Etherneti wifiye çevirmek için en basit yöntem nedir?

Bu konuyu okuyanlar

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
Modemden gelen etherneti wifi ile dağıtmak ve aynı zamanda ethernet ile de kullanabilmek için ne alınmalıdır, bu alet işe yarar mı?

TL-WR543G-04.jpg

http://www.tp-link.com.tr/products/details/?categoryid=244&model=TL-WR340G#spec

Bu işlerde uzmanlık kimde bilmiyorum bilgisi olabileceğini düşündüğüm kişileri etiketliyorum :)
[MENTION=25201]cgrszone[/MENTION] [MENTION=43929]rtsbora[/MENTION] [MENTION=30289]Blackout[/MENTION] [MENTION=106113]whitedragon[/MENTION]

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
o şekilde düşünmüyorum pcye bağlı kalırım o zaman, donanım tarafından halletmem lazım

S

SDN Okuru

SDN Okuru
belirttiğiniz alet işinize yarar. modemden gelen kablo mavi renkli wan portuna bağlanır. sarı renkli diğer dört portu ethernet bağlantısı ile farklı cahazlarda kullanabilir, aynı zamanda kablosuz bağlantıyı da kullanabilirsiniz.
yapmak istediğiniz iş için birdan fazla portu olan herhangi bir wireless router/access point kullanabilirsiniz.

deatmania

Müdavim
Reaksiyon puanı
62
Tp-link marka ağ cihazları sağlamdır.

Bu örnek gösterdiğinde gayet iyi hocam.

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
Modemden gelen etherneti wifi ile dağıtmak ve aynı zamanda ethernet ile de kullanabilmek için ne alınmalıdır, bu alet işe yarar mı?

Bildigin routere ihtiyacin var iste. Yolladigin resimde mavi yere ( WAN ) modemini bagliyorsun, sari yerede ethernet kablosunu takip bilgisayarla bagliyosun. Böylece hem Wifi hem etherneti kullanmis oluyorsun.

YellowRed

Müdavim
Reaksiyon puanı
27
ben tam olarak ne istediğini anlamadım? kablosuz router modemle işin hallolmuyor mu?

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
Arkadas ethernet + wifi kullanmak istiyor. Örnek: Bilgisayar 1'e LAN kablosuyla baglaniyorsun, bilgisayar 2'ye WIFI'le. Ben sahsen oyun oynadigim icin kabloyu tercih ediyorum, digerleri ise laptopda nete wifi'le baglaniyor.

Bence bu işini görür

Senin yolladigin "access point" da bilgisayari ethernet kablosuyla baglama imkani yok.

Access point sadece varolan wıreless'ı aktarmaya veya kablolu modemdeki net sinyalini yaymak ıcın kullanılır. Bildigin sinyal güclendirici.

Arkadasin routere ihtiyaci var.

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
ben tam olarak ne istediğini anlamadım? kablosuz router modemle işin hallolmuyor mu?

hocam elimizde kablolu bir modemden gelen bağlantı var yani elimizde bi tane ethernet kablosu var internete bağlantısı olan, ben bu bağlantıyı wifi ve kablolu bağlantıya çoğaltmak istiyorum, router access point falan çok bilgim yok maalesef

resimde göstediğim farklı bir modeldi arkadaşlar pardon linktekinin resmini vereyim tekrardan, onun da çıkışları aynı gerçi

TL-WR340G-04.jpg

teşekkürler herkese

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
Kardes senin yapcagin aynen su:

Farz edelim resimdeki router'i aldin...

Gördügün sari girisler ( Ethernet veya LAN -> ayni sey ) kablo girisleri. Maksimum dört bilgisayari ethernetle baglayabilirsin.

Mavi girisi ise modemle bagliycaksin. Zaten routeri aldimi o kablo genelde paketin icinde oluyor. Ethernet kablosuyla ayni degil. Wifi'yi ekstra'dan ayarlaman gerekmiyorsa zaten direk internet baglantisi mevcut oldumu baglaniyor. Yoksa routerin ayarlarindan acman gerekiyor wifi'yi.

Senin ihtiyacin olan aynen resimde yolladigin gibi "router". Hem ethernetle baglanabilirsin hemde WIFI'le.

Almak istedigin cihazi önceden internet saglayicisina bir danis, eger modeminde WAN Port girisi yoksa routerle uyumlu olmayabilir.

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
Kardes senin yapcagin aynen su:

Farz edelim resimdeki router'i aldin...

Gördügün sari girisler ( Ethernet veya LAN -> ayni sey ) kablo girisleri. Maksimum dört bilgisayari ethernetle baglayabilirsin.

Mavi girisi ise modemle bagliycaksin. Zaten routeri aldimi o kablo genelde paketin icinde oluyor. Ethernet kablosuyla ayni degil. Wifi'yi ekstra'dan ayarlaman gerekmiyorsa zaten direk internet baglantisi mevcut oldumu baglaniyor. Yoksa routerin ayarlarindan acman gerekiyor wifi'yi.

Senin ihtiyacin olan aynen resimde yolladigin gibi "router". Hem ethernetle baglanabilirsin hemde WIFI'le.

Sağol hocam evet daha önce verdiğin cevaptan anladım olayı da rtsbora hocam anlamadığı için ona tekrar yazdım derdimi. :)

Verdiğiniz cevaplar çok makbule geçti sağolun. :)

Almak istedigin cihazi önceden internet saglayicisina bir danis, eger modeminde WAN Port girisi yoksa routerle uyumlu olmayabilir.

Bak burada iş karışır işte :) Modemde WAN desteği mi olması lazım?

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
http://img.driver-downloader.com/airties-rt-211-driver-3.jpg
Modemin modelini yazarsan bi göz atarim iki dakkada.

Olmadi en iyisi inet saglayicisina danismani tavsiye ederim.

Gösterdiğin resimdeki standart modem mi? Telefon hattı girişi yok da onda nereden alıyor bağlantıyı şaşırdım.
Bendeki yani bana danışan arkadaşımdaki standart modemdir büyük ihtimalle, bi tane telefon hattı girişi vardır bi tane de ethernet çıkışı, o dediğinden olduğunu sanmıyorum ama sorarım.

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
Gösterdiğin resimdeki standart modem mi? Telefon hattı girişi yok da onda nereden alıyor bağlantıyı şaşırdım.

Pardon ya, gece yatmadik beyin gidip geliyo tabi :D:D

Bendeki sistem baya degisik o yüzden aklim oraya gitti.

http://www.asus.com/websites/global/products/siGrkjRYX5CrIb07/Ethernet_wan.jpg

Telefon hattini resimde gösterdikleri gibi bagliyorsun. Tel kablosunu modeme takiyorsun, ethernet kablosunu -> Router+Modeme. Kusura bakma ya :D

Dedigim gibi sen yinede almadan önce bi danis. Normalde cogu routerler uyumlu oluyor ama modemi bilmedigim icin yorum yapmam dogru olmaz.

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
Tamam hocam :)
Peki şimdi karara bağlayacak olursak, standart modemden çıkan ethernet kablosunu benim gösterdiğim routerda mavi yere takıyoruz, sarı yerlerden de bilgisayarlara bağlıyoruz yaydığı wifiden de bağlantı sağlayabiliyoruz. Doğru mu?

promidal

Müdavim
Reaksiyon puanı
11

TL-WR543G-04.jpg

http://www.tp-link.com.tr/products/details/?categoryid=244&model=TL-WR340G#spec

Bu işlerde uzmanlık kimde bilmiyorum bilgisi olabileceğini düşündüğüm kişileri etiketliyorum :)
@cgrszone @rtsbora @Blackout @whitedragon
bu alette olur ama ben airties 4310 aldım küçücük avuçiçi kadar ve bu aletten çok daha becerikli tavsiye ederim

veyselgunduz

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Arkadas ethernet + wifi kullanmak istiyor. Örnek: Bilgisayar 1'e LAN kablosuyla baglaniyorsun, bilgisayar 2'ye WIFI'le. Ben sahsen oyun oynadigim icin kabloyu tercih ediyorum, digerleri ise laptopda nete wifi'le baglaniyor.

Senin yolladigin "access point" da bilgisayari ethernet kablosuyla baglama imkani yok.

Access point sadece varolan wıreless'ı aktarmaya veya kablolu modemdeki net sinyalini yaymak ıcın kullanılır. Bildigin sinyal güclendirici.

Arkadasin routere ihtiyaci var.
bu aletin hem accesss point hemde routere özelliği var. access point var olan wireless aktarmaya yaramaz arkadaşım altında ethernet girişi var dır bunu wifi yapar.

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
access point var olan wireless aktarmaya yaramaz arkadaşım altında ethernet girişi var dır bunu wifi yapar.

Access Point Nedir Anlamı , Ne İşe Yarar
Access point veya erişim noktası, birden fazla bilgisayarı ( kablosuz ) olarak bir birine bağlayan veya İnternet bağlantılarını sağlayan aygıt.

Kablosuz Sinyal Tekrarlayıcı Noktası da diyebileceğimiz bir cihazdır. Almış olduğu kablosuz ağ sinyalini tekrar güçlendirip yayınlayarak mesafeyi ve sinyal kalitesini artıran bir cihazdır, genelde router özelliği de buluan cihazlar kablolu bir ağı kablosuza çeviren wireless router görevini de (birini seçmek şartıyla) yapabilen cihazlardır.

Routing Bridge Repeater olmak üzere üç özelliğe sahiptir;

Routing: almış olduğu veri sinyallerini (internet gibi) kablosuz olarak RF sinyalleri ile ortama taşır Bridge: Kablosuz özelliğe sahip olmayan cihazları (Yazıcı gibi) kablosuz ağa dahil eder. Böylece ortak kullanıma yardımcı olur. Repeat: Kablosuz Vericilerden aldığı RF sinyallerini güçlendirerek Menzil arttırımına gitmek için kullanılır.

Router özelligi yoksa sadece sinyal güclendiricidir o. Varsa dogrudur.

Yolladigin üründe Router özelligi yok. Sayfasinda yaziyor.

ikspi

Müdavim
Reaksiyon puanı
27
S

SDN Okuru

SDN Okuru
kablolu modemim var ben bunu wifi olarak kulanacam bir wifi modemi aldim desem kablolu modemden gelen interneti baglasam wifi gibi kulanabilri miyim

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
kablolu modemim var ben bunu wifi olarak kulanacam bir wifi modemi aldim desem kablolu modemden gelen interneti baglasam wifi gibi kulanabilri miyim

Wifi modemi dedigin router dir. Ekstra'dan router almak istemiyorsan internet servis saglayicisini arayip modeme entegre edilmis router talep edebilirsin. Parali mi yoksa beles mi orasini bilmiyorum.

Bununla hem kablolu hemde wifi ile internete girebilirsin.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Arkadaslar benim de yan daireden gelen bir ethernet kablom var ben simdi bu ethernetteki interneti nasıl wifi a cevirebilirim router mı almam lazım anlamadım???