Ekran kartı ve işlemci alıcam

Bu konuyu okuyanlar

mrtcntn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Merhaba, benim asus p5nd2-sli anakartım, biri kingston biri hi-level marka 1'er tane 1gb ram'im ve intel pentium 4 ht 3.0ghz işlemcim var. Oyun hastasıyım ve grafik tasarımla uğraşıyorum. Geçen ay "bu böyle olmaz" diyip 1gb kingston ram'i takarak yenileme hareketine giriştim. Şimdi bilgisayarın eksiği işlemci ve ekran kartı.

Günümüzün intel i serisinden herhangi bir işlemci alabilmek için anakartımı değiştirmem gerekiyor çünkü işlemci slotu lga775. Bir tane intel core2 duo veya pentium dual core alcam. bir de ekran kartı olarak şunu düşünüyorum: http://www.e-vektron.com/asp/show_stock.asp?product=EX-HD-567X-ZNL3

herhangi bir uyumluluk sorunu yaşar mıyım? işlemci ve ekran kartı olarak daha iyi bir öneriniz var mı?

YellowRed

Rektör
Reaksiyon puanı
27
ekran kartı uyumluluk sorunu çıkarmaz. işlemci, anakart ne olursa olsun. sadece PCI-E 16x olması önemli. birde 16x slotunun hızının 2.0 mi 1.0 mi olduğu önemli. o da ekran kartınınki ile aynı olması şart değil.

elindeki ramler DDR2 olmalı. sistemi yenileyeceksen keşke yakın zaman önce yeni ram almasaydın. yeni anakart ile birlikte DDR3 ram alırdın.

işlemci konusunda ise intelde ısrar etmenin özel bir sebebi var mı? Dual Core işlemciler 150 TL civarı fiyatlardan başlıyor. Core i3 işlemciler 200 TL, Core 2 Duo işlemciler ise 250 TL den başlıyor. 150 TL ye AMD X3 işlemciler var. hatta 200 TL verebilirsen AMD X4 alırsın. çok daha performanslı olur. ama yine de sen bilirsin, senin tercihin. :)

http://www.vatanbilgisayar.com/products.aspx?L2=oemcpu&sb=20&sk=0

ekran kartı seçimi güzel. 5670, 150 TL civarı fiyata alabileceğin en iyi ekran akrtı. ancak aynı fiyata Asus veya HIS modelleri de var vatanda. xfx yerine onları tavsiye ederim.

max bütçeni söylersen sistem önerisi de yazabilirim. :)

mrtcntn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
500TL'yi geçemiyorum. o yüzden anakart değişimine hiç yanaşmadım. anakartın işlemci slotu da lga 775 olunca en fazla core2duo alabiliyorum.

bu sonradan aklıma geldi: parçalar değişince güç kaynağının da değişmesi gerekir mi?

YellowRed

Rektör
Reaksiyon puanı
27
5670 alacaksan elindeki power yeterli olur sanırım. 5670 bildiğim kadarıyla ek güç girişi istemiyor. pci-e slotundan güç alıyor. psu değişmen gerekse bile çok fazla para harcamana gerek kalmaz.

Cloakengaged

Dekan
Reaksiyon puanı
145
500 tl bütceye iyi bir amd anakart + 4 çekirdek athlon + ekran kartı alabilirsin..

YellowRed

Rektör
Reaksiyon puanı
27
500 tl bütceye iyi bir amd anakart + 4 çekirdek athlon + ekran kartı alabilirsin..
kesinlikle katılıyorum. hatta athlon değil phenom 2 bile alınıyor. :thumbup1:

AMD Phenom II X4 955 Black Edition AM3 3.2GHz 8MB Cache 45nm İşlemci - 250 TL

GIGABYTE MA78LMT-S2 AMD 760G&SB710 AM3 DDR3 1333MHz VGA Anakart - 124 TL

HIS HD5670 IceQ GDDR3 1GB 128Bit ATI Radeon DX11 Ekran Kartı - 156 TL

Nakit Peşin: 530 TL

internette vatan'dan çok daha uygun fiyatlara da bulabilirsin. intel dual core, bu sistemin yanına yaklaşamaz bile. iyi düşün derim. :)

şunu da ekleyeyim, bu sisteme DDR3 ram lazım. neyseki 2 gb DDR3 ramler 30-40 TL civarı fiyattan satılıyor. elindeki DDR2 ramleri satıp yeni rami çok rahat aabilirsin. :)

mrtcntn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Ben bir bilgisayarcı aracılığıyla getirteceğim parçaları. Bu sırada kendi anakartımı ekran kartımı ve işlemcimi de satarsam fiyat en fazla 350 olur diye düşünüyorum. Peki rtsbora, bu önerdiğin sistemde psu değiştirmem gerekir mi?

YellowRed

Rektör
Reaksiyon puanı
27
Ben bir bilgisayarcı aracılığıyla getirteceğim parçaları. Bu sırada kendi anakartımı ekran kartımı ve işlemcimi de satarsam fiyat en fazla 350 olur diye düşünüyorum. Peki rtsbora, bu önerdiğin sistemde psu değiştirmem gerekir mi?
elinde kaç W psu var bilmiyorum ama gerçek 350 Wlık bir psu yeterli olur muhtemelen. sonuçta 5670 çok güç çeken bir kart değil. işlemci ve diğer bileşenler de eklenince standart pek çok psu yeterli olur. hesaplama siteleri var:

http://www.coolermaster.com/support/psu_calculator.php

http://extreme.outervision.com/psucalculatorlite.jsp

hesaplamalara bakarsan 350 W ve yukarısı yeterli. :)

i37187_psu.png

mrtcntn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Tekrar teşekkürler. bugün bilgisayarcıma gittim, adam şok etti beni. rtsbora arkadaşın önerdiği 3 parça + 2gb ddr3 ram'e fiyat sordum. benim ilk mesajımda belirttiğim donanımları da benden almak karşılığında 545TL dedi.
Parçaları alıp evde birleştireceğim, eğer gideceğim diğer bilgisayarcılar benzer fiyatlar verirse.

Son iki sorum var bu konuyla ilgili. Birincisi, şimdi benim asus P5ND2-SLI anakart kullandığım kasaya GIGABYTE MA78LMT-S2 AM3 anakart takabilir miyim? Yani kasaya uyar mı?

İkincisi, önerdiğiniz HIS ekran kartı ile aynı ATI modelin ASUS olanı arasındaki fiyat farkı kaliteden mi? HIS, ASUS'dan daha mı iyi?

YellowRed

Rektör
Reaksiyon puanı
27
şu an kullandığın asus anakart: ATX Form Factor, 12"x 9.6"(30.5cm x 24.5cm)

yeni gigabyte: Mirco ATX Form Factor; 24.3cm x 22.0 cm

yenisi micro atx olduğu için her kasaya uyması lazım. tam tersi olsa, micro atx kasaya atx anakart uymaz. :)

elindeki ikinci el parçaları ölü fiyatına almış yada benim önerdiğim donanımlara yüksek fiyat vermiş. biraz daha araştır derim. anakart konusunda da ben uygun fiyatlı olduğu için gigabyte önerdim. 125 W tdp destekli her amd anakart olabilir. 955 işlemcinin tdp değeri 125 w çünkü.

ekran kartına gelirsek, vatan'da asus ve his aynı fiyattı ama his'in soğutucusu daha iyi olduğu için his önerdim. bir de aynı 5670'in GDDR5 ramli modelleri var. onlar yaklaşık 30-40 TL daha pahalı. bütçe yeterli olursa düşünebilirsin. ramleri daha hızlı çünkü. :)

mrtcntn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
İkinci el parçalarımın durumu gayet iyi. vatan'dan son fiyatı 556TL olarak belirledim. bu fiyatta gddr5 bellekli his iceQ HD5670 ve DDR3 ram'ler de var. Bunu iki bilgisayarcıya daha soracağım. Eğer iyi bir teklif alamazsam parçaları vatan'dan alıp bilgisayarcıya kurduracağım :D

TBM

Dekan
Reaksiyon puanı
358
oyunlar için nvidia kart alınmalı

WolfeXtreme

Asistan
Reaksiyon puanı
1
şu intelin eski anakartlara yeni işlemci takılamama, eski işlemcileri ucuzlatmama politikasından nefret ediyorum. resmen kapitalist firma. Core 2 ler bile hala 300 tl civarı. yok böyle bir şey. anakart değiştirmek lazım. kesinlikle AMD destekli anakart tavsiyem. üzerine bir de Phenom II X4 955 taktık mı, tamamdır. biraz pahalı gelirse Athlon II X3 450 fena sayılmaz.

mrtcntn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
şu intelin eski anakartlara yeni işlemci takılamama, eski işlemcileri ucuzlatmama politikasından nefret ediyorum. resmen kapitalist firma. Core 2 ler bile hala 300 tl civarı. yok böyle bir şey. anakart değiştirmek lazım. kesinlikle AMD destekli anakart tavsiyem. üzerine bir de Phenom II X4 955 taktık mı, tamamdır. biraz pahalı gelirse Athlon II X3 450 fena sayılmaz.

Phenom II x4 966 alcam ona bütçe müsait. Zaten daha da intel'e para vermem. AMD'den kullandığını bildiğim herkes memnun.

neskalii

Profesör
Reaksiyon puanı
23
yaklaşık 1 yıldır amd sistem kullanıyorum işlemcim amd athlon II x3 440 4. çekirdeğide açtım kullanıyorum

amd phenom II x4 b40 olarak çokta performanslı örnekleme yapıcak olursam dirt 3 oyununda

core 2 duo arkadaşımın pc makinayı felç edip 10 dakkaya loading ekranları zor dolar veya dolmazken

benim pc de 3-4 saniyede olay tamam yani anlatmak istediğim intel +nvidia 5 yıl amd 1 yıldır kullanmaktayım

dahada ne intel e nede nvidia ya para vermem amd performans tada ekran kartlarındada diğer iki firmayı

muadillerinde açık ara solluyo hd 5570 ekran akrtım HİS marka adobe ıllustrator dan tut photoshop

vs.. programlarıda kullanıyorum illustratorda render ler bikaç saniye sürüyo ben klavyem döndüğü kadar

anlattım saygılar....

TBM

Dekan
Reaksiyon puanı
358
oyunlar için nvidia gerekli,çünkü optimizasyon hepsi nvidia ayarlı,oyunlarda nvidia yerine amd yazanı hiç görmedim,oynadığım oyunlarda hep nvidia önde performans falan,şimdilik pc ci tanıdıklarımdan bir tanesi bile ati kart al demedi uzak dur dedi,pahalı ama nvidia al rahat et dedi,ilerde değişebilir bu tabi

YellowRed

Rektör
Reaksiyon puanı
27
oyunlar için nvidia gerekli,çünkü optimizasyon hepsi nvidia ayarlı,oyunlarda nvidia yerine amd yazanı hiç görmedim,oynadığım oyunlarda hep nvidia önde performans falan,şimdilik pc ci tanıdıklarımdan bir tanesi bile ati kart al demedi uzak dur dedi,pahalı ama nvidia al rahat et dedi,ilerde değişebilir bu tabi
piyasadaki bazı oyunlar nvidia kartlarda daha iyi görüntü kalitesi "vaad ediyor", doğrudur. bunun yanında sadece nvidia kartlarda çalışan physx özelliği de artısı. ancak bu oyunlar aynı seviye amd kartlarda da performans verir. sadece nvidiaya özgü efekleri göremezsinki bu da çok büyük bir kayıp değildir.physx destekli oyun sayısı da fazla değil.

kaldıki, aynı seviye kartlarda nvidia amdye göre hep daha pahalıdır. özellikle de fiyat/performans kartlarında.

bilgisayar sistemi satanların genelde intel ve nvidia önermesi de gayet normal. çünkü bu firmalar daha fazla reklama yatırım yaparlar. bayilerine daha fazla kar payı verirler. hem amd hem intel/nvidia satanlar bile amd önermez çünkü diğerlerinden daha fazla kar elde ederler. hatta amd almaya giden kullanıcıların bile aklını çelip intel/nvidia satmaya çalışırlar.

geçmişte benim de başıma geldi. şu an kullandığım sistemi alırken üni.deki hocam amd athlon 3000 almamı önermişti. bilgisayarcı ise "amd ısınır. amd alma, intel P4 daha iyidir" diye konuşup kafamın etini yedi. intel alayım diye ekstra indirim yaptı. en sonunda ben de intel aldım. keşke dinlemeseydim.

mrtcntn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1

Şahsen ben bir arkadaşımdan biliyorum, Sony dizüstünde i3 ve ATI HD5670 kullanıyor. Starcraft 2, Call of Duty 6 MW2 gibi yeni ve görsellik açısından dolgun oyunları en yüksek görüntü ayarlarında gayet akıcı oynanabiliyor ve görüntü açısından tam bir tatmin sağlıyor.

AMD Phenom II arkadaşımın i3'ünden çok daha iyi. Ekran kartı da aynı olacak. Sony dizsütünün RAM'inin 4GB olup da benim sistemde 2GB RAM olması çok da bir kayıp değil, 32bit işletim sistemi kullanıyorum zaten.

Neyse biraz offtopic oldu, konuya dönecek olursak diyeceğim şu, her iki ekran kartında da görüntü kalitesi zaten tatmin ediciyken gidip nvidia karta iki katına yakın para verecek biri değilim.

YellowRed

Rektör
Reaksiyon puanı
27
Neyse biraz offtopic oldu, konuya dönecek olursak diyeceğim şu, her iki ekran kartında da görüntü kalitesi zaten tatmin ediciyken gidip nvidia karta iki katına yakın para verecek biri değilim.
iki katı dersek haksızlık olur aslında. aynı seviye kartlarda, modeline göre, 50-100 TL fark eder. tercih meselesi. :)

aceleciburak

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Şahsen masaüstü pc alacakların bi kaç hafta daha beklemesi taraftarındayım çünkü Fusion A8 işlemciler duyuruldu ve dünya çapında 4 temmuzdan itibaren teknoloji marketlerde satışa çıkacak hem işlemci hem gpu yu içinde batırndırdığından ilk etapta ekran kartı almaya gerek kalmayacaktır Phenom II nin gelişmiş versiyonu ve 32 nm hali olduüunu düşünürsek içinde APU biriminin olduğunu ve flash içeriklerin ve benzeri uygulamalarda entegre gpunun normal Phenom II+gpu lara kıyasla uygulamaları hızlandırdığını dşünürsek bence mantıklı olan temmuz ortasına kadar beklenmeli
Tahminlerim ise Fusion A8 3850 160 dolar + kdv civarı ( içinde HD 6550D gpu var )
A75 chipsetli doğal USB 3.0 destekli anakartta min 125 130 usd olacağını varsayarsak
ayrıca ram desteğinin 1866 belirtelim

birde asıl nokta AMD 2012 ile birlikte Fusion II işlemcilerini duyuracak bulldozer mimarisini mevcut fusion modellerine uygulayacağndan soket FM1 yani 905 pin olarak gelecektir A75 chipset kuvvetle muhtemel ki desteklemek zorunda çünkü A75 chipseti üzerinde tüm modern teknolojiler mevcuttur incelerseniz.kısacası A75 chipsetler uzun vadeli kullanım sağlayacaklar

son bir not Fusion A8 + A75 chipset bileşiminin performansı Z68+i3 sandy bridge ve bazı i5 sandy brigde modellerine rahatlkla kafa tutacaktır işlemcinin üzerindeki modern gpu da bi çok kişinin işini rahatlıklar görecektir

çoğu kişinin başını ağrıttım kusura bakmayın ama bilinçli kullanıcı olmak için alternatifler üzerine çalışma yapmak gerekecektir.saygılar...

YellowRed

Rektör
Reaksiyon puanı
27
Şahsen masaüstü pc alacakların bi kaç hafta daha beklemesi taraftarındayım çünkü Fusion A8 işlemciler duyuruldu ve dünya çapında 4 temmuzdan itibaren teknoloji marketlerde satışa çıkacak hem işlemci hem gpu yu içinde batırndırdığından ilk etapta ekran kartı almaya gerek kalmayacaktır Phenom II nin gelişmiş versiyonu ve 32 nm hali olduüunu düşünürsek içinde APU biriminin olduğunu ve flash içeriklerin ve benzeri uygulamalarda entegre gpunun normal Phenom II+gpu lara kıyasla uygulamaları hızlandırdığını dşünürsek bence mantıklı olan temmuz ortasına kadar beklenmeli
Tahminlerim ise Fusion A8 3850 160 dolar + kdv civarı ( içinde HD 6550D gpu var )
A75 chipsetli doğal USB 3.0 destekli anakartta min 125 130 usd olacağını varsayarsak
ayrıca ram desteğinin 1866 belirtelim

birde asıl nokta AMD 2012 ile birlikte Fusion II işlemcilerini duyuracak bulldozer mimarisini mevcut fusion modellerine uygulayacağndan soket FM1 yani 905 pin olarak gelecektir A75 chipset kuvvetle muhtemel ki desteklemek zorunda çünkü A75 chipseti üzerinde tüm modern teknolojiler mevcuttur incelerseniz.kısacası A75 chipsetler uzun vadeli kullanım sağlayacaklar

son bir not Fusion A8 + A75 chipset bileşiminin performansı Z68+i3 sandy bridge ve bazı i5 sandy brigde modellerine rahatlkla kafa tutacaktır işlemcinin üzerindeki modern gpu da bi çok kişinin işini rahatlıklar görecektir

çoğu kişinin başını ağrıttım kusura bakmayın ama bilinçli kullanıcı olmak için alternatifler üzerine çalışma yapmak gerekecektir.saygılar...
söylediklerinde kesinlikle hakılısın. acelesi olmayanlar ve bütçe ayırabilecek olanların beklemesi çok daha mantıklı. hatta imkanı olan 3-4 ay kadar beklesin. hem işlemci modelleri artar hem de mevcut modellerin yeni revizyonları çıkar. :)