Etkisi altına düşmeden okuduğunuz dini kitaplar?

Bu konuyu okuyanlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,987
Selamun aleykum arkadaşlar. Ben kaç aylardır Dini kitaplar okuyorum. Yani bu kitapları okurken etkisi altına düşmeden okumayı Kendime amaç edinmişim düşünce altyapımda. Neden sorarsanız bu kitapların hepsinin bir ortak yanı var. Hepsini bir İnsan yazdığına göre kendi çıkarlarına uygun yazılmış olmalarını göz önümde bulunduruyorum.
Kitaplardan ne anladım onu yazıyım.

Kuran ---- Cehennemle korkutarak İnsanları etkisi altına almaya çalışılmış. Tevrat Kitabının kısaldılmış versiyonudur gözümde.
Tevrat ---- Şeytan Veya İblis diye birşey bulunmuyor kitapta. Tanrının Çok güçlü olduğunu mucizelerle kanıtlanması var ilk başta. Sonra Olaylar Krallıklara kadar gidiyor. Dökülen insan kanlarının hesabı yok. Cinsel olayları açıkça yazılmış kitap.
İncil ---- Sevgi ve Merhamet üzerine yazılmış kitap. İsa`nın Allahın oğlu olduğuna inanılıyor ve bir zaman sonra İsa`nın geri döneceğine inanılması üzerine yazılmış kitap.

Şeytanın kitapının sadece yaratılış ve türeyiş bölümünü okumuşum. Garip nedir biliyormusunuz?
Şeytanın kitapı daha da Bilim dilinde yazılmış ve bu üç kitapta olanları İnkar etmeden hepsini sözün gücü yettiği kadar Bilimli bir şekilde 3 kitaptakı tezleri çürütülmeye çalışmış. Birazda dünyada gerçekleşen acı gerçekleri yazmış bu kitapı kim yazdıysa.

Başka (maceralı) dini kitaplar biliyorsanız İsimlerini yazın. Bende okumaya başlıyım. Türkçe olursa sevinirim zaten Azerice çevirmeler bulunmuyor zannimce.

554950

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,892
hiçbirinin orjinallerinin yazarı yok tevrat ve incil değiştirilmiş sadece
Mesaj otomatik birleştirildi:

hepsini anlayarak okumayı bitirdiysen h.o

Dora

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,729
Tevrat ve İncil'i okudum. Değiştiği çok bariz belli, çok komik kurallar var.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,987
hiçbirinin orjinallerinin yazarı yok tevrat ve incil değiştirilmiş sadece

hepsini anlayarak okumayı bitirdiysen h.o
Ne gibi değişiklikler olmuş mesela?

Tevrat ve İncil'i okudum. Değiştiği çok bariz belli, çok komik kurallar var.
Okuduysanız Şerefsiz Peygamberin ismi nedir ve ne yaptı? Söyleye bilir misiniz?

Etkisine kapılmdan bir defa bunuda anlayarak okuyun Düşünceniz olgunlaşsın diye. Spiritual Satanizm - Gerçekler Kitabi Bölüm -I- Yaradılış Ve Türeyiş - Wattpad

Çinlilerin Ying-Yang felsefesi var içinde.
Büyük bir iyiliğin İçinde Küçük bir kötülük
Büyük bir Kötülüğün içinde Küçük bir iyilik var felsefesiyle yazılmış.

260px-Yin_yang.svg.png

Son düzenleme:

KamtariR

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,697
Sen şimdi etki altına düşmeden Kur'an ı okudun ve koca kitabın içerisinden cehennem konusunu mı çıkardın :tearsofjoy:

Sen vermek istediğin mesajı söyle hele, kelime oyunlarına gerek yok.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,987
Sen şimdi etki altına düşmeden Kur'an ı okudun ve koca kitabın içerisinden cehennem konusunu mı çıkardın :tearsofjoy:

Okuduğum kitaplardan İnsanlık adına İbret götürüyorum İnanç değil.
Cehennem Konusunu da belki okumayan olur diye attım. Bilgisizlik cahilliktir Kelime oyunu yapanda yoktur.

Eğer başka Dini kitap okuduysan öner onlardan da okuyalım.

bud

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,710

Kuranda Tevrat ve İncile göre çokça fazla cehennem azabından bahseder. Okuduktan sonra cehennemin akılda kalması, kuran deyince akıla cehennemin gelmesi normal bende de öyle oldu birçok şey yazıyor ama en çok vurgulanan şey akılda kalıyor.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,987
Kuranda Tevrat ve İncile göre çokça fazla cehennem azabından bahseder. Okuduktan sonra cehennemin akılda kalması, kuran deyince akıla cehennemin gelmesi normal bende de öyle oldu birçok şey yazıyor ama en çok vurgulanan şey akılda kalıyor.
Kardeş aynen...

Hatta Kuran`da Bazı ayelerin başlangıcında Ant içilen Peygamber var. Yani Şöyle diyor " And Olsun Lut`a" Lut peygambere Yani.

Tevrat Okumaya geçince Lut Peygamberin Kendi iki kızını mağarada Hamile bıraktığını okudum. Peki Bu Peygambere ne diyeceksiniz?

Son düzenleme:

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Kuran-ı Kerim'in yazıldığı döneme bakarsanız, o dönemde bilinmesi mümkün olmayan birtakım incelikler içerdiğini hatta bizim şu an farkına varmadığımız ve yüzyıllar sonra belki de farkına varılacak incelikler de içerdiğini görebilirsiniz.
Misal onlarca örnekten sadece bir tanesini vereyim.
Romalılar ile Perslilerin savaş yapıldığı yere dünyanın en alçak yeri denmiştir ve 19. yüzyılda o bölgenin deniz seviyesi rakımı en düşük bölgesi olduğu farkına varılmıştır, ayrıca ağır bir yenilgi almasına rağmen bir sonraki savaşta Romalıların yeneceği çünkü onların Perslilere kıyasla diğer dinlere daha hoşgörülü olduğunu ve Allah'ın adaletli olanlara destek olduğu belirtilmiştir. Eğer sıradan bir insan sadece etrafındakileri toplamak amaçlı bunları yazmış olsaydı böyle çok riskli bir tahmin söylemezdi. Bu sadece tek bir örnek, bunun gibi onlarcası var lakin anlayarak okumak ve en derin inceliklerine nüfuz edebilmek için Tarih, Kimya, Fizik, Biyoloji gibi bilim dallarında da kısmen bilgi sahibi olmak gerekiyor. Yanlış anlaşılma olmasın Kuran-ı okuyup anlayabilmek için değil çünkü Kuran-ı Kerim en eğitimsiz insanın anlayacağı şekilde o insanı hidayete erdirecek yolu bulmasını açıklar, benim bahsettiğim ise bu imanı pekiştirebilmeniz için en ince ayrıntısına nüfuz edebilmek babındadır.
Ayrıca diğer kitaplara nazaran değiştirilmemiş olduğundan ötürü çelişkili ayet veya insan fıtratına aykırı, insanı huzursuz edecek bir ayet bulamazsınız.
Lakin tabi ki insan aklının almayacağı birtakım ayetler olabilir, aklın almaması ile aklın çelişmesi iki farklı kavramdır misal kara deliklerde zamanın nasıl yavaşladığını aklınız almayabilir lakin aklınızla çelişmez.
Bunun en önemli kanıtlarından biri de İngiltere müzesindeki karbon testiyle Hz Ömer veya Osman zamanında olduğu tespit edilen Kuran-ı Kerim ile bire bir aynı çıkmasıdır. Aradaki tek fark ise o dönem alfabede olmayan sonradan getirilen ve okumayı kolaylaştıran harekelerdir (Bunları kabaca noktalama işaretleri olarak düşünebilirsiniz)

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,987
Ben uzaylıyım kardeş. Tövbe filan benlik değil. Hiçbir Dine ayak uydurmam, Eğer ayak uydurursam boynuma ip dolayıp İstedikleri yöne çekebilirler beni.

Uzaylıyım niye uzaylıyım sence?

Real yaşamdan bahsediyorum çünkü. İnsan Nasıl yaranmış sence? Bu kadar İnsana uyumlu Hayvan ve Bitkiler?

Şimdiki zamanda Gözünün önünde İnsanlar Yaşam sürdürmek için İnsan Hayatına Uygun olan gezegenler arayışındalar.
Sence Eskiden Dünyaya Nasıl geldik? Uzayda başka gezegende yaşayan İnsan Toplumu Dünyaya İnsan Yollamasın sakın?
Yok Toprak, Yok Maymundan yarandık hikayeleriyle gelmeyin bana.

Kuran-ı Kerim'in yazıldığı döneme bakarsanız, o dönemde bilinmesi mümkün olmayan birtakım incelikler içerdiğini hatta bizim şu an farkına varmadığımız ve yüzyıllar sonra belki de farkına varılacak incelikler de içerdiğini görebilirsiniz.
Romalılar ile Perslilerin savaş yapıldığı yere dünyanın en alçak yeri denmiştir ve 19. yüzyılda o bölgenin deniz seviyesi rakımı en düşük bölgesi olduğu farkına varılmıştır, ayrıca ağır bir yenilgi almasına rağmen bir sonraki savaşta Romalıların yeneceği çünkü onların Perslilere kıyasla diğer dinlere daha hoşgörülü olduğunu ve Allah'ın adaletli olanlara destek olduğu belirtilmiştir. Eğer sıradan bir insan sadece etrafındakileri toplamak amaçlı bunları yazmış olsaydı böyle çok riskli bir tahmin söylemezdi. Bu sadece tek bir örnek, bunun gibi onlarcası var lakin anlayarak okumak ve en derin inceliklerine nüfuz edebilmek için Tarih, Kimya, Fizik, Biyoloji gibi bilim dallarında da kısmen bilgi sahibi olmak gerekiyor. Yanlış anlaşılma olmasın Kuran-ı okuyup anlayabilmek için değil çünkü Kuran-ı Kerim en eğitimsiz insanın anlayacağı şekilde o insanı hidayete erdirecek yolu bulmasını açıklar, benim bahsettiğim ise bu imanı pekiştirebilmeniz için en ince ayrıntısına nüfuz edebilmek babındadır.
Ayrıca diğer kitaplara nazaran değiştirilmemiş olduğundan ötürü çelişkili ayet veya insan fıtratına aykırı, insanı huzursuz edecek bir ayet bulamazsınız.
Lakin tabi ki insan aklının almayacağı birtakım ayetler olabilir, aklın almaması ile aklın çelişmesi iki farklı kavramdır misal kara deliklerde zamanın nasıl yavaşladığını aklınız almayabilir lakin aklınızla çelişmez.
Bunun en önemli kanıtlarından biri de İngiltere müzesindeki karbon testiyle Hz Ömer veya Osman zamanında olduğu tespit edilen Kuran-ı Kerim ile bire bir aynı çıkmasıdır.
Kardeş bir söz söyliyicem ama sana garip gelicek.. :D

Şeytan Allaha İbadet etmemizi istiyor. Çünkü İbadet etmeyenler cehennemde yakılıyor.

Son düzenleme:

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Bunun en önemli kanıtlarından biri de İngiltere müzesindeki karbon testiyle Hz Ömer veya Osman zamanında olduğu tespit edilen Kuran-ı Kerim ile bire bir aynı çıkmasıdır. Aradaki tek fark ise o dönem alfabede olmayan sonradan getirilen ve okumayı kolaylaştıran harekelerdir (Bunları kabaca noktalama işaretleri olarak düşünebilirsiniz)
Gayet güzel açıklamalar olmuş, tebrik ederim. Anlatılanlar özet mahiyetinde Kuran ile ilgili önemli noktalardandı. Kuran eşsiz bir kitaptır ve ilim sahibi olundukça değeri binbir kat daha iyi anlaşılmaktadır.

En iyi kitap Kuran-ı kerim' dir. Türkçe olarak tam ilmihal kitabını oku.Biri bana hediye etmişti zamanında okudum gayet güzel bilgiler var tavsiye ederim.
Elime ilk Kuran Meali bir kitap geçtiğinde hatırlıyorum, hiç durmadan gece gündüz O'nu okuduğumu ve hiç bitmesin sayfalar, hep böyle değerli bilgiler edineyim demiştim... Çok özel ve güzel bir duygu yaşatmıştı ve hala uzun ara verip sonra tekrardan okusam yakın bir haz ve güzellik bulurum Kuran-ı Kerim'de. Ama artık hadisler, özellikle hiç okumadığım hadisler üzerine yoğunlaşıyorum, fakat tembelim biraz onu da itiraf edeyim. :)

Kardeş bir söz söyliyicem ama sana garip gelicek.. :D

Şeytan Allaha İbadet etmemizi istiyor. Çünkü İbadet etmeyenler cehennemde yakılıyor.
"Şeytan Allaha İbadet etmemizi istiyor. " Bu ifadeyi hangi ayet veya hadisten sonuç olarak çıkardın, biraz delil ile ayrıntı verirsen iyi olur...

Hem etkisi altında okumadım diyorsun hem de çok etkilenmiş ve okuduğuna inanmış bir şekilde şu soruyu sorabiliyorsun:

"Tevrat Okumaya geçince Lut Peygamberin Kendi iki kızını mağarada Hamile bıraktığını okudum. Peki Bu Peygambere ne diyeceksiniz? "
Ya bir de şu küfrü ediyorsun:

"Okuduysanız Şerefsiz Peygamberin ismi nedir ve ne yaptı? Söyleye bilir misiniz? "

Kusura bakma ama asıl sen ne yaptığını, ne anladığını, neye inandığını tam bilememişsin veya çok yanlış kitaplardan etkilenmişsin... Burda iddia ettiklerini veya okuyup da inandıklarına bir delil getirmek sana çok zor gelecektir.

Hz Lut Peygamber çok şerefli ve seçkin bir kuldur. Biz bir bilgi veya haber aldığımızda şöyle sorumluyuzdur:

ScreenHunter 114.png

Son düzenleme:

halil007

Doçent
Reaksiyon puanı
124
Bu kimsenin hali malumdur. O kelimeyi söylemek istemiyorum, siz anladınız. Önce Kuran'ı küçük düşürmeğe çalıştı, Kuran'ı, hidayet, merhamet kitabını. Zalimler ve azgınlar için var olan Cehennem, belki bu vasıflarda olduğu için ona dokunmuş. "Zalimler için yaşasın Cehennem!"
Kuran'a, yani Hz. Allah'a ettiği hakaret barizdir. Sonra bir peygambere, koskoca Lut (a.s.)'a iftira ediyor. Nereden? İnsan eliyle değiştirilmiş ve belki hiç okumadığı bir kitaptan? Dahası bu kimse şimdi burada şarlatanlıktan başka bir şey etmiyor.
Bu kimsenin gayesi itikadimizi bozmak. Bizi aldatmak. Ona en iyi saldırdığı şeyle karşılık verebiliriz. Bu arada, sadeleştirilmiş meallere çok da yaklaşmayın, derim. Sadeleştirme altında Allah bilir neler götürülüyor. Sonuçta Kuran öğrenmek de bir bilimdir; bunun için kaç sene mürekkep yalanıyor.

"Bayağı insanlardan kimi de vardır ki, bilgisizce Allah yolundan saptırmak ve onu eğlence yerine tutmak için laf eğlencesi (veya boş söz) satın alırlar. İşte onlar için aşağılayıcı bir azab vardır." Lokman/6

"Ey iman edenler! Mallarınızı aranızda haksızlıkla yemeyin. Ancak kendi rızanızla yaptığınız ticaretle yemeniz helaldir. Birbirinizin canına kıymayın. Şüphesiz Allah, size karşı çok merhametlidir." Nisa/29

"Ayetlerimizi yalanlayanlar ve onlara inanmayı kibirlerine yediremeyenler ise cehennemin sakinleridir ve sonsuza dek orada kalacaklardır." Araf/36

"İman edip salih ameller işleyenler, işte öyleleri de cennet ehlidirler ve orada ebedî kalıcıdırlar." Bakara/82

"Kim iyilik getirirse, ona o (getirdiği)nin on katı vardır. Kim kötülük getirirse, sadece onun dengiyle cezalandırılır; onlar haksızlığa uğratılmazlar." En'am/160

"Ben sizi köpürdükçe köpüren bir ateşe karşı uyardım." Leyl/14

"Gevşemeyin, üzülmeyin, eğer hakikaten inanıyorsanız, muhakkak üstün olan sizsinizdir." Âl-i İmrân/139

Sardaukar

Müdavim
Reaksiyon puanı
903
dini kitap konusu açılınca dini tartışmada kaçınılmaz olur.

Kitaba gelirsek ibrahimi dinler birbirinin kopyası okurken kaç defa sıkıldım

tevrat yahudilerin anayasa kitabı
incil dönemin ahlak kitabı
kuran arapları birleştirmek için yazılmış biraz tevrat biraz incil katılarak oluşmuş yasa kitabı ( benle dini tartışmaya girmeyin)

bunları okuyacağıma doğudan seçmece felsefi tarzda kitapları okuyorum

en son iranlıların avesta sesli kitabını ve konfiçyüsün öğütlerini bitirmiştim çin fizoloflarının kitaplarını tavsiye ediyorum hayatınızda çok daha işe yarar

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Dünyadaki değişimin, dönüşümün ne kadar da kötüye gittiğini varın bu sözlerden düşünün bi :

hz ali .jpg

Suçu İslam'da veya Kuran'da aramak yerine kendimizde aramalıyız..! Herkes hakkettiği ile meşgul tutulur.

bud

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,710
Kardeş aynen...

Hatta Kuran`da Bazı ayelerin başlangıcında Ant içilen Peygamber var. Yani Şöyle diyor " And Olsun Lut`a" Lut peygambere Yani.

Tevrat Okumaya geçince Lut Peygamberin Kendi iki kızını mağarada Hamile bıraktığını okudum. Peki Bu Peygambere ne diyeceksiniz?

Kızları soyları devam etsin diye şarap içirerek bunu yapıyorlar falan tevratta baya hikayeler var tanrı kavimlerle ve peygamberler ile sürekli iletişim halinde. Kurana göre okuması daha keyifli. :D

halil007

Doçent
Reaksiyon puanı
124
dini kitap konusu açılınca dini tartışmada kaçınılmaz olur.

Kitaba gelirsek ibrahimi dinler birbirinin kopyası okurken kaç defa sıkıldım

tevrat yahudilerin anayasa kitabı
incil dönemin ahlak kitabı
kuran arapları birleştirmek için yazılmış biraz tevrat biraz incil katılarak oluşmuş yasa kitabı ( benle dini tartışmaya girmeyin)

bunları okuyacağıma doğudan seçmece felsefi tarzda kitapları okuyorum

en son iranlıların avesta sesli kitabını ve konfiçyüsün öğütlerini bitirmiştim çin fizoloflarının kitaplarını tavsiye ediyorum hayatınızda çok daha işe yarar

Kuran'da "Ey Araplar!" demez Allah, ""Ey iman edenler!" "Ey İnsanlar!" der. Bilmiyorsanız susunuz.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,987
"Şeytan Allaha İbadet etmemizi istiyor. " Bu ifadeyi hangi ayet veya hadisten sonuç olarak çıkardın, biraz delil ile ayrıntı verirsen iyi olur...

O zaman Cehennemde insanları neden yaksınlar şeytanlar veya zebaniler? Demek ki Şeytanda İnsanların Allaha İbadet etmesini istiyor :D

Sonuna kadar katılıyorum. Tevrat Ve İncilin kısaltılmış versiyonu.

Kızları soyları devam etsin diye şarap içirerek bunu yapıyorlar falan tevratta baya hikayeler var tanrı kavimlerle ve peygamberler ile sürekli iletişim halinde. Kurana göre okuması daha keyifli. :D
Hahsashasdsadad :D Şimdi şu peyamberin yaptığı hareketi bile savunanlar çıkar. :D

Peygamberlerin 80% kısımı Yahudi İsrailli olmuştur. Yarısından çoğunun ismi Tevrat kitabında bulunuyor.

Bu @_Zaur_ kardeşi kendi galaktik federasyonuyla başbaşa bırakalım. Ben bir teknoloji forumunda bu tarz şeyleri tartışmayı uygun bulmuyorum. Kafasında soru olan işin ehline gitsin sorsun.

Dünyada iki İnsan türü vardır, Biri gerçeklerele yaşayan, Diğeride İnançlarla yaşayan.

bud

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,710
Hahsashasdsadad :D Şimdi şu peyamberin yaptığı hareketi bile savunanlar çıkar. :D

Peygamberlerin 80% kısımı Yahudi İsrailli olmuştur. Yarısından çoğunun ismi Tevrat kitabında bulunuyor.

Evet öyle ki çoğuda babadan oğula şekilde peygamber olmuşlar hz.ibrahimden sonra falan.

Son gelen 3 büyük dinin kutsal kitaplarında geçen bütün peygamber ve kavim isimleri ortadoğudan dışarıya çıkamıyor bir tane peygamber veya kavim ismi bile yok ortadoğu dışında yer alan. Tüm insanlığa son uyarı olan kuranda dahi yok.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
O zaman Cehennemde insanları neden yaksınlar şeytanlar veya zebaniler? Demek ki Şeytanda İnsanların Allaha İbadet etmesini istiyor :D
Şimdi zaur kardeş bak, cehennemde zaten şeytanlar önce yakılacak, Zebaniler dediğimiz Cehennem Muhafızları ise tamamen güçlü ve kudretli "MELEKLER"den oluşmaktadır. O kısmı tamamen yanlış anlaşılmış sanırım.

Hz Lut Peygamber hakkında iftira olan ve hiç bir gerçekliği bulunmayan eski uydurma kitaplara biz asla inanmayız. O konuda sorunu ayrıntılı sorarsan tarafsız bir şekilde o zaman cevabını verebiliriz ama baştan sen peygambere hakaret ediyorsun ve bunu yanlış anlaşılma ile yapıyorsun...

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,987
Şimdi zaur kardeş bak, cehennemde zaten şeytanlar önce yakılacak, Zebaniler dediğimiz Cehennem Muhafızları ise tamamen güçlü ve kudretli "MELEKLER"den oluşmaktadır. O kısmı tamamen yanlış anlaşılmış sanırım.

Hz Lut Peygamber hakkında iftira olan ve hiç bir gerçekliği bulunmayan eski uydurma kitaplara biz asla inanmayız. O konuda sorunu ayrıntılı sorarsan tarafsız bir şekilde o zaman cevabını verebiliriz ama baştan sen peygambere hakaret ediyorsun ve bunu yanlış anlaşılma ile yapıyorsun...
O zaman Cehennemi de Allah kendisi yönetiyor.

Lut olayı sadece yüz karasıdır. Şimdi diyeceksiniz Tevrat filan değiştirilmiş. Peki Kuranda Yarım bırakılmış olayın Tevratta Tam olarak anlatılması akıllarınızı Kurcalamamış mı sizin?

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
O zaman Cehennemi de Allah kendisi yönetiyor.

Lut olayı sadece yüz karasıdır. Şimdi diyeceksiniz Tevrat filan değiştirilmiş. Peki Kuranda Yarım bırakılmış olayın Tevratta Tam olarak anlatılması akıllarınızı Kurcalamamış mı sizin?
Allah'ın yönetmediği, gücü ve kudreti dışında hiç bir yer, zaman veya alem yoktur zaten.

Şimdi sen Kuran'da Hz Lut ile ilgili ne anladın, onu de bakayım ki ona göre bildiğimiz kadar yardımcı olabilelim. Neresi yarım kalmış zira anlayamadım.

Son düzenleme:

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,987
Geçelim başka bir Dine. Şu bizde Novruz bayramı varya. Her Mart 23`ü bayram yapıyoruz ya.

Tam bir Putperestlik dinidir. Çünkü Tek tanrılı Dinler oluşmamıştan önce Bir başka Putperest Dinde Her Mart`ın 23`ü İnsanlar Mağaralarda toplanıp Ağaçlardan Ateş yakıp etrafında eğlenerdiler. Sonra oraya gelen erkek ve kadın fahişeler Cinsel ilişkiye girerlerdi.

Çünkü Onların bir İnançları vardı. Her Mart`ın 23`ü Bereketlilik Tanrısıyla Ana Doğa tanrısı cinsel ilişkiye girerlerdi. Ve Doğadakı bitkiler çok bereketli olurdu.

Allah'ın yönetmediği, gücü ve kudreti dışında hiç bir yer, zaman veya alem yokur zaten.

Şimdi sen Kuran'da Hz Lut ile ilgili ne anladın, onu de bakayım ki ona göre bildiğimiz kadar yardımcı olabilelim. Neresi yarım kalmış zira anlayamadım.
Kuran Okuduysan Tevrat da okumalısın. Çünkü Kuranda yazılmış Tevrat ve İncil de Allahın daha önceden İndirdiği kitaplardır.

Kuran`da Lut Peygamberin köyü Mahvolduğunu ve karısınında Küfrebatmışlardan olduğuna göre o da hayatını kaybetti diye söz var. Bundan sonrasını yazmıyor. Lut peygamber nelerle üzleşti.

Kurandan Önce yazılmış Tevrat`da Meleklerin Lut Peygamberin Evine Gelişinden tutda Köy dağıldktan sonra Mağarada saklanıp İki kızını gebe bıraktığına kadar yazılmış.

Aç güzel-güzel oku aydınlan kardeş. Okumakla Hristiyan Veya Yahudi olmazsın korkma. Ufkun genişler emin ol.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Kuran Okuduysan Tevrat da okumalısın. Çünkü Kuranda yazılmış Tevrat ve İncil de Allahın daha önceden İndirdiği kitaplardır.

Kuran`da Lut Peygamberin köyü Mahvolduğunu ve karısınında Küfrebatmışlardan olduğuna göre o da hayatını kaybetti diye söz var. Bundan sonrasını yazmıyor. Lut peygamber nelerle üzleşti.

Kurandan Önce yazılmış Tevrat`da Meleklerin Lut Peygamberin Evine Gelişinden tutda Köy dağıldktan sonra Mağarada saklanıp İki kızını gebe bıraktığına kadar yazılmış.

Aç güzel-güzel oku aydınlan kardeş. Okumakla Hristiyan Veya Yahudi olmazsın korkma. Ufkun genişler emin ol.

Değiştirilmiş, gerçeğiyle hiç bir bağı kalmamış, safsatalarla bezenmiş bir kitabı neden okuyayım ki... Ama ne denli sapıtmışcasına ve ahlaksızca yazıldığı zaten biliniyor başkaları tarafından ki onlara şeytanlaşmışlar deniyor...

Bugün elimizde bulunan Tevrat’ın tahrif edildiğine dair deliller pek çoktur. Hz. Mûsâ’nın levhalar şeklinde aldığı ve Yahûdilere dikte ettirdiği Tevrat, bugün elimizde bulunan Tevrat’ın aynısı değildir.

Tevrat,
Hz. Mûsâ’ya indiği halde, bugün elimizde bulunan Tevrat, Hz. Mûsâ’nın mezarından bahsetmekte, hatta Hz. Mûsa’nın mezarının kaybolduğundansöz etmektedir. Tevrat’ın bu konudaki ifadeleri aynen şöyledir:

“Ve Rabbin sözüne göre, Rabbin kulu Mûsâ orada, Moab diyarında öldü. Ve Moab diyarında Beyt-peor karşısındaki derede onu gömdü. Fakat bugüne kadar kimse onun kabrini bilmez. Ve Mûsâ öldüğü zaman yüz yirmi yaşında idi; gözü zayıflamadı ve kuvveti eksilmedi. Ve İsrâiloğulları Moab ovasında otuz gün Mûsâ’ya ağladılar. Ve Mûsâ için yas ağlama günleri tamam oldu.(Kitab-ı Mukaddes, Tesniye 34/5-8)
Bu ifadelerin sonradan Tevrat’a ilâve edildiği açıktır. Halbuki Tevrat’tanmış gibi nakledilmektedir.

İsrâiloğullarının peygamberlerine Allah tarafından indirilen Tevrat'ı, Kur'an tasdik eder. Tevrat'ı bir nur ve öğüt (Enbiyâ, 21/48), hidâyet kaynağı (İsrâ 17/2), bir hidâyet ve rahmet (Kasas, 28/43) olarak vasıflandırır. Buna karşılık Kur'an, Tevrat'ın tahrif edildiğini de haber verir. Onlar Kitabı elleriyle yazıp “bu Allah katındandır” diye yalan söylemektedirler. (Bakara, 2/79) Allah'ın kelâmını değiştirmektedirler. (Bakara, 2/59, 75) Kelimeleri konuldukları anlamlardan çıkarmaktadırlar. (Nisâ, 4/46; Mâide, 5/13, 41; A'râf, 7/162) Vahyi gizlemektedirler. (Bakara, 2/159, 174; Mâide, 5/15; En'am, 6/91) Vahyi ciddi muhafaza etmeyip unutulmaya terk etmektedirler. (Mâide, 5/13-14)

İsrâiloğullarının kitapları Tevrat'ı tahrif ettiğini bizzat Tevrat'ın kendisi itiraf ederek, Yeremya peygamberin dilinden şöyle söyler:

"Allah'ımızın sözlerini değiştirdiniz." (Yeremya, 23/36)

Tevrat'ın tahrif edildiğini anlamak için derin bir araştırma yapmaya ihtiyaç yoktur. Tevrat satırları arasında yapılacak kısa bir gezinti, Tevrat'ın tahrifine dair birçok örneği gözler önüne serecektir. Tevrat'ta Allah'a oğul isnâd edilir. (Tekvin, 6/2; Mezmurlar, 2/7) Allah'ın, yiyip bitiren bir ateş olduğu ifade edilir. (Tesniye, 4/24) Allah'a yorgunluk isnâd edilir. (Tekvin, 2/2) Allah'ın, Hz. Yakub'la güreşip ona yenildiği gibi komik hikâyeler aktarılır. (Tekvin, 32/28)

İftira edilen sadece Allah değildir. Onun peygamberleri de türlü iftiralara uğrar Tevrat'ta. Hz. Âdem, Allah'ın dilinden ilâhlaşmış biri gibi tanıtılarak hem Allah'a hem Âdem'e iftira edilir:

"İşte Âdem iyiyi ve kötüyü bilmekte bizden birisi gibi oldu." (Tekvin, 3/22-23)

Tevrat'ta, Hz. Lut'a içki içiren kızlarının onunla zina ettikleri ve öz kızlarının bu peygamberden hamile kaldığı söylenir. (Tekvin, 19/30-36) Yine aynı peygambere yapılan bir başka çirkin isnat da torunu Ken'an tarafından sarhoşken tecavüze uğradığıdır. (Tekvin, 9/20-25) Hz. İbrahim de Tevrat'taki iftiralardan payını alır. Bu yüce peygamber, hanımı Sâra'yı kendi elleriyle Firavun'a peşkeş çeken biri olarak gösterilir. (Tekvin, 12/14-19)

Tevrat'ta Hz. Yakub, Allah'a başkaldıran ve onu azarlayan biri olarak gösterilir. (Sayılar, 11/10-15) Hz. Harun, Tevrat'a göre altın buzağı putunu yapıp buna tapılmasını emreden biridir. (Çıkış, 32/1-5; 24, 35)

Tevrat'ta Hz. Dâvud, Uriya adlı bir komutanının hanımıyla zina eden, ondan gayrimeşru çocuk sahibi olan ve onunla evlenmek için kocası Uriya'ya komplo kurarak öldürten bir zorba olarak takdim edilir. (II. Samuel, 11/2-27) Hz. Süleyman, hanımlarından putperest olanların oyununa gelerek puta tapan biri olarak gösterilir. (Krallar, 11/4) Yine aynı peygamberin ağzından şuh ve müstehcen şiirler verilir. (Neşideler Neşidesi, 1/1-4)

İsrâiloğullarının peygamberlerine önce çamur atıp sonra onu kutsal kitaplarına geçirmelerini Kur'an şiddetle yerer. Tevrat'ta yer alan peygamberlerden birçoğu Kur'an'da da yer alır. Ancak Kur'an, kendisinde adı geçen hiçbir peygamber hakkında onların peygamberlik şeref ve haysiyetiyle bağdaşmayacak hiçbir rivayete yer vermez. Üstelik, Tevrat'ta iftiraya uğrayan kimi isimleri de aklar. Bunlardan biri Tevrat'ta puta tapmakla itham edilen Hz. Hârun'dur. Kur'an, olayın doğrusunu vererek, Hz. Hârun'un putçu Yahudilere engel olmaya kalktığını, lâkin buna güç yetiremediğini aktarır. (A'râf, 7/150; Tâhâ, 20/90-94)

Tevrat'ta iftira edilip de Kur'an'ın akladığı İsrâiloğulları peygamberlerinden biri de Süleyman peygamberdir. Tahrif edilmiş Tevrat'ta sırf boy asabiyeti uğruna Hz. Süleyman, küfre düşen ve putperest olan biri olarak lanse edilir. (I. Krallar, 11/5, 9) Kur'an ise, Yahudilerin bu iftirasını "Onlar, şeytanların uydurdukları sözlere uydular." diye reddederek. Hz. Süleyman'ı

"Süleyman kâfir olmadı, lâkin (onu tekfir eden) şeytanlar kâfir oldu."(Bakara, 2/102) ifadesiyle aklar.

Ayrıca yaratılış kıssası, Âdem kıssası, Nuh kavmi ve kıssası, Lût kavmi ve kıssası, Kur'an'da, Tevrat'ta geçtiği gibi yalan yanlış değil; doğru ve nübüvvet makamına yakışmayacak isnat ve iftiralardan uzak bir biçimde anlatılır.

Bütün bunlardan anlaşılıyor ki, Kur’an’ın kendinden önceki kitapları doğrulaması, bugün elimizde mevcut olan Tevrat ve İncil’i doğrulaması anlamına gelemez. Kaldı ki, bu halleriyle onları doğrulaması bile, onların bugün de geçerli oldukları ve onlarla amel edenlerin kurtuluşa erecekleri demek değildir. Çünkü Tevrat ve İncil gibi geçmiş kitaplar, dönemlerini doldurmuş ve Kur’an’la yürürlükten kaldırılmışlardır.

yazının çoğu buradan alıntıdır:
Tevrat'ın tahrif olmadığını iddia edenlere nasıl cevap verilebilir? | Sorularla İslamiyet

Benimle din tartışmayın.
Geliyorsun ve

"kuran arapları birleştirmek için yazılmış biraz tevrat biraz incil katılarak oluşmuş yasa kitabı ( benle dini tartışmaya girmeyin) "

diyorsun ve elini kolunu sallıya sallıya üste çıkıyorsun zeytinyağı gibi değil mi ...! Oh ne ala memleket. Sen bizim kutsal kitabımız için böyle yazarsan biz kendi kutsal kitabımızı savunmak için senden izin mi alacağız...! Sen ne yedin, ne içtin, nasıl bir düşünce ile bize ne yapacağımızı emir buyuruyorsun?

Son düzenleme:

Dora

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,729
Seviyeli ve güzel(!) tartışmanız için teşekkürlerimi sunuyorum. En azından 3 gün boyunca seviyeli bir tartışma geçirebildiniz. Sanırım bu kadar yeterli, sohbetimiz hiç güzel yerlere doğru gitmedi. Dağılabilirsiniz.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Son mesajlar