Eğer Nokia Eski Günlerindeki Gİbi Olsaydı

Bu konuyu okuyanlar

uguraydın

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Arkadaşlar hemen hemen hepimiz hayatımızın bir döneminde nokia cep telefonu kullanmıstır.Nokia denince akan sular dururdu sağlımlık akıcılık kamera hepsinde üst düzey bir beğeni sağlamıştı.Ve bence Nokia nın en bük hataso Androide geçmemesi Symbianda ısrar etmeleriydi.Peki arkadaşlar sizce nokia eski günlerindeki gibi olsaydı günümüzde sektörün lideri ve en iyisi olarak adlandırılan Apple ın yerinde olur muydu

GeorgeBush

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Eski günlerinde olmasına bile gerek yok. O sağlamlığa bir de Android ekleseler bence mükemmel bir telefon ortaya çıkar.

uguraydın

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Bunda hemfikiriz.Ama birde şöyle düşün windows phone mobile ı geliştirip ios e rakip olduklarını bence yeniden tahtlarını geri alırlar bir daha bırakmamak üzere.Ama bunun için windows phone mobile işletim sisteminin uygulama ureticilerinin desteklemesi ve microsoft un nokia gibi malzeme kalitesine önem vermesi gerekir.Carl Zeiss lenslerlede hala nokia n8 gibi bir telefonun nasıl fotoğraflar çektiği ortada günümüzde kamera olarak hala onları yakalayan yok.Umarım geri dönerler

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
2000 liradan Lumia 630 alırdık ve Lumia 630'a alternatif olarak L630i, L631, Zartzurt 630 gibi modeller olurdu.

Nokia'nın bu denli dağılmasına hiç üzülmüyorum. Evet belki Nokia kadar kaliteli telefonlar fazla yok piyasada ama adamlar tamamen tekel olmuşlardı. Eski Java mimarisinin üstüne biraz bir şey eklense aslında bugünkü telefonların yaptıklarını yapan telefonlarımız olurdu. Ama Nokia hiç fırsat vermiyordu piyasaya, sürekli olarak küçük firmaları ezerken rakiplerinin kepenk kapatmasına neden oluyordu. Akıllı telefonlar hamlesi doğrudan Nokia'ya karşı bir hamledir ve nihayetinde Nokia çöktü gitti.

Bu arada Nokia eskisi gibi çıkamaz artık. Sattı bütün fabrikalarını Microsoft'a. Artık Apple ile beraber Foxconn'dan üretim yapacaklar.

uguraydın

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Dediğinde haklısın ama o malzeme kalitesi şu an bir tek iphonelarda var ben mi duygusal davranıyorum bilmiyorum ama nokianın çökmesi beni çok derinden etkiledi ve geri gelmelerini inanılmaz istiyorum

GeorgeBush

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Zamanında Symbian yüzünden çok çekmişliğim vardır. Millet Andorid'ten uygulamaları çatır çatır kullanılırken ben ancak Angry Birds oynayabiliyordum.

the grudge

Müdavim
Reaksiyon puanı
48
NOKIA 2017 yılında geri dönmüş olur android kullanacak... Apple alan pişman olur NOKIA almayan pişman olur...

Ozzynight

Doçent
Reaksiyon puanı
12
Nokıa 2017 yılında 20 megapiksel 4000 mahlık telefon ve android işletim sistemi snapdragon 820 işlemcili 4 gb ramli telefon ile gelirse kaya gibi gelir :)

darkgamer_gs

Asistan
Reaksiyon puanı
18
Symbian işletim sistemini harcayan bir firma olarak tarihe adını yazdırdı. Hala cayır cayır çalışan Nokia C6-01 cihazım var neredeyse 5 senelik bir de destek verilmiş olaydı gelecegin iOS u olma potansiyeli vardı. Hem android gibi özelleştirilirken aynı Zaman'da iOS kadar da stabil bir işletim sistemiydi. Simdi ise tek şansı Apple gibi tasarım yapıp ürettirmek ama eski dağıtım gücü artık yok. Cok iyi bir strateji izlemezlerse mobil alanına geri dönüşü imkansız olur.

Ɲevermore

Müdavim
Reaksiyon puanı
249
Apple'ın yerinde olamazdı çünkü ilk akıllı telefonu Apple üretmişti 2007'de
rMMOVB.jpg

Nokia 2007'de ne yapıyordu:
kBBOk7.jpg

berkayztr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
18
Nokia oldukça iyi bir firma, android geçmemesinin sebebi windows platformunu heryere yaymak için microsof ile birlikte bir çabaya girmesi ve bunu yakın zamanda başaracağına inanıyorum. Microsoft'un geliştirmiş olduğu bir uygulama sayesinde artık windows telefonlar için oldukça kolay uygulama yazılabilecek ve yazdığı uygulamalar otomatik olarak hem ios hem android olarakta kullanılabilecek. Yani kendi geliştirdiği bir gelitşirici motor sayesinde tek seferde 3 ayrı sistem için uygulama oyun yazabilecek hemde windows telefon kullanımını yaygınlaştıracak. İnsanların tek sıkıntısı olan uygulama bulamıyoruz markette az şeyler var sorunu bitecek ve bir süre sonra herkes kendi uygulamasını yazmaya başlayacak ve büyük bir adım atmış olacak.

Elbette yukarıdaki görüşlerim birkaç yerden duyduğum bilgiler Microsoft'un Açık Akademi videoları ve geliştirdiği şeylerden öğrendiğim bilgilerle söylüyorum, yani 100% birşey demiyorum belki daha farklı hizmetler sunabilirler bilmiyorum ama bence birkaç sene içinde o Lumialar da iphone kadar popüler olacak :) Her ne olursa olsun bence yine zirve Apple olacak :) Bunlar kişisel görüşlerim okuduğunuz için teşekkür ederim :)

darkgamer_gs

Asistan
Reaksiyon puanı
18
İ
Apple'ın yerinde olamazdı çünkü ilk akıllı telefonu Apple üretmişti 2007'de
rMMOVB.jpg

Nokia 2007'de ne yapıyordu:
kBBOk7.jpg
İste benim demek istediğim seyde bu. Adamlar cok fazla kibirleri yüzünden bu hale geldiler. Zaten Finli insanların çoğu aynı şekilde kibirli oldukları icin firmanın hareketlerinde bunları görmek doğal oluyor.
Yalnız ilk çıkan iPhone kameraya bile sahip değilken Nokia zeiss gibi iyi firmalarla kamera teknolojisinin bugünkü Temel'lerini attı. Ama apple in alışıla gelmişin dışındaki hareketi tüm dünyada büyük bir yankı uyandırdı. Tek sorun firmanın geldiği kültürün eksisi oldu.

darkgamer_gs

Asistan
Reaksiyon puanı
18
Nokia oldukça iyi bir firma, android geçmemesinin sebebi windows platformunu heryere yaymak için microsof ile birlikte bir çabaya girmesi ve bunu yakın zamanda başaracağına inanıyorum. Microsoft'un geliştirmiş olduğu bir uygulama sayesinde artık windows telefonlar için oldukça kolay uygulama yazılabilecek ve yazdığı uygulamalar otomatik olarak hem ios hem android olarakta kullanılabilecek. Yani kendi geliştirdiği bir gelitşirici motor sayesinde tek seferde 3 ayrı sistem için uygulama oyun yazabilecek hemde windows telefon kullanımını yaygınlaştıracak. İnsanların tek sıkıntısı olan uygulama bulamıyoruz markette az şeyler var sorunu bitecek ve bir süre sonra herkes kendi uygulamasını yazmaya başlayacak ve büyük bir adım atmış olacak.

Elbette yukarıdaki görüşlerim birkaç yerden duyduğum bilgiler Microsoft'un Açık Akademi videoları ve geliştirdiği şeylerden öğrendiğim bilgilerle söylüyorum, yani 100% birşey demiyorum belki daha farklı hizmetler sunabilirler bilmiyorum ama bence birkaç sene içinde o Lumialar da iphone kadar popüler olacak :) Her ne olursa olsun bence yine zirve Apple olacak :) Bunlar kişisel görüşlerim okuduğunuz için teşekkür ederim :)
Yalnız söyle bir düzeltme yapayım Android icin olan tek program iptal edildi. Yanı sadece iOS icin geçerli bu durum.

berkayztr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
18
Yalnız söyle bir düzeltme yapayım Android icin olan tek program iptal edildi. Yanı sadece iOS icin geçerli bu durum.

Tam net bir bilgim yok dediğim gibi verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim sağdan soldan duyduğum vs. videolardan gördüğüm kadarıyla biraz kişisel görüşlerimi katarak size birşeyler aktarmaya çalıştım, yanlışlarım için özür dilerim bilgi içinde tekrar teşekkür ederim :)

uguraydın

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Windows phone mobile ısletim sistemiyle özlemini duydugumuz noki geri dönücek gibi duruyor umarım geri donerler ve apple ile büyük bir rekabet başlar

AMC

Müdavim
Reaksiyon puanı
762
Nokia devri bitti.

truva27

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bundan 2 yıl önce Nokia Lumia 1020 modeline 41 megapiksel kamera koymuştu.Patlama yapar diye düşünmüştüm ama havada kaldılar... En son çabaları bu olmuştu. Bende Nokia Devrinin kapandığını düşünüyorum. Nokia Tarih oldu

the grudge

Müdavim
Reaksiyon puanı
48
NOKIA tarih olmadı olmaz... sadece ms ajan sokup zayıf düşürüp ele geçirdi... NOKIA eskisinden daha iyi şekilde geri geliyor... dandiPhone almak gereksiz olacak...

AMC

Müdavim
Reaksiyon puanı
762
NOKIA tarih olmadı olmaz... sadece ms ajan sokup zayıf düşürüp ele geçirdi... NOKIA eskisinden daha iyi şekilde geri geliyor... dandiPhone almak gereksiz olacak...

Tamam zamanında bizi iyi kazıkladılar.

Owl

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
6600 A andorid koysalar 6S i satar alırım :)

epsilon06

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,077
Nokia Android olsa hiç bu kadar zorlanmazdım telefon ararken.Şu an sony z5 kullanıyorum ama bundan önceki yaklaşık 6-7 yıllık nokia 700 ü aratıyor bazen 700 üde bilen bilir nokianın tutmayan sorunlu telefonlarından kulaklık girişi 2,3 yıl kadar önce pert olsada iyi dayandı gerçekten keşke nokia adam gbi telefon yapsaydı şimdi baya iyi yerlerde olurdu.

darkgamer_gs

Asistan
Reaksiyon puanı
18
Nokia Android olsa hiç bu kadar zorlanmazdım telefon ararken.Şu an sony z5 kullanıyorum ama bundan önceki yaklaşık 6-7 yıllık nokia 700 ü aratıyor bazen 700 üde bilen bilir nokianın tutmayan sorunlu telefonlarından kulaklık girişi 2,3 yıl kadar önce pert olsada iyi dayandı gerçekten keşke nokia adam gbi telefon yapsaydı şimdi baya iyi yerlerde olurdu.
Keşke o hataları yaparken şirketin başında daha kaliteli bir CEO çalışsaydı. Bu Finlilerin kendilerini beğenmişlikleri yüzünden biz tüketiciler ne zorluklar yaşıyoruz.

Yeşil Okçu

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,810
2 Yıl Önce Telefon Hakkında Hiçbir bilgim yoktu ve sadece ön kamerası var diye Lumia aldım . Üstüme gelmeyin evet cahilliğin bu kadarı . Şuan çok pişmanım android istiyorum alan yok ....

Graveworm

Müdavim
Reaksiyon puanı
494
Arkadaşlar hemen hemen hepimiz hayatımızın bir döneminde nokia cep telefonu kullanmıstır.Nokia denince akan sular dururdu sağlımlık akıcılık kamera hepsinde üst düzey bir beğeni sağlamıştı.Ve bence Nokia nın en bük hataso Androide geçmemesi Symbianda ısrar etmeleriydi.Peki arkadaşlar sizce nokia eski günlerindeki gibi olsaydı günümüzde sektörün lideri ve en iyisi olarak adlandırılan Apple ın yerinde olur muydu

Apple'ın yanında kimse olamaz bunu bir bilelim. Adamlar 3000mAh batarya veriyor fakat doğru kullanımda Apple'ın 1700mAh ları daha uzun süreli çıkıyor. Bilemiyorum yani

pinterest

Müdavim
Reaksiyon puanı
157
Nokia, Microsoft yüzünden bugün bu halde. Nokia ister miydi o WP denen uğursuzu kullanmayı. Hatta büyük ihtimal Belle ile yoluna devam ederdi.

Kim ne derse Belle'nin arayüzü o zamanın ne Android'ine ne de iOS'una benziyordu. Harikaydı. Çok kullanışlıydı. Ama ARM11 mimarisiyle devam etmesi onun sonunu getirdi. Symbian gibi mobilin belki de yüz yılda bir karşılaşacağı yazılımın sahibiydi. Donanım gereksinimleri olarak da yazılımsal optimizeler olarak da üst seviye bir işletim sistemiydi. Ne zaman ki Microsoft oyuna dahil olup Symbian gelişimini durdurup WP diye dayatmasına kadar. Sonrası malum.

Batarya güzel kamera güzel donanım iyi SD kart girişi olmayan L920

Batarya kötü kamera iyi donanım iyi SD kart girişi olan L820

Batarya iyi kamera fena değil donanım kötü SD kart girişi olan L720

Batarya berbat kamera kötünün iyisi donanım kötü ve radyosuz SD kart girişi olan L620.

Batarya en kötünün iyisi kamera çağ dışı donanım kötü SD kart girişi olan ama alt tuş ışığı olmayıp Glance Screen desteklemeyen L520.

Daha ilk nesilde tam teşekküllü cihaz bile yok.

Donanım olarak da gelişmedi.

Finliler Microsoft ile Stephen Elop'un adını bile duymak istemiyor.

Onların yerinde olsam Microsoft ürünleri satışını yasakların ülkede. Az bile yapıyorlar böyle.

Eğer Nokia şu günde ayakta Android kullanıyor olsaydı belki eskisi gibi birinci kalmazdı ama Apple ile büyük bir savaşın ortasında satışlarına devam ederdi. Şimdi ise etrafında ne kadar farklı sektör varsa onlara adım atıyor. Ericsson gibi Nokia da kendine farklı pazarlar arıyor.

Son düzenleme:

rawkid

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,316
Şu an samsung'un adının geçmeyeceği bir gerçekti. Nokia şu an adam akıllı android kullanan bir cihaz üretsin düşünmeden gider alırım. (tabi parasıda önemli :D )

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
Şu an samsung'un adının geçmeyeceği bir gerçekti. Nokia şu an adam akıllı android kullanan bir cihaz üretsin düşünmeden gider alırım. (tabi parasıda önemli :D )
yanlış samsung her zaman olucak tek telefon üretmiyor herşeyi üretiyor samsung'tan kurtuluş yok.