Ehliyet alacaklara müjde

Bu konuyu okuyanlar

s3000

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Milli Eğitim Bakanlığı sürücü kurslarında düzenlemeler için yönetmelik değişikliğine giderek devrim gibi bir yapılanmaya imza atıyor

Trafik kazalarının yüzde 99'unun insan kaynaklı olduğunun tespit edilmesinin ardından MEB sürücü kurslarına çeki düzen vermek için harekete geçti. Milli Eğitim Bakanlığı sürücü kurslarında düzenlemeler için yönetmelik değişikliğine giderek devrim gibi bir yapılanmaya imza atıyor. Bugün'ün haberine göre; taslak metni tamamlanan yönetmelik için kurum ve kuruluşların görüşü alınırken yapılacak sınavda hazırlanacak soru sayısı 120'den 60'a düşürüldü. Türkiye'de yaşanan trafik kazalarının yüzde 99'unun sürücü hatasından oluşması kursların eğitim kalitesini tartışmalı hale getirdi. Bu kapsamda çalışmalara başlayan Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretimler Genel Müdürlüğü uzun zamandır üzerinde çalıştığı sürücü kursları yönetmelik taslağında son aşamaya geldi. İlk olarak soru sayılarının çokluğu ele alınarak soru sayısı 120'den 60'a indirildi.

Kaynak: http://www.bizimyaka.net/haber-15626-Ehliyet-sinavinda-devrim-gibi-karar

djvietnam

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
hala ilk okul mezunları alabiliyormu br ara öyle haberlerde çıkmıştı ilkokul mezunları artık ehliyet alamıycak diye o kanun çıktımı haberi olan varmı ?

mdkbet

Müdavim
Reaksiyon puanı
86
trafik kazalarını azaltmak istiyorlarsa şu anda ehliyeti olanları tekrar sınava soksunlar
trafik işaretlerini, geçiş üstünlüğünü, sinyalin nasıl kullanılacağını bilmeyen o kadar çok dingil varki bi gün katil olucam yok yere
(istanbul için konuşuyorum)

thepolice2

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Kasaplar ehliyet vermeye devam edecek mi?

yavuz_4106

Müdavim
Reaksiyon puanı
51
Geçiş üstünlüğü vb. trafik kuralları ne kadar öğretilirse öğretilsin en önemlisi direksiyon eğitimi bence...
Ehliyet almış trafiğe çıkamayan insanlar var onlar trafiğe çıktığında işaretleri bilse ne bilmese ne...

lokman686868

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Soru sayısı 120 den 60 a indirildide kazık gibi olmasın o sorularda :D

Edirneli

Müdavim
Reaksiyon puanı
15
On soru olsa ne olacak kafalar değişmediği sürece

Ali TEMEL

Müdavim
Reaksiyon puanı
92
Mobeselere takılan kazaları izledikçe üzüleceğim yere gülüyorum resmen. Çünkü kazayı yapan kişiler alkol yüzünden, kırmızı ışık ihlali yüzünden ya da sağ sol sinyali kullanmadıklarından oluyor. Arkadaş madem sinyal vermiyorsun arabanın sağına ve soluna birer ayna koymuşlar, acaba onu saçını tarayasın diye mi koymuşlar :) İnsan dönüşlerde olsun bir bakar.

orcnd

Müdavim
Reaksiyon puanı
255
hayret bu sene "ehliyet almak zorlaşıyor" haberi yok mu ?

Mg.

Müdavim
Reaksiyon puanı
24
yapmayın böyle haberler biz alışkın değiliz..
Biz yıllardır "Ehliyat alacak olanlara kötü haber!" gibi haberlerle büyüdük

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Kazaların %99 u insan kaynaklı ama. bu kazaların hepsi kural ihlali.. yani insanlar KASTEN KURAL ÇİĞNİYOR. Kırmızıda geçilemeyeceğini hangi insan ilk kez bir sürücü kursunda öğreniyor.. 90km/h in hız limiti olduğunu 10 yaşımızda biliyoruz.. o yüzden geçin bunları.. her sınavda 1 kişi bile geçse bu kafalar değişmediği sürece kazalar olacaktır. İnsanlarımız EĞİTİMSİZ arkadaşlar herkes kendini düşünüyor. ilk ben geçim şurdan, sinyal versem nolccak vermesem nolcak.. sarıyı gördüm gaza basimmm..

Mg.

Müdavim
Reaksiyon puanı
24
caydırıcı ceza etkili olabilir...
Yollarımız da bazen hatalı olabiliyor.
Mesele sadece dikkatsiz sürücü değil ki

emrebilge

Asistan
Reaksiyon puanı
0
İlkokul mezunuyla lisans ile alakası yok bunun adam gibi kullanmak ile alakası var kişilik testi yapılması gerekli. Mesela bildiğim kadarıyla abd de okul servisliği yapmak için 40 yaş üzeri ve çocuk sahibi olmak gerekiyor.

erenberk

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
100
Önceki nesillerde eğitimle alakası hadi o kadar ilgili değilse bile günümüzde zorunlu eğitim 12 yıl iken lise mezunu olmayana verilmemesi gerekir. Sınavlardaki soru sayısını azaltmak yerine geçme notunu düzenlemek daha mantıklı. Hem yazılı sınav için hem de direksiyon için 70 yerine en az 80 hatta 85 olmalı! Direksiyon sınavı da bir tur atıp gelmek yerine daha kapsamlı ve hem gündüz hem de gece sürüşünü içermeli.

ALPARS

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
Düzenlemelerden önce sürücü adayların eğitim devamlılığına baksınlar derim.

Stajlı eğitim olursa daha olumlu sonuçlar elde edileceğinden kuşkum yok.

7.43

Müdavim
Reaksiyon puanı
332
Psikolojik tedaviye muhtaç olanlara ehliyet verilmese trafik kazalarının çoğu çözülür.

michuozawa

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
492
herkese vermeyin şunu trafikte insanları krize sokmaktan başka bir işe yaramıyorlar...

osmkrt

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
avrupadaki gibi direksiyon dersi en az 30saat olması lazım.

osmanagaa

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Daha fazla dikkat etmemiz gerekecek desenize yollarda..