Ekran kartına fan modifiyesi nasıl yapabilirim?

Bu konuyu okuyanlar

Yusuf Çetinkaya

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba oem rx460 aldım ve fanı küçük karta yük bindiğinde 85 derecelere kadar çıkıyor.
Şu anki güç kaynağımda yetersiz olduğu için fan hızınıda fazla arttıramıyorum.
Acaba bi şekilde büyük fan takmak mümkün mü ? riskli mi ? Nasıl yapabilirim yardımcı olurmusunuz.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Riski falan yok. Ben şimdie kadar ,çok e.kartının fanını söküp atıp,üzerine kasa fanlarından taktım. Özellikle eski yıllardaki kartların fanları küçük olurdu ve sivrisinek gibi vızıldadığı için.Kartının üstten bi fotosunu atarsan daha iyi olur.

Yusuf Çetinkaya

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Riski falan yok. Ben şimdie kadar ,çok e.kartının fanını söküp atıp,üzerine kasa fanlarından taktım. Özellikle eski yıllardaki kartların fanları küçük olurdu ve sivrisinek gibi vızıldadığı için.Kartının üstten bi fotosunu atarsan daha iyi olur.
35C01584-A2B5-4ED1-B813-C5EBE0BF564E.png

Kart bu.

Mxns

Asistan
Reaksiyon puanı
91
AMD tarafında zaten 85 derece standart gibi bir şey. Radeon 3K 4K serileride böyle çalışıyordu.
Fan hızını arttırmanın güç kaynağı ile sorunu olmaz yükseltebilirsin. Güzelce macun bakımı yaparsan sana yeter bu şekilde o kart.

Modifiye yapmak istersen şu olabilir. Pervaneyi sökersin. Bu orta boşluğa ısı alıcı yerleştirirsin kendinden yapışkanlı olanlar var.
Bellek soğutucuları mesela. Bunlardan 4 tanesi yeter üstünede fanı yerleştirirsin artık silikonlamı yapıştırırsın onu sen düşün.
Bu şekilde ısı dağıtma yüzeyin artar.

Ekli dosyalar

• 71xHI9NT-jL._AC_SS350_[1].jpg
    71xHI9NT-jL._AC_SS350_[1].jpg
    11.8 KB · Görüntüleme: 292

Yusuf Çetinkaya

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
AMD tarafında zaten 85 derece standart gibi bir şey. Radeon 3K 4K serileride böyle çalışıyordu.
Fan hızını arttırmanın güç kaynağı ile sorunu olmaz yükseltebilirsin. Güzelce macun bakımı yaparsan sana yeter bu şekilde o kart.

Modifiye yapmak istersen şu olabilir. Pervaneyi sökersin. Bu orta boşluğa ısı alıcı yerleştirirsin kendinden yapışkanlı olanlar var.
Bellek soğutucuları mesela. Bunlardan 4 tanesi yeter üstünede fanı yerleştirirsin artık silikonlamı yapıştırırsın onu sen düşün.
Bu şekilde ısı dağıtma yüzeyin artar.

Bu şeyi takıp birde bi boy büyük fan takarsam güzel olur galiba. Bu parçayı nerden bulabilirim,internette arattım bulamadım. Ve sadece fanı söküp oraya koyucam demi kendi bloğunu çıkartmama gerek yok demi.

Mxns

Asistan
Reaksiyon puanı
91
Aynen doğru anlamışşın fanı büyütmene gerek yok bu yeterli. Bu parçalar heatsink diye geçer. Bellek vga soğutucu olarakta bulursun.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Sadece fanı değiştir. Alttaki siyah renkli kanatçıklı blok zaten,ısıyı emme ve yayma görevini görüyor. Bu kanatçıklı yapı yeterli. Bütün mesele bunu daha iyi soğutabilecek büyük ve sessiz bi fan takmakta.Benim fikrim bu yönde.

Yusuf Çetinkaya

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Sadece fanı değiştir. Alttaki siyah renkli kanatçıklı blok zaten,ısıyı emme ve yayma görevini görüyor. Bu kanatçıklı yapı yeterli. Bütün mesele bunu daha iyi soğutabilecek büyük ve sessiz bi fan takmakta.Benim fikrim bu yönde.
Bende öyle düşündümde elimde arkaya takılan standart fanlardan var ekran kartındakinden büyük ve kablosu ekran kartına uyumsuz. Anakarta taksam hızını falan arttırabilirmiyim ve neyle monte edebilirim fanı.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
zaten hep o tip kasa fanlarından kullanıyoruz. :)
Eskiden 80 mm kasa fanları vardı. halen satılıyor olması lazım en ideali onlar. 120 mm olanlar çok büyük gelir.
Soketi ,molex se direkt powere bağlarsın. Devir kontrolü olmaz tabi ki.
KÜÇÜK TİPSE 3 PİN VEYA 4 pinlidir. O zaman anakarta takıp,devir ayarı yapabilme şansın olur.
Fanı hertürlü monte edebilirsin. Senin el becerine kalmış. Küçük poşet lastiklerinden tutta,ince tellerle,silikonla,hatta dikkatli yapabilirsen,akıtmadan japon yapiştırıcı ile bile oluyor.
Direkt powere bağlarsan 12volt olan default voltajı 7 volt yaparak devrini düşürme imkanında var.

Yusuf Çetinkaya

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
zaten hep o tip kasa fanlarından kullanıyoruz. :)
Eskiden 80 mm kasa fanları vardı. halen satılıyor olması lazım en ideali onlar. 120 mm olanlar çok büyük gelir.
Soketi ,molex se direkt powere bağlarsın. Devir kontrolü olmaz tabi ki.
KÜÇÜK TİPSE 3 PİN VEYA 4 pinlidir. O zaman anakarta takıp,devir ayarı yapabilme şansın olur.
Fanı hertürlü monte edebilirsin. Senin el becerine kalmış. Küçük poşet lastiklerinden tutta,ince tellerle,silikonla,hatta dikkatli yapabilirsen,akıtmadan japon yapiştırıcı ile bile oluyor.
Direkt powere bağlarsan 12volt olan default voltajı 7 volt yaparak devrini düşürme imkanında var.
Şu an psu sıkıntım var,bi oyuna girince ekran gidiyor. 250watt psu o yüzden kaynaklanıyor diye düşündüm şu an 500w psu sipariş verdim.12v kanalından 360wat veriyor.
Psu gelince inşallah düzelirse ekran kapanma sorunu,testler yapıcam.sıcaklık düşüremezsem bu fan yöntemini deniyeceğim

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Diğer konunda o powerin yetmiyeceğini zaten söylemiştim. Bak,ekran kapanmaya başlamış bile. Artık yeni powerin gelinceye kadar oyuna falan girme. Power patlar,çatlar,e.kartını da bozar atar.

Isınma olayına gelirsek,o powerle alakalı değil. Yeni power gelince de göreceksin,
e.kartı yine aynı sıcak derecelerde çalışacak.

Yusuf Çetinkaya

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Diğer konunda o powerin yetmiyeceğini zaten söylemiştim. Bak,ekran kapanmaya başlamış bile. Artık yeni powerin gelinceye kadar oyuna falan girme. Power patlar,çatlar,e.kartını da bozar atar.

Isınma olayına gelirsek,o powerle alakalı değil. Yeni power gelince de göreceksin,
e.kartı yine aynı sıcak derecelerde çalışacak.
Doğru ama testten kastm sadece fan hızını arttırarak test edicektim sıcaklığını.
Çünkü ilk geldiğinde fazla arttıramadım güç yetersiz diye sonrada hiç oynatmaz oldu zaten oyunları :)

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Arttırırsan sıcaklık düşer tabi ki ,ama bu sefer de,o fanın sivrisinek vızlaması gibi sesinden tadın tuzun kaçabilir. :)