Dizüstüne temizlik sıvısı döküldü, klavye bozuldu

Bu konuyu okuyanlar

yedek1000

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
71
Merhaba

Cihaz lenovo dizüstü (bana ait değil). Temizlik yaparken sanırım cam sil vb. bir şey klavyenin üstüne çok az bir miktar dökülmüş. Sonrasında arkadaşım klavyenin tuşlarına bastığında örneğin w 'ye bastığında 2 rakamıda yanında çıkıyor bunun gibi çift yazma vb. problem oluştu. Harici bir klavye ile kullanılıyor.

Çözüm olarak aklıma bir süre cihazı bekletmek geldi ama çözüm olmadı. Şimdi cihazın içini açıp kontrol edeceğim ama oradan da sonuç alamazsam klavyeyi değiştirsem durumu düzeltmem mümkün olurm u? tecrübesi olan varsa yardımcı olursa memnun olurum

yedek1000

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
71
Klavyeyi söktüm fakat cihazın içine su kaçması pek mümkün değil gibi. Çünkü klavye altında plaka var. Yanlız bir handikap daha çıktı oda harici klavyede ara ara takılmaya başladı.

HÜDHÜD

Rektör
Reaksiyon puanı
6,555
klavyeyi çıkarıp kolonyalı mendil ile temizlemeli ve kuruttuktan sonra yeniden takmalı... tuşların altındaki devrelerine kadar kolanyalı mendil ile temizlemeli... özellikle hata veren tuş bölgesini.

yedek1000

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
71
klavyeyi çıkarıp kolonyalı mendil ile temizlemeli ve kuruttuktan sonra yeniden takmalı... tuşların altındaki devrelerine kadar kolanyalı mendil ile temizlemeli... özellikle hata veren tuş bölgesini.
CEvap için teşekkürler...

Fakat klavyenin altı plaka kaplı onuda sökecek miyim? Tam olarak hangi kısımları yapmam gerekiyor? İsterseniz fotoğraf atabilirim. Ama klavye hemen hemen şuna benziyor.
2:50 de başlıyor klavyenin altı tam olarak videodaki gibi.

Logithx

Profesör
Reaksiyon puanı
2,104
Merhaba

Cihaz lenovo dizüstü (bana ait değil). Temizlik yaparken sanırım cam sil vb. bir şey klavyenin üstüne çok az bir miktar dökülmüş. Sonrasında arkadaşım klavyenin tuşlarına bastığında örneğin w 'ye bastığında 2 rakamıda yanında çıkıyor bunun gibi çift yazma vb. problem oluştu. Harici bir klavye ile kullanılıyor.

Çözüm olarak aklıma bir süre cihazı bekletmek geldi ama çözüm olmadı. Şimdi cihazın içini açıp kontrol edeceğim ama oradan da sonuç alamazsam klavyeyi değiştirsem durumu düzeltmem mümkün olurm u? tecrübesi olan varsa yardımcı olursa memnun olurum
Laptop klavyelerindeki arızalar çoğunlukla düzeltilemiyor sen yinede şansını dene baktın olmuyor yenisi alacaksın artık..

Logithx

Profesör
Reaksiyon puanı
2,104
@Kemal_S korkum yeni klavye dede aynı sorunla karşılaşmak yoksa zaten çok pahalı bir şey değil.
Sıvının anakart yüzeyine kadar indiği düşünmüyorum klavyenin altındaki plaka sıvının anakarta geçmesini engellemiştir klavyenin içinde şeffaf klavye devresi var sıvı temaslarında hasarı o parça alıyor hassas bir parça klavyeyi internetten yada artık nerden alacaksan temin edersin flex kabloyu takar denersin klavyede aynı sorun devam ediyorsa iade edersin..