğin çok basit misallerle gidelim. Mesela onca yeyip içtiğimiz meyveler, sebzeler nasıl yetişir, siz bunu hangi mantık ile açıklayabilirsiniz? Siz toprağa ufacık siyah bir çekirdek koyuyorsunuz, 3-5 ay sonra 10 kiloluk, 20 kiloluk bir karpuz alıyorsunuz. İçinde 4 tane renk barındıran kocaman bir meyve. Yeşil, beyaz, kırmızı ve siyah renkler barındıran bir meyve. Olağanüstü derecede leziz bir meyve. Peki sevgili Tubi söyle bakalım, sen böyle bir durumu hangi mantıkla açıklayabileceksin? Aklı, mantığı, şuuru olmayan bir toprak parçasına o karpuzu büyüten, sana mükemmel bir meyve yetiştiren elementleri oraya koyan kim? Bir hesapla bakalım, hayatta tesadüfe yer yoktur derken böyle bir durumun tesadüf olma ihtimali ne olabilir? OLMAZ! Çünkü seni beni yaradan tıpkı ona benzer binlerce diğer ni'metler gibi onu da senin maddi yaşamının idamesi için yaratmıştır. Maddi varlığını düşünen Allah senin manevi iklimini boş mu bırakacaktı? Dilediği gibi yaşasın mı diyecekti? Öyle diyenlerin halini ahvalini görüyorsun, bugün ya genç yaşlarında toprak altında, ya hapishanede, ya da içinde bulundukları toplumun baş belası olmuş, başta kendi aileleri olmak üzere insanlara kan kusturmaktalar.

Din huzur içinde yaşamak içindir, başkalarına kötülük etmemek içindir. Sen din deyince camiyi namazı hatırlıyorsun. Halbuki din demek cami dışında yaşanan hayatı tanzim etmek için gelmiştir. İnsanların doğru olmasını, birbirini aldatıp kandırmamasını, zarar vermemesini, huzur içinde, dingin ve düzgün bir yaşam sürmesini sağlamak içindir din. Kim ne kadar riayet ediyorsa huzur ve refaha o kadar yakın oluyor. Kısaca yeğenim, sen istesen de istemesen de Allah Teala "Biz insanı başıboş yaratmadık" buyurur.

Çocuğunuza arapça veya Kuran-ı Kerim'de geçen bir isim koymayın yeter sonra etrafta "inanmak değil bilmek istiyorum moruk" diyen muhammedler elifler görüyoruz

Birine bişeyler aktarmak istiyorsak ki bu çocuğumuz olabilir annemiz yada babamız yada her kimse önce o şeyden bizim emin olmamız gerekir önce bizim doğruluğuna kesin olarak inanmamız gerekir ama görüyorum ki bazıları daha kendisi inanmıyor zaten böyle bir kişi de öyle bir çocuk yetiştiremez.
Ben bu cümleleri daha önce de duydum neymiş din çocuğa öğretilmemeli kendisi bulmalı seçmeli eğer bir kişi böyle diyorsa daha kendisi inanmıyordur çünkü zaten inanan insan doğruya yönlendirir bunun kendi vazifesi olduğunu da bilir.
Ben mesala çocuğa karşı biriyim çünkü çocuk yetiştirmek ağır bir sorumluluktur sadece din değil her konuda düzgün yetiştirmek kolay bir iş değildir çünkü çocuklar anne babayı örnek alır bu yüzden önce kendimizi yetiştirmemiz gerekir.
Gerçi neye anlatıyoruz ülkede evlenen insanların %90ının çocuk getirme sebebi belli birinin amacı annelik duygusunu tatmak diğerinin baba olmak nasıl bişey acaba diye düşünmesi hani düşünce böyleyken zaten bişey de bekleyemeyiz.

stat counter