Engelli Dünyaya Geldiğim İçin Özür Dilerim

Bu konuyu okuyanlar

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Engelli Dünyaya Geldiğim İçin Özür Dilerim

“canım Anneciğim benim... Seni Çok Seviyorum... Neden hep dalıp dalıp gidiyorsun, neden bana hep üzgün üzgün bakıyorsun, neden hep aynı soruları tekrarlıyorsun, neden kendini suçlamaktan vazgeçmiyorsun, neden hep kızgınlık duyuyorsun... Hâlbuki ben meleklere: “Beni bu halde dünyaya gönderirseniz ben orada ne yaparım" diye sorduğumda: “korkma dediler, orda senin annen olacak, biz senin için en iyisini seçtik, sana o bizden daha iyi bakacaktır, sana birçok şeyi o öğretecektir ama unutma ki senin de ona öğreteceğin birçok şey var, o sana öğretecek sen ona öğreteceksin ve bir gün kendi kendine yaşayabileceksin” dediler.

Hadi anneciğim başlayalım çalışmaya, öncelikle ben sana ceza olarak değil ödül olarak gönderildim, ben senin ödülünüm bunun farkına varmalısın. Anneciğim bu ödülde suçlu aramana gerek yok, bir an önce nedenler üzerinde durmaktan vazgeçip sonuçlar üzerinde yoğunlaşmaya başlamalısın. Benden utanma, insanların bakışlarına aldırma, beni gittiğin her yere götür, eğer kendi kendime yeterli hale gelmemi istiyorsan sakın anlamadığımı düşünme. Beni konsere, tiyatroya, sinemaya götür anneciğim. Belli mi olur bakarsın sen ve ben belki de toplumun melekelere bakış açısını değiştiririz ha ne dersin anneciğim. Hadi kalk anneciğim denize gidelim bana yüzmeyi öğret, hep evde oturmaktan sıkıldım artık sadece okula giderken dışarı çıkıyorum. ”

Özürlü bir çocuğumuzun annesine yazdığı mektupta duygularını bu şekilde ifade ediyor. Sadece fark edilmek istiyorlar. Özürlü olabilirler, onlara engelli de diyebilirsiniz ama inanın onlar sağlam insanlar gibi pekâlâ yaşabileceklerine inanıyorlar. Zaten bunu talep ediyorlar. Sadece yapılması gerekenler, devletin, belediyelerin ve STK’lerin önlerini açması ve gerekli yasaların çıkartılarak uygulanır hale getirilmesi. Bir özürlü kızımız; ”Çantamı elime alıp, işe gitmek istiyorum” diyor. İş bulmak belki mümkün de, yollar, parklar, arabalar engelliye uygun mu? Kimsenin hakkı yok, bu engelli kızımızın sokağa çıkmasına mani olmaya. Herkes yasanın emrettiği bu değişiklikleri yapmak mecburiyetindedir. Herkes, engelli adayı olduğunu unutmamalı.

YEDİ YILDIR NEDEN BU YASANIN GEREĞİNİ BELEDİYELER VE ÖZEL TEŞEBBÜS YERİNE GETİRMEDİ?

2005 yılında yürürlüğe giren ve 2012 yılında tamamlanması gereken; ancak 2015 yılına ertelenen 5378 sayılı Engelliler kanunun 50.maddesinde “Kamu kurum ve kuruluşlarına ait mevcut resmi yapılar, mevcut tüm yol, kaldırım, yaya geçidi, açık ve yeşil alanlar, spor alanları ve benzeri sosyal ve kültürel alt yapı alanları ile gerçek ve tüzel kişiler tarafından yapılmış ve umuma açık hizmet veren her türlü yapılar, bu kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren yedi yıl içinde engellilerin erişebileceği uygun duruma getirilir.” Diyor. Bu madde. TBMM’de tatile çıkmadan önce bir kanun çıkararak 3 yıllık bir erteleme kabul edildi. Yani 2012’ye kadar bütün kurum ve kuruluşlar bu yasanın emrettiği şartları yerine getirecekti, bu süre 2015’yılına ertelendi.

Bu şu demektir. İstanbul’da özürlü aparatı takılmamış eski otobüsler, minibüsler çalışacak, buna ne İETT, ne de Özel Halk Otobüsü ne de minibüs esnafı hazırdı. Yedi yıldır hazırlanmamış bu esnaf odaları, ertelenen üç yılda mı hazırlanacaklar. Aslında ertelemenin tek amacı vardı, hazırlıkları yapmamış esnafa açılacak davaların önlenmesi. Esnaf için belki bu durum iyi olabilir, ya engelli vatandaşımız için bu durum nasıl iyi olabilir. Sekiz yıl bekletilen, engelli vatandaşı bir üç yıl daha bekletmeye hakkınız var mı? Sigara yasağına sahip çıkan sayın başbakan neden bu konuydu sürekli gündemde tutup, sahip çıkmaz. Ey siyasetçiler, ey esnaf odaları başkanları! Unutmayınız ki, herkes engelli adayıdır. Engellilerin yaşadıkları her zorluk sonucunda, yaptıkları beddua sizleri yakalamayacağını mı sanıyorsunuz?

BELEDİYE BAŞKANLARINA VE ÖZEL TEŞEBBÜS SAHİPLERİNE SESLENİYORUM

Engelli vatandaşın içinde olmadığı hiçbir projeyi belediye başkanları onaylamaması bu kadar zor bir şey mi? sadece apartmanın girişline bir tekerlekli sandalye rampası yapmak işi hallediyor mu? Binanın her aşaması engelliye uygun olması gerekmiyor mu? Ey vicdan sahibi yöneticiler, Ey Allah’tan korkan belediye başkanları. Bu projeler önünüze onaylanması için konulduğunda hiç sordunuz mu, engelliler için bu projede neler var? Engelle olmadığınız ya da engelli bir çocuğunuz olmadığı için mi, engelli vatandaşlarımızı hatırlamazsınız?

Yetimin hakkını koruduğunu her seferinde ifade eden başbakan, nasıl oluyor da;2015 yılına kadar yasanın uzatılmasına izin verdi. Her konuşmasında adil ve adaletten bahseden sayın başbakan nasıl oluyor da yedi yıldır bu hizmetleri yapmayan belediye başkanlarından hesap sormuyor? Yedi yılda engelli vatandaş için çalışma yapamayan belediye ve özel teşebbüs, 2015 yılına kadar nasıl bu hizmetleri bitirecektir. Yine her şey göstermelik olacağını tahmin ediyorum. Allah bizi beyinden engelli olanlardan korusun İnşallah.