Ey Allah’ım! Beni internetle aynı odaya kapattılar...

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 2)

Uğrunda uykusuz kaldığım, kendisi için her şeyimi feda ettiğim, ellerimle büyüttüğüm öz evladım mı beni Allah’a şikâyet edecek demeyin! Öyle bir güne doğru ilerliyoruz ki; “O gün, kişi kardeşinden, annesinden, babasından, karısından ve oğullarından, kaçar. O gün, herkesin kendine yeter derdi vardır. (Herkes kendi derdine düşmüştür.)” (Abese,80/34-37)

Geleceği ve dünyalık eğitimi için gecemi gündüzüme kattığım, tüm servetimi yoluna serdiğim biricik evladım mı beni Allah’a şikâyet edecek demeyin! Öyle bir güne doğru yaklaşıyoruz ki; “O gün suçlu kimse azaptan kurtulmak için oğullarını, ailesini, kardeşini ve hatta kendisini barındırmış olan tüm sülalesini ve yeryüzünde bulunan herkesi fidye verip kendisini kurtarmak ister.” (Mearic,70/11-14)

Ve Efendimiz’in (s.a.s); “Hiçbir kimse dünyada (İslami eğitimlerini) ihmal ettiği çoluk çocuğunun cehaletinden daha büyük bir günah ile Allah’ın huzuruna varamaz” (Deylemi) buyurarak bizi uyardığı, İslam’ı öğretmediğimiz evlatlarımızın, hesabı en zor verilen bir imtihan olarak karşımıza çıkacağı bir güne doğru ilerliyoruz.

İşte o gün “Kişinin yakasına ilk yapışan ailesi ve çocukları olacaktır. Onlar anne ve babalarını Allah’ın yüce mahkemesinde durdururlar ve derler ki: ‹Ey rabbimiz! Bizim hakkımızı bunlardan al! Onlar bizim bilmediklerimizi bize öğretmediler. Bilmediğimiz halde bize haram yedirdiler” (İhya-ı Ulumid-din)

Ve Allah’a şikâyet başlar…

Ey Allah’ım! Bana her şeyi öğrettiler, bütün sınavlara hazırladılar, ama kimsenin kimseyi tanımadığı bu ahiret sınavından hiç bahsetmediler. Şikâyetçiyim!

Ey Allah’ım! Yıllarca onlarla aynı evde kaldım, bana bir gün namazdan bahsetmediler. Senin gönderdiğin kitaptan bahsetmediler. Peygamberimin sünnetinden bahsetmediler. Beni bir gün sabah namazına kaldırmadılar. Babam bir gün elimden tutup mescide götürmedi. Şikâyetçiyim!

Ey Allah’ım! Yıllarca beraber kaldık, bir gün bana tesettürden bahsetmediler. İstediğim her kıyafeti aldılar ama iffetten, hayâdan bahsetmediler. Şikâyetçiyim!

Ey Allah’ım! Beni internetle aynı odaya kapattılar, sınırsız interneti olan telefonlarla, yüzlerce uydu kanalı olan televizyonlarla aynı oda da baş başa bıraktılar ama haramı helali öğretmediler. Şikâyetçiyim!

Ey Allah’ım! Her akşam, istisnasız her akşam annemle, babamla, kardeşlerimle, eşlerin birbirini aldattığı dizileri, ahlaksızlık kusan yarışmaları ve programları izledik. Bir gün olsun çocuğumuzun ahlakı bozulmasın, haramı örnek almasın demediler. Şikâyetçiyim!

Ey Allah’ım! Evleneceğim kişiye ilk önce işini sordular, maaşını sordular, evini sordular, arabasını sordular ama imanını, namazını, ahlakını sormadılar. Beni bu beynamazın eline teslim ettiler. Şikâyetçiyim!

Ey Allah’ım! Yıllarca başka şehirde üniversite okudum bir gün bu çocuk ne yapar, kiminle kalır, nerelere gider gelir demediler. Gözleri diplomadan başka bir şey görmedi. Beni bu günah bataklığına terk edip gittiler. Şikâyetçiyim!

“De ki: Asıl ziyan edenler, asıl hüsrana uğrayanlar hem kendilerini hem de ailelerini kıyamet günü hüsrana uğratanlardır. Uyanık olun! İşte bu apaçık hüsranın ta kendisidir.” (Zümer, 39/15) İlahi uyarısının gerçekleşeceği, Allah muhafaza etsin öz evlatlarımızın bizden şikâyetçi olacağı, hem bizim hem de ailemizin hüsrana uğrayabileceği o gün gelmeden önce hazırlık yapalım. O gün için yapılabilecek en güzel hazırlık, İslam’a göre yetiştirilmiş ve Allah korkusuyla büyütülerek ahiret sınavına hazırlanmış çocuklarımızdır.

Çocuklarınızın sizi Allah’a şikâyet edeceği güne hazır mısınız?

lgsever

Profesör
Güzel yazı yalnız belli bir yaşa gelene kadar tamamen kısıtlamak değilde hem o bilgileri öğretmek hemde gözünüzün önünde nereye girip çıktığını bilerek kullanmasına izin vermek daha doğru olur bence

"O gün için yapılabilecek en güzel hazırlık, İslam' a göre yetiştirilmiş ve Allah korkusuyla büyütülerek ahiret sınavına hazırlanmış çocuklarımızdır."

Şimdi, ahlak ve teknolojinin kötü noktalarından bahsetmişsin. Bunlarda sorun yok. Lakin bundan yola çıkarak İslam' ı çocuklara zorla yaymanın alemi nedir anlamış değilim?

Halktan Biri

Gurular Gurusu
Onursal Üye
Lakin bundan yola çıkarak İslam' ı çocuklara zorla yaymanın alemi nedir anlamış değilim?
Bunu nereden çıkardınız?
Açıkçası ben bu konuda İslam'ı zorla yayma gibi bir şey görmüyorum.

"O gün için yapılabilecek en güzel hazırlık, İslam' a göre yetiştirilmiş ve Allah korkusuyla büyütülerek ahiret sınavına hazırlanmış çocuklarımızdır."

Şimdi, ahlak ve teknolojinin kötü noktalarından bahsetmişsin. Bunlarda sorun yok. Lakin bundan yola çıkarak İslam' ı çocuklara zorla yaymanın alemi nedir anlamış değilim?
Zorla yayma denilen şey sanırım silah zoru ile olur. Adamlar hristiyanlığı yaymak için ciddi kuruluşlar kuruyor biz hala 3 5 konuyu zorla dayatma olarak görüyoruz bence bunlar yanlış algılar

Bunu nereden çıkardınız?
Açıkçası ben bu konuda İslam'ı zorla yayma gibi bir şey görmüyorum.
Henüz aklı tam olgunlaşmamış bir bireye din konusu anlatılıp, kesinlikle doğru kabul ettirilmesi zorlama değil demek?
Sizin yayma anlayışınız, çocuklarınızı kapsamıyor galiba.

Henüz aklı tam olgunlaşmamış bir bireye din konusu anlatılıp, kesinlikle doğru kabul ettirilmesi zorlama değil demek?
Buarada içerikler hazırlanırken +15 baz alınır eğer ki sizin görüşünüz ile hareket edilseydi şimdiye magazin bölümü kapanırdı

Her ülke milli ve manevi değerlerini çocuklarına 3 yaşından itibaren öğretmeye başlar yeğenim. Buna zorlama falan denmez, bu aynı zamanda o ülkenin de geleceği ile alakalı bir konudur. Geçen yıl İtalyaya bir iş için giden bir arkadaşım Roma'da bir kilisede 3 yaşındaki çocukların eğitildiğini, papaz ve rahibeler eşliğinde çok sıkı eğitime tabi tutulduklarına şahit olmuştu.

Ha zorlama dersen, evet eğitim konusu biraz da zorlama bir iştir yeğenim. Ve bu zorlama olmadan hiçbir çocuğu eğitmek mümkün değildir. Belli ki senin yaşın daha çok ufak ve bu gibi konuları idrak edebilme yaşından epey uzaktasın. Mesela biraz büyüğüp lise yaşına geldiğinde sosyoloji ve psikoloji gibi dersleri almaya başladığında kavrayabilirsin. Dedim ya sen biraz büyü hele. :D

Her ülke milli ve manevi değerlerini çocuklarına 3 yaşından itibaren öğretmeye başlar yeğenim. Buna zorlama falan denmez, bu aynı zamanda o ülkenin de geleceği ile alakalı bir konudur. Geçen yıl İtalyaya bir iş için giden bir arkadaşım Roma'da bir kilisede 3 yaşındaki çocukların eğitildiğini, papaz ve rahibeler eşliğinde çok sıkı eğitime tabi tutulduklarına şahit olmuştu.

Ha zorlama dersen, evet eğitim konusu biraz da zorlama bir iştir yeğenim. Ve bu zorlama olmadan hiçbir çocuğu eğitmek mümkün değildir. Belli ki senin yaşın daha çok ufak ve bu gibi konuları idrak edebilme yaşından epey uzaktasın. Mesela biraz büyüğüp lise yaşına geldiğinde sosyoloji ve psikoloji gibi dersleri almaya başladığında kavrayabilirsin. Dedim ya sen biraz büyü hele. :D
Her ülke? Devletin dini olmaz, çıkar onu aklından. Dediğim şey de sadece islam için geçerli değil, her türden "inanç" olgunlaşmamış bir bireye anlatılmamalı. O çocuk onu yanlış olsa da illa kabul edecek. Din gibi bir konunun eğitime sokulması bile saçmayken bunu yapmayan insanlara kavrayamıyor demen komik. Dinsel inançlar yüzünden kavramanın bozulmasının en iyi örneği olabilirsin.

Ben de İslam gibi yüce ve pek akılcı, mantıklı ve değerli dinin çocukluktan itibaren öğrenilmesi, öğretilmesini destekliyorum. yeter ki ehil ellerde ve en güzel bir biçimde bu iş yapılsın. Geleceğimiz olan çocukların başı boş bırakılmaması gereklidir, hele hele hertürlü pisliğin, şeytanlaşmış varlığın olduğu bu devir ve dünyada... işte internette böyle mecraların en başında yer alıyor. dikkat etmek gerekiyor. dua ve saygı ile...

Devletin dini olmaz, çıkar onu aklından.
Vaaav! Benim yeğenimin ağzı iyi de laf edermiş ha! :)
Yorumun diğer kısımlarını almadım, ama bu kısım var ya tam da Türk işi, Türk tipi bir üslup olduğu için hoşuma gitti doğrusu... Ama katıldığım için değil, tebessüm ettirdiği için:) Aynı üslupla cevap vereyim: "Emredersin kumandanım!" :D

Fragger

Front-end Developer | [email protected]
Türkiye Cumhuriyetinin resmi dini yoktur, Türkiye Cumhuriyeti laiktir./ Anayasa'da yer alan maddedir.

Mustafa Kemal ATATÜRK'ün kendi el yazısıyla yazdığı laiklik tanımı:

" Türkiye Cumhuriyeti'nde herkes Allah'a istediği gibi ibadet eder. Hiç kimseye dini fikirlerinden dolayı bir şey yapılmaz. Türkiye Cumhuriyeti'nin resmi dini yoktur. Türkiye'de bir kimsenin fikirlerini zorla başkalarına kabul ettirmeye kalkışacak kimse yoktur ve buna müsaade edilemez... "
Atatürk, Vatandaş İçin Medeni Bilgiler,1930/

İnancı olmayan insanın yaşam amacı da olmuyor. Ahiret inancı olmayan insan için ölmek çok basit geliyor. Bu zamanda intihar eden gençlerin en büyük bahanesi bu. Ölür giderim ne olacak kafası.

Ayrıca internette islamafobi almış başını gitmiş durumda. İslam sanki cehalet işiymiş gibi lanse edilmekte. Bende Müslümanım, ama herkes gibi kafeye gider, gezer tozarim. Herkesin inancına da saygı duyarım. Sonuçta bulunduğumuz zaman diliminde herkes herşeyden haberdar. Herkes kendi tercihini yapmakta. Buna kimse karışamaz.

Ama iş ahlaka geldi mi durum çok karışıyor. Ahlaksızlığı batılaşma zanneden bir nesil yetiştirilmeye çalışılıyor.

Twitter'da gördüğüm bir yazı vardı. "Her içki içen kendini modern, her Allah diyen de kendini müslüman zannettikçe hiç bir yere varamayız." Durumun özeti bu.

devletin dini olur , niye olmasın. fakat bu zamanda bu olay garipseniyor. HZ Peygamberimiz zamanında devletin dini İslam idi ve hiçkimseye zararı olmadığı gibi herkese çokça faydası da olmuştur. şartlamışız kendimizi "devletin dini olmaz " diye ! ayet mi bu sizin dediğiniz...?

Fragger

Sevgili süpermodum, şirinbaba'nın şapkasındaki amblem gözümden kaçmadı! :)
Konuyu tırmandırmayalım, bizler ne desek de hayatın seyri kendi akışında devam ediyor.
devletin dini olur , niye olmasın. fakat bu zamanda bu olay garipseniyor. HZ Peygamberimiz zamanında devletin dini İslam idi ve hiçkimseye zararı olmadığı gibi herkese çokça faydası da olmuştur. şartlamışız kendimizi "devletin dini olmaz " diye ! ayet mi bu sizin dediğiniz...?
Yazımın tamamını okuduysanız eğer dini inançla ilgili bilgide olduğunu görebilirsiniz :) Fakat Anayasa maddesi budur, şapka yakışıklı durmuş mu ? ;)

Fragger

siyasi olduğu kadar günümüzden geleceğe olan gidişatımız üzerine konuşmuştum. silinse dahi doğru bildiğimi söylemekten çekinmek istemem. saygı duyuyorum kurallarınıza ama hak da vermiyorum. dua ile esen kalınız.