Eskiden fena iş yapmayan bilgisayar şu an çöp oldu ?

Bu konuyu okuyanlar

Mr_Ahmet

Doçent
Reaksiyon puanı
454
İşlemci i5-4200u
8GB Ram
256GB SSD
Ekran kartı GT 740m
Bilgisayarım baya eski. Özelliklere takılmayın. Ama 2 yıl önce oyunları 50+ fps oynuyordum. Crysis 3 bile oynuyordum. Ama artık çok kasmaya başladı. Anormal derecede yavaş. Sistem 4 yıllık falan zaten. Son zamanlarda ısınma da arttı. Google de gezince bile ısınıyor hafiften.
Sadece eski nesil olduğu için böyle olabilir mi ?
Bir ara windows 10 ve windows 8.1 kullanmıştım. Şu an winows 8 var. Acaba bunların da etkisi olabilir mi ?
Başka nedenler de var mıdır ?

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
İşlemci macununu bi yenileyin. Fazla ısınıyorsa, işlemci,haliyle makina kasmaya başlar.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
N ette laptop sökümü ile ilgili pek çok videoda var. Eliniz yatkınsa ,tabi ki yapabilirsiniz.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Termal macun yenileyip fanları bir temizleyin. Makinenin altına bir soğutucu alın ve temiz bir format atın. O cihaza Windows 7 öneririm ben.

mesutakyol0606

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Aynı sorun bende de var iç temizletme ve format attırdım ama hayla çözüm bulamadım yardımcı olun lütfen

Mr_Ahmet

Doçent
Reaksiyon puanı
454
Aynı sorun bende de var iç temizletme ve format attırdım ama hayla çözüm bulamadım yardımcı olun lütfen
Ben temizledim, macun falan sürdüm. Biraz daha iyi oldu. Ama yinede 2-3 yıl önce daha iyiydi. Sanırım eski bilgisayarlara yazılım desteği yok ya. Ondan. Güncellemeler gelmiyor doğru dürüst.

mesutakyol0606

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Ben temizledim, macun falan sürdüm. Biraz daha iyi oldu. Ama yinede 2-3 yıl önce daha iyiydi. Sanırım eski bilgisayarlara yazılım desteği yok ya. Ondan. Güncellemeler gelmiyor doğru dürüst.
Kardeşim açtığım bir konu var bakar mısın bilgin varsa

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Anakart ve psu gibi tüm parçaları tozdan arındırın, bir diş fırçası ile çok tozlu bölgeleri temizleyin, küçük kısa devreler yaşanmasın. Ayrıca temiz format attığınızdan emin misiniz, sanal bellek kapalı mı açık mı?

insanimsi

Müdavim
Reaksiyon puanı
450
Anakart ve psu gibi tüm parçaları tozdan arındırın, bir diş fırçası ile çok tozlu bölgeleri temizleyin, küçük kısa devreler yaşanmasın. Ayrıca temiz format attığınızdan emin misiniz, sanal bellek kapalı mı açık mı?
Ek olarak hdd arızası da olabilir ramleri silgiyle silip ssd de takarsanız muhtemelen en azından akıllı tahta gücüne ulaşır aynı zamanda windows animasyonlarını da kapatın temp klasorunu duzenli olarak temizleyin ve haddisk için bad sector kontorlü yapan programlarla kontrol edin :)