Bu konuyu okuyanlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

bilicimustafa12

Müdavim
Reaksiyon puanı
626
1527104723878.png

Türk lirasının dolar karşısındaki değer kaybı devam ederken, kur 4,92'nin üzerine çıkarak yeni bir rekor kırdı.

Böylelikle Türk lirasının değer kaybı yılın başından beri yüzde 25'in üstüne çıktı.

Türk lirasının günlük kaybı ise yüzde 5'i aştı.

Çarşamba gününün ilk saatlerinde Dolar/TL kuru, Asya piyasasının açılmasının hemen ardından Japonya'daki bireysel yatırımcılardan gelen satışların etkisiyle 4.80'i geçerek, tüm zamanların en yüksek düzeyine ulaşmıştı.

1527104870073.png

Portföylerdeki Türk varlıkları
Reuters verilerine göre, parite günün ilk saatlerinde en yüksek 4.8450'yi gördü. Böylece, lira, dolar karşısında dünkü kapanış düzeylerine göre yüzde 2'nin üzerinde bir değer kaybıyla güne başlarken, Japon yenine göre de yüzde 3'e yakın geriledi.

Japonya'da bireysel yatırımcıların, sabah saatlerinde piyasanın açılmasıyla birlikte Türk kıymetlerine yönelik yüklü satışlar yaptığı ve o saatlerde hacmin düşük olmasından dolayı sert bir dalgalanma yaşandığı belirtildi.

Bloomberg haber ajansı, bu satışların normal koşullar altında "cesur ve riskli karar almaktan çekinmeyen" Japon yatırımcıların da portföylerindeki Türk varlıklarını azaltmaya başladığının bir işareti olduğunu ifade etti.

1527104906064.png

Hem güçlü dolar hem Türkiye'ye yönelik kaygılar
Analistler, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) son toplantısına ait tutanakların beklendiğini ve faiz artırımına devam sinyallerinin geleceği tahminlerinden dolayı dolara genel olarak alım geldiğini söylüyor.

Fed'in bu yıl içerisinde en az iki kez daha faiz artırması bekleniyor.

Türkiye'de ise Merkez Bankası'nın bağımsızlığına dair kaygılar ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın para politikasına daha fazla müdahil olacağına dair açıklamalarının etkisi lira üzerinde satış baskısı oluşturmayı sürdürüyor.

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, para politikası bağımsızlığının azalmasının not üzerinde baskı yarattığını söylerken, S&P de liradaki sert düşüşün durdurulması için harekete geçilmezse, mali durumun hızlı kötüleşebileceği uyarısı yaptı.

1527104934333.png

Ekonomi Bakanı Zeybekci: En doğru hamle, en doğru zamanda yapılacak
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türk Lirası'ndaki değer kaybının ekonomik temellerden değil, spekülatif nedenlerden kaynaklandığını ifade etti.

Zeybekci Twitter hesabından paylaştığı mesajlarda ekonomi yönetiminin 'en doğru hamleyi, en doğru zamanda' yapacağını ifade etti:

1527105000786.png

1527105028832.png

Borsa İstanbul'dan döviz hamlesi
Borsa İstanbul, Türk lirasının dolar karşısında hızlı değer kaybı karşısında, "Türk lirasına güven ve destek göstergesi" olarak kısa vadeli ihtiyaçları dışında kalan döviz varlıklarının tümünü bugün itibarıyla TL'ye çevirdiğini açıkladı.

1527105079910.png

Borsa İstanbul, "Türk lirasına olan güvenimizin ve desteğimizin bir göstergesi olarak, borsamızın kısa vadeli ihtiyaçları dışında kalan döviz varlıklarının tamamı bugün itibarıyla Türk lirasına çevrilmiştir" açıklamasını yaptı.

"Ülkemiz döviz piyasalarında son dönemde yaşanan spekülatif hareketlere ilişkin Borsa İstanbul Grubu'nca yapılan değerlendirmeler neticesinde ülkemizin 2017 yılında yakaladığı yüzde 7,4'lük büyüme rakamıyla G20 üyesi ülkeler arasında en hızlı büyüyen ülke olması..." ifadeleriyle başlayan açıklamada Türkiye ekonomisine dair bir dizi olumlu veri aktarıldı.

Borsa İstanbul'un açıklamasında ayrıca "tüm sektör ve şirket mali tablolarında da kurun bu seviyelere çıkmasını gerektirecek ekonomik bir verinin bulunmadığı" da belirtildi.

Kur yükselişini "seçim öncesi spekülatif yaklaşım" olarak yorumlayan Borsa İstanbul'un açıklaması "Seçim öncesi ülke ekonomisinin olumsuz gösterilmesine yönelik spekülatif yaklaşımların, mevcut ekonomik göstergelerle desteklenmediği görülmekte olup Borsa İstanbul Grubu olarak, ekonomimize ve Türk lirasına olan güvenimizi tüm şirketlerimiz ve paydaşlarımıza tekrar vurgulamak isteriz." ifadesiyle son buldu.

Dolar, 4.92 TL'yi geçerek rekor tazeledi

MoMoLa

Asistan
Reaksiyon puanı
50
Dolar yükselmiyor ₺ değer kaybediyor.

Constantin87

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,930
Her türlü ürünü ithal eder olduk bu şekilde giderse vay halimize Merkez bankası faiz artırımına gitti yükselmesi durdu umarım daha fazla artmaz sonumuzun yunanistan gibi olmasından korkuyorum.

mapavrili

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,444
Her türlü ürünü ithal eder olduk bu şekilde giderse vay halimize Merkez bankası faiz artırımına gitti yükselmesi durdu umarım daha fazla artmaz sonumuzun yunanistan gibi olmasından korkuyorum.
Korkmayın Reis trt1 de izleyin.eminim bir açıklama yapacaktır.

Constantin87

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,930

Cumhurbaşkanın ekonomiden anladığını düşünmüyorum maalesef,maliye bakanı bile harcamalarınıza dikkat edin dediğinde fırçalamıştı. Söylemlerinde sürekli seçimden sonra vurgusu var neden şimdiden aksiyon ve önlemler almıyor acaba

bilicimustafa12

Müdavim
Reaksiyon puanı
626
Cumhurbaşkanın ekonomiden anladığını düşünmüyorum maalesef,maliye bakanı bile harcamalarınıza dikkat edin dediğinde fırçalamıştı. Söylemlerinde sürekli seçimden sonra vurgusu var neden şimdiden aksiyon ve önlemler almıyor acaba
Sonumuz pek iyi görünmüyor allah beterinden saklasın ne diyelim.

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,258
CB açıklama yaptı ya sizde davranmayın böyle! Dediğine göre 24 Haziran'dan sonra ne dolar kalacak nede ekonomi hepsi düzelecek.
Yaw he he bu zamana kadar düzeltememişsin bundan sonra düzelteceğim diyor. Çocuğuma söylesem inanmaz..

michuozawa

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
492
seçimi atlatalım hele, her şey çok güzel olacak.
dolar düşecek ekonomi coşşşş...
MB geç gelen hamlesi bile rant kapısı oldu birilerine, ki yapacak daha iyi bir hamle yokken hamleyi geciktirmesi! akıl karı değil.

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,258
Lafontenden masallaaa masalallaaaa

mstfhll2012

Doçent
Reaksiyon puanı
4
Devlet giderlerinin önüne geçilemezse, "devletin malı deniz yemeyn keriz" mantığıyla yıllardır yandaşlarına peşkeş çekilmeye devam edilirse, ne kadar akraba varsa ihaleleri şirketleri ona verip ağzını açana fetocu diye iftira atılırsa ne yabancı kaynak nede yatırımcı gelir bizde ancak doların yükselişini izleriz. Yazık güzelim ülkemi ne hale getirdiler

Ahmetcan26

Asistan
Reaksiyon puanı
88
ya panik yapmayın.rusya da dünyanın en güçlü 2.devleti.ama ekonomisi dolar karşısında bizden fazla değer kaybediyor.herkez dolar alıyor.ben 2.70 lerdeyken ve bir de 3 tlye yakınken almıştım.2yıl önce 5tlnin üzerine çıksın seçimden önce kaydırıcam.merak etmeyin seçimden sonra abd gelişmekte olan ülkelerle uğraşmaz ve dolar 3 tl ye kadar çakılmasını umuyorum.en azından öyle olmalı.abd kendini düşünücektir.sen dünya liderisin git uzaya füze fırlat bizimle ne alıp veremediğin olabilirki abd senin!!!eğer dolar düşmezse abd değişmemiş demektir.düşmezse 2-3yıl içinde abd kötü günlere gidiyor.demektir.merak etmeyin böyle devam edemezler.eğer ederlerse abd 20 yıl içinde yok olur.ama bana sanki devam edicekler gibi geliyor.satıp satmamak size kalmış!!!!!

---- Mesajlar birleştirildi ----

ayrıca trumpu da öldürücekler bilmiyoruz da demeyin bilmenizi istedim.

Son düzenleme:

jincx

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
ya panik yapmayın.rusya da dünyanın en güçlü 2.devleti.ama ekonomisi dolar karşısında bizden fazla değer kaybediyor.herkez dolar alıyor.ben 2.70 lerdeyken ve bir de 3 tlye yakınken almıştım.2yıl önce 5tlnin üzerine çıksın seçimden önce kaydırıcam.merak etmeyin seçimden sonra abd gelişmekte olan ülkelerle uğraşmaz ve dolar 3 tl ye kadar çakılmasını umuyorum.en azından öyle olmalı.abd kendini düşünücektir.sen dünya liderisin git uzaya füze fırlat bizimle ne alıp veremediğin olabilirki abd senin!!!eğer dolar düşmezse abd değişmemiş demektir.düşmezse 2-3yıl içinde abd kötü günlere gidiyor.demektir.merak etmeyin böyle devam edemezler.eğer ederlerse abd 20 yıl içinde yok olur.ama bana sanki devam edicekler gibi geliyor.satıp satmamak size kalmış!!!!!

ayrıca trumpu da öldürücekler bilmiyoruz da demeyin bilmenizi istedim.

Rusya ile karsilastirma yapmak dogru degil , onlarin yer alti zenginlikleri var ve bunlari ihrac edip ulkeye doviz sokuyorlar. ve ayriyetten Rusya gectigimiz aylarda butun borclarini bitirip 0 borclu ulke oldu, ya Turkiye? Ohal le ulke yonetilirse olacagi buydu

Ahmetcan26

Asistan
Reaksiyon puanı
88
ya etkilese bile sen rusya gibi çin gibi kore gibi hindistan gibi öne çıkan gelişmiş ülkelerde gördün mü panik yapan insan ??rusyanın parası en son baktığımda tlye göre söylüyorum hepsini.rus parası 6 kuruş.çin parası 30 kuruştan 60 kuruşa yükseldi.adamlar çalışıyor kötü gidaşata rağmen paralarını 2 ye katladı.biz gelişmiş ülke olamadığımız için ne yazık ki yıllardan beri!!biz panik yapıyoruz.dolar yükseliyor diye ölmessin.dolar olarak borç almazsın.dışardan dolarla mal almazsın.doları kullanmayarak doları protesto edersin.o 3 tlye kadar düşücektir inanın bana.zamanı gelsin o düşücek.

Rusya ile karsilastirma yapmak dogru degil , onlarin yer alti zenginlikleri var ve bunlari ihrac edip ulkeye doviz sokuyorlar. ve ayriyetten Rusya gectigimiz aylarda butun borclarini bitirip 0 borclu ulke oldu, ya Turkiye? Ohal le ulke yonetilirse olacagi buydu
ohalle alakası yok bazı hatalar yapılmış olabilir ama benim dediğim gibi düzeltilebilir.bundan önceye bakmak değil bundan sonraya bakmak lazım.sen haksızsın demiyorum.ohalde bir hata olabilir.önümüze bakılcak artık!!!yeraltı olmayan bir ülke de zengin olabilir.bence yer altı eskidendi.koy günéş enerjisini.mesela afrikada açlıktan ölüyolar insanlar.bize göre çook saçma!! afrika sıcaktır.sıcak yerlerde fazla güneş enerjisi üretilir.koy güneş enerjisini aç kalmazsın.işte bize göre afrikalılar neyse.biz de avrupaya göre gelişmiş ülkelere göre afrikalıyız.kıyaslamayı siz yapın artık!!

biz aç değiliz.ama onlara göre böyleyiz malasef.panik yapmadan duramıyoruz.

Son düzenleme:

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Panik yok!
İran ve Rusya parası bizim paramızın kaybından en az üç kat daha fazla değer kaybetti.
Bu bir saldırıdır, seçimlerin arkasından herşey normale dönecektir.
2001 yılında hacca gitmiştim, giderken dolar 600 lira idi, aynı günün gecesi Mekkede bir otelin lobisinde Türkçe haberler izlerken doların 1200 lira olduğu haberini alınca ülkem adına geçip bir kenarda gizlice ağlamıştım.
Birşeycikler olmadı, birileri buradaki kara gözlüklü arkadaşlar gibi öldük, yıkıldık, bittik tükendik modunda estirdikleri rüzgarlar bir gün geldi ki dindi, kimse açlıktan falan ölmedi. Belki ülkemiz biraz fakirleşti, yediğimiz lokmalarımızın sayısı azaldı ama hala ayaktayız ve yaşıyoruz elhamdülillah. Biz Türkler parayla, pulla diz çöktürülemeyecek bir milletiz, ve kıyamete kadar da ayakta kalmağa devam edeceğiz inşaallah.

KNMX

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,747
İnşallah yakında düzelir.

jincx

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
la olm bu saldırı ise neden karşı koymuyor , dış mihrakların oyunu ise neden bu oyunları çözemiyor. 15 senedir başta , bütün yetkiler onda . Büyük Türkiye ise bu saldılardan hala nasıl etkilenebiliyor ?

mapavrili

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,444
Yahu bu kadar basit bir sorunu çözemeyen bir iktidar olurmu , otur bilgisayarın başına bas klavyenin tuşlarına çöz bu dövız sorununu , hiç mi bu forumlarda yazan tarifleri takip etmiyorsun.
Bu forumda herşeyin çözümünü bulan insanlar var, onlara sorun en azından, üretim nasıl artar, işsizlik nasıl çözülür.vs vs. Bütün bunların çözümü bir klavyenin başına geçip tuşlara basmaya bakar, tıpkı burada yapan arkadaşlar gibi.

Ahmetcan26

Asistan
Reaksiyon puanı
88
kendi eliyle beni zengin ediyorlar sizde zengin olmak istiyorsanız alabilirsiniz!!!

birazcıkta olaylara olumlu bakın!!!

Son düzenleme:

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
yav işin yoksa bu kriz tellallarına yetiş :D devletimiz sapasağlam ayakta. doların patronları iş başında diye ne yapak yani, devleti mi ülkeyi mi teslim edek, savaşıcağız ve seçimden sonra hem dolara hem faize darbeyi indireceğiz.

F1kan

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,882
ya panik yapmayın.rusya da dünyanın en güçlü 2.devleti.ama ekonomisi dolar karşısında bizden fazla değer kaybediyor

Rusyanın ekonomisi hiçte o kadar iyi değil. Askeri bakımdan güçlü olması demek ekonomik bakımdan güçlü olucağı anlamına gelmez.

Hatta Rusya ekonomide ilk 5 te bile değil öyle söyleyim sana

mapavrili

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,444
olm seçimi neden bekliyorsunuz , indirebiliyorsak neden hemen şimdi darbeyi indirmiyoruz
Amaçlarını hala anlamadınız mı, seçimlere kadar Erdoğan'ın zayıflamasını sağlayıp seçimi kaybettirmek. Sonrasında da kendilerine muhtaç ve her istediklerini yapmaya hazır bir Türkiye istiyorlar.

bilicimustafa12

Müdavim
Reaksiyon puanı
626
Doların bu denli yükselmesi tabikide bizim aleyhimize birşey, üzülenlerden biriyim bende fakat amacı seçim öncesi karışıklık yaratmak.

F1kan

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,882

Söyle bakalım Reis ne açıkladı. Nasıl düşücek bu dolar ?

Yahu bu kadar basit bir sorunu çözemeyen bir iktidar olurmu , otur bilgisayarın başına bas klavyenin tuşlarına çöz bu dövız sorununu , hiç mi bu forumlarda yazan tarifleri takip etmiyorsun.
Bu forumda herşeyin çözümünü bulan insanlar var, onlara sorun en azından, üretim nasıl artar, işsizlik nasıl çözülür.vs vs. Bütün bunların çözümü bir klavyenin başına geçip tuşlara basmaya bakar, tıpkı burada yapan arkadaşlar gibi.

Madem bu kadar kolaymış niye çözülmüyor o kadar. Reisin ekibi yok mu ? Var. Eee o zaman neden yıllardır bazı sorunlar çözülmüyor ?

Ahmetcan26

Asistan
Reaksiyon puanı
88
iş siyasete girince ortalık kızışıveriyor.çok fazla devam ettirmeyin bu muhabbeti.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Son mesajlar