Excalibur g500 ssd tavsiyesi

Bu konuyu okuyanlar

Wearesorryserver

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Casper Excalibur g500.6700-BT65P modeline sahip bir gaming laptopum var. 1 tb Hdd si var fakat hızından hiç memnun değilim. Win10 kullanıyorum. Ürünün başlıca özellikleri gtx 960 ekran kartı, 16gb ddr4 ram, i7 6700hq işlemcisi var.
Ssd takmak istiyorum. Önceliğim 512 gb lık samsung evolardan 3gb/2gb okuma yazma oranına sahip ssdler. Evo ssd leri destekler mi ? Desteklemezse mecbur 512 gb lık 500mb yazma okuma hızı olan ssdlerden almak zorunda kalacam. Ayrıca bu ssd yi cd rom yerine mi takılacak. Hdd depolama olarak kullanacağım. Ama internette g500 anakartında hdd nin yanında bir boş slot gördüm, acaba oraya ssd takabiliyor muyuz ? Ürünün 15-16 ay garantisi var daha, yoksa şimdiye içini açıp incelemiştim :) Kıyamıyorum açmaya.

NorthWonder

Asistan
Reaksiyon puanı
132
Casper Excalibur g500.6700-BT65P modeline sahip bir gaming laptopum var. 1 tb Hdd si var fakat hızından hiç memnun değilim. Win10 kullanıyorum. Ürünün başlıca özellikleri gtx 960 ekran kartı, 16gb ddr4 ram, i7 6700hq işlemcisi var.
Ssd takmak istiyorum. Önceliğim 512 gb lık samsung evolardan 3gb/2gb okuma yazma oranına sahip ssdler. Evo ssd leri destekler mi ? Desteklemezse mecbur 512 gb lık 500mb yazma okuma hızı olan ssdlerden almak zorunda kalacam. Ayrıca bu ssd yi cd rom yerine mi takılacak. Hdd depolama olarak kullanacağım. Ama internette g500 anakartında hdd nin yanında bir boş slot gördüm, acaba oraya ssd takabiliyor muyuz ? Ürünün 15-16 ay garantisi var daha, yoksa şimdiye içini açıp incelemiştim :) Kıyamıyorum açmaya.

İyi günler , öncelikle şunu belirteyim bazı firmalar yükseltmeye ses etmiyor bazıları ise garanti dışı bırakıyor, fakat daha önce casper kullanmadığım için casperin yükseltme tutumu konusunda bilgim yok , size önerim öncelikle casper'i arayıp sormanız , eğer bir sorun olacaksa hiç ellemeyin direkt olarak servise yollayın bırakın onlar taksın.Böylece SSD desteği hakkında bilgi sahibi olmuş olursunuz.Hem böylece garantiden de çıkmamış olur , malum teknolojik aletlerin ne zaman sorun çıkaracağı belli olmuyor 15-16 ay da az bir süre değil.

Wearesorryserver

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
İlçede casper yetkili bayisi var, sordum. Bana eğer garantiye gönderirsem onlar takar fakat ürün 1 ayda elime ulaşır dediler. Kendileri taktıklarında ise ücret aldıklarını ve garanti ile ilgili bir sorun olmayacağını söylediler. Benim amacım laptop un hangi ssd yi desteklediğini öğrenmek, internetten sipariş ile alıp casper bayinde sadece montajını yapmak. Dediğin gibi casper bayisi bana zaten ürünü getirin biz bakalım siparişi verelim diyor. Ama onlar yüksek ücretten ssd siparişi verecekleri için kendim ssd yi alıp onlara montajını yaptırıcam garanti dışı kalmaması için. Sonuç olarak anakartım hangi ssd yi ve max ne kadar yazma okuma oranını destekliyor bilmem lazım :)

NorthWonder

Asistan
Reaksiyon puanı
132
İlçede casper yetkili bayisi var, sordum. Bana eğer garantiye gönderirsem onlar takar fakat ürün 1 ayda elime ulaşır dediler. Kendileri taktıklarında ise ücret aldıklarını ve garanti ile ilgili bir sorun olmayacağını söylediler. Benim amacım laptop un hangi ssd yi desteklediğini öğrenmek, internetten sipariş ile alıp casper bayinde sadece montajını yapmak. Dediğin gibi casper bayisi bana zaten ürünü getirin biz bakalım siparişi verelim diyor. Ama onlar yüksek ücretten ssd siparişi verecekleri için kendim ssd yi alıp onlara montajını yaptırıcam garanti dışı kalmaması için. Sonuç olarak anakartım hangi ssd yi ve max ne kadar yazma okuma oranını destekliyor bilmem lazım :)
Casper Excalibur g500.6700-BT65P laptopunda z170 chipset bulunmakta buda demek oluyor ki , Sata 3 ve 6Gb/s desteği olduğu sürece istediğin SSD'yi alabilirsin.Dikkat etmen gereken 2 husus sadece bu.

Frosa

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,414
Casper Excalibur g500.6700-BT65P laptopunda z170 chipset bulunmakta buda demek oluyor ki , Sata 3 ve 6Gb/s desteği olduğu sürece istediğin SSD'yi alabilirsin.Dikkat etmen gereken 2 husus sadece bu.
Öncelikle Z170 çipset bulundurmaz. Z170 çipseti masaüstüne ait bir yongadır. Kullandığı çipset HM170 çipsetidir. Yanlış bilgi vermeyelim!
Arkadaşın sorusuna gelecek olursak, SSD'yi kendin takabilirsin. Tam performansından yararlanabilirsin. Kullandığın cihaz güncel denebilecek düzeyde... Bayiye de sorduysan sorun yok demektir...

NorthWonder

Asistan
Reaksiyon puanı
132
Öncelikle Z170 çipset bulundurmaz. Z170 çipseti masaüstüne ait bir yongadır. Kullandığı çipset HM170 çipsetidir. Yanlış bilgi vermeyelim!
Arkadaşın sorusuna gelecek olursak, SSD'yi kendin takabilirsin. Tam performansından yararlanabilirsin. Kullandığın cihaz güncel denebilecek düzeyde... Bayiye de sorduysan sorun yok demektir...
G500 burdan bakıp söylemiştim , sanırım sitede hata var düzeltme için teşekkürler.Casper hata yaptıysa şaşırmam :)
--- Gönderi Güncellendi ---
Bu arada bi kaynak gösterebilirsen konu açıklığa kavuşsun , arkadaşta ona göre alım yapsın çünkü nereye baktıysam z170 diyor.

Frosa

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,414
G500 burdan bakıp söylemiştim , sanırım sitede hata var düzeltme için teşekkürler.Casper hata yaptıysa şaşırmam :)
Bu arada bi kaynak gösterebilirsen konu açıklığa kavuşsun , arkadaşta ona göre alım yapsın çünkü nereye baktıysam z170 diyor.
Örnek verecek olursam bu örnek ve ürün yardımcı olacaktır:
--- MONSTER TULPAR T7 v3.3 ---

Intel® Skylake Core™ i7-6700HQ 4C/8T; 6MB L3; 8GT/s; 2.6GHz > 3.5GHz; 45W; 14nm
Intel® HM170 Express Chipset
6GB GDDR5 nVIDIA® GeForce® GTX970M 192-Bit DX12
17.3" Full HD 1920x1080 Mat LED Ekran
16GB (2x8GB) DDR4L 1.2V 2400MHz SODIMM
Samsung 120GB 850 EVO M.2 Sata SSD (Okuma Hızı 540MB / Yazma Hızı 500MB)
1TB Hitachi Travelstar 7K1000 9.5mm 32MB 7200RPM HDD SATA-3
Arkadan Aydınlatmalı Klavye (Türkçe Q)
Windows 10 Home SL Lisans 64-Bit (Türkçe)
McAfee AntiVirus Plus 1 Yıllık Ürün Anahtarı
Intel® Dual Band Wireless-AC 8260, 2x2 AC +BT M.2 2230
HD Kamera
Parmak İzi Okuyucusu
17.3" Monster Sırt Çantası
Satış Fiyatı : 6.206,90 TL KDV Dahil
7700 HQ'nun ise biraz daha güncellenmiş fakat aynı soket yapısına destek sunan HM 175 çipsetini kullandığını bu örnek üründen anlayabilirsin. Sayfaya girdikten sonra ürün özellikleri kısmından bakabilirsin:
Tulpar T7 V13.1 17.3" Gaming Laptop
Casper bu. :) GDDR5 VRAM'a DDR5 diyen insanlar...
Casper bu. :) GDDR5 VRAM'a DD
Masaüstü çipsetinin HQ, M,U serisi işlemciler için kullanılması mümkün değildir. Her çipsetin farklı özellikleri ve kullanılacağı yere göre dizayn edilir.

Wearesorryserver

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
yorumlarınız için teşekkürler, peki şimdi hangi markayı tercih etmeliyim boyut olarak 512 gb düşünüyorum, okuma yazmaya gelincede 3 gb gibi hızlı bir değer istiyorum. Piyasası kaça bunların, hani siteden almak daha iyi, bunlara cevap verirseniz çok minnettar kalırım
Ayrıca bu ssd nereye takılcak ? Takmam için
1.png
cd-rom dan feragat edip 1 numaralıya mı takacaklar yoksa 2 numaralı olan boş yer ssd için mi tasarlanmış ?

Frosa

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,414
yorumlarınız için teşekkürler, peki şimdi hangi markayı tercih etmeliyim boyut olarak 512 gb düşünüyorum, okuma yazmaya gelincede 3 gb gibi hızlı bir değer istiyorum. Piyasası kaça bunların, hani siteden almak daha iyi, bunlara cevap verirseniz çok minnettar kalırım
Ayrıca bu ssd nereye takılcak ? Takmam içinEkli dosyayı görüntüle 29224 cd-rom dan feragat edip 1 numaralıya mı takacaklar yoksa 2 numaralı olan boş yer ssd için mi tasarlanmış ?
Samsung bu işin kıralıdır diyebilirim. Anakartın M.2 yani NVME standartını destekliyor ise 2 yazısının altındaki boşluğa takabilirsin.

Wearesorryserver

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0

Frosa

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,414
Sonuç olarak ben 2 numaralı alana Samsung 512GB 960 PRO M.2 Sata NVMe SSD (Okuma Hızı 3200MB / Yazma Hızı 2100MB) ürünü Samsung 512GB 960 PRO M.2 Sata NVMe SSD (Okuma Hızı 3200MB / Yazma Hızı 2100MB) takabiliyır muyum ? İnternetten sipariş edip montajını teknik servise yaptıracağı. Daha sonra desteklemiyor diye tekrar ürünü göndermesinler :)
2 numaralı yere değil, soğutma fanının altındaki boş yere eğer uyumlu ise, ilk önce yetkili servise sor, sonrasında montaj için gönderirsin.

Wearesorryserver

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hmm şimdi yetkili servis getir bakalım diyor. İnceledikten sonra birşeyler söyleriz diyorlar. Foruma yazmamın nedeni kesin destekler veya desteklemez diye bir bilgi vermeniz ve benim bu bilgi neticesinde internetten sipariş edip teknik servise sadece montajını yaptırmam yönünde. Desteklemeyede bilir diyorsunuz anladığım kadarıyla ?

Frosa

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,414
Hmm şimdi yetkili servis getir bakalım diyor. İnceledikten sonra birşeyler söyleriz diyorlar. Foruma yazmamın nedeni kesin destekler veya desteklemez diye bir bilgi vermeniz ve benim bu bilgi neticesinde internetten sipariş edip teknik servise sadece montajını yaptırmam yönünde. Desteklemeyede bilir diyorsunuz anladığım kadarıyla ?
Kesin birşey diyemeyeceğim Casper bu. :). Evet teknik servise götürmende fayda var.