Ekran kartlarındaki bit olayı nedir

Bu konuyu okuyanlar

turgay3452

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
selam arkadaşlar ben bir ekran kartı alacağım internette araştırdım 2 modelde karar kıldım yalnız bu iki modelden hangisini alsam karar veremedim mesela asus gtx 660 modelinde 192 bit ve asusun farklı bir modelinde ise asus gtx 670 256 bit. bu bit olayının eksileri nelerdir artıları nelerdir ekran kartı alırken nelere dikkat etmem gerekiyor birde benin psu yani güç kaynağımda XILENCE XP500 500W bu güç kaynağı 670 modelini çalıştırırmı güç kaynağının teknik özelliklerini bu adresten bakabilirsiniz www.bimeks.com.tr/urun/111307/xilence-xp500-500w-120mm-fan-psu-redwing-r3.aspx

Requ3m

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Çalıştırıp çalıştırmaması gerçek 500 watt olup olmamasına ve diğer bilgisayar parçalarıyla ilgili.

Bit konusu pclabs üzerinden alıntı.

Kaynak http://www.pclabs.com.tr/2009/01/20/ekran-karti-bellek-bantgenisligi-nedir/

Bazen okuyucularımızın yorumlarında da karşılaştığımız bir karışıklık, ekran kartının bellek arabirim performansı konusunda. Bu konuya bir açıklık getirip yine piyasadan ipuçları verme gereksinimi hissettik.
Ekran kartlarının bellek arabirim performansı temel olarak iki parametreden etkilenir: Bit sayısı olarak belirtilen veriyolu genişliği VE efektif bellek hızı. İlki zaten özellik listelerinde hemen göze çarpanlardan biri; Radeon HD 4800 serisinde 256 bit, GeForce GTX 260'larda 448 bit gibi. Diğeri ise bellek tipi ve çalışma frekansıyla ilgili.
Veriyolu genişliği, her aktarımda (transferde) kaç bitlik verinin geçtiğini gösterir. 256 bit bellek veriyoluna sahip bir ekran kartı için, bellekle grafik işlemcisi arasında her aktarımda 256 bit, bir başka deyişle 32 Bayt (Byte) veri iletilir (bit ve byte gibi terimlerin ilişkilerini burada açıklamıştık). Efektif frekans ise bu aktarımlardan saniyede kaç tanesinin gerçekleştiğidir. MHz ya da GHz ile belirtilir(*).
Bellek arabirim bantgenişliği, ekran kartının işlemcisi ile belleği arasında saniyede aktarılabilen toplam veri miktarı olup, bellek veriyolu genişliğinin Byte cinsinden değerinin efektif frekansla çarpılmış hali olarak ifade edilir. Bellekle grafik işlemcisinin haberleşmesinin hızlı olması da ekran kartının performansını artıran bir etkendir. Birkaç ekran kartı için birlikte hesaplayalım:
GeForce GTX 285

• Veriyolu genişliği: 512 bit = 64 Byte
  • Bellek tipi ve efektif frekansı: GDDR3, 2.484 GHz
  • Bellek bantgenişliği: 64 x 2.484 = 158.976 GB/s

Radeon HD 4870

• Veriyolu genişliği: 256 bit = 32 Byte
  • Bellek tipi ve efektif frekansı: GDDR5, 3,6 GHz
  • Bellek bantgenişliği: 32 x 3,6 = 115,2 GB/s

GeForce GTX 260

• Veriyolu genişliği: 448 bit = 56 Byte
  • Bellek tipi ve efektif frekansı: GDDR3, 1,998 GHz
  • Bellek bantgenişliği: 56 x 1,998 = 111,888 GB/s

Radeon HD 4850

• Veriyolu genişliği: 256 bit = 32 Byte
  • Bellek tipi ve efektif frekansı: GDDR3, 1,986 GHz
  • Bellek bantgenişliği: 32 x 1,986 = 63,552 GB/s

Örneklere baktığımızda, 256 bit bellek veriyolu genişliğine sahip Radeon HD 4870'in, 448 bit bellek veriyolu genişliğine sahip GeForce GTX 260'tan biraz daha yüksek bellek bantgenişliği olduğunu görüyoruz. Radeon HD 4870, daha dar olan veriyolu genişliğini, 3.6 GHz efektif frekansında çalışan GDDR5 bellekleri sayesinde kapatıyor. Onunla aynı veriyolu genişliğine sahip Radeon HD 4850'ninse GDDR3 bellekleri, bantgenişliğinin neredeyse yarısı kadar kalmasına neden oluyor.
Demek ki bellek bir ekran kartının bellek performansı tek başına bellek veriyolu genişliğiyle tam olarak belirlenemiyor. Bu hesaplamaların giriş seviyesi kartlara uygulanması ise daha ilginç sonuçlara gebe. Giriş seviyesi kartların biraz pahalı olanlarında GDDR3 daha yaygınken, firmalar ucuz kartlarda DDR2 bellek kullanabiliyorlar. Bu durum, kart isimlendirmelerindeki yetersiz ayrımlarla birleştiğinde kullanıcının aslında düşük performanslı kartı almasıyla sonuçlanabiliyor. Hemen gözümüze çarpan örnek, GeForce 9500 GT. Piyasada 128 bit bellek veriyolu genişliğine sahip bu kartın DDR2 bellekli sürümleri 60 dolar seviyesinden satılırken, GDDR3 bellekli modeller 100 doların birazcık üzerinde fiyatlara bulunabiliyor.
GeForce 9500 GT DDR2

• Veriyolu genişliği: 128 bit = 16 Byte
  • Bellek tipi ve efektif frekansı: DDR2, 1,0 GHz
  • Bellek bantgenişliği: 16 x 1,0 = 16 GB/s

GeForce 9500 GT GDDR3

• Veriyolu genişliği: 128 bit = 16 Byte
  • Bellek tipi ve efektif frekansı: GDDR3, 1,6 GHz
  • Bellek bantgenişliği: 16 x 1,6 = 25,6 GB/s

GDDR3 model, DDR2'li modelin 1.5 katı gibi bir bantgenişliği sunuyor. Kullanıcının kafası yeterince karışmamış gibi, bir de DDR2'li kartların 1 GB bellekli modelleri, GDDR3'lü olanlardan bu yazının hazırlandığı tarihte 20 dolar kadar daha ucuza bulunabiliyor ve bilgisayar parçası satıcıları da bellek miktarını öne çıkararak satma eğilimli. :) Bu nedenle, özellikle giriş seviyesi kart alırken ne aldığınıza dikkat edin.
(*)Yıldızla bir not belirtmiştik. "Efektif frekans" dediğimiz şeye GHz olarak değil, GT/s olarak da rastlayabilirsiniz. Bu, esas çalışma frekansıyla efektif frekansı ayırmak için kullanılıyor. Fark bellek tiplerinde. DDR2 ya da GDDR3 bellekler için efektif frekans çalışma frekansının iki katıyken, GDDR5 bellekler için dört katıdır. Bu nedenle örneğin Radeon HD 4850 ve Radeon HD 4870'in belleklerinde esas çalışma frekansı hemen hemen aynıyken, Radeon HD 4850'nin GDDR3 bellekleri efektif frekans olarak Radeon HD 4870'in GDDR5 belleklerinden daha düşük bantgenişliği verir.

turgay3452

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
verdiğin bilgiler gerçekten çok yararlı peki son bir sorum olacak hangi markanın modelini alsam hangi markanın soğutma sistemi iyi asus için cok iyi diyorlar peki diğer markalar nasıl zotac msı palit gigabyte nin ürünleri nasıl az önce mesela ben vatan computer rin kendi sitesinden ZOTAC GTX570 için yapılan yorumları okudum yüksek ses sorunu varmış diğerlerindede bu böylemi birde en iyi soğutma sistemi hangisinde de var

ikspi

Profesör
Reaksiyon puanı
27
verdiğin bilgiler gerçekten çok yararlı peki son bir sorum olacak hangi markanın modelini alsam hangi markanın soğutma sistemi iyi asus için cok iyi diyorlar peki diğer markalar nasıl zotac msı palit gigabyte nin ürünleri nasıl az önce mesela ben vatan computer rin kendi sitesinden ZOTAC GTX570 için yapılan yorumları okudum yüksek ses sorunu varmış diğerlerindede bu böylemi birde en iyi soğutma sistemi hangisinde de var

Soğutma sistemini alırken genelde göz kararı ile alırım, sağlam malzeme kendini gösteriyor.

Requ3m

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Asus'un ekran kartlarında kullandığı dc ii ve msi'ın ekran kartlarında kullandığı twinfrozr iii soğutma sistemleri çok iyi.

570 alma geçen senenin kartı, şimdiki kartlara göre yavaş, sesli ve sıcak kalıyor.

sireno52

Asistan
Reaksiyon puanı
65
Asus'un ekran kartlarında kullandığı dc ii ve msi'ın ekran kartlarında kullandığı twinfrozr iii soğutma sistemleri çok iyi.

570 alma geçen senenin kartı, şimdiki kartlara göre yavaş, sesli ve sıcak kalıyor.
ben alana kadar araştırmayya devam ediyorum şu an 2 markada gözüme takıldı biri asus 670 diğeri gigabyte 670 şu adrese bir bakarmısınız http://forum.donanimhaber.com/m_61156583/tm.htm ekran kartının 3 adet fanı var soğutma sistemi asus un soğutmasına benziyor manyak bir karta benziyor

free_agent

Asistan
Reaksiyon puanı
48
Bit olayını basiçe çöyle açıklayabiliriz.

Ekran kartının 1 gb veya 2gb olayını bir odanın büyüklüğü gibi düşünürsen,ekran kartının biti de o odanın kapısıdır.O yüzden ekran kartında önemli olan bit değeridir.Örneğin 2 gb 128 bit bir ekran kartı yerine 1 gb 256 bit ekran kartını seçmek daha doğru bir seçim olur.Umarım açıklayıcı olmuştur.

Requ3m

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Bit olayını basiçe çöyle açıklayabiliriz.

Ekran kartının 1 gb veya 2gb olayını bir odanın büyüklüğü gibi düşünürsen,ekran kartının biti de o odanın kapısıdır.O yüzden ekran kartında önemli olan bit değeridir.Örneğin 2 gb 128 bit bir ekran kartı yerine 1 gb 256 bit ekran kartını seçmek daha doğru bir seçim olur.Umarım açıklayıcı olmuştur.

Yanlış bir bilgi vermişsin. Ekran kartı üzerinde bit değerinin önemi çok yüksek değildir.

free_agent

Asistan
Reaksiyon puanı
48
Yanlış bir bilgi vermişsin. Ekran kartı üzerinde bit değerinin önemi çok yüksek değildir.

Ekran kartı alırken dikkat edilmesi gereken bir sürü parametre var.Bunlardan biri de bit değeri,önemsiz demene katılmıyorum.Ancak ben en önemli değerin bit değeri olduğunu söylemiyorum zaten.Arkadaş bellek miktarı mı bit değeri mi diye sorduğundan bu ikisi arasında daha önemli olanın bit değeri olduğunu söyledim,ki ben bunda bir yanlışlık görmüyorum.

sireno52

Asistan
Reaksiyon puanı
65
şu an iki arada bir derede kaldım desem yeridi şu an iki ekran kartı arasında seçim yapmak zorundayım bu adresteki ekran kartı http://forum.donanimhaber.com/m_61156583/mpage_1/key_/tm.htm 3 fanlı oluşu vede asustaki gibi soğutma sistemi olması karar vememde zorluk cıkarıyor ama 3 fanlı diyede almak pek mantıklı gelmiyor şu an sizce en iyi soğutma hangisinde var asus gtx 670 demi yoksa gigabyte gtx670 demi ben daha öncede forum sitelerine danışarak gigabyte anakart aldım vede hiçbir sorun yaşamadım yanlış anlamayın ila anakart iyiyi cıkarıyorlar ekran kartınıda iyi çıkarırlar demiyorum . eğer nasip olursa önümüzdeki ayın 10-11 arası ikisinden birini alacam