Elektrik Elektronik Müh. Programlama Dili Önerisi

Bu konuyu okuyanlar

erdem bey

Asistan
Reaksiyon puanı
17
MERHABA ARKADAŞLAR ELEKTRİK -ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ OKUYORUM OKULUMUZDAKİ EĞİTİM YETERSİZ HANGİ PROGRAMLAMA DİLLERİNİ BİLMELİYİM BİRDE KİTAP VE VİDEO TAVSİYELERİNİZİ BEKLİYORUM

ByMakroad

Asistan
Reaksiyon puanı
0
MERHABA ARKADAŞLAR ELEKTRİK -ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ OKUYORUM OKULUMUZDAKİ EĞİTİM YETERSİZ HANGİ PROGRAMLAMA DİLLERİNİ BİLMELİYİM BİRDE KİTAP VE VİDEO TAVSİYELERİNİZİ BEKLİYORUM
Eğitim yetersiz derken ders mi yok yoksa C dili eğitimi var ancak öğretemiyorlar mı ?
bölümün için zor ama bütün dillerin (assembly hariç) neredeyse atası olan C dilini öğrenmelisin , eğer elektronik tarafını tercih edeceksen iyi bir şekilde öğrenmelisin.Bir çok örnek ve kaynak internette mevcut, ufak bir araştırma ile çok rahat bulabilirsin.

erdem bey

Asistan
Reaksiyon puanı
17
açıkçası hoca pek öğretemiyordu bende microsoft açık akademisinden öğrenmeye çalışıyorum

ByMakroad

Asistan
Reaksiyon puanı
0
açıkçası hoca pek öğretemiyordu bende microsoft açık akademisinden öğrenmeye çalışıyorum
Oda bir seçenek ama programlamada gelişim tamamen sana bağlı hoca çok fazla bişey yapamaz mantığı oturttur gerisi tamamen pratik bence bi c eğitim seti bulabilirsin ve mantığını anlarsın yada youtube videolarından

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
Matlab, Autocad. Mühendislikte bunlar geçerlidir.

ByMakroad

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Matlab, Autocad. Mühendislikte bunlar geçerlidir.
Elektrik Elektronik mühendisliğinde MATLAB yapı taşı zaten programlama biliyorsan MATLAB te yazabilirsin ancak bilmiyorsan senin için hesap makinesinden farkı kalmaz.
Autocad çok ta önemli değil temel autocad bilgisi yeterli olacaktır.

mirinkirin

Doçent
Reaksiyon puanı
358
Arkadaşlar Autocad bir programlama dili değil her ne kadar komutla bazı işlemler yapılabilse de, ayrıca onu iç-dış mimarlar,makine mühendisleri ve inşaat mühendisleri kullanıyor genelde, bununla eem'nin hiç alâkası yok. Matlab gerçekten güçlü bir hesaplama aracı, eğer seçilen mesleki uzmanlıkla ilgisi varsa öğrenilebilir.

Programlama diline gelince, eem'yi en çok ilgilendiren kısım pic programlamadır, arduinodur. Bunun için C'yi öğrenmekle başlayabilirsiniz.
Yalnız C'yi standart Windows üzerinde öğrenmeyeceksiniz. Temel konuları (kontrol yapıları, döngüler, diziler, işaretçiler, bellek yönetimi vs) öğrendikten sonra otopark otomasyonu yapmakla vakit kaybetmeyin sadece eem'yi ilgilendiren pic programlama konularına girin.

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Object Oriented dışında sektörde kullanılan dil yok.
C dilini günümüzde ciddi olarak sadece Linux'teki Gnome2 ekibi kullanıyordu onlar da bitirdi sanırım.
C# ya da Java çok mainstream diller, bunları herkes bilir ve native dil değildir, performansları düşüktür mesela oyun motoru yazılamaz, yetenekleri kısıtlıdır.
C++ öğrenin, hem en hızlı dil, hem her platformda çalışır, hem bağımsızdır. Atıyorum 1996'da C++ ile yazılan bir program bugün hala çalışır.

mirinkirin

Doçent
Reaksiyon puanı
358
Hangi sektörde kullanılan dil yok, bm sektöründe mi eem sektöründe mi ? Oop ile eem'nin ne alâkası var ki, bm okuyorum dememiş arkadaşımız.
Sırf Türkiye'de durum bu diye lütfen dilleri bitirmeyelim arkadaşlar. Ülkedekilere sorsak assembly dili biteli seneler olmuş, C de bitmek üzereymiş falan.
Her yeni çıkan donanımın sürücüleri kısmen assembly, kısmen C ile yazılır ha bu C'de şu okullarda diziler konusundan sonra bitirilen C değil.Bu konuda hâlâ C'nin üzerine çıkan dil yok.

C++ her platformda çalışır derken hangi C++ ? Meselâ ben şimdi Windows bilgisayarımda oturup merhaba dünya programı yazsam, bunu hem android, hem ios hem de linuxta çalıştırabilir miyim ? Yapmayın arkadaşlar internette en çok dolaşan uydurmalardan biri de bu. C++ platform bağımsız bir dil olamaz, bir kere dilin kendisi doğrudan donanıma iniyor, alt seviye bir dil nasıl platform bağımsız olabilir.

C# ve Java dillerini herkes bilmez, meselâ Entity Framework veya Spring desem o kadar az bilen çıkar ki tahmin dahi edemezsiniz. Dil bilmek iki for kurmak, bir otomasyon yapmak değil maalesef. Performansları da düşük değildir, şu an dünyada en çok kullanılan dillerin arasında bu diller.
Her dilin belli bir kullanım alanı vardır, amacına uygun kullanmayıp sonra bu dil dandik demenin bir anlamı yok.

C# veya Java ile oyun motoru yazılmaz, iyi ama bu diller zaten oyun motoru oluşturmak için çıkmadılar ki ortaya, öyle bir iddiaları da yok yetenekleri de.

Eem okuyan arkadaşım siz beni dinleyin C ve pic programlama öğrenin, ileride ne kadar doğru bir tercih yaptığınıza sevineceksiniz.

Bm okuyan arkadaşlar, ülkede kalmayacaksanız javascript, python ve ruby gibi diller gerçekten de şu zamanda oldukça popüler diller. Türkiye'de kalacaksanız .net, php gibi ülkeye yerleşmiş ve yıllarca gitmeyecek gibi görünen dillere yönelin.

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Kardeşim bu kadar gerilecek ne var, kafayı yedik ülkece haberimiz yok.
Neyse açıklayayım.
C dili sektörde fazla kulanılmıyor ancak C dili ile yazılmış kütüphaneler kullanılabiliyor, bu ikisi tamamen farklı kavramlar.
Assembly sektörde bir proje dili olarak kullanılmıyor ama mesela Photoshop'un blur filtresindeki linear interpolasyonu alan formül kısım hızlı olsun diye Assembly ile yazılabiliyor, bu da farklı bir kavram.
C++ her platformda çalışır. Ama Visual C++ çalışmaz. GCC ve ona bağlı zincirle derlenmiş bir program minimum i386 ve dengi bütün mimarilerde çalışır. Buna Android de IOS da dahildir.
C# ve Java'nın performansları C++'a göre düşüktür. Eğer performansları yetseydi zaten AAA oyun motorları çıkardı bu dillerin içinden.
Böyle bir iddiaları yok işte siz de kendiniz söylüyorsunuz ve kendinizle çelişiyorsunuz. Zaten performans iddiası olmayan diller, native değil bir kere. Native olmayan diller native diller kadar performans verir demek hayal ürünüdür.
Özellikle C#'ı herkes bilir, Java'yı da çoğu kişi bilir işte bu yüzden bu dilleri bilmek yetmez.
Bu dille iş isteyen firmalar bu dillerin yanında ekstradan birçok şey isterler.
Ama C++'ı bilenler ve özellikle object-oriented pattern'leri çözmüş olanlar için diğerlerindeki gibi çok daha fazla şey istenmez. C# ve Java gibi dilleri küçük ve orta işletmeler isterken C++ gibi dilleri Aselsan, Havelsan gibi firmalar ister.
Python dili interpreted diller arasında iyi bir yeri vardır, Linux'un gelişmesinde çok katkısı vardır mesela GIMP python ile yazılmıştır.
Merak etmeyin bizim ülkemiz ile diğer ülkeler arasındaki moda artık aşağı yukarı aynıdır çünkü biz üretmiyoruz, onlar üretiyor, hangisinde kaynak sayısı fazlaysa onlarda popülerleştikçe bizde de popülerleşiyor.
Elbette her dilin daha popüler olduğu bir kullanım alanı vardır.
Hiçbir dile dandik dediğimiz yok ama sizin sinirler nedense bilgisayar başında kalmaktan gerilmiş, çıkın bir hava alın, dışarıda hayat var.

mirinkirin

Doçent
Reaksiyon puanı
358
Sinirle yazmadım aslında mesajı :)
Gene demek istediklerim anlaşılmamış, arkadaşımız eem okuyor, benim mesajım önerilen dillerin ve önerilme şeklinin eem ile alâkasının olmamasıydı. Dilleri yarıştırmıyordum, bu arada merhaba, hoş geldim :)

Can-K.

Doçent
Reaksiyon puanı
17
Elektronikçi olarak C öneriyorum , çok seçeneğiniz yok elektronikte.Mikrodenetleyici için tabii , PLC için daha ayrı şeyler öğrenmelisiniz ki o dalda pek iyi değilimdir.

Onun dışında işiniz ağırlaştıkça Assembler öğrenmek gerikir fakat çok zordur , onun yerine C üzerine elektronik öğrenirseniz her işi yapabilirsiniz.Arduino ve Raspberry Pi'yi incelemenizi öneriyorum.Dil dışında.

algea

Doçent
Reaksiyon puanı
22
Elektronik mühendisliği için kullandığın micro denetleyicinin dilini öğrenmek gerekiyor. Genelde bu denetleyicinin dilleri Assembly ve C üzerine kurulu ama şimdi teknoloji çok gelişti hangisi daha pratik bende kararsız kaldım. Simülasyon teknolojileri güçlü bir algorithm ile daha neler yapıla bilinir hayal etmek güç…

Can-K.

Doçent
Reaksiyon puanı
17
Elektronik mühendisliği için kullandığın micro denetleyicinin dilini öğrenmek gerekiyor. Genelde bu denetleyicinin dilleri Assembly ve C üzerine kurulu ama şimdi teknoloji çok gelişti hangisi daha pratik bende kararsız kaldım. Simülasyon teknolojileri güçlü bir algorithm ile daha neler yapıla bilinir hayal etmek güç…

PLC teknolojisi dil ile alakalı değilde , müthiş karışık.Üstün bir sabır istiyor.Onca şeyi doğru yapsanızda küçücük bi şey yüzünden baştan alıyorsunuz herşeyi.

Assembly genelde çok gelişmiş robotlarda donanımla ilişki kurmak amacıyla kullanılıyor.C yapay zeka için kullanılıyor.Basic'de var fakat ben önermem , tabi yapılacak şey çizgi izleyen robot değilse.Orda C kullanıyorum ama.

errno

Doçent
Reaksiyon puanı
567
Merhaba erdem bey,

Elektronikçi değilim ama ısrarla C ve C++ öneriyorum. (Affına sığınarak) İngilizce seviyenin okur/yazar olduğunu düşünerek;

1 - Wrox, Professional C++ (Third Edition)
2 - Bjarne Stroustrup, The C++ Programming Language, 4th Edition
3 - Kip R. Irvine, Assembly Language for x86 Processors (7th Edition)
4 - Donald E. Knuth, The Art of Computer Programming, Volumes 1-4A Boxed Set 1st Edition

kitaplarını tavsiye edebilirim. İnternet üzerinde çok düzgün örnek veren siteler var.

Ayrıca özellikle Ben Kenobi ve diğer kullanıcı arkadaşların yazdıklarına bende katılıyorum. Ben Kenobi'nin platform bağımsız konusuna katılıyorum. Ancak Visual C++ derleyici ayarları ile C dili yazılımları geliştirilebildiği gibi, platform bağımsız derleyici seçenekleri ve platform bağımsız yazılım geliştirimesi de mümkün olduğunu düşünüyorum. Yanlış anlaşılması polemik yaratmak değil maksadım.

Saygılarımla.

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
Platform bağımsız cümlesinin anlamı, aynı kaynak kodunun başka bir sistemde de
derlenebiliyor olması. Bu da gerçek anlamda hiç bir derleyicide mümkün değil. Sistemlerin işlyiş şekilleri ve buna bağlı olarak gereksinimleri de farklı olduğundan, her zaman düzeltilmesi gereken bir şeyler oluyor.

srdrsncr

Asistan
Reaksiyon puanı
31
bende bu sene sonunda dgsyle 4 yıllık bir elektrik elektronik mühendisligine gecmeyi planlıyorum.suan okudum 2 yıllıkta pek fazla ögrenemedim açıkcası sadece sadece bazı önemli şeyleri tanıdım gördüm o kadar.meslek lisesinde okumadım icin bölümle fazla alakam yoktu ardunio transistor gibi seyleri orda ilk defa gördüm.suan önemli olarak plc nedir felan c ve assemble dillerini görüyoruz ama pek fazla birsey ögrenemedim.sene sonunda 4 yıllaga gecip bu diller üzerine biraz yoogunlaşmak istiyorum.sizce daha ne yaparsam kendime birsey katmıs olurum

ertan2002

Asistan
Reaksiyon puanı
112
elektronik cok genis bi alan, hangi sistemler üzerinde yogunlasmak istiyorsan onun üzerine gitmelisin.. Gömülü sistemlerle ugrasmak istiyorsan iyi derecede c/c++ bilmen gerek (artik assembly cok fazla kullanilmiyor) . PLC de ögrenebilirsin bunun icin daha cok pratik uygulama yapman gerekiyor..

Gelecekte yaygin olarak kullanilacak teknolojiler neler dersen, düsük güc isteyen kablosuz veri transferi teknolojileri. Benim calistigim firma (isvicre'de) bu tarz teknolojileri kullaniyor (LoRa, sigfox, 4g, nfc, bluetooth vb). Türkiye henüz tam manasiyla bu alanlara girmedi, ama girecektir cünkü gelismis ülkelerde teknolojiler oturup uygulandiktan sonra türkiye gibi hala gelismekte olan ülkelere geciyor. O yüzden simdiden bu alanlara hazirlik yapabilirsin.

Diger bir önerim de; gelismis ülkelerin is arama sayfalarina girip alaninla ilgili aramalar yapip istenilen özelliklere bakabilirsin. Bunlar gelecekte degerlenecek özellikler olacak senin durumundaki biri icin ve ona göre yol belirlemen daha mantikli olur.

basarilar

Son mesajlar