Etherneti wifiye çevirmek için en basit yöntem nedir?

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 2)

S

SDN Okuru

SDN Okuru
belirttiğiniz alet işinize yarar. modemden gelen kablo mavi renkli wan portuna bağlanır. sarı renkli diğer dört portu ethernet bağlantısı ile farklı cahazlarda kullanabilir, aynı zamanda kablosuz bağlantıyı da kullanabilirsiniz.
yapmak istediğiniz iş için birdan fazla portu olan herhangi bir wireless router/access point kullanabilirsiniz.

Tp-link marka ağ cihazları sağlamdır.

Bu örnek gösterdiğinde gayet iyi hocam.

scorpion

Yᵒᵘ Oᶰˡʸ Lᶤᵛᵉ Oᶰᶜᵉ
Yasaklı
Modemden gelen etherneti wifi ile dağıtmak ve aynı zamanda ethernet ile de kullanabilmek için ne alınmalıdır, bu alet işe yarar mı?
Bildigin routere ihtiyacin var iste. Yolladigin resimde mavi yere ( WAN ) modemini bagliyorsun, sari yerede ethernet kablosunu takip bilgisayarla bagliyosun. Böylece hem Wifi hem etherneti kullanmis oluyorsun.

ben tam olarak ne istediğini anlamadım? kablosuz router modemle işin hallolmuyor mu?

scorpion

Yᵒᵘ Oᶰˡʸ Lᶤᵛᵉ Oᶰᶜᵉ
Yasaklı
Arkadas ethernet + wifi kullanmak istiyor. Örnek: Bilgisayar 1'e LAN kablosuyla baglaniyorsun, bilgisayar 2'ye WIFI'le. Ben sahsen oyun oynadigim icin kabloyu tercih ediyorum, digerleri ise laptopda nete wifi'le baglaniyor.

Senin yolladigin "access point" da bilgisayari ethernet kablosuyla baglama imkani yok.

Access point sadece varolan wıreless'ı aktarmaya veya kablolu modemdeki net sinyalini yaymak ıcın kullanılır. Bildigin sinyal güclendirici.

Arkadasin routere ihtiyaci var.

ben tam olarak ne istediğini anlamadım? kablosuz router modemle işin hallolmuyor mu?
hocam elimizde kablolu bir modemden gelen bağlantı var yani elimizde bi tane ethernet kablosu var internete bağlantısı olan, ben bu bağlantıyı wifi ve kablolu bağlantıya çoğaltmak istiyorum, router access point falan çok bilgim yok maalesef

resimde göstediğim farklı bir modeldi arkadaşlar pardon linktekinin resmini vereyim tekrardan, onun da çıkışları aynı gerçi

teşekkürler herkese

scorpion

Yᵒᵘ Oᶰˡʸ Lᶤᵛᵉ Oᶰᶜᵉ
Yasaklı
Kardes senin yapcagin aynen su:

Farz edelim resimdeki router'i aldin...

Gördügün sari girisler ( Ethernet veya LAN -> ayni sey ) kablo girisleri. Maksimum dört bilgisayari ethernetle baglayabilirsin.

Mavi girisi ise modemle bagliycaksin. Zaten routeri aldimi o kablo genelde paketin icinde oluyor. Ethernet kablosuyla ayni degil. Wifi'yi ekstra'dan ayarlaman gerekmiyorsa zaten direk internet baglantisi mevcut oldumu baglaniyor. Yoksa routerin ayarlarindan acman gerekiyor wifi'yi.

Senin ihtiyacin olan aynen resimde yolladigin gibi "router". Hem ethernetle baglanabilirsin hemde WIFI'le.

Almak istedigin cihazi önceden internet saglayicisina bir danis, eger modeminde WAN Port girisi yoksa routerle uyumlu olmayabilir.

Kardes senin yapcagin aynen su:

Farz edelim resimdeki router'i aldin...

Gördügün sari girisler ( Ethernet veya LAN -> ayni sey ) kablo girisleri. Maksimum dört bilgisayari ethernetle baglayabilirsin.

Mavi girisi ise modemle bagliycaksin. Zaten routeri aldimi o kablo genelde paketin icinde oluyor. Ethernet kablosuyla ayni degil. Wifi'yi ekstra'dan ayarlaman gerekmiyorsa zaten direk internet baglantisi mevcut oldumu baglaniyor. Yoksa routerin ayarlarindan acman gerekiyor wifi'yi.

Senin ihtiyacin olan aynen resimde yolladigin gibi "router". Hem ethernetle baglanabilirsin hemde WIFI'le.
Sağol hocam evet daha önce verdiğin cevaptan anladım olayı da rtsbora hocam anlamadığı için ona tekrar yazdım derdimi. :)

Verdiğiniz cevaplar çok makbule geçti sağolun. :)

Almak istedigin cihazi önceden internet saglayicisina bir danis, eger modeminde WAN Port girisi yoksa routerle uyumlu olmayabilir.
Bak burada iş karışır işte :) Modemde WAN desteği mi olması lazım?

http://img.driver-downloader.com/airties-rt-211-driver-3.jpg
Modemin modelini yazarsan bi göz atarim iki dakkada.

Olmadi en iyisi inet saglayicisina danismani tavsiye ederim.
Gösterdiğin resimdeki standart modem mi? Telefon hattı girişi yok da onda nereden alıyor bağlantıyı şaşırdım.
Bendeki yani bana danışan arkadaşımdaki standart modemdir büyük ihtimalle, bi tane telefon hattı girişi vardır bi tane de ethernet çıkışı, o dediğinden olduğunu sanmıyorum ama sorarım.

scorpion

Yᵒᵘ Oᶰˡʸ Lᶤᵛᵉ Oᶰᶜᵉ
Yasaklı
Gösterdiğin resimdeki standart modem mi? Telefon hattı girişi yok da onda nereden alıyor bağlantıyı şaşırdım.
Pardon ya, gece yatmadik beyin gidip geliyo tabi :D:D

Bendeki sistem baya degisik o yüzden aklim oraya gitti.

http://www.asus.com/websites/global/products/siGrkjRYX5CrIb07/Ethernet_wan.jpg

Telefon hattini resimde gösterdikleri gibi bagliyorsun. Tel kablosunu modeme takiyorsun, ethernet kablosunu -> Router+Modeme. Kusura bakma ya :D

Dedigim gibi sen yinede almadan önce bi danis. Normalde cogu routerler uyumlu oluyor ama modemi bilmedigim icin yorum yapmam dogru olmaz.

Tamam hocam :)
Peki şimdi karara bağlayacak olursak, standart modemden çıkan ethernet kablosunu benim gösterdiğim routerda mavi yere takıyoruz, sarı yerlerden de bilgisayarlara bağlıyoruz yaydığı wifiden de bağlantı sağlayabiliyoruz. Doğru mu?

scorpion

Yᵒᵘ Oᶰˡʸ Lᶤᵛᵉ Oᶰᶜᵉ
Yasaklı
Örnek veriyim hemen: http://upload.wikimedia.org/wikiped...AM300_ethernet,_USB,_and_phone_line_ports.jpg

DSL olan tel baglantisi. Sari yeri ise routerdeki mavi yerle bagliyorsun. Ethernet kablosunuda dedigim gibi, router ve pc'le.

Kusura bakma biraz karisik anlattik ama.. sonuca vardik sanirim :D

Bu arada: Fazla kafana takma o isi ya, zaten cogunda resimli anlatim var. Takabilmen icin sihirbaz olmana gerek yok.

Modemden gelen etherneti wifi ile dağıtmak ve aynı zamanda ethernet ile de kullanabilmek için ne alınmalıdır, bu alet işe yarar mı?

http://www.tp-link.com.tr/products/details/?categoryid=244&model=TL-WR340G#spec

Bu işlerde uzmanlık kimde bilmiyorum bilgisi olabileceğini düşündüğüm kişileri etiketliyorum :)
@cgrszone @rtsbora @Blackout @whitedragon
bu alette olur ama ben airties 4310 aldım küçücük avuçiçi kadar ve bu aletten çok daha becerikli tavsiye ederim