Ekran kartı yalancı performans

Bu konuyu okuyanlar

hüseyin emre

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhabalar arkadaşlar,sdn'yi uzun zamandır ziyaretçi olarak takip ediyordum,kayıt olmak bugüne kısmetmiş.

Bilgisayarımda birden oluşan bir performans düşüklüğü sorunu yaşıyorum.Eskiden csgo'da 150-200 fps civarı alırken,şuanda fps 60'ı geçmiyor ve sürekli drop yiyorum.İnternette tonla araştırma yaptım,hiçbir şey çıkmıyor benim sorunumla ilgili,genelde herkes sorunu Geforce Exprience'den Yüksek performanslı NVIDIA işlemcisine alarak sorunu çözüyor ama benim sorunumda öyle yaptığım zaman bile değişen hiçbirşey olmuyor.Sorunun ekran kartından kaynaklandığını düşünerek ilk öncelikle harici ekran kartını devre dışı bıraktım ve tekrar girdim.Sonuç beklediğim gibiydi,fps değerleri değişmedi yani oyunu onboard kartta oynatıyor.Ne yaptıysam devreye sokamadım ekran kartını,eskiden oyuna girince fan gürül gürül çalışırdı şimdi çalışmak ile çalışmamak arasında kalıyor,buna rağmen gpu'yu izlediğimde harici ekran kartını oyunlarda aktif gösteriyor,yani oyunu harici ekran kartıyla açmışım gibi davranıyor,oyun esnasında da %99 şeklinde etkin olduğunu da görüyorum.Yaptığım adımları sırasıyla aşağıya yazıyorum;

1)windows 10 güncellemelerinden olabileceğini düşünerek ilk öncelikle güncellemeleri kapattım ardından eski sürüme dönüş yaptım olmadı.
2)McAfee ile tarattım,2 tane tehdit buldu.Sildim yine olmadı.
3)Ekran kartı driver'ını kaldırdım sonra tekrar indirdim olmadı,eski bir sürümünü yükledim yine olmadı.
4)Onboard ekran kartı driverını silip birdaha yükledim olmadı,komple devre dışı bıraktım fps 1 e düştü.
5)Nvidia Denetim masasından tercih edilen GPU'yu hariciye ayarladım olmadı,oyuna özel ayarlar yaptım yine olmadı.
6)Geforce Exprience'yi silip birdaha yükledim olmadı.
7)Display uninstall ile temiz bir silme işlemi gerçekleştirip birdaha yükledim olmadı.
8)Güç seçeneklerini sıfırladım yine olmadı.
9)cmd'den scannow komutunu girerek tüm sistemi tarattım yine olmadı.
10)Prizden çıkardım öyle girdim birşey değişmedi,bataryayı komple çıkarıp prize taktım yine değişen birşey olmadı.
11)Görev yöneticisinden benzeşmeyi ayarla'dan işlemciden yükü alıp tek çekirdeğe verdim,performans daha da düştü.
12)Yine görev yöneticisinden girdiğim oyuna öncelik verdim,değişen birşey olmadı.
13)Kayıt defterini onardım, 5-10 fps civarı bir artış gözlemledim.

Ayrıca,oyuna girerken her zaman güç seçeneklerinden yüksek performansa alıyorum bilgisayarı.Sorunu içinden çıkılmaz yapan şey ise,oyuna girdiğimde GPU izleme yerinde oyunun haricide çalıştığını görüyorum,görev yöneticisinde de oyuna girdiğim zaman harici ekran kartının çalıştığını doğruluyorum.Ama ne var ki ekran kartı ya devredeymiş gibi davranıp devreye girmiyor.Bilgisayarda kesinlikle ısınma sorunu yok,termal macun ve fan temizliğini daha yeni yaptım.Her oyuna girdiğimde adaptör muhakkak takılı oluyor.Öte yandan sistemdeki tüm yazılımlar güncel,hepsini teker teker kontrol ettim.

Sistem özelliklerimi yazıyorum;

HP Pavilion-15 Bang&Olufsen Play Edition,ab208nt Energy Star

Intel Core i5 3470 3.2 GHZ
Amd Radeon R9 270X 2 GB DDR3 256 bit Directx 12
Kingston HyperX Savage 960gb SSD+4 TB 5400rpm Seagate HDD
16 GB DDR3 1600mhz Kingston HyperX RAM

oyundaki değişen fps değerleri;

CSGO 150-200 fps alırken 30-60 fps,drop artışı
ETS2 30-50 fps alırken 20-30 fps,drop artışı.
DBD 25-35 fps alırken 5-10 fps.

Haftalardır bu sorunu düzeltmeye uğraşıyorum ama nafile,belki gözümden kaçan birşey vardır,bilmediğim yapmadığım birşey vardır.Bu yüzden yardımlarınızı bekliyorum.
Mesaj otomatik birleştirildi:

kimesnin fikri yokmu ?

Son düzenleme: