Ebay.com'dan Nasıl Alışveriş Yapılır ? ( En Uygun Fiyatlar)

Bu konuyu okuyanlar

Tys23

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,229
Bildiğiniz gibi ülkemizde çoğu şey yurtdışına oranla daha pahalı ve bu olay biraz can sıkıcı. Her ürün için aynı şey söylenemez. Bu konuda günlük hayatta kullandığımız ürünleri yurtdışından nasıl daha ucuz'a alırız buna değineceğiz. Tabi satın alma'nın yanı sıra bazı istisnalar var.

Bu istisnalar ; Kozmetik ürünler , cep telefonu , notebook , ayakkabı ve içinde deri ibaresi geçen ürünler gelmeyebiliyor. Bu yazdıklarım Ebay adlı site için geçerli. İstisnalar olabiliyor ve aldığınız bazı kozmetik ürünler , ayakkabı ve deri içerikli ürünler size ulaşabiliyor.

1- Ebay.com burayı kullanarak siteye giriş yapıyoruz. Burada 1 ve 2 numaraları ile belirttiğim yerleri açıklayacak olursak ;

2 Numaralı Yer : Buradan site'ye üye oluyoruz ve alışverişlerimize başlıyoruz.
1 Numaralı Yer : Buradan ise üye olduktan sonra giriş yapıyoruz.

1.jpg

2- İlk resimde gösterdiğimiz gibi 2 numaralı alana tıklayarak üye olacağımız alana geliyoruz.

İlk iki satır'a mail adresimizi giriyoruz.Ardından üçüncü satırda şifremizi belirliyoruz. Dördündü satırda ise Ad ve Soyadımızı giriyoruz. Son satırda ise bayrağın olduğu yerden Türkiye bayrağını (+90) seçerek sağ tarafında kalan yere cep telefonu numaramızı giriyoruz.

Üyelik ekranı.jpg

3- Hesabımızı açtık. Amacımız alışveriş olduğu için adresimiz gerekli. Bu adres ev adresiniz,iş adresiniz vb. yerler olabilir ama adresi doğru yazmanız çok önemli.

Anasayfa'nın sol üst köşesine gelerek " Account Settings " adlı yere tıklıyoruz ve bizi hesabımızın ayarlarının olduğu yere götürüyor.

Adres Girilecek Yere Gelme.jpg

4- Hesap ayarlarımız açılıyor ve sol tarafta bilgilerimizi oluşturup ve düzenleyebileceğimiz bir panel var. Burada işaretlediğimiz " Addresses" kısmi bizim kullanacağımız yer.

Adres Girilecek Yer.jpg

5- Yukarıda bahsettiğimiz gibi "Addresses" kısmına geldik. Gine burada sağ tarafta işaretlediğimiz gibi " Create" yazan yerlere tıklayarak adres bilgilerimizi giriyoruz ve ardından artık alışveriş yapmak için hazırız.

Adres Girilecek Yer Yazı.jpg

6- Adres bilgilerimizi yazdıktan sonra artık anasayfa'ya gelerek istediğimizin ürün veya ürünlerin aramasını yapabiliriz. Biz burada "İphone 5s case" diye ürünlerimizi aratmaya başladık.

Arama Kısmı.jpg

7-
Ürünler tek tek sıralandı ancak dikkat etmemiz gereken bazı seçenekler var. Burada kırmızı ile işaretlediğimiz yer'i seçmemiz ürünü direkt almak için geçerli olacaktır.

Seçenekler 1.jpg

8-
" Buy it now" ibaresini seçtikten sonra alacağımız ürünün kargosu'nun ücretsiz olması önemli. Çünkü neredeyse Dünya'nın bir ucundan bir ürünü buraya getirtmek bir hayli tuzlu olacaktır. Solda ki panelden yeniden " Free İnternational Shipping" adlı seçeneği seçerek ücretsiz kargo olayını'da halledebiliriz.

Seçenekler 2.jpg

9 -
Ardından satış adedine yani ürünlerin altında yer alan " xxxx sold " yerine bakarak hangi ürünün daha çok satıldığı ve güvenilir olduğunu kısmen anlayabiliriz. Ayrıca "From Xxxxx " yazan yerde ise ürünün hangi ülkede satıldığı yazıyor.Bu adımı atladıktan sonra beğendiğiniz ürünü seçip ürün detaylarına bakıyoruz. Ürünü açtıktan sonra dikkat etmemiz gereken sağ tarafta kırmızı ile belirttiğimiz satıcının geri dönüş aldığı pozitif yüzde var. Buranın %90 üstü olması satıcının çıkabilecek sorunlarda geri dönüşü için önemlidir.

Seçenekler 3.jpg

10-
Bu kısımda ise her üründe olmayan ama genelde telefon kılıfları , teknolojik ürünler vb. gibi kısımlarda karşımıza çıkıyor. İlk gösterilen yerden rengini, ikinci gösterilen yerden ise uygun modeli seçiyoruz.

Seçenekler 4.jpg

Son düzenleme:

Tys23

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,229
11- Yukarıda belirttiğimiz seçenekleri size uygun olanları belirledikten sonra ürünü direkt alıp ödemi mi yapmak istiyorsunuz yoksa sepete atıp diğer seçeceğiniz ürünler ile birlikte mi alacağız onu belirliyoruz. Resimde belirttiğimiz gibi istediğiniz seçenek ile devam edebilirsiniz.

Seçenekler 5.jpg

12-
" Buy İt Now" seçeneğini tercih ettiğimiz farzederek ödeme kısmına geçiyoruz. Buraya tıkladıktan sonra bize 2 farklı ödeme seçeneği veriliyor. Paypal ve diğer kartlar. Paypal'ın artık ülkemizde hizmet vermeyeceğini düşünerek diğer kartlar daha iyi tercih olacaktır. Her banka'nın kredi kartını kullanabiliyoruz. Ön ödemeli kartlar'da geçerli oluyor ancak bankkartlar bazen sorun çıkarabiliyor.

Ödeme Seçeneği.jpg

13 -
Ödeme için yaptığımız tercih'ten sonra " Continue" kısmına tıklayarak ödeme alanına geliyoruz. Resimde belirttiğimiz yerleri doldurarak en altta bulunan "Pay" adlı butona tıklayarak ürünümüzü alıyoruz.

Ödeme Yeri.jpg

14-
Herşey tamam ürünümüzü aldık ve ödememizi yaptık. Akılda bir soru işareti kaldı ürünümü nereden görebilirim ? Nasıl takip ederim ?

Anasayfa'ya gelerek sağ taraftan "Purchase History" adlı butona tıklayarak verdiğimiz şiparişleri görebiliyoruz. Resimde belirttiğimiz yerlerde tahmini geliş aralığı ve kargo takip numarasını görebiliyoruz. Gelelim kargo takip'deki en önemli kısıma. Aldığınız her ürün için takip numarası verilmez. Bunun sebebi bu üründen binlerce satılıyor ve her biri için takip numarası vermek zor. Genelde 5 dolar ve 5 dolar fiyat etiketinin üstündeki ürünlere kargo takip numarası veriliyor.Kargo'da ücretsiz olduğu için takip numaramız olmayabiliyor ve bunun içinde korkmamıza gerek yok belirtilen tarihler içinde gelmez ise başka konuda işleyeceğimiz iade işlemlerini başlatacağız.

Takip ve Geliş Tarih Aralığı.jpg

Hazırladığımız rehberde Ebay.com adlı yurtdışı alışveriş sitesinden nasıl alışveriş yapabileceğimizi basit bir şekilde anlatmaya çalıştık. Konu'da eksik detaylar mevcuttur ve zamanla güncellenecektir.

HEPSİ BİR ARADA POSTA TAKİBİ | 17TRACK kargo takip numarası verilen ürünleri bu siteden takip edebiliriz.

Son düzenleyen moderatör:

gamer82

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
11- Yukarıda belirttiğimiz seçenekleri size uygun olanları belirledikten sonra ürünü direkt alıp ödemi mi yapmak istiyorsunuz yoksa sepete atıp diğer seçeceğiniz ürünler ile birlikte mi alacağız onu belirliyoruz. Resimde belirttiğimiz gibi istediğiniz seçenek ile devam edebilirsiniz.

Ekli dosyayı görüntüle 4593

12-
" Buy İt Now" seçeneğini tercih ettiğimiz farzederek ödeme kısmına geçiyoruz. Buraya tıkladıktan sonra bize 2 farklı ödeme seçeneği veriliyor. Paypal ve diğer kartlar. Paypal'ın artık ülkemizde hizmet vermeyeceğini düşünerek diğer kartlar daha iyi tercih olacaktır. Her banka'nın kredi kartını kullanabiliyoruz. Ön ödemeli kartlar'da geçerli oluyor ancak bankkartlar bazen sorun çıkarabiliyor.

Ekli dosyayı görüntüle 4594

13 -
Ödeme için yaptığımız tercih'ten sonra " Continue" kısmına tıklayarak ödeme alanına geliyoruz. Resimde belirttiğimiz yerleri doldurarak en altta bulunan "Pay" adlı butona tıklayarak ürünümüzü alıyoruz.

Ekli dosyayı görüntüle 4595

14-
Herşey tamam ürünümüzü aldık ve ödememizi yaptık. Akılda bir soru işareti kaldı ürünümü nereden görebilirim ? Nasıl takip ederim ?

Anasayfa'ya gelerek sağ taraftan "Purchase History" adlı butona tıklayarak verdiğimiz şiparişleri görebiliyoruz. Resimde belirttiğimiz yerlerde tahmini geliş aralığı ve kargo takip numarasını görebiliyoruz. Gelelim kargo takip'deki en önemli kısıma. Aldığınız her ürün için takip numarası verilmez. Bunun sebebi bu üründen binlerce satılıyor ve her biri için takip numarası vermek zor. Genelde 5 dolar ve 5 dolar fiyat etiketinin üstündeki ürünlere kargo takip numarası veriliyor.Kargo'da ücretsiz olduğu için takip numaramız olmayabiliyor ve bunun içinde korkmamıza gerek yok belirtilen tarihler içinde gelmez ise başka konuda işleyeceğimiz iade işlemlerini başlatacağız.

Ekli dosyayı görüntüle 4596

Hazırladığımız rehberde Ebay.com adlı yurtdışı alışveriş sitesinden nasıl alışveriş yapabileceğimizi basit bir şekilde anlatmaya çalıştık. Konu'da eksik detaylar mevcuttur ve zamanla güncellenecektir.

HEPSİ BİR ARADA POSTA TAKİBİ | 17TRACK kargo takip numarası verilen ürünleri bu siteden takip edebiliriz.
Merhaba, konu için teşekkürler.

Ebay'den bir ürün almak istiyorum ama "Payments" kısmının karşısında "Paypal", ve onun da yanında "See payment information" yazıyor.

Altta da satıcı PAYMENT ONLY PAYPAL şeklinde not düşmüş.

Ben bu ürünü alamam mı yani?

Ebay Paypal dışı ödemeyi kabul etmez mi?

İlk defa yurtdışından alışveriş yapacağım, yurtdışı alışveriş hakkında hiçbir şey bilmiyorum :)

Tys23

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,229
Merhaba, konu için teşekkürler.

Ebay'den bir ürün almak istiyorum ama "Payments" kısmının karşısında "Paypal", ve onun da yanında "See payment information" yazıyor.

Altta da satıcı PAYMENT ONLY PAYPAL şeklinde not düşmüş.

Ben bu ürünü alamam mı yani?

Ebay Paypal dışı ödemeyi kabul etmez mi?

İlk defa yurtdışından alışveriş yapacağım, yurtdışı alışveriş hakkında hiçbir şey bilmiyorum :)
Aynen alırsınız ancak sıkıntı olur para ona ulaşmaz paypal bizim ülkede'de kapandığı için sıkıntı olur.

Tys23

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,229
Paypal ülkemizde kapandığı için alışverişlerimiz sıkıntı olabilir. Çünkü bazı satıcılar sadece paypal'den ödeme alıyorlar buda kötü oldu ancak almamıza sebep değil. 1 ay içinde 100 dolarlık ürün sipariş vermiştim. Drone parçaları sadece batarya gelmedi.

gamer82

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Paypal ülkemizde kapandığı için alışverişlerimiz sıkıntı olabilir. Çünkü bazı satıcılar sadece paypal'den ödeme alıyorlar buda kötü oldu ancak almamıza sebep değil. 1 ay içinde 100 dolarlık ürün sipariş vermiştim. Drone parçaları sadece batarya gelmedi.
Yani ödeme kısmında satıcı sadece Paypal yazsa da ödeme yapabiliyor muyuz?

Ödeme yaptıktan sonra satıcı kabul etmezse para iade mi oluyor, nasıl oluyor?

gamer82

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
İade oluyor evet
O halde, kullanıcı Payments Only Paypal yazsa bile ödeme yapıp şansımı denemeli miyim?

Olmazsa da geri iade olur.

Ebay üzerinden kullanıcı ile iletişime geçebilir miyiz acaba?

Bir de gümrük, vergi vs. nasıl oluyor?

Almayı düşündüğüm iki ürün var, biri 100, diğeri 110 dolar değerinde.

Tys23

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,229
O halde, kullanıcı Payments Only Paypal yazsa bile ödeme yapıp şansımı denemeli miyim?

Olmazsa da geri iade olur.

Ebay üzerinden kullanıcı ile iletişime geçebilir miyiz acaba?

Bir de gümrük, vergi vs. nasıl oluyor?

Almayı düşündüğüm iki ürün var, biri 100, diğeri 110 dolar değerinde.
İade olmayadabilir. Orası muamma. 75 Euro 90 Doları'ı geçince aldığın ürünün %20'sini vergi olarak kapına geldiğinde ödüyorsun. Tabi 74 Euro'da 89 Dolar ödemeyeceksin diye bişey yok o olayda var. Satıcı ile iletişime geçebilirsin evet. Telefon dahi alabilirsin adama pakete hediye yazdırman yeterli genelde bu şekilde geliyor.

gamer82

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
İade olmayadabilir. Orası muamma. 75 Euro 90 Doları'ı geçince aldığın ürünün %20'sini vergi olarak kapına geldiğinde ödüyorsun. Tabi 74 Euro'da 89 Dolar ödemeyeceksin diye bişey yok o olayda var. Satıcı ile iletişime geçebilirsin evet. Telefon dahi alabilirsin adama pakete hediye yazdırman yeterli genelde bu şekilde geliyor.
Yani toplamda 210 dolar, bir de 25 dolar da kargo.

Üstüne bir de %20 vergi mi olacak?

Yaklaşık bi 50 dolar da o tutuyor.

O zaman almamamı mı tavsiye edersiniz, en azından şu Paypal belirsizliği bitene kadar.

Bir de hediye yazdırmanın ne gibi avantajı var?

Son düzenleme:

Tys23

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,229
Yani toplamda 210 dolar, bir de 25 dolar da kargo.

Üstüne bir de %20 vergi mi olacak?

Yaklaşık bi 50 dolar da o tutuyor.

O zaman almamamı mı tavsiye edersiniz, en azından şu Paypal belirsizliği bitene kadar.

Bir de hediye yazdırmanın ne gibi avantajı var?
Hediye yazdırırsan vergi'yi ileride geri yolluyabiliyorlar. Bence Paypal sorunu varken o kadar yüklü bi alışveriş yapılmaz.

sweety1

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar ebay üzerindeki ürünleri ebaypaketim.com üzerinden hızlı teslimat şeklinde alabiliyorum. Yurtdışından alışveriş için oldukça kolaylık sağlayan bir firma. Bilginiz olsun.

berkyurdum

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar ebay üzerindeki ürünleri ebaypaketim.com üzerinden hızlı teslimat şeklinde alabiliyorum. Yurtdışından alışveriş için oldukça kolaylık sağlayan bir firma. Bilginiz olsun.

Bende paypal kapandıktan sonra ebaypaketim.com'u keşfettim. Hem gümrüksüz hem de çok basit bir şekilde hızlı teslimat yapıyorlar aynı şekilde tavsiye ederim.

recobey

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba,ben internetten yurt dışı alışverişi yapmayı düşünüyorum sizce Ebay.com , tr.aliexpress , amazon.com sitelerinden hangisi daha iyi ve güvenirlidir,hangisini tavsiye edersiniz?Teşekkür ederim.

Tamerizm

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
İyi günler. Bende bi alış veriş yapayım dedim almayı tahüt etmişim galiba ama ödeme yapmadım. Şimdi mail geliyor satıcı dava açtı gibi bişeler yazıyor. Ne davası bu fikri olan varmı acaba? Tehlikeli bişey mi bu

ewket

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Guvenilir bir alişverimerkezinden yapalim daha guvenilir olur

ozencozkan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
pay pal e girilemiyor türkiye deki faaliyet durdurulmuş e-bay ı da kapatsalar yeriymiş e baydan alış veriş yapmanın yolu kalmadı gibi görülüyor