Donma/kitlenme sorunu!

Bu konuyu okuyanlar

Cem_Kbn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Merhabalar.
Sistemimi yeni topladım uefi flash ile Microsoft un sitesinden Windows 10 pro indirdim ve ssd üzerine kurulum yaptım birkaç gün sıkıntısız kullandım oyun ve birkaç program açtım sorunsuz sonra pc yi açtım ve 10 saniye sonra klavye nin rgb ışıkları dahil herşey kitlendi power tuşuna basılı tutarak kapatabildim ve sonrasında her açtığımda aynı sorunla karşılaştım.
Ssd ye format atmak istedim fakat bu sırada bile donup kitleniyor donmadığı yerler hdd takılıyken ve bios da iken.
Bilgisayarcıya götürdüm adam 20 yıldır bilgisayarcıyım filan dedi güvendim bıraktım 2 gün sonra yapamadım gel al dedi. Sorunu bulamamış büyük ihtimalle anakart da sorun var dedi.
Ürünler sıfırdır
Ryzen 5 2600x
Asus rog x470 f gaming
Adata rgb ram ddr4 2x8 3200mhz
Samsung evo 500gb ssd ve 2T seagate 7200rpm hdd
(geçici ekran kartı)amd radeon r7 240 2gb
HighPower 700w80+

Lütfen yardımcı olun ilginiz için şimdiden teşekkürler.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Ryzen işlemcilerde grafik birimi olmadığı için sorun ekran kartından olabilir başka bir ekran kartı ile denemenizi öneririm.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Bilgisayarcı ssd yi ve ramleri teste soktum demişti ama :(
Dediğim gibi ihtimal üzerine konuşuyorum. Toplama bilgisayarda bir sorunun birden fazla kaynağı olabileceği gibi tek kaynak olsa dahi birçok donanım olduğu için bulması biraz deneme-yanılma yoluna kayıyor. Eğer SSD ve RAM donanımlarında sorun yoksa ekran kartı-PSU-anakart-işlemci ile ilgili kontroller sırasıyla yapılmalı diye düşünüyorum. Bu arada geçmiş olsun böyle güzel ve yeni bir sistemde sorun almak gerçekten sinir bozucu olabiliyor en kısa sürede çözülmesi dileğiyle.

Cem_Kbn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Dediğim gibi ihtimal üzerine konuşuyorum. Toplama bilgisayarda bir sorunun birden fazla kaynağı olabileceği gibi tek kaynak olsa dahi birçok donanım olduğu için bulması biraz deneme-yanılma yoluna kayıyor. Eğer SSD ve RAM donanımlarında sorun yoksa ekran kartı-PSU-anakart-işlemci ile ilgili kontroller sırasıyla yapılmalı diye düşünüyorum. Bu arada geçmiş olsun böyle güzel ve yeni bir sistemde sorun almak gerçekten sinir bozucu olabiliyor en kısa sürede çözülmesi dileğiyle.
Çok umutluydum toplarken kurdum açtım tm aradığım ortam bu diyordum başıma bu geldi çok iyi bilgisayarcı diye bildiğim 3 4 kişi yalan oldu sorunu görünce. Mecbur dediğiniz gibi tek tek tüm parçaları deneyerek bulmak zorundayım ilginiz için teşekkürler.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Çok umutluydum toplarken kurdum açtım tm aradığım ortam bu diyordum başıma bu geldi çok iyi bilgisayarcı diye bildiğim 3 4 kişi yalan oldu sorunu görünce. Mecbur dediğiniz gibi tek tek tüm parçaları deneyerek bulmak zorundayım ilginiz için teşekkürler.
Yaptığınız kontrollerin sonucunu buradan bildirebilirseniz iyi olur. Kolay gelsin :)

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
Ssd ye format atmak istedim fakat bu sırada bile donup kitleniyor donmadığı yerler hdd takılıyken ve bios da iken.
Farklı olabilir ama BIOS menüsünde storage configuration altında IDE, RAID, ACHI seçenekler var: ACHI olarak mı seçili, değilse değiştirmeyi deneyin.
birkaç gün sıkıntısız kullandım oyun ve birkaç program açtım sorunsuz sonra pc yi açtım ve 10 saniye sonra klavye nin rgb ışıkları dahil herşey kitlendi power tuşuna basılı tutarak kapatabildim ve sonrasında her açtığımda aynı sorunla karşılaştım.
Bilgisayara yeni donanımsal eklemeler yapmışsanız veya bilgisayara bağlı USB vs. çevre birimler ile de alakalı olabilir. Klavye, fare, yazıcı ne varsa bağlantısını kesip sistemi başlatmayı deneyin.
SSD'yi başka bir bilgisayara bağlayarak çalıştırmayı deneyin, SSD'de sorun yoksa, kendi bilgisayarınıza da HDD'de kurulmuş bir sistemle veya Live/Çalıştırılabilir bir Linux sistem ile test edin.

Cem_Kbn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Farklı olabilir ama BIOS menüsünde storage configuration altında IDE, RAID, ACHI seçenekler var: ACHI olarak mı seçili, değilse değiştirmeyi deneyin.

Bilgisayara yeni donanımsal eklemeler yapmışsanız veya bilgisayara bağlı USB vs. çevre birimler ile de alakalı olabilir. Klavye, fare, yazıcı ne varsa bağlantısını kesip sistemi başlatmayı deneyin.
SSD'yi başka bir bilgisayara bağlayarak çalıştırmayı deneyin, SSD'de sorun yoksa, kendi bilgisayarınıza da HDD'de kurulmuş bir sistemle veya Live/Çalıştırılabilir bir Linux sistem ile test edin.
AHCI ve RAID var sadece sorun olduğu sırada AHCI aktifti