Evde direksiyon seti yapımı

Bu konuyu okuyanlar

Yusuf Öztürk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Evde direksiyon seti yapıcaz. Ama Türkiye de bunla ilgili videolar var ama yeterli değil ve çoğunluğunun joystick kullanmış. Bundan dolayı bu konuyu açıyorum. Ben ise arduino ile yapicağım. Bununla ilgili edindiğim ve yaptığım bilgileri size aktaracağım. Ben vites ile başladım ve size anlatayım.
VİTES
Ben ilk olarak vites ile başladım. Bana basit geldi ve öyle olduğunda söylene bilir. Vites için ben fazla masraf etmedim çünkü babam elektrikçi birçok malzemeyi ondan aldığım için masraf etmedim. İsterseniz malzemelere geçelim
VİTES İÇİN GEREKLİ MALZEMELER

1. Limit switch 7 tane kullanacağız ama bence 8 tane alın bozulur yada yanlış birşey yaparsınız 8 tane alın. Tanesi 1 lira yani 8 lira eder. (bu linkte ise resmi var) Resmi
  2. Vites borusu olarak ben şu borusu kullandım ve güzel oldu. 27 cm. Fiyatı ne kadardır biliyorum. Temiz su borusu olarak sorarsanız daha iyi anlar esnaf benden tavsiye
  3. Temiz su borusu kelepçeli. Yani yukarıdaki aldığımız şu borusunu içine alacak şey 2 adet. 2si toplam 1 lira
4. Tahta yani su borusunu içinde tutacak mekanizma bendeki ölçüleri şöyle
Yanlamasına (enine) 10 cm / boyuna 5 cm 2 adet
Bunlar yanları kapatacaklar. Şimdiki yazdıklarım ise önü ve arkayı kapatacaklar
Yanlamasına (enine) 3cm / Boyuna 5 cm

5. "L" şeklini lacak şekilde demir. 2 adet "L" nin üst kısmını azcık yüksek yapın. Çünkü alt kısmı çarpmasın yere

6. Tahta veya mdf. Yani tabanı ve üst kısmı oluşturacak. Benim ölçülerim şöyle
Üst kısım
Yanlamasına (enine) 20 / Boyuna 32 cm
Alt kısım ise biraz büyük. Çünkü masaya sabitleme isteyen olur diye
Yanlamasına (enine) 20 cm / boyuna 38 cm

7. Butonlar koydum ben vites kutusu üstüne. Sizde ne kadar koymak isterseniz koyun. Fazla tuş koymanızı öneririm

8. Silikon tabancası veya sağlam yapıştırıcı. Silikon tabancası önerimdir. Ve alet edevat kaldı

9. Somun vida ve isterseniz büyük paket lastiği vitesi ortlamak için

YAPIM AŞAMASI
1. Enine 10 cm olan tahta ile enine 4 cm olan tahtaları "L" şeklinde birleştir. Bunu diğer ikisi içinde yap ve "L" leri birleştir. Ve dikdörgen elde etmen lazım.

2. Bu dikdörgen yapının uzun kenarlarını ortasından altından bir parmak boşluk kalacak şekilde delik aç. Bunu uzun olan 2 taraf için yapacaksın ve aynı hizada olduğundan emin ol.

3. Su borusu ise yarım santim kala altından del ve dikdörtgen yapının içine sok ve delik olan yerlerden somun vida ile sabitle. Ama tamamen sıkma çünkü bu boru ileri geri hareket edecek.

4. Su borusu kelepçesini, tahtanın enine gelecek şekilde monte et / yapıştır ama sağlam olsun. Bunu diğer kısım içinde yap ve kelepçeler ağzını az geriye doğru bük. Çünkü boru rahat girsin.

5. Tahtanın enine olan kısmın altına vida ile delik aç. Her iki kısımada ve buralara "L"leri monte et. Ama sakın fazla sıkma çünkü burası sağa sola hareket etmesini sağlayacak.

6. Ve" L"leri alt kısma yani tabana monte et. Sağlam olsun.

Alt kısmın resimleri

Bu günlük bu kadar olsun yoruldum devamı gelecek

Yusuf Öztürk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Resimlerin linki
2
Kolay gelsin......