Dizüstü Nasıl Seçilir

Bu konuyu okuyanlar

-BeSTe-

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Sunulan işletim sistemi yeterli mi?
İhtiyaçlarınızı karşılayabilecek yeni bir dizüstü almayı düşünüyorsanız tavsiyelerimize bir göz atın

* Sunulan işletim sistemi yeterli mi?
* 2İşlemci seçimi
* 3Ne kadar RAM yeterli?
* 4Ekran kartını seçerken
* 5Port sayısı önemli
* 6Kaç inç ekran boyu olmalı?
* 7Ekran kalitesini test edin
* 8Kablosuz iletişim özellikleri
* 9Trackpoint, touch pad / track pad
* 10Pil ömrü

Dizüstü bilgisayarlar günden güne daha da popüler hale geliyor. İster kişisel kullanım için, ister iş için olsun masaüstü bilgisayarların yerine tercih edenlerin sayısı azımsanamayacak kadar fazla. Değişen teknoloji ve alışkanlıklar insanları mobil hayata daha çok yönlendiriyor. Buna karşın sadece bir dizüstü bilgisayar satın almak etkin bir şekilde mobil hayata sahip olmak anlamına da gelmiyor.

Rekabetin de etkisiyle elektronik ürün satan pek çok mağaza düşük fiyatlar ve kampanyalarla kullanıcılara dizüstü satın alma şansı sunuyor. Ancak tam da bu noktada kullanıcılar adına dikkate alınması gereken bazı önemli noktalar söz konusu. Her düşük fiyatlı dizüstü, kaliteli donanıma sahip olmayabilir. İhtiyaçlarınızı karşılayabilecek yeni bir dizüstü almayı düşünüyorsanız sizler için derlediğimiz 10 temel kritere göz atmanızda fayda var.

İşletim sistemi
Piyasada satılan pek çok bilgisayar ön yüklemeli işletim sistemleriyle geliyor. Bunların çoğunda da Microsoft'un Windows XP Home ve Vista Home Basic sürümleri yer alıyor. İlk başta bu bir problem olarak görülmeyebilir. Hatta fiyat açısından uygun da gelebilir. Eğer ofis programları kullanıp internette dolanmaya ve sadece e-posta alıp göndermeye niyetliyseniz neden daha pahalı olan sürümlere para ödeyesiniz ki?

Fakat şu da var ki pek çok şirket veya kullanıcı Microsoft'un daha donanımlı işletim sistemlerine (üst sürümlere) gerçekten ihtiyaç duyuyor olabilir. Bunun adına ister geniş kapsamlı bir ağ, isterseniz de daha yoğun kullanılacak multimedya uygulamaları deyin, her şekilde üst sürümler sizin kullanım alanınıza göre çeşitli artı yönlere sahipler. Dolayısıyla önce dizüstü bilgisayarınızla ne yapmak istediğinize karar vermekle işe başlamalısınız. Ardından bu ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir işletim sistemi seçmelisiniz.

Chip

yuureii

Profesör
Reaksiyon puanı
3
Tamam hepsini kontrol ederiz de ekran kalitesi ve pil ömrünü almadan test etme şansımız yok.

Joyz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
marka güvenilirliği, garanti kapsamlarına da önem verilerek seçenekler genişletilip daraltılabilir (nasıl genişler ? -uluslararası garanti sağlayan markaların ürünlerini yurtdışından, daha ucuza temin edebilirsiniz.)

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
wallahi lazim şunu diyebilirim core2duo işlemciye sahip rami 1 gb ve üzeri olan markası sağlam ASUS TOSHIBA gibi bir laptop artık masaüstü bilgisayarlarla yarışacak düzeye gelmiştir mobilitesini de düşündüğünüzde masaüstü almak yerine tercih edilebilir ki ben de evde laptopumu masaüstü olarak kullanıyorum... core2duo dedim bilgisayarı en çok kasan yoran şey video işlemektir... core2duo işlmeciye sahip bir bilgisayar çok rahat bir şekilde video işlyebilmektedir bilmem anlatabildim mi? bunun yanı sıra laptop alırken bluetooth camera kart okuyucu gibi donanımlar küçük detaylar gibi görünse de çok kullanışlıdır... sonradan bunları almak yerine makinenin üzerinde olması çok üyük avantajdır... bunun dışında pil olayına gelince ASUS bataryalar genelde 3-4 saat kullanılabiliyor... eğer evde kullanıyorsanız ve taşımıyorsanız bataryayı tam ya da yarım doldurup çıkarınız 2 haftada bir ya da ay da bir makinaya takıp tamamen boşaltıp tekrar doldurup makinadan çıkarınız böylece bataryanızın performansı düşmeyecektir... aksi takdirde zamanla batarya ömrü 30 dakiaknın dahi altına inebilir...

UgurABA

Dekan
Reaksiyon puanı
15
Dizüstü nasıl seçilir? Gider bakarsın tüm laptoplara gezersin gezersin özelliklerini birbir okursun fiyatlarını karşılaştırırsın daha sonra masaüstü alır gelirsin eve :] en iyi seçim olur :]

uzaktan algilama

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
* Sunulan işletim sistemi yeterli mi?
zaten bi xp, bi vista veriyorlar
* 2İşlemci seçimi
az parayla 2 ghz istiyorsak amd, istemiyorsak intel
* 3Ne kadar RAM yeterli?
vista için 2 gb ( ki standart satıyorlar artık) xp için 1 gb
* 4Ekran kartını seçerken
1300$ a kadar paylaşımlı yada giriş seviyesi.
* 5Port sayısı önemli
barko'ya filan bağlamıyacaksanız değil. Usb sayısı vs demek istemişler.
* 6Kaç inç ekran boyu olmalı?
taşıması kolay olsun diyenler 12 ila 14 inc. standart evde kullanacam diyenler 15.4" inc. Mühendislik ve media center kullanacam diyenler 17" inc.
* 7Ekran kalitesini test edin
msı'ın brightbrive, hp'nin vs böyle daha canlı gösterdiğini idda ediyor. Kısaca datron, casper, değilde hp, msi, packerd bell gibi markalar alınca ekran cıvıl cıvıl olacak. En güzeli mediamark, gold gibi yerlerde ekran parlaklığına bakmak.
* 8Kablosuz iletişim özellikleri
hepsinde zaten aynı halt var.
* 9Trackpoint, touch pad / track pad
Mouse olmadan kullanan kalmadı bunları.
* 10Pil ömrü
17" inc ise en fazla 2 saat.
15" inc ise ortalama 3 ile 3.5 arası.

Not: home basic gibi sürümleri ne olursa olsun almayın. Chip burada yalarım microsoft'u demiş. Home basic sürümleri size aynı anda en fazla 3 pencere açma hakkı veriyorlar. Basitçe bir örnek :
msn açtım 1 pencere
internet açtım 1 pencere
winamp açtım 1 pencere

bilgisayarım'a tıkladım (HATA: maksimum pencere sayısı, lütfen birini kapayınız)

Bunun yerine bilgisayarı işletim sistemi olmadan alıp KORSAN XP yüklemek bile daha iyidir.

tharnax

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
chip teki yazı çok yüzeysel olmuş o yazıya bakarak labtop alacak seviyede olan adam zaten bütçesi kadar alacaktır.

kasvaa

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Tavsiyeler güzel de yeterli değil.Daha detay gerekir :L

outcast

Asistan
Reaksiyon puanı
1
ilk bilgisayarımdan bu yana laptop kullanıcısı olarak ;
laptop seçerken öncelikle ne için kullanacağınızı belirleyin oyun mu internetmi ofis uygulamaları mı. ofis işleri için kullanacaksanız bir laptopa 2-3 milyar para vermenize gerek yok 1 milyara kadar olan bir laptop işinizi görür. eğer amacınız oyun oynamaksa en son sistemi almaya gayret edin çünkü 2 sene sonra oyunlardan performans alamayacaksınız (zaten laptopta oyun keyfi yok oyun istiyorsan masaüstü bilgisayar al. laptop fiyatına son sistem oyun canavarı toplarsın ;)) üçüncü olarak fanın kasadaki yeri ve ses durumu. son çıkan laptoplarda fan genellikle alttan havayı alıp yan tarafından veya arka tarafından havayı veriyor. fanın alttan hava alması bilgisayarı diz üzerinde kullanmanızı zorlaştırıyor. bilgisayarın kucağınıza aldığınızda fanı kapattığınız için işlemci ve ekran kartı çok aşırı ısınıyor. bu sebepten yeni laptoplar masaüstü bilgisayar görevi görüyor:). laptopun fan tasarımına dikkat edin. havayı yandan alıp yandan verenini bulmaya çalışın. birde fanın gürültü olayı var (özellikle casper ve hp de çok yüksek ses çıkartıyor ). taşınabilirlik çok önemli 17inch bir laptop alırsanız masaüstü bilgisayar olarak kullanırsınız çünkü en az 3.5kg ve şarjıyla beraber çantasına koyduğunuzda 4kg oluyor. 4kgdan ne olur demeyin yarım saat omzunuzda taşıyın laptopun ağırlığı 6kg oluyor ve size gittikçe daha ağır geliyor kendimden biliyorum:) ama şunuda belirteyim 17inch in keyfide bir başka film izlerken oyun oynarken vs ;) pil ömrü falan çokta önemli değil.şuan piyadasa olan tüm laptoplar neredeyse aynı pil ömrünü veriyor 2-3 maksimum 3.5 saat ve pilleri en fazla 2 sene sağlam kalıyor sonra bozuluyor. geri kalan extra özellikler sizin tercihiniz (kart okuyucu bluetooth tv kartı vs) son olarak bilgisayarın monitörünün en az 150 dereceye kadar açılabilmesine özen gösterin. hp nin bazı laptoplarının monitörleri 110 derece civarında açılıyor bu da uzun boylular için büyük bir sorun teşkil ediyor