Dosya KOPYALAMA sırasında performans nasıl artırılır ?

Bu konuyu okuyanlar

panteist

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
merhaba arkadaşlar donanımım aşağıda

amd3,3 ghz fx 6x
asus M5A99 evo rc2 (evo 99)
corsair 2x4=8 gb ddr3 ram
ati 6850 gpu
sandisk 120 gb ssd

1526964024634.png

şimdi ben dosya kopyalama programlarından TERACOPY kullanmaktayım

dosya kopyalarken donanım kullanımı %10 'larda. ben bu kopyalama işlemini daha hızlı nasıl yapabilirim ?

yani 5 GB boyutunda ki bir dosyayı nasıl 2 dakika da flash'a kopyalarım ? bunun bir anlatımı var mı ?

teşekkürler.

-------------

Merhaba arkadaşım,

Öncelikle dosya kopyalama işlemindeki hız; sistemdeki işlemci, ram ve ekran kartından ziyade hard disk ve kopyalamayı yaptığın flash disk ile alakalıdır.

Veriyi aldığın medyanın / hard diskin ve veriyi kopyalacağın medyanın / hard diskin okuma/yazma hızı ne kadar yüksekse bu işlem de o kadar hızlı olur.

Mekanik hard disklerde verilen okuma/yazma hızlarını değerlendirirken bu değerin sadeece kopyalama değil veri aktarım hızı olduğunu dikkate alman gerekmektedir.
Yani dosya kopyalama işlemi dışında işletim sistemi ve diğer programlar da bu veri akış hızını paylaşmaktadır.
Ayrıca mekanik disklerdeki teorik değerlere pratikte en fazla %40 yaklaşabilirsiniz.

Yüksek hızlarda veri aktarımı için SSD / Flash bellek kombinasyonu daha verimli performans almanı sağlar. Ancak SSD'lerin bellek boyutları da şimdilik depolama alanı olarak kullanılmalarının önüne geçiyor.

Kaynak bilgisayardaki tüm değerleri göz ardı edersek de kopyalama performansının yüksek olması yalnızca kopyalamanın yapıldığı hedef flash diskin yazma hızı ile alakalıdır.

Tabi sen her seferinde farklı flash diske kopyalama yapacaksan kopyalama süresinde istikrar beklemek mümkün olmaz.

Kısaca donanımsal konfigürasyonlarda değişiklik yapmadığın sürece kopyalama performansını hissedilir derecede artırmak pratikte mümkün değil.

Umarım faydalı olur.

Son düzenleyen moderatör:
S

SDN Okuru

SDN Okuru
Merhaba arkadaşım,

Öncelikle dosya kopyalama işlemindeki hız; sistemdeki işlemci, ram ve ekran kartından ziyade hard disk ve kopyalamayı yaptığın flash disk ile alakalıdır.

Veriyi aldığın medyanın / hard diskin ve veriyi kopyalacağın medyanın / hard diskin okuma/yazma hızı ne kadar yüksekse bu işlem de o kadar hızlı olur.

Mekanik hard disklerde verilen okuma/yazma hızlarını değerlendirirken bu değerin sadeece kopyalama değil veri aktarım hızı olduğunu dikkate alman gerekmektedir.
Yani dosya kopyalama işlemi dışında işletim sistemi ve diğer programlar da bu veri akış hızını paylaşmaktadır.
Ayrıca mekanik disklerdeki teorik değerlere pratikte en fazla %40 yaklaşabilirsiniz.

Yüksek hızlarda veri aktarımı için SSD / Flash bellek kombinasyonu daha verimli performans almanı sağlar. Ancak SSD'lerin bellek boyutları da şimdilik depolama alanı olarak kullanılmalarının önüne geçiyor.

Kaynak bilgisayardaki tüm değerleri göz ardı edersek de kopyalama performansının yüksek olması yalnızca kopyalamanın yapıldığı hedef flash diskin yazma hızı ile alakalıdır.

Tabi sen her seferinde farklı flash diske kopyalama yapacaksan kopyalama süresinde istikrar beklemek mümkün olmaz.

Kısaca donanımsal konfigürasyonlarda değişiklik yapmadığın sürece kopyalama performansını hissedilir derecede artırmak pratikte mümkün değil.

Umarım faydalı olur.

ByKaMiKaZe

Müdavim
Reaksiyon puanı
20
Donanımı istediğin kadar %100 e çıkar usb nin max yazma hızını aşamazsın..

panteist

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
o zaman tek seçenek USB leri birbirine bantlayıp USB raid yapmak :)

panteist

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
herkese teşekkürler. ben şimdi bu flash diski rafa kaldırım bir adet corsair USB 3.0 class 10 flash almaya gidiyorum.

Mai Nai

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
157
Windows 8 de durum nasıl bilmiyorum ama win7 kullananlar için bende TeraCopy programını öneriyorum.
Diğer türlü performans artışı ise kopyalanan aygıt ve bilgisayarın donanımına bağlı olmak üzere değişiyor.

MBrv

Müdavim
Reaksiyon puanı
23
TeraCopy fazla bir artış yapmıyor. Tamamen donanıma bağlı.

re13el

Müdavim
Reaksiyon puanı
114
Donanımın izin verdiği kadar kullanmak istersen teracopy hızlıdır.
Windows 8' de teracopye ihtiyaç duymadım ama.

ByTETTAX

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bu flash disk ve bilgisayarındaki usb soketinin hızı mesela 2.0 veya 3.0 aynısı flash belleklerdede geçerlidir.

Atacağınız dosyaları genellikle sıkıştırın yanı winrar gibi programlarla çünkü sıkıştırılmış dosyalar daha hızlı atar bir diğer güzel tarafı ise winrar ile sıkıştırılmış dosyalar asla dosyaların içine virüs girmez...

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,135
Bilgisayarınız USB için desteklenen maksium hızın üstüne çıkamaz.
Bunlardan en hızlısı USB 3.0 olduğu için 3.0 cihazlar tercih etmeliyiz.
1526938060988.png