Dolphin'i Sudo/Root Yetkileriyle Açmak

Bu konuyu okuyanlar

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Şimdi aramızda halktan bir takım insanlar dolphini root yetkisiyle açamadığı için kötüleyebilmekte, yerin dibine batırabilmektedir. Lakin bunun çok zor bir yolu vardır.

Öncelikle krunner'a (Alt + f2) veya konsole'a şu komutu veriyoruz

Screenshot_20180621_221324.png

Tercih eden kdesudo dolphin de yazabilir, lakin benim tembel olduğum için sudo yetkisini hesaba tanımlayamadım. Neyse sonraki aşamada, çıkan kutuda şifreyi girin. Tebrikler, artık root yetkileriyle dolphini kullanıyorsunuz.
Screenshot_20180621_221347.png

Screenshot_20180621_221400.png

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Şimdi aramızda halktan bir takım insanlar dolphini root yetkisiyle açamadığı için kötüleyebilmekte, yerin dibine batırabilmektedir. Lakin bunun çok zor bir yolu vardır.

Öncelikle krunner'a (Alt + f2) veya konsole'a şu komutu veriyoruz

Ekli dosyayı görüntüle 43315

Tercih eden kdesudo dolphin de yazabilir, lakin benim tembel olduğum için sudo yetkisini hesaba tanımlayamadım. Neyse sonraki aşamada, çıkan kutuda şifreyi girin. Tebrikler, artık root yetkileriyle dolphini kullanıyorsunuz.
Ekli dosyayı görüntüle 43316

Ekli dosyayı görüntüle 43317
KDE'yi ve uygulamalarını savunmak için büyük bir mücadele veriyorsunuz. :)
@Halktan Biri

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Halktan bir takım şahıslar :p . Kimmiş o ya. :D

Helal olsun. Bir KDE'ciye yakışan hareketler bunlar. :)

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
sürekli root yetkisi ile kullanmakgüvenli değil.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
sürekli root yetkisi ile kullanmakgüvenli değil.
Esasında güvenlik dediğimiz şeyin ne olduğunu güzelce ölçmek lazım. Linux'un güvenliğe hakikatten ihtiyacı var mı?

Şimdi pekala, dolphini root olarak açtık. Dolphin'in yapacağı şey kısıtlı, "Bütün sistemin anasını ağlat :d" şeklinde çalışan bir eklenti indirmediğiniz sürece dolphinin yapacağı iş de güç de belli. Şimdi bu şekilde kullanmak ne tarz bir güvenlik açığı getirebilir? Esasında root dışında farklı bir kullanıcı hesabı kullanmanın esprisi, bir script sisteme zarar vereceği zaman bunu yalnızca kullanıcı hesabıyla kısıtlayabilmek ancak bunu yapacak scripte pekala geniş geniş sudo yetkisini veriyoruz. O durumda rootu kullanmaktan kaçınmanın anlamı nedir?

Ha, Linux Windows'tan güvenli midir? Ortalama bir kullanıcı pekala programlarını depolardan ve kullanıcı depolarından karşılayabiliyor. Kullanıcı depolarında da program hakkında bir dünya yorum düşüyor ve linux haliyle kapalı sistem çalıştığı için pekala güvenli. Ama "Don't Starve Crack Ubuntu" diye google'ın diplerinde kaybolan adamı Allah kurtarsın.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
Esasında güvenlik dediğimiz şeyin ne olduğunu güzelce ölçmek lazım. Linux'un güvenliğe hakikatten ihtiyacı var mı?

Şimdi pekala, dolphini root olarak açtık. Dolphin'in yapacağı şey kısıtlı, "Bütün sistemin anasını ağlat :d" şeklinde çalışan bir eklenti indirmediğiniz sürece dolphinin yapacağı iş de güç de belli. Şimdi bu şekilde kullanmak ne tarz bir güvenlik açığı getirebilir? Esasında root dışında farklı bir kullanıcı hesabı kullanmanın esprisi, bir script sisteme zarar vereceği zaman bunu yalnızca kullanıcı hesabıyla kısıtlayabilmek ancak bunu yapacak scripte pekala geniş geniş sudo yetkisini veriyoruz. O durumda rootu kullanmaktan kaçınmanın anlamı nedir?

Ha, Linux Windows'tan güvenli midir? Ortalama bir kullanıcı pekala programlarını depolardan ve kullanıcı depolarından karşılayabiliyor. Kullanıcı depolarında da program hakkında bir dünya yorum düşüyor ve linux haliyle kapalı sistem çalıştığı için pekala güvenli. Ama "Don't Starve Crack Ubuntu" diye google'ın diplerinde kaybolan adamı Allah kurtarsın.
imhotep yok başında...

Sucrofe

Müdavim
Reaksiyon puanı
677
Konu ne? Anlamadım, biri açıklayabilir mi?

EDİT: Benlik bir şey yokmuş, mesaj kendini imha edecektir.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Son düzenleme:

Sucrofe

Müdavim
Reaksiyon puanı
677
Rapor ettim kendimi, silinir muhtemelen. Cahil kaldık vallahi aralarında.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Rapor ettim kendimi, silinir muhtemelen. Cahil kaldık vallahi aralarında.
Androidçi misiniz? Herhalde başlıkta dolphini rootu falan görünce Android konusu sandınız. :)

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Aynen öyle oldu. :D
Şöyle anlatayım, Android malum Linux bazlı bir sistem olduğu için terimlerini Linux'tan aldı. Root, Android'de olduğu gibi Linux'ta da en yetkili kullanıcıya denk gelir ancak Android'de olduğu kadar zor değildir Root olmak. Root olarak sistemi çalıştırabilir, konsol üzerinde root kullanıcı olarak hareket edebilir ve bazı uygulamaların yetki alanını genişleterek root gibi davranabilirsiniz. Android'de ömründe bir kez yapacağın iş Linux'ta çocuk oyuncağıdır, sürekli normal kullanıcı ile root arasında geçiş yaparsın hatta.

Dolphin, Linux'taki pek çok dosya yöneticisinden birisi. @Halktan Biri Dolphin'i root yetkisiyle açamadığından şikayet ediyordu ve başka bir dosya yöneticisini öneriyordu. Ben de ezelden Dolphin fanatiği olduğumdan dolayı (Aslında Dolphin'in ait olduğu KDE projesine) vatanını koruyan bir asker edasıyla bu konuyu açtım.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Kısacası @Forumun Ağası Finix KDEci birisi olup, KDE'yi sonuna kadar savunmayı göze almış, bu zamana kadar gördüğüm KDE'nin hakkını en iyi veren insandır. :)

Tamam abi. Eğerki Dolphin'de bu yapılıyorsa yazıma link olarak ekleyebilirim. :)

---- Mesajlar birleştirildi ----

Edit: Açtığım konuda bu konunun linkini paylaştım. :)